Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD

[es] :: Advocacy :: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD

[ Pregleda: 3606 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD05.01.2013. u 23:21 - pre 136 meseci
Upoređivao sam podatke o performansama Intelovih procesora i AMD procesora danas... pa pogledajte i sami: http://www.anandtech.com/bench/Product/697?vs=551

Znači, tu se poredi osmojezgreni AMD FX-8350 na 4.0GH sa četvorojezgrenim i7 3770K na 3.5GHz... i koliko vidim, ispada da taj četvorojezgreni Intelov procesor za većinu stvari ima bolje performanse i od tog osmojezgrenog AMD procesora bez obzira što taj AMD ima i duplo više jezgara i viši radni takt.

Znao sam već da AMD procesori imaju slabije performanse od Intelovih, ali nisam očekivao da su razlike u performansama toliko velike u korist Intelovih procesora.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD05.01.2013. u 23:28 - pre 136 meseci
Ne zaboravi da tih AMD-ovih "8 jezgara" nisu zapravo pravih 8 jezgara, vec 4 jezgra od kojih svako jezgro ima 2 integer jedinice koje AMD naziva "jezgrom".

Radni takt nema odavno vise veze sa performansama, posto razlicite arhitekture imaju razlicit IPC. Core 2 Duo, tako recimo razbija Pentium 4 na 50% vecem taktu zato sto ima veci IPC.

Bez obzira na to, Intel vec odavno vodi pricu sto se performansi tice i u svakoj generaciji je AMD sve dalji i dalji od Intel-ovog jaceg segmenta. Jedino sto je AMD-u preostalo je da se takmici u ceni, sto nikako nije dobra pozicija.

Cela ta stvar je bez veze, zato sto Intel nema pravog konkurenta na desktop/workstation/server polju... I zbog toga ce nastaviti sa jos agresivnijom segmentacijom trzista uz pomoc eFuse-va i prodajom stvari koje su na svakom jezgru za mnogo vece pare uz pomoc fuse kontrole.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD06.01.2013. u 05:58 - pre 136 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne zaboravi da tih AMD-ovih "8 jezgara" nisu zapravo pravih 8 jezgara, vec 4 jezgra od kojih svako jezgro ima 2 integer jedinice koje AMD naziva "jezgrom".

Pa to je onda nešto drugo... ako nisu osmojezgreni, onda AMD ne bi ni trebalo da ih naziva osmojezgrenim procesorima bez ozbira na "virtuelna" jezgra, da ne bi bespotrebno stvarali zabunu jer sad se pitam ako su procesori koje AMD naziva osmojezgrenim ustvari čestvorojezgreni, da li to znači da ono što nazivaju "četvorojezgrenim procesorima" ima samo dva jezgra ili ne... Intel svoje četvorojezgrene procesore koji imaju Hyper-threading naziva čestvorojezgrenim bez obzira što sa hyperthreadingom imaju 8 "virtuelnih" jezgara, tako da tu zabune nema...

Citat:
Ivan Dimkovic: Radni takt nema odavno vise veze sa performansama, posto razlicite arhitekture imaju razlicit IPC. Core 2 Duo, tako recimo razbija Pentium 4 na 50% vecem taktu zato sto ima veci IPC.

To znam još od vremena dok je PowerPC razbijao x86 procesore većeg radnog takta, al' sam pomenuo i to onako usput jer ima ljudi koji donose zaključke o tome koji je procesor "bolji" samo na osnovu toga koji mu je radni takt.

Citat:
Ivan Dimkovic: Intel nema pravog konkurenta na desktop/workstation/server polju

Dobro je što su Intelovi iz generacije u generaciju postaju sve bolji... još Haswell procesori kad im izađu, još bolji će da budu i trošiće još manje (posebno mi se sviđa to što će da troše manje jer onda će računari poput MacBook Pro da budu još bolji za video obradu)... al' naravno da bi bilo bolje da AMD ne zaostaje za Intelom toliko... da ima drugih procecesora koji su toliko dobri kao Intelovi procesori danas, Intel bi verovatno morao bar malo da smanji cene.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD06.01.2013. u 12:23 - pre 136 meseci
Pa fora je sto imaju 8 integer jezgara, to je nesto malo vise nego Intel-ov HT ( HT ne udvostrucava nikakve resurse za racunanje) pa im ocigledno prolazi.

Sto se Haswell-a tice, Intel svakako vec 7 godina ima agresivnu tick-tock strategiju koja do sada sljaka i u svakoj iteraciji donosila vidljive dobitke u performansama po vatu.

To samo pokazuje da je trenutno nemoguce parirati Intel-ovom R&D-u na dekstop/workstation polju.

Medjutim, to nije kraj price - Intel je takodje, zbog svoje dominacije, iz generacije u generaciju sve vise segmentirao trzista i to uz pomoc "soft" trikova. Nekada jeftiniji procesori zaista nisu imali neki modul, koji je izbacen kako bi se stedeli tranzistori.

