Imam router i do sobe dolazi samo jedan lan kabel... Sada me zanima da li je moguće razdeliti kabel bez switcha na dva računara? Nešto po principu "uradi sam" :)
14.03.2008. u 13:32
Ivek33 Ivan Cindrić
Član broj: 66174 Poruke: 1190 *.adsl.net.t-com.hr.
Rešenje postoji, može da podeli kabl pošto su mu potrebne po dve parice. Bilo je već reči o tome, neki su protiv, neki su to koristili a mislim da je to regularan način, osim u nekim ekstremnim situacijama ali ovo nije taj slučaj.
kad se konektori postave na 4 zice, budu tako labavi da pri manjem mrdanju gubi kontakt, tesko je napraviti da valja, nikako ne preporucujem sem ako imas viska konekrota, vremena i zivaca
Ne bi trebalo da gube kontakt, u pitanju su licnaste žice pa ih konektor dobro pritegne ali je uvek tu rešenje sa priključnim kutijama (i naravno wall kablom) i nema mrdanja.
A da prebaciš ruter do ta dva računara, osim ako ih tamo već nema nekoliko? ;) Ako ne može, naravno da je svič bolje rešenje.
Mozes bez problema da koristis po dve parice u kablu. Ja sam tako radio u nekoliko slucajeva kada nisam mogao da provucem paralelno jos jedan kabal.
Uzmi jednu UTP uticnicu, u nju zabodi dva kabla a od svakog upotrebi po dve parice (narandastu i zelenu). Posto ces da uguras dva kabla u uticnicu, sve ce to stajati vrlo cvrsto i pouzdano. Na drugoj strani oba kabla stavi normalno UTP konektore na sve cetiri parice.