Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kralj džepova: canon IXUS 800 IS - test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Kralj džepova: canon IXUS 800 IS - test

[ Pregleda: 1774 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8395
*.3dnet.co.yu.



+1351 Profil

icon Kralj džepova: canon IXUS 800 IS - test06.09.2006. u 11:26 - pre 215 meseci
Canon IXUS 800 IS test

Još od samih digitalnih početaka razvija se klasa kojoj su što manje ukupne dimenzije apsolutni prioritet. To je posledica činjenice da pored niza poznatih prednosti, digitalna foto tehnologija omogućava značajno umanjenje dimenzija svih tipova aparata. U svetu takvi modeli drže veliki procenat tržišta, bilo kao drugi aparat u porodici, bilo kao nezaobilazni detalj u ženskoj torbici. Mnogima, pak, takav aparat je dovoljan kao jedini. Osim sićušnosti, zajedničke osobine su im jednostavno rukovanje, najčešće male mogućnosti manuelnog podešavanja, mnoštvo scenskih modova i solidan kvalitet slike u uslovima dobrog osvetljenja.

Canon već godinama održava poznatu liniju modela pod imenom IXUS, u par varijacija. Poslednji i najnapredniji među njima IXUS 800 IS zaslužio je da se ozbiljnije testira. Mada sa svojih 6 Mp ne najveće rezolucije (prethodni je imao čak 7,1 Mp), u odnosu na sve ostale ističe se po optičkoj stabilizaciji, osobini daleko vrednijoj od gubitka jednog megapiksela.

Osnovni tehnički podaci:

- 6 Mp, 2816 x 2112 pix , 4x optički zum (35-140 mm ekv.), F2.8-5.5, optička stabilizacija
- LCD ekran dijagonale 2,5 inča, visoke rezolucije (173,000 piksela)
- Bez pravih manuelnih kontrola, 16 scenskih modova
- Metalno telo, kvalitetan spoljni finiš
- Video u punoj 640x480 rezoluciji sa 30 slika u sekundi i zvukom
- SD kartice
- Napajanje: Li-Ion baterija

Spoljni izgled i komande:

Prvi utisak pri sustetu sa IXUS-om 800 IS su njegove male dimenzije. Najbolji dojam o njima možemo steći ako ga uporedimo sa nečim poznatim, npr. CD-om.

Nema oštrih ivica pa veoma lako staje u džep, što dovodi do utiska da je još manji nego što je ustvari.

Izrada je veoma kvalitetna, što je zaštitini znak jačih modela IXUS serije. Ta činjenica kombinovana sa relativnom jednostavnošću, doprinosi da ova linija spada među najpouzdanije modele uopšte. Celo telo je metalno, gotovo bez plastičnih detalja, a poseban pečat daje kružni deo sa prednje strane finiširan visokom sjajem. Međutim, treba imati u vidu da se telo lako može ogrebati, pa kada god ga ne koristite, držite ga u futroli.

Mala rupica sa leve strane krije mikrofon za snimanje zvučnih sekvenci. Osim natpisa, tu još uočavamo optičko tražilo, AF lampu (koja odbrojava i vreme do samookidanja i pokušava da redukuje crvene oči) i blic. On je veoma blizu optičke ose objektiva pa je neprijatni efekat crvenih očiju neminovan. Objektiv se pri radu se izvlači dosta daleko, a kada ne radi metalne latice ga štite, pa nema potrebe za poklopcem.

Pogled odozgo odiše jednostavnošću, uočavamo mali zvučnik sa leve i okidač sa prstenom zum kontrole sa desne strane.

Zadnjom stranom dominira veliki 2,5-inčni LCD ekran vrlo dobre čitljivosti i visoke rezolucije. Ugao jasne vidljivisti mu je širok, a osvetljenost se podešava u širokom rasponu. Pored optičkog tražila su dve lampice koje izveštavaju o stanju fokusa i glavni prekidač sa zelenom diodicom koja signalizira uključenost. Desno je točkić za izbor moda rada, inače jedan od retkih plastičnih detalja. Preciznost mu nije jača strana, a ima samo pet položaja: pregled, auto, "manual", scenski modovi i snimanje filmova. Ovo manual sam stavio pod navodnike jer je on daleko od pravog manual moda, nego, za razliku od drugih položaja, donekle dozvoljava uticaj na nekoliko parametara koje i vidimo na slici.

