Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta su ovi chipovi?

[es] :: Elektronika :: Sta su ovi chipovi?

[ Pregleda: 6265 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
195.252.85.*



Profil

icon Sta su ovi chipovi?17.05.2004. u 00:31 - pre 242 meseci
Imam jednu shemu koja se sastoji iz dva dela(dva uredjaja), i na njoj su sledeci chipovi a ja ne znam sta su ni za sta sluze, pa bih molio nekoga da mi objasni...

Prvi chip ima oznaku "CY8C26443",
a drugi: "MAX202"
Sale_®
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu



+128 Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?17.05.2004. u 10:08 - pre 242 meseci
Configurable Mixed-Signal Array with On-board Controller

The PSoCTM CY8C25122/CY8C26233/CY8C26443/CY8C26643 family of programmable system-on-chip devices replace multiple MCU-based system components with one single-chip, configurable device. A PSoC device includes configurable analog and digital peripheral blocks, a fast CPU, Flash program memory, and SRAM data memory in a range of convenient pin-outs and memory sizes. The driving force behind this innovative programmable system-on-chip comes from user configurability of the analog and digital arrays: the PSoC blocks.

vise o tome u datasheetu:

http://www.cypress.com/cfuploads/img/products/CY8C26443.pdf

max202 je jedan u familiji rs232 drajvera/risivera. datasheet:

http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/1047.pdf

 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?17.05.2004. u 20:39 - pre 242 meseci
Hvala, ali da li bi mogao da mi kazes zasta se konkretno koriste ti delovi, posto sam laik u elektronici, pa mi
"Configurable Mixed-Signal Array with On-board Controller"
ne govori bas puno.
Sale_®
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?18.05.2004. u 08:28 - pre 242 meseci
- MAX202 se koristi da povežeš mikrokontroler, koji radi na 5V, sa PC-jem (ili na primer modemom) preko RS232 priključka ("serijski", "COM" "stty") na kom su signali od -12V do 12V.

- Rečeni CY8C26443 je mikrokontroler + programabilno analogno (vaau!!) kolo, sve na jednom čipu. Čemu služi, tečko je reći, jer verovatno ne postoji nešto drugo u integrisanoj elektronici što bi imalo šire područje moguće primene... recimo da bi neka obrada signala ili upravljanje nekom automatikom imale najviše koristi od tako nečeg... ali to je prilično uopštena i nemaštovita pretpostavka...

Pretpostavljam da je to što imaš neki razvojni sistem za CY8C26443, tj. pločica za eksperimentisanje.
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?18.05.2004. u 08:53 - pre 242 meseci
Pa to je shema za citac magnetne trake koja se nalazi na ID karticama, ili na kreditnim karticama..
Pa sad ne znam da li je dovoljno samo ovako da spoje delovi, ili treba nesto da se i programira.. Bas ne vidim svrhu ovog dela CY...
Jer podaci bi trebalo da se unose direktno sa magnetne glave, i ako postoji F2F decoder chip montiran na glavi, on ce da delokira analogni u digitalni signal, i prosledice takve podatke direktno u MAX202, ili sam ja tu nesto izostavio?
Muci me samo da kad nabavim sve delove, i taj CY... da ce trebati jos neka dodatna programiranja da bi to sve radilo..
Mozda je sad jasnija svrha ovog mikrokontrolera?
Uploadovao sam i shemu. Nadam se da pomaze..
Sale_®
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?18.05.2004. u 09:29 - pre 242 meseci
Citat:
Krajisnik:
Jer podaci bi trebalo da se unose direktno sa magnetne glave, i ako postoji F2F decoder chip montiran na glavi, on ce da delokira analogni u digitalni signal, i prosledice takve podatke direktno u MAX202, ili sam ja tu nesto izostavio?


Sa šeme se vidi da nemaš dekoder u magnetnoj glavi, nego sa nje dolazi analogni signal. Ulazni diferencijalni pojačavač, uobličavač i filter su programirani u CY... Definitivno bez programa nemaš skoro ništa.
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?18.05.2004. u 09:43 - pre 242 meseci
A sta ako kupim ovo?
http://www.brushindustries.com/digihead2.htm
To ima decoder na sebi.. Da li onda mogu da izbacim CY chip, ili mi i dalje treba?
I da li ce u tom slucaju da se izmeni shema??
Sale_®
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu



+128 Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?18.05.2004. u 10:07 - pre 242 meseci
pa pise ti tamo da je izlaz ttl. to onda mozes voditi direktno na max 232.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?18.05.2004. u 13:04 - pre 242 meseci
U tom slučaju ne treba ti sva analogna skalamerija, ali mislim da i dalje ne može da ide na COM port samo tako. Kao prvo, "TTL izlaz" samo znači da ćeš imati napone koji su 0 ili 5V, ali ništa ne govori o njihovom formatu. Ako to spojiš na MAX202 pa na RS232, može se dogoditi da dobiješ nešto nerazumljivo. Treba ti detaljna specifikacija za tu glavu...
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?20.05.2004. u 05:19 - pre 242 meseci
A sta tacno spada u analognu skalemeriju na shemi??? jel sve osim magnetne glave?
Jel veliki problem da se programira CY? magnetne glave sam vec narucio.. Sad jos samo da nadjem ovaj CY, a sve ovo ostalo mislim da ima i ovde da se kupi..
Jel mozes u kratkim crtama da mi kazes sta i eventualno kako treba da se programira CY?
Nesto ucimo sad na ORT2 na VETS oko programiranja mikrokontrolora, pa bih mozda mogao i nesto da uradim uz mala uputstva?
Sale_®
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?20.05.2004. u 11:36 - pre 242 meseci
U analognu skalameriju spadaju sve pasivne komponente na šemi između glave i Cypressa + analogni deo na samom čipu. Ako koristiš magnetnu glavu sa digitalnim izlazom, sva je prilika da će ti poslužiti i bilo koji popularni mikrokontroler sa kojim znaš da radiš, ili čak LPT port PC-a (ovo poslednje naravno, pod pretpostavkom da to nije namenjeno da bude profesionalni proizvod, u kom slučaju bi to bilo problematično rešenje u sadašnje vreme kada se "legacy" portovi izbacuju iz upotrebe).

Programiranje čipa (pomalo me grize savest što te upućujem na njih, jer su jezivo skupi, pogotovo za ljude koji se još uvek školuju, ali ne vidim neku alternativu u ovom trenutku):

http://www.mikroelektronika.co...estic/product/tools/psocds.htm
http://www.mikroelektronika.co...tic/product/tools/psocprog.htm

Za svaki slučaj, ne bi bilo loše da pogledaš šta ima od slobodno dostupnih informacija na Cypress-ovom sajtu, www.cypressmicro.com , kao i šta Google može da nađe od sajtova entuzijasta. Verovatno ove (ili slične) stvari koje Mikroelektronika prodaje mogu da se naprave u sopstvenom aranžmanu, iz informacija dostupnih na internetu.

Tvoja šema i još svašta su na adresi:
http://www.cypress.com/support...0FA-2262-424A-B14741267CBD1308
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
195.252.85.*



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?21.05.2004. u 01:38 - pre 242 meseci
Uzeo sam Low Profile two track magnetnu glavu, bez F2F decoder chipa na sebi.. On mi ne treba kolko sam shvatio ako koristim CY.. Ne znam koja je razlika izmedju Low Profile i obicne mangetne glave, pa sam uzeo tu LP...
Onda, nabavio sam program za programiranje PSOC-a.. Zove se:
"PSoC Designer Incl C Compiler V4.0 (c) Cypress Microsystems"
U skoli verovatno imamo alate potrebene za programiranje takvih mikrokontrolera, tako da to necu kupovati. I ostaje mi samo jos da kupim taj CY chip isprogramiram ga i to je to..? Jel ima mozda ovde negde da se kupi il moram sa neta da ga narucim? Mikroelektronika kaze da ne isprucuju mikrokontrolore posebno, vec samo sa celim paketom...
Ako sam nesto preskocio ili pogresno shvatio, molim te ispravi me.. Nadam se samo da cu znati sta treba da se programira kod ovog mikrokontrolera i na koji nacin..
Sale_®
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?21.05.2004. u 09:35 - pre 242 meseci
Low profile znači da može da stane u manji gabarit čitača. Možda si mogao da prođeš jeftinije...

Alate za programiranje (učitavanje programa u čip) moguće je i da nemate, jer ovo je relativno nova stvar, ali na sajtu Cypressa ima aplication note gde je dat kompletan algoritam i talasni oblik signala za programiranje, tako da, u krajnjem slučaju, možete u školi da napišete program u, recimo, Qbasicu za programiranje preko printer porta, (treba napraviti i kablić, ali to je trivijalno, samo žice i konektori). To bi bila odlična vežba i da ovladate malo LPT-om.

Moraćeš da naučiš :) . Ima toga dosta, ali nije teško ako te kopka da saznaš.

Za početak bi bilo dobro da se malo poigraš sa Cypressovim mikroprocesorskim jezgrom: najpre postigni da uradi nešto jednostavno, na primer da upali LED na nekom portu, pa da ga pali i gasi, pa da ti pošalje "Krajisnik" kroz serijski port na 9600b/s, pa da u petlji čita ADC i šalje očitane vrednosti na serijski port, a ti ih onda prikaži grafički na ekranu,...neki kao osciloskop. Tako ćeš imati mogućnost da kontrolišeš šta se dešava u analognom delu. Kao signal-generator možeš da iskoristiš zvučnu karticu.

