Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju

[es] :: Linux :: LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju

[ Pregleda: 2316 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
212.39.111.*



Profil

icon LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju22.02.2005. u 13:02 - pre 233 meseci
na hda1 i hda2 mi je win xp a na hda5 je Knoppix 3.7. lilo sam instalirao na hda5 i linux pokrecem preko startup diskete.
anyway, kada se pokrene lilo da je mi opciju da boota windows na hda2, sto mi je cudno jer mi je to backup particija. (veceras cu srediti lilo.conf file). odabrao sam opciju da se boota hda2 i normalno nije se sitem mogao bootati.
ali nakon toga nisam mogao dignuti win xp sve dok nisam ponoco otisao na hda5 LILO i tamo pokrenuo bootanje sa hda1 particije. kada sam tako podigao xp nisam vise mogao vidjet particiju hda2 iako se postojala (xp ju je vidio kao undefined partition). e sad pokrenuo sam partition magin i vidio da je ta particija oznacena kao skrivena (hidden). namjestio sam je kao vidljivu i tada je sve proradilo.

e sad me zanima zasto LILO nije vidio da na hda2 nema boot sistema i kako se desilo da je hda2 skrivena od win xp-a? ko je za ovo kriv (pored mene naravno) - win xp ili LILO?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
213.244.235.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju22.02.2005. u 14:15 - pre 233 meseci
Verovatno bi sve bilo mnogo jednostavnije da si instalirao LILO u MBR, a zatim dodao Win i gotovo. Zasto disketa? Mozda imas neki poseban razlog. Ni to mi nije jasno kako ti LILO moze davati sta on hoce a ne sta mu je definisano. Mozda si zadrzao ono sto je autor napisao kao mogucu situaciju a ti nisi prilagodio svom stanju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
*.ba
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju22.02.2005. u 19:27 - pre 233 meseci
>
nisam u mbr isntalirao jer ne znam kako dodati win xp :(.

nakon instalacije nisam dirao lilo.conf jer sam mislio da ne moram. ali
izgleda da moram.
 
Odgovor na temu

stolex
Ilic S Stojan
Niš

Član broj: 28386
Poruke: 245
212.200.96.*

ICQ: 61028708
Sajt: www.stojce.com


+2 Profil

icon Re: LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju22.02.2005. u 21:03 - pre 233 meseci
Pa nisi ni morao da instaliras na mbr. Mozes pre dd da iskopiras prvi sektor tvoje particije (u ovoj slucaju hda5) u fajl koji snimis na recimo C particiju na win, pa u boot.ini (na C disku je i skriven) dodas putanju prema tom fajlu i onda lepo imas iz XP loadera opciju da startujes linux. A inace cuo sam da je mnogo sumnjiv knopix drajver za pisanje po NTFS (zato vecina linuxa NTFS mountuju samo kao readonly), tako da ako ti je taj D bio NTFS moz se svasta desi
To beer or not to beer?
- Shacksbeer -

http://www.nislija.be/
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
213.244.235.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju22.02.2005. u 21:14 - pre 233 meseci
Pogledaj ovde file:/usr/share/doc, tu obicno imas objasnjeno, i sa primerima. Moja trenutna distribucija nema LILO, pa ne mogu da ti kazem. Vrlo je jednostavno, dodas dva reda. Nemam Windows pa ne mogu da kazem da li ga Knoppix i sam prepozna. Ljudi kazu da ga prepoznaje i sam i upisuje u LILO.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

daca_0001

Član broj: 41566
Poruke: 16
*.dial.atlanet.it.



Profil

icon Re: LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju23.02.2005. u 11:11 - pre 233 meseci
Pre oko 2-3 meseca imao sam slicnih problema sa KNOPPIX-om kad sam pokusao da ga instaliram na hd5 i na nekom sajtu (ne secam se kom mislim da je bio forum na Knoppix sajtu) pronasao sam da je za sve kriv lilo jer on sakriva particije od Windows-a pored toga sto ne vidi da particije nisu boot.
Problem se VALJDA moze resiti nekom komandom u lilo.conf (kazem valjda jer sam ja u pokusaju da resim problem pre nego sto sam naso ovo sakrio i windows particiju i to resio reinstalacijom windows XP pa nisam probao ovo o cemu ti prisem).Potrazi u dokumentaci za lilo (bio je link na tom formu). Meni je u medju vremenu crko disk pa sam izgubio linkove (nije kriv linux) i sad koristim samo xp, a kad hocu da se zezam sa linux-om koristim KNOPPIX sa cd.
 
Odgovor na temu

Bastard

Član broj: 33164
Poruke: 293
212.200.27.*

Jabber: Bastard@elitesecurity.org


Profil

icon Re: LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju23.02.2005. u 13:08 - pre 233 meseci
Po mon iskustvu najbolje je formirati particije sa Windowsom a ne sa nekim menandjerom.Treba formirati jednu primarnu particiju na kojoj ce biti windows pa zatim jednu extended i na njoj treba smestiti druge particije od windowsa a za linux najbolje je ostaviti prazan prostor na hardu..
Ja odkako sam nasao ovakav problem a i jos neke druge (naprimer da c: postane d: i sl) za formatiranje particija na praznom disku koristim windows i to sto instaliram na jednu primarnu prvu particiju (ako je xp) pa onda iz xp-a napravim ove druge ili pomocu start up disketice od milenijuma.
Obicno sve novije distribucije linuxa u zadnjih 3 godine pri instalaciji same pronalaze prazan prostor na disku .Ako nezelis da brises linux sa harda onda lilo mozes da stavis u MBR ,ali najbolje je staviti lilo na flopi da nebi morao u slucaju reinstalacije windowsa da pises novi

Ono sto sam hteo da kazem je da za formiranje particija koristis windows (koji treba instalirati na prvu primarnu particiju) ili fdisk a da sve druge particije windowsa smestis u extended windows particiju a linux instaliras na prazan prostor koji preostaje na disku.Primarnu particiju mozes imati samo jednu na hard disku ali mnogi menangeri mogu formirati dve i na taj nacin nastaje ovaj problem.



 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: LILO sa Linux particije sakrio Windows particiju

[ Pregleda: 2316 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.