Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!

[es] :: Linux :: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!

[ Pregleda: 3532 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miličić.marko
Miličić Marko
Novi Sad

Član broj: 12598
Poruke: 346
*.60.EUnet.yu.

Sajt: milicicmarko.blogspot.com


+1 Profil

icon Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 17:02 - pre 236 meseci
Mountujem NTFS particiju na ovaj način, ali je ona nedostupna user-ima samo root može da je koristi!

/dev/hda1 /win2k ntfs ro,user,noauto,umask=0007,gid=1000 0 0

Šta da radim?

Nemojte me uputiti na druge teme, jer sam ovaj način pokupio na tim temama (ali ne radi)!

Skripte iz oblasti računarstva na Srpskom jeziku
kontakt email milicic [tacka] marko [na] gmail [tacka] com

Numizmatička kolekcija:
http://numismaticscollection.blogspot.com/
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 18:01 - pre 236 meseci
/dev/hda1 /mnt/win2k ntfs uid=tvojekorisnickoimenalinuxu (NE ROOT) 1 0


vidim da si win2k mount-ovao direktno na root ( / ) zato niko drugi i nema pristup.....
znaci odes u /etc i izmenis fstab fajl tako da win2k ispred sebe ima /mnt, a naravno u /mnt direktorijumu napravis poddirektorijum /win2k i obrises ovaj koji se sad nalazi na root-u....

naravno pre svega (kao root) umount win2k, da ne bi obrisao ntfs particiju brisanjem mountovanog win2k direktorijuma mada zavisno koji je kernel i linux u pitanju.. mozda ne bi ni mogao... jer je uglavnom podrzana samo read opcija za ntfs po default-u... write je bila experimentalna kad sam poslednji put cackao po tome....
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
195.252.103.*



+67 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 18:02 - pre 236 meseci
u /etc/fstab zameni liniju na kojoj ti je ntfs particija sa

/dev/hda1 /mnt/win2k ntfs users 0 0
prethodno naravno napravis /mnt/win2k dir
i onda ce user koj mountuje particiju moci da je vidi
takodje ce moci i da je umountuje
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
195.252.103.*



+67 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 18:05 - pre 236 meseci




btw video sam negde na netu programe koji dodaju podrsku za pisanje po ntfs-u
naravno i oni su experimentalni

nesecam se tacno gde ali ih imam downloadovane pa ako ne moozes da ih nadjes pisi na mail
 
Odgovor na temu

miličić.marko
Miličić Marko
Novi Sad

Član broj: 12598
Poruke: 346
*.30.eunet.yu.

Sajt: milicicmarko.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 22:32 - pre 236 meseci
I dalje ništa, probao sam da stavim moj uid, ali time samo mogu ja da pristupam a ne svi ostali korisnici (ima ih još dva).

Ajde neka neko pošalje svoj sadržaj fstab-a da bi bio siguran da to zaista radi!

Dakle, kako uz pomoć fstab-a omogućiti prostup ntfs particiji svim ostalim korisnicima, čak i onima koji nisu root ili su.

Pozdrav
Skripte iz oblasti računarstva na Srpskom jeziku
kontakt email milicic [tacka] marko [na] gmail [tacka] com

Numizmatička kolekcija:
http://numismaticscollection.blogspot.com/
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 22:46 - pre 236 meseci
pa umesto uid=tvojekorisnickoime.... stavi samo users.... znaci NEMA uid SAMO users

a ne rece da li si prebacio win2k pod /mnt direktorijum?
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
195.252.103.*



+67 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 22:51 - pre 236 meseci
sta sam ja reako

/dev/hda1 /mnt/win2k ntfs users 0 0
ali prethodno napravis /mnt/win2k dir sa premisijama kojima svako moze da pristupi
 
Odgovor na temu

miličić.marko
Miličić Marko
Novi Sad

Član broj: 12598
Poruke: 346
*.116.EUnet.yu.

Sajt: milicicmarko.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 23:07 - pre 236 meseci
/dev/hda5 /windows/D ntfs ro,users 0 0





Evo iskopirao sam deo svog fstab-a pa vidite u čemu je caka!

Dakle, mountujem u ne root direktorijum, zatim mountujem kao readonly (opcije -r, -o ili -ro) i upisujem users

one dve nule ne znam za šta znače
Skripte iz oblasti računarstva na Srpskom jeziku
kontakt email milicic [tacka] marko [na] gmail [tacka] com

Numizmatička kolekcija:
http://numismaticscollection.blogspot.com/
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!02.12.2004. u 23:32 - pre 236 meseci
Citat:
miličić.marko: /dev/hda5 /windows/D ntfs ro,users 0 0


pa dobro covece... da li ti citas sta ti mi pisemo ovde???????

ajde lepo prepisi sta ti pise u /mnt direktorijumu....

ovo mi lici da si pokusao "direktno" da mountujes windows D: particiju po windows logici a u Linux-u.... sto malo nece da radi....

cisto za primer.... u /mnt bi trebalo da ti stoji nesto ovako:
/cdrw
/dvd
/floppy
/win_c
/win_d
.... itd....