Gornja iz grupe komandi služi za direktno štampanje, a ispod je četvorstrani kontroler sa dugmetom FUNC/SET u sredini kojim u režimu snimanja pozivamo prikazane parametre ili vršimo potvrdu neke akcije. Strane kontrolera su pri snimanju korisne prečice i to za ISO vrednost, prelazak u makro mod ili zaključavanje fokusa na beskonačnost, uključenje nekog od moda rada blica odnosno snimanje u kontinuitetu ili preko samookidača.

Na levoj strani nema nikakvih komandi, a na desnoj strani je audio/video izlaz i USB priključak.

Vrhunski kvalitet izrade se može videti i sa donje strane, što potvrđuje natpis made in Japan i metalni navoj za stativ u osi objektiva. Ispod plastičnih kvalitetno urađenih vratanaca kriju se Litijum-jon baterija i slot za memorijsku karticu SD tipa. Ako se za to odlučimo u meniju, objektiv će se nakon određenog vremena sam zatvoriti.

Snimanje i pregled fotografija:

Kao i većina aparata kojima se objektiv izvlači, za start mu je potrebno nešto manje od dve sekunde. S obzirom na male dimenzije u ruci leži solidno, a zum kontrola u vidu prstena doprinosi bržem radu i stabilnom hvatu. Međutim, odmah bi skrenuo pažnju na detalj koji mi se nije svideo: mesto na zadnjoj strani na koje naleže palac nema nikakve perforacije ili na neki drugi način povećanu hrapavost, niti je daj deo u svrhu boljeg držanja malo udubljen. Pošto je i prednja strana ravna, to može lako rezultovati ispadanjem iz ruke, pa je povećana pažnja neophodna.

4x zum je prijatan napredak u odnosu na dosad najčešće, posebno u ovoj klasi, 3x raspone

wide

tele


Mada, s obzirom na toliki opseg, kontrola zuma bi mogla da ima više od postojećih devet koraka, što bi doprinelo preciznijem kadriranju.

Fokus je vrlo brz i precizan, posebno na širokom delu, očekivano nešto sporiji u tele području. AF lampa se pali po potrebi i do nekih 2-2,5m (na užim područjima zuma i manje) pomaže izoštravanju. Malu zamerku upućujem okidaču kome nije najbolje proračunata sila za okidanje nakon fokusiranja, pa je moguće da se ono desi i nehotično. Za utehu, odmah potom taj snimak možemo izbrisati pritiskom na dugme za brisanje i potvrdom. Merenje svetla može biti proračunato, usrednjeno sa naglaskom na centralni deo ili spot, kada će aparat parametre snimanja određivati prema stepenu osvetljenosti samo nekoliko procenata središnjeg dela kadra.

Optičko tražilo postoji, ali je toliko neprecizno i malo da je korist od njega gotovo neosetna. Naime, ako želite nešto da vidite, morate ga okom praktično dodirnuti, što je s obzirom na njegovu poziciju u okviru tela gotovo nemoguće (eh, Japanci su izgleda zaboravili da nemaju svi tako male noseve kao oni). Da se umesto u sredini, ono nalazi u gornjem levom uglu, bilo bi znatno upotrebljivije.

Zato će i najveći protivnici kadriranja preko LCD-a (u koje sebe ubrajam) morati da ga koriste. Razlog u prilog tome je i što je on velik i kvalitetne slike, a zahvaljujući antirefleksnom premazu dobro se vidi na Suncu i sa strane. Ako je svetla malo, automatski povećava svoje pozadinsko osvetljenje te u dobroj meri olakšava kadriranje i u tim uslovima. Postoji i zgodna mogućnost, posebno ako ste navikli na nju, da se na ekranu prikažu po dve vertikalne i uspravne linije (grid) koje takođe pomažu u komponovanju snimka.

Korišćenje LCD-a nije problem koliko činjenica da je stabilnost prilikom okidanja sa ispruženim rukama znatno manja. E, tu stupa na scenu detalj koji je ustvari više od toga, a to je optički stabilizator ugrađen u objektiv. Ima tri moda rada (kontinuirani, samo prilikom okidanja i za praćenje), pri čemu Vam predlažem da, osim u specijalnim prilikama, držite uključenim ovaj drugi. Pomaže na svim ekspozicijama (naravno, samo ako snimate nepokretan motiv), a na dužim ubedljivo povećava procenat uspešnih snimaka.