Danas, svi Core iX procesori imaju AES, VT-x i sl... medjutim, Intel segmentira trziste prostom konfiguracijom eFuse-ova. Ista prica i sa frekvencijama - na danasnjim kvalitetima procesa, ogromna vecina procesora mogu da dostignu max. frekvenciju najskupljeg SKU-a. Nekada je kupac to mogao da uradi jednostavno ako je hteo da rizikuje (i ako je imao efektivno razlog za to) - medjutim, danas mora da plati ekstra za unlock-ovan procesor ili da rizikuje nestabilnost zbog overkloka bus frekvencije. "Overclocker-friendly" procesor je nista drugo nego obican CPU sa neostecenim eFuse-om koji omogucava menjanje multiplikatora.

U sledecoj iteraciji kompletna kontrola voltaze ide na CPU - pogodi, to ce dovesti do jos veceg segmentiranja uz pomoc eFuse-ova.

O serverskom trzistu da ne pricamo - HEDT (i7 36xx) procesori imaju blow-ovan eFuse koji omogucuje QPI vezu sa drugim procesorom. To zadovoljstvo ima da platite nekoliko stotina dolara. A da, isti takav Xeon, kome nije blow-ovan eFuse za QPI nema ICC path za menjanje BCLK ratio-a :) Bole ih...

--

Da me neko pogresno ne shvati - Intel ima sva prava na ovom svetu da vestacki sakati svoje procesore uz pomoc non-volatile konfiguracija koje se apliciraju na kraju proizvodnog procesa. Bas kao sto NVidia ima sva prava da sakati performanse desktop kartica za workstation upotrebu uz pomoc drajvera... Njihov proizvod, njihova stvar kako ce ga prodavati i za koliko.

Medjutim sam razlog za to je nedostatak efektivne konkurencije - i zbog toga, na kraju, sami korisnici gube, jer proizvodjaci ne moraju da se takmice vec samo da parcelisu svoja trzista softverskim trikovima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD06.01.2013. u 18:36 - pre 136 meseci
Ono sto mene tu zanima je zasto je zaista doslo do gubitka konkurencije. Zasto je Intel na kraju ipak izmakao AMD-u iako je u jednom trenutku AMD bio savrseno konkurentan Intelu? Ista prica vazi i za nVidia vs. ATI. Licno mislim da je tu u dobroj meri prevagnulo subjektivno misljenje i utisak publike, koja je uvek u proseku davala prednost Intelu nad AMD-om, cak i kad to uopste nije bilo realno. Rezultat takvog "razmisljanja" trzista je da Intel i ako posustane, nece mnogo biti kaznjen, dok AMD taj luksuz ne moze sebi nikako da dozvoli.
Realno...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD06.01.2013. u 20:01 - pre 136 meseci
Pa, evo, dok je Radeon potpuno konkurentan nVidiji, AMD procesori nisu, jer je AMD uložio isuviše u razvoj tehnologija koje će teško imati prođu na tržištu.

Fusion je jedan loš proizvod, koji je bolji od Atoma samo u najjačoj varijanti sa integrisanim Radeonom 6550, al ta varijanta koja troši 100W je ustvari za šta? Nizašta. Suviše troši i za neki laptop, a kamoli low power uređaj! Dobro, zašto su prestali da razvijaju Geode, kad nisu napravili Fusion kao dobar i konkurentan proizvod? Čak je i Atom bolji od njega, a o nekim ARM rešenjima da ne pričam (i nemojte da pričate kako Geode nije bio 64-bitni, za većinu embedded primena to je vrlo malo bitno. Neki multi-core Geode, čak i sa 32-bita, bio bi mnogo konkurentniji, zbog male potrošnje).

Inače, prema mojoj proceni, i Intel neće bolje proći sa Atomom. Zašto bih stavljao bloatovan Atom ili Fusion u moj embedded uređaj? Da teram Windows na njemu? Kako da ne!

Dobro ajmo dalje... Još prave "workstation" i HPC grafičke adaptere. Možda je profitabilno, ali to je zaista malo tržište. I da vidimo kako konkurencija radi, a kako oni.

IBM kada napravi novi superkompjuter, tehnologija u njemu za nekoliko godina biće upotrebljena u mainframe kompjuterima. Sa druge strane, AMD (i nVidia) rešenja, prave se preko desktop (GPGPU) ili server (Operon) rešenja koja se modifikuju i poboljšavaju za HPC. Po mom skromnom mišljenju, IBM ima više koristi od HPC, u odnosu na nVidiju ili AMD, s obzirom da AMD i nVidija ne mogu direktno razvoj za HPC da plasiraju na svom primarnom tržištu.