kao sto je jos uvek kod mene.... sto znaci da ako hocu da mountujem C: particiju sa win-a... osim postojanja win_c u /mnt direktorijumu... jos i u fstab-u mora da postoji linija
/dev/hdax (gde je x redni broj particije kako je linux obelezava, hint hda1 je prva (cesto primarna particija na disku) i hda1 bi odgovaralo win C: particiji)
i zatim putanja GDE da se mountuje taj hda1 a to je u mom slucaju /mnt/win_c

primer -> /dev/hda1 /mnt/win_c

sledece je file system, kod mene je fat32 sto znaci vfat

primer -> /dev/hda1 /mnt/win_c vfat

zatim KO moze da mountuje... kod mene je uid=dragan (ni sa kim ne delim komp) ali ako umesto uid=dragan stavim users... onda SVI mogu da mountuju

primer -> /dev/hda1 /mnt/win_c vfat users

a za ono 1 i 0 me i ne interesuje sta tacno znaci... meni radi sa 1 0

primer -> /dev/hda1 /mnt/win_c vfat users 1 0


e ako ti i sad nije jasno i opet ti ne bude radilo..... ja vise nemam namere da crtam..... OK?
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

miličić.marko
Miličić Marko
Novi Sad

Član broj: 12598
Poruke: 346
*.232.EUnet.yu.

Sajt: milicicmarko.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 00:07 - pre 236 meseci
Code:

/dev/hda7            /                    reiserfs   acl,user_xattr        1 1
/dev/hdc6            swap                 swap       pri=42                0 0
devpts               /dev/pts             devpts     mode=0620,gid=5       0 0
proc                 /proc                proc       defaults              0 0
usbfs                /proc/bus/usb        usbfs      noauto                0 0
sysfs                /sys                 sysfs      noauto                0 0


/dev/dvdram          /media/dvdram        subfs      fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0
/dev/cdrom           /media/cdrom         subfs      fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0
/dev/hda5            /mnt/win_d           ntfs       ro,users              0 0


Evo iskopirao sam ti ceo svoj fstab. PO tvojoj prici, ništa van /mnt direktorijuma ne će raditi, a kako objašnjavaš onda da mi CD i DVD rade bez problema i mountovani su u /media/cdrom i /media/dvdram.

Pošto vidim da si mnogo pametan nadam se da ćeš moći da objasniš.

Pozdrav

PS.
Ni ova fstab konfiguracija ne valja!

PPS.
Naravno, probao sam i sa 0 0 i sa 0 1 i sve što si do sada rekao!
Skripte iz oblasti računarstva na Srpskom jeziku
kontakt email milicic [tacka] marko [na] gmail [tacka] com

Numizmatička kolekcija:
http://numismaticscollection.blogspot.com/
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.sbb.co.yu.



+257 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 11:08 - pre 236 meseci
Da li si siguran da dobru particiju pokusavas da mount-ujes? Kako ti izgleda izlaz kad napises:
Code:
fdisk -l

Daj to da vidimo pa da ti kazemo sta dalje... I reci koja je distribucija linuxa.
Ukratko, sta je trebalo da uradis:
1) napravis direktorijum:
mkdir /mnt/win_c (ili kako vec hoces da ga zoves). Nije bitno da li je u /mnt/ direktorijumu ili negde drugde, npr /windows/c
2) pokusas mount, sa opcijom da bude citljiv za sve (umask):
mount /dev/hdaN /mnt/win_c -t ntfs -r -o umask=0222 (odnosno -t vfat ako je fat32, a mozes da probas i sa auto, ume linux uglavnom da pronadje koji je fajl sistem...), gde je hdaN particija na kojoj se nalazi windoze (npr. hda3)
Ako je to ok, ajde da ga postavimo u fajl sistem da se zna kako se mountuje - znaci editujemo /etc/fstab i dodajemo:
3) /dev/Y /mnt/X vfat users,owner,ro,umask=000 0 0
gde su:
Y - hdaN
X - direktorijum koji postoji.
vfat - vrsta fajl sistema. ovo podrazumeva fat32
dalje idu opcije: users, owner, ro, umask=000 koje znace:
users - omogucava userima da mountuju i umountuju ovaj mount point
owner - treba li da objasnjavam?
ro - read only, postoji i rw - read/write
umask - postavi privilegije fajlova "filter"-ovanjem sa full access-om, sa 777 tj. rwxrwxrwx. U nasem slucaju za umask 000 bice za ownera rwxrwxrwx (ali posto je ro opcija u stvari bice r-xr-xr-x) Da smo stavili umask na 0222 dobili bi slicno, jer je 0222 -w--w--w- koji filteruje to na r-xr-xr-x.
4) snimamo /etc/fstab i izlazimo iz editora. Ukoliko zelis, mozes mountovati sve iz shella pomocu
mount -a
Ukoliko stavis noauto kao opciju - nece se mountovati ovako.
5) ako rebootojes sistem videces da se automatski mountovao...
Dve nule na kraju sluze za:
prva nula: govori da taj fajl sistem ne treba da se dump-uje programom dump
druga nula - govori da taj fajl sistem ne treba da se proverava na greske (programom fsck)




Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 11:36 - pre 236 meseci
[code]If any user should be able to unmount, then use users instead of user in the fstab line. The owner option is similar to the user option, with the restriction that the user must be the owner of the special file.[/quote]
Prema tome, i nema mnogo smisla stavljati i users i owner.