Evo praktičnog primera:

IS isključen:

IS uključen:

Obe fotografije su napravljene pri malo veštačkog svetla sa ekspozicijom 0,4 s bez bilo kakvog naslona. Vidi se da stabilizator omogućava uspešan snimak tamo gde ranije to nije bilo moguće.

Zbog malog senzora dobina polja oštrine je velika, pa se nemojte nadati zamućenju pozadine.

Meni je logično organizovan u četiri taba (kartice) i njime se lako upravlja.

Burst mod je veoma dobar i kreće se oko dva snimka u sekundi bez ograničenja do popune kartice. Uopšte, celokupna brzina rada se može oceniti kao velika, jer nema opercije koja se može nazvati sporijom. Upis je veoma brz, što znači da se isplati nahraniti ga što bržom memorijskom karticom.

Snimanje video klipova je na očekivano visokom novou, u punoj VGA (640x480) rezoluciji, sa 30 sličica u sekundi i zvukom. Maksimalna dužina pojedinačnog filma je oko osam minuta u najvećoj rezoluciji, jer je veličina fajla ogranićena na 1 Gb. Ako snimate objekte koji se veoma brzo kreću, probajte sa "Fast Frame Rate" modom, koji daje čak 60 slika u sekundi u rezoluciji 320 x 240 i trajanju od jednog minuta. Zumiranje nije omogućemo tokom snimanja klipova, jer se zum pozicija zaključava na najširem delu. Podsetiću da stabilizacija i u tom režimu značajno diže kvalitet zapisa. Samo, vodite računa da u najvišem kvalitetu jedna sekunda filma zauzima skoro 2 Mb, pa ako planirate da češće snimate klipove kartica od 1 Gb je minimum.

Makro mogućnosti su solidne, oko 2 cm je minimalno raspojanje do subjekta u najširem delu. Posebno bih se osvrnuo na "Digital makro" opciju: mada se na prvi pogled čini da omogućave veće uvećanje, ona nije ništa drugo nego digitalni zum pri zaključanoj najširoj poziciji objektiva, pa predlažem da je ne koristite.

U svim automatskim modovima (Digital Macro, Portrait, Night Snapshot, Kids & Pets, Indoor, Foliage, Snow, Beach, Fireworks, Underwater, Colour Accent, Colour Swap), u skladu sa onim koji je izabran, aparat precizno meri svetlo (postoji i spot opcija) i podešava parametre snimanja. Lično, voleo bih da ima više manuelnih kontrola. Ono što je meni posebno smetalo je nedostatak informacije na LCD-u o odabranim parametrima, posebno dužini ekspozicije, čak i u "manual" modu. Tek kada je svetla malo i javlja se mogućnost da i pored stabilizatora dođe do stresanja snimka, pojavljuju se te cifre. Nije mi jasna takva odluka projektanata ovog mališana, pa to uzimam kao ozbiljniju manu.

Štaviše, podaci o parametrima snimanja ne postoje ni pri pregledu! Njih je jedino moguće videti tek na računaru u EXIF podacima, ali tada je, ako smo želeli određen uticaj na budući snimak, kasno. Povrh svega, pri pregledu nije moguće videti ISO vrednost. Verujem da prosečnom korisniku IXUS-a 800 IS ovo neće smetati toliko, ali onome ko je navikao na punu kontrolu procesa snimanja, hoće. Osim toga, bilo bi dobro da na ekranu postoji i indikacija trenutne zum pozicije. U noćnim uslovima stvar donekle spašava "Long shutter mode" opcija, koju bih nazvao pseudomanuelnom kontrolom. Naime, ona omogućava precizno određivanje vremena ekponiranja, ali samo u opsegu 1-15 s. Da je ovaj raspon veći, ta opcija bi bila još korisnija.

U mod pregleda ulazimo pomoću točkića, što ne smatram najsrećnijim rešenjem. Bilo bi brže i preciznije da za to postoji posebno dugme, a da se u mod snimanja vraćamo samo laganim dodirom okidača.

