Ono što je veće pitanje je, da li SAMO Telenor prikuplja, obrađuje, čuva i deli (sa Fejsbukom, Tviterom, Guglom, itd. ) podatke o ličnosti, ili to rade sve mreže, a Telenor jedini poštuje ZZPL, pa obaveštava korisnike o tome?
Vip mobile ima Obrazac za davanje saglasnosti za obradu podataka o ličnosti, ali su tu navedene samo stavke obrade vezane za ugovornu obavezu, dugovanje i ispostavljanje računa, i eventualne promo SMS poruke za obnovu ugovorne obaveze. Nigde na obrascu nisu naveli deljenje podataka o korisniku sa trećim licima (posebno strane kompanije iz SAD), niti analizu potrošnje i saobraćaja korisnika, što Telenor navodi u svom Obaveštenju u obradi podataka o ličnosti (dvostrani papir pun teksta fontom 6pt).
Telekom Srbija, u okviru brenda mts, nema nikakve obrasce za davanje saglasnosti niti Pravilnik o obradi podataka o ličnosti.
Strane kompanije, inače, već duže vreme prodaju podatke o korisnicima međunarodnim gigantima na području marketinga i analitike, za dodatnu zaradu po korisniku.
Američke kompanije aktivno analiziraju DNS i HTTP saobraćaj, kao i podatke o uređajima koje njihovi ruteri detektuju u domovima korisnika, i to prodaju, zajedno sa ličnim podacima korisnika, ali kako SAD nemaju nikakve zakone o zaštiti podataka o ličnosti (osim Kalifornije, gde navedeni operateri ne primenjuju takvu praksu), korisnici nisu obavešteni o ovome niti se mogu pronaći dokumenti koji opisuju praksu obrade podataka operatera. Sve informacije su dobijene od insajdera i iz softvera na modemima.
Detalji o podacima koje Telenor prikuplja se mogu pronaći OVDE.