UID=users nema smisla. UserID je ID usera. Logicno, zar ne?
Znaci, GID=users (GroupID).



JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

kodi
bgd

Član broj: 5043
Poruke: 36
194.106.165.*



Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 12:24 - pre 236 meseci
Citat:
EArthquake: btw video sam negde na netu programe koji dodaju podrsku za pisanje po ntfs-u
naravno i oni su experimentalni

nesecam se tacno gde ali ih imam downloadovane pa ako ne moozes da ih nadjes pisi na mail


http://www.jankratochvil.net/project/captive/
ja koristio jedno vreme .. nisu losi ...
mada sada verovatno postoje noviji i bolji ...
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.cust.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 12:34 - pre 236 meseci
alo marko...

ajde sad ti lepo reci KOJU distribuciju koristis.... da se ne frljamo unaokolo... razne distribucije koriste razne mount logike... u Slackware-u je sve to lepo na jednom mestu /mnt

to sto sam ja rekao da se nece moci videti nista van /mnt se odnosilo na particije... mada se vise odnosilo na to da ti nece niko imati pristup na root ( / ) ako tamo napravis mount point... ali nema veze....

nisam hteo da komplikujem stvari.... jer u principu ti mozes da mount point postavis gde hoces.... (NE MORA u /mnt), samo treba da mu das dovoljne permise....


a i dalje nema odgovora DA LI ti je mount point za win_d ZAISTA u /mnt/win_d, tj. da li u /mnt postoji direktorijum /win_d?

i probaj ovo sto VRider kaze... umesto users stavi GID=users
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 12:48 - pre 236 meseci
Malisha, sredi malo misli.
Gde ce nesto biti mountovano ne zavisi od distribucije, sve distribucije prate odredjene standarde.
Particije se mogu mountovati bilo gde, ali mnt direktorijum je i namenjen da bi u njemu bile mountovane privremeno particije/uredjaji (floppy/cdrom). Ako se dodaju novi uredjaji, oni bi se trebali mountovati tako da preuzmu odgovarajuci deo roota (ako je malo prostora na / particiji, dodas novi hard koji moutujes u /usr i na taj nacin rasteretis prvi disk), ili pomocu LVMa prosiris /.
Kako mnogi imaju dva sistema, onda se, po nekom pravilu, i te dodatne particije smestaju u /mnt, kao da su privremeno mountovane, ako su to stalno.
Ovo ce valjda malo da razjasni...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.sbb.co.yu.



+257 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 13:37 - pre 236 meseci
Palo mi je na pamet, ti si to samo stavio u /etc/fstab i ocekivao si da radi?
MORA NAKON TOGA: ili mount -a da se izvrsi, ili da se reboot-uje masina...
P.S. Zbog onog /windows/D mislim da je neki noviji SuSE, ali on bi to ionako stavio u auto mod.... tako da mi nije jasno... (za one koji ne znaju, po defaultu SuSE napravi vezu sa C diskom windoze-a na /windows/C)

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

miličić.marko
Miličić Marko
Novi Sad

Član broj: 12598
Poruke: 346
*.88.eunet.yu.

Sajt: milicicmarko.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 17:14 - pre 236 meseci
Hval ti na savetu!
caka je bila u onom umask=0222

hvala jos jedared

[Ovu poruku je menjao VRider dana 06.12.2004. u 13:50 GMT+1]
Skripte iz oblasti računarstva na Srpskom jeziku
kontakt email milicic [tacka] marko [na] gmail [tacka] com

Numizmatička kolekcija:
http://numismaticscollection.blogspot.com/
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 17:37 - pre 236 meseci
Citat:
VRider: Malisha, sredi malo misli. :)
Gde ce nesto biti mountovano ne zavisi od distribucije, sve distribucije prate odredjene standarde.
Particije se mogu mountovati bilo gde, ali mnt direktorijum je i namenjen da bi u njemu bile mountovane privremeno particije/uredjaji (floppy/cdrom).


ma bio sam zdravo iznerviran (kao Cimpl) pa sam malo zbrda zdola odgovorio...

LM, kao sto vec rekoh meni je sve u /mnt a ovi Suse-i i Mandraci to dele u razne /media/dvdrom i sl. :D

mislim sustina je manje vise ista... ali opet treba pratiti putanje.... sta je gde...
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
195.252.103.*



+67 Profil

icon Re: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!03.12.2004. u 17:55 - pre 236 meseci

znaci sada sve radi ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Mount NTFS particije ali tako da je svi useri mogu videti!

[ Pregleda: 3532 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.