Sam pregled je primerno organizovan, zahvaljujući DIGIC II procesoru veoma je brz i omogućava efikasno preskakanje i pretraživanje snimaka. Zumiranje do 10x (pomoću zum komande), skrolovanje i brisanje pojedinih snimakaje takođe brzo. Osim pri snimanju, već poznate My Colors opcije (Color Accent, Color Swap, and Custom Color) možemo primeniti i pri pregledu. Senzor orijentacije radi i tada, pa kako okrećete aparat u ruci, tako rotira i slika koju trenutno gledate na LCD-u. Pomoću Sound Memo opcije svakom snimku možemo dodeliti do 60 sekundi zvučnog zapisa.

Autonomija u velikoj meri zavisi od vremena korišćenja LCD ekrana i kreće se od par stotona sa prosečnim do nekoliko stotina snimaka sa znatno umerenijim. Najbolje je da sa sobom nosite rezervnu bateriju, a u situacijama kada je nemate ili niste u mogućnosti da dopunite postojeću, imajte na umu da je LCD najveći potrošač. Punjenje pomoću priloženog punjača traje otprilike 90 minuta.

Dowload slika na računar je skoro trenutan zahvaljujući USB 2,0 protokolu.

Kvalitet fotografija:

S obzirom na klasu, veoma dobar. U tako malom kućištu objedinjeni su novi Sony-jev 6 Mp senzor, zatim mali, ali izuzetno kvalitetan pa još i optički stabilizovan objektiv i Canonova unutrašnja obrada za koju će mnogi reći da je bez premca. Svi zajedno doprinose visokoj rezoluciji i vernosti prikaza. Uopšteno se može reći da slike ne zahtevaju najčešće nikakvu, ili eventualno, samo minimalnu obradu.

Oštrina je vrlo dobra, osetnije opada tek u samim uglovima.


donji levi crop donji desni crop


Međutim, oštro oko će i na dnevnim snimcima primetiti vinjetiranje (samo na naširoj poziciji zuma), a kod uniformnih pozadina ta pojava više dolazi do izražaja:

100% crop

Očigledno, detalja ima na pretek, što se još bolje može videti ako se slika malo dodatno obradi. Vernost slike i reprodukcija boja su vrhunski. U ambijentima sa malo svetla i statičnim motivima, stabilizator je nezamenljiv.


Boje jesu malčice zasićenije, ali ne toliko da smeta. To je potpuno u skladu sa klasom i ciljnom grupom kupaca, a mogu se i precizno podešavati. Na raspolaganju su kontrole kontrasta, zasićenje i oštrine, kao i posebne kontrole crvene, plave i zelene boje kao i tonova kože.

Hromatske aberacije su vrlo dobro kontrolisane, na najvećem broju snimaka se praktično ne primećuju

centar 100% crop


....ili ih ima jako malo


centar 100% crop


...a javljaju se samo u ekstremnim situacijama

100% crop, blizu kraja formata

Takođe, i šuma ima manje nego što ste očekivali. Ako smanjimo sliku šum će se i na na ISO 400 videti samo na najtamnijim površinama:

ISO 400

Kada se na sve to nadoveže stabilizator, otvaraju se nove mogućnosti snimanja u ambijentima sa tako malo svetla gde Vam to ranije nije padalo na pamet:

Ekspozicija 0,6 s, ISO 800:

Međutim, ovde možemo videti i da automatsko određivanja balansa bele boje i dalje prilično greši.

Najbolji dojam o šumu se može steći posmatrajući sliku u 100% razmeri na raznim ISO pozicijama. Bez obzira na nedostatak pravih manuelnih kontrola potrebnih za ovaj test, on je napravljen pomoću "Long shutter mode" opcije.