Dakle, mnogo su se razvukli, dok je Intel fokusirao svoj razvoj na primarno tržište (desktop i server procesore).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD06.01.2013. u 23:41 - pre 136 meseci
Citat:
boyan3001: Ono sto mene tu zanima je zasto je zaista doslo do gubitka konkurencije. Zasto je Intel na kraju ipak izmakao AMD-u iako je u jednom trenutku AMD bio savrseno konkurentan Intelu? Ista prica vazi i za nVidia vs. ATI. Licno mislim da je tu u dobroj meri prevagnulo subjektivno misljenje i utisak publike, koja je uvek u proseku davala prednost Intelu nad AMD-om, cak i kad to uopste nije bilo realno. Rezultat takvog "razmisljanja" trzista je da Intel i ako posustane, nece mnogo biti kaznjen, dok AMD taj luksuz ne moze sebi nikako da dozvoli.


Ne bih poredio situaciju sa Intelom sa ATI-jem - Intel ima najbolju R&D masineriju na svetu sto se CPU-ova tice, i toj masineriji AMD jednostavno ne moze da parira zato sto ta R&D masinerija kosta vise nego celokupan AMD.

Jedina sansa da se Intel-u parira je da se ne igra na njihovom "domacem terenu" (x86) - to je ono sto ARM radi, ali i tu "Chipzilla" pokazuje da umeju da se adaptiraju na nova pravila igre - Intel je vec sad uspeo da sustigne efikasnost ARM-a (videti novi Anandtech-ov review atom tableta na Clover Trail arhitekturi*) i to sa matorom Atom arhitekturom iz 2007-me - medjutim Intel ne moze da parira ARM-u na ceni i na kastomizacijama koje ARM nudi prostim faktom da oni ne prave CPU-ove vec licenciraju IP.

To Intel cini trenutno nepodesnim u mobilnoj industriji gde su mobilni SoC-evi em dosta jeftiniji od Intel-a, em sto ima mali milion varijanti od gomile vendora za svaki dzep i potrebu...

Referenca: *http://www.anandtech.com/show/...th-clover-trail-power-analysis - pre 5 godina je bilo apsolutno nezamislivo imati ARM i Intel u jednoj recenici sto se potrosnje tice... za samo 5 godina su Intelovci naucili kako da naprave stedljive cipove uporedive sa ARM-ovima.

Ako je Intel za samo 5 godina uspeo da dostigne ono u cemu je core biznis ARM-a (power efficiency) i u cemu se sastoji celokupan ARM-ov R&D svih ovih godina, mislim da je jasno da imaju prilicno gadan (u pozitivnom smislu) R&D tim koji je u stanju da usvoji potpuno strane stvari za njih za kratko vreme. Ako Clover Trail sa in-order Atom arhitekturom iz 2007 moze da se poredi sa Cortex A9-tkom, sledeca out-of-order generacija moze biti samo bolja, verovatno uporediva sa ARM-om iste generacije.

To, medjutim, nije dovoljno da Intel dobije na tom trzistu.

Ono sto ARM cuva od Intela na mobilnom trzistu je cena i fleksibilnost tj. drugaciji biznis model koji daleko vise odgovara mobilnim vendorima od Intelovog "our way or highway" modela - posto Chipzilla nije navikla da pravi proizvode za tu klijentelu - mada su vec do sada pokazali da mogu da promene stvari ako hoce. Plus, tu je i fakat da je ARM established player i postoji obrnut problem - ARM je de-facto standard na mobilnom polju, i sada su oni ti koji postavljaju pravila igre
.
AMD nema taj luksuz - oni se direktno takmice sa Intelom na njihovom domacem terenu - ono, sto se kod nas kaze, dosli mecki na rupu.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.01.2013. u 00:58 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD07.01.2013. u 00:57 - pre 136 meseci
Ok, jeste sve to stoji. Kontam i ja da je Intel gigant kome je jako tesko stati na put. Ja prosto postavljam pitanje koliko je samo trziste krivo sto AMD nije ostao jaca konkurencija Intelu.
Realno...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
109-92-84-141.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD07.01.2013. u 01:57 - pre 136 meseci
izrazito zanimljiva tema, ali da li biste napisali sta vam u ovim kontekstima skracenice znace,jer za neke uopste ni ne nalazim pojasnjenje (logicno kontekstu)

za pocetak ip, soc...
hpc = handheld pc?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD07.01.2013. u 02:07 - pre 136 meseci
Intelectual Property
Systam on Chip
High Performance Computing
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.218.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD07.01.2013. u 21:50 - pre 136 meseci
Dimke a AMD ARM opteron? nadam se da si cuo za to , mada obzirom kako i koliko shishti intel za serverski market, pitanje je sta ce s tim AMDovci da urade.

Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Četvorojezgreni Intelov procesor VS osmojezgreni AMD

[ Pregleda: 3606 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.