Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Političari = logičari

[es] :: Matematika :: Političari = logičari

[ Pregleda: 5806 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2153
*.dialup.blic.net



+196 Profil

icon Političari = logičari10.10.2003. u 23:57 - pre 249 meseci
Imamo 37 političkih stranaka čiji se lideri vozaju u mercedesima preko Terazija
i još okolo.Jednog dana saznaju svi da ima prisluškivanja.Pouzdano je utvrđeno da je nekima od njih u kancelariju ugrađen neki prislušni uređaj.Dogovore se oni da