ISO 80

Vrlo malo šuma, rezultat sigurno među najboljima u kompaktnoj klasi

ISO 100

Skoro neprimetno povećanje, ali je i mali porast gain-a, odnosno ISO vrednosti

ISO 200

Sasvim podnošljiv nivo šuma i ovu poziciju svrstava među one koje se mogu nesmetano koristiti

ISO 400

Ovu je maksimalna vrednost do koje se isplati ići, a za strožije zahteve ili štampu većih formata poželjno je sliku obraditi u specijalizovanim programima

ISO 800

Šum je ovde toliko jak da se ova pozicija može preporučiti samo u izuzetnim slučajevima



Konačna ocena:

Šta je dobro:

- Vrlo dobar kvalitet fotografija, visoka efektivna rezolucija, verna reprodukcija boja, precizno merenje svetla, sofisticirana unutrašnja obrada, šum manji od očekivanog
- Efektivna optička stabilizacija, visokokvalitetan 4x zum objektiv, dobra kontrola hromatskih aberacija i drugih izobličenja (mada se ponekad može uočiti vinjetiranje)
- Izuzetan kvalitet izrade, lep izgled, vrlo male spoljašnje dimenzije
- Velika ukupna brzina rada, brz i precizan fokus, promptna reakcija na bilo koju komandu, efikasan i pouzdan pregled, dobar burst mod
- Odličan LCD ekran dijagonale 2,5 inča, visoke rezolucije i dobre vidljivost u različitim svetlosnim uslovima i iskosa
- Korisni ergonomski detalji: zum kontrola u vidu prstena, optičko tražilo (mada vrlo malo), direktna ISO komanda, opcionalne grid linije, precizno setovanje odlaganja samookidanja u rasponu 0-30s
- Mogućnost manuelnog podešavanja ekspozicije u intervalu 1-15s (dobro za noćne snimke, šteta što taj raspon nije veći)
- Kvalitetno snimanje video klipova
- Jednostavno rukovanje
- Dobra autonomija, ali imajte u vidu da ekran vuče dosta energije


Šta je moglo biti bolje:

- Nedostatak informacije o parametrima snimanja u svim slučajevima kada aparat "misli" da nema opasnosti od stresanja
- Nedostatak ISO vrednosti u EXIF podacima u "manual" modu
- Suviše gladak finiš tela na mestu palca kvari stabilnost hvata
- Premalo manuelnih kontrola, nemogućnost manuelnog fokusiranja
- Mali broj koraka zum-kontrole, nema podatka o trenutnoj zum-poziciji
- Loše rešen i nedovoljno precizan točak za izbor modova rada
- Relativno slab blic, izražen efekat crvenih očiju
- Vrlo malo, neprecizno i loše pozicionirano tražilo smanjuje njegovu stvarnu upotrebljivost

Zaključak:

Najsavršeniji predstavnik najpoznatije linije malih aparata opravdava dobar glas. Vrhunske izrade, brz u radu i nadasve verne i dopadljive slike, zadržaće mesto u vrhu. Možda će ga neko doživeti kao modni detalj, ali on je nepobitno sposoban da napravi veoma kvalitetnu fotografiju, posebno kada uzmemo u obzir njegovu veličinu. Optička stabilizacija daje novu dimenziju sigurnosti i znatno povećava kvalitet i statičnih i video snimaka, bez obzira na uslove u kojima su nastali.

Da li je IXUS 800 IS ultimativan point&shoot aparat? Mnogi će reći da jeste. Poseduje stil koji ta klasa traži, vrhunsku sliku i kao šlag na tortu stabilizaciju. Za najzagriženije "Canondžije" pretpostavljam da neće biti dileme oko nabavke aparata za džep. Međutim, predažem Vam da razmislite još jednom, jer će ubrzo biti prikazan njegov najljući konkurent Fuji F 30. Koji su njegovi aduti u borbi sa ovako jakim igračem saznaćete već za nekoliko dana u sledećem Axelfoto testu.


Tekst i fotografije: Nebojša Milanović











[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 11.10.2008. u 15:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Kralj džepova: canon IXUS 800 IS - test12.09.2006. u 17:43 - pre 215 meseci
svidja mi se test. Svidjaju mi se i motivi na Oplencu koje si odabrao za test fotkanje.
 
Odgovor na temu

nikoola032

Član broj: 61314
Poruke: 21
89.216.242.*



Profil

icon Re: Kralj džepova: canon IXUS 800 IS - test20.09.2006. u 23:59 - pre 214 meseci
Interesuje me jedna stvar.

Koji softver koristim da bi aparat radio kao web camera?

Hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Kralj džepova: canon IXUS 800 IS - test

[ Pregleda: 1774 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.