Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Inter RAO UES dolazi na Balkan???

[es] :: Nauka :: Inter RAO UES dolazi na Balkan???

[ Pregleda: 1730 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cvijic_ltd
Marko Cvijic
Aetius Media

Član broj: 26080
Poruke: 171
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Inter RAO UES dolazi na Balkan???26.06.2006. u 15:12 - pre 217 meseci
Dod: Dolazimo na Balkan!?
26. jun 2006. | Energyobserver.com
„Energetika zemalja regiona jugoistočne Evrope sa investicionog aspekta za nas je veoma interesantna, kao i ukupna evropska energetika. Međutim, još ne bih otkrivao naše planove. Ali, rado ću pomenuti da u bliskoj budućnosti planiramo da investiramo u energetiku Turske“, izjavio je Jevgenij Vjačeslavovič Dod, generalni direktor Inter Rao Ues, firme ćerke Ruske elektroprivrede, zadužene za investicije van Ruske Federacije.

Dod: Energetika zemalja regiona jugoistočne Evrope je za nas veoma interesantna


E: RAO UES, iako je najveća ruska elektroenergetska kompanija, veoma je malo poznata evropskoj javnosti. Opištite nam malo detaljnije proizvodnu strukturu vaših kapaciteta (hidrocentrale, termoelektrane...) i ulogu RAO UES Internacional na nivou cele kompanije RAO UES?

J. V. Dod: INTER RAO UES je u strukturi kompanije RAO UES RUSIJA, ćerka firme zadužena za investicije van Ruske Federacije i ostale spoljnotrgovinske delatnosti. Kao ćerka firma RAO UES Rusija raspolažemo proizvodnim i distributivnim kapacitetima, ali u određenom broju kompanija poverena nam je i upravljačka funkcija.

Od proizvodnih kapaciteta mogu da izdvojim Moldavske HE u Gruziji – HE Hrami-1 i Hrami-2, kao i gruzijsku toplanu Mtkvari. U Jermeniji posedujemo Sevano-Razdansku kaskadnu hidrocentralu, a upravljamo i jermenskom nuklearnom elektranom. U Kazahstanu imamo 50% Ekibastuske HE-2 i učestvujemo u izgradnji Sangtudinske HE u Tadžikistanu.

Pored toga, imamo proizvodne kapacitete u Rusiji. To je severozapadna TE Toplana gde posedujemo 25% + 1 akciju, a iznajmljujemo i blokove od Iriklinske HE i Kaliningradske Termoelektrane-toplane. Što se tiče elektrodistribucija posedujemo Telasi u Gruziji i Jermenske električne mreže, koje snabdevaju 100% teritorije Republike Jermenije.


E: Stiče se utisak da UCT ne pokazuje mnogo veliku želju da se u tehničkom smislu elektroenergetski sistem Rusije poveže sa Evropom. Dokle je stigao ovaj proces? Utisak je da je odugovlačenje sa iznalaženjem tehničkih rešenja za elektroenergetsko povezivanje Rusije i Zapadne Evrope samo kulturan način kojim zapadnoevropske zemlje pokušavaju da zaštite svoje tržište od konkurencije.Vaš komentar?

J. V. Dod: Mislim da nije reč o strahu od konkurencije. Evropski i postsovjetski energetski sistemi rade sa principijelno različitim pravilima. Sistem UCT planira neprekidan prenos električne energije između zemalja koje su njegov sastavni deo (čak zemalja koje su znatno udaljene jedne od drugih), a postsovjetski sistem za sada nema mogućnosti da mu se priključi.

Možda bi mogli da govorimo o strahu Zapada od konkurencije kada bi na našoj strani granice, koja nije u zoni UCT postojao veliki višak kapaciteta i tehničkih mogućnosti koje bi omogućile da se organizuje izvoz. Ali, za sada takav višak električne energije koji bi išao u izvoz ne postoji, kao ni tehnička infrastruktura koja bi prenosila tu električnu energiju. Sa druge strane za njeno stvaranje potrebne su velike investicije i mnogo vremena.

E: Vaša kompanija u praksi često upravlja sa tuđim energetskim kapacitetima na prostoru bivšeg SSSR-a. Zašto to ne praktujete u Evropi ili u drugim zemljama, koje nisu ranije bile u sastavu SSSR-a?


J. V. Dod: Energetski objekti kojima Inter Rao upravlja u republikama bivšeg Sovjetskog saveza, uključujući i Rusiju, u tehnološkom smislu su veoma slični. Većina njih je izgrađena u vreme SSSR-a u okvirima jedinstvenog elektroenergetskog sistema tehničkog snabdevanja i tehnološkog upravljanja.

Upravo zbog toga mi imamo visokostručnu radnu snagu sa iskustvom u upravljanju upravo takvim objektima. Ali u budućnosti kompanija ne isključuje svoje učešće na tenderima za upravljanje energetskim objektima ne samo na prostoru bivšeg SSSR-a, nego i u Evropi.

E: Da li Inter Rao Ues namerava da učestvuje u privatizaciji energetskog sektora u regionu jugoistočne Evrope?

J. V. Dod: Energetika zemalja regiona jugoistočne Evrope sa investicionog aspekta za nas je veoma interesantna. Sada, međutim, ne bih otkrivao naše planove. Ali rado ću pomenuti da u bliskoj budućnosti planiramo da investiramo u energetiku Turske.

E: Do sada niste pokazali nikakav interes za bugarsku nuklearku Belane za razliku od Gazproma koji je upravo na primeru te elektrane ispoljio ambicije da postane glavni igrač ne samo u gasnom, nego i u elektroenergetskom sektoru?

J. V. Dod: Potencijalno učešće INTER RAO UES u ovom projektu je moguće u svojstvu organizatora trgovinskih operacija, jer već imamo slična iskustva na granici Rumunije sa Bugarskom. Ali, to je sada samo potencijalna mogućnost koja je za sada samo predmet za preliminarnu raspravu.

Što se tiče nuklearke Belane isto tako nije isključena mogućnost da u budućnosti upravljamo akcionarskim kapitalom s obzirom na naše dobre odnose sa Rosenergoatom.
"Kroz dvadeset godina, bićete više razočarani zbog stvari koje
niste uradili, nego zbog
onih koje jeste. Zato podignite sidro. Odjedrite iz mirne luke...
Istražujte. Sanjajte.
Otkrivajte."

Mark Tven
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Inter RAO UES dolazi na Balkan???

[ Pregleda: 1730 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.