Onda pređi na igranje sa analognim delom. Počni sa nekim trivijalnim analognim sklopovima, astabilnim multivibratorima, filterima ... čisto da uđeš u štos. Nabavi neki udžbenik ili knjigu gde su objašnjeni sklopovi sa operacionim pojačivačima. Operacioni pojačivači pojednostavljuju analogni dizajn, čine ga apstraktnim, dok god se koriste daleko od granica svojih mogućnosti, a to je iskorišteno da se napravi ("univerzalno") programabilno analogno kolo u tom čipu. Znači, da bi razumeo programiranje analognog dela Cypress-a, treba da se najpre upoznaš sa primenom operacionih pojačivača. Mislim da je ovaj čip ujedno i idealan set za eksperimentisanje sa njima, tako da ono što budeš saznao, možeš odmah i da isprobaš.

Čim ukrotiš čip, što je dobitak već i samo po sebi, možeš da nastaviš sa prvobitnim planom ka glavnom cilju, a to je interfejs čitača kartice. Treba da pronađeš neku aplikaciju za korišćenje konkretne magnetne glave, sa šemom analognog interfejsa, što bi verovatno trebalo da se nalazi negde na sajtu proizvođača glave. Alternativno, treba pretražiti sajtove proizvođača analognih kola da se pronađu aplikacije za tu namenu. National Semiconductor ili Fairchild, verovatno imaju nešto tako.

Dalje, trebaće ti objašnjenje formata magnetnog zapisa i talasnih oblika koji se dobijaju, da bi znao kako da signal koji dobiješ, filtriraš, pojačaš i uobličiš onda prevedeš u korisnu informaciju.
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?25.05.2004. u 17:07 - pre 242 meseci
Pogledao sam nesto na Fucksu, imamo neku spravu za programiranje mikrokontrolera, ali onako od oka, mislim da sam video da pise "For Intel...something..", pa ne znam da li je to kompatibilno sa Cypress-ovim chipom?
Druga stvar, ako slucajno ne uspem da uradim to, da li mogu nekome da platim da mi isprogramira to i kome?

Sale_®
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?26.05.2004. u 09:55 - pre 242 meseci
Ne, to sigurno nije to... a za plaćanje programiranja stvarno ne znam... možda ovi iz "mikroelektronike", dole u Admirala Geprata, što prodaju alatke za cypress, možda bi uradili i to, mada mi se čini da je tu sukob interesa: što da ti programiraju za manje, umesto da kupiš programator za veće pare?

Znaš šta, imaš na Yahoo grupe "mikroelektronika" i "Yu-mcu" (mada je ova druga uglavnom PIC-orijentisana), možda neko tamo to radi?
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
195.252.85.*



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?28.05.2004. u 15:47 - pre 242 meseci
Pitanja, i jos pitanja... Jel mogu ja da koristim neki drugi Mikrokontroler sem cypressa, posto mi na faxu imamo neke Intelove valjda, a Cypress ne moze da se kupi posebno bez kompletnog sistema..
A drugo, da li nekako moze da se zaobidje Mikrokontroler, i da se sve njegove funkcije zamene necim drugim???
Sale_®
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?04.06.2004. u 00:57 - pre 242 meseci
I jos samo da kazem ako neko zna sve ovo da napravi, nek me kontaktuje na
ICQ:113185264, pa da platim nekome da mi pokaze kako to sve da se napravi..
Sale_®
 
Odgovor na temu

passby
Pi.Ma.

Član broj: 11080
Poruke: 175
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?30.09.2004. u 09:32 - pre 238 meseci
-mozes ti to iskoristiti od nekog terminala iz firme.. izvedes zicu prije modema..
i izvuces taj TTl i snjim u kompic.

- recimo da i imas program koji ti to lijepo u heksadecimalu ispisuje:
123456xx --jedna kartica
123456yy --druga kartica.

ocu reci nades taj povrtni STRING s kojim se KARTICA predstavlja s nekim IDom.

i sta ces snjim? taj ID ti pise i na samoj kratici vizualno.. glavni podaci su ti na serveru, ako znas haknuti, nije ti potrebno ovo..

drugo, kako ces klonirati magnetsku karticu?? kako ces generirati kodove..

ps. nemas od tog nista, corava posla, vreca na glavu i pici :):


 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?30.09.2004. u 13:08 - pre 238 meseci
Stvarno ne razumem sta hoces da kazes... Ne treba meni ovo da bih uzimao necije brojeve kartica ako si na to ciljao?!?!
Sale_®
 
Odgovor na temu

passby
Pi.Ma.

Član broj: 11080
Poruke: 175
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Sta su ovi chipovi?30.09.2004. u 14:15 - pre 238 meseci
pa onda kupi to u slobodnoj prodaji, imas i kljucanice danas na magnetske kartice ili chipove.. ako ne kuzis dio magnetska glava-pojacalo do razine nivoa TTL..nema ti svrhe***??

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Sta su ovi chipovi?

[ Pregleda: 6265 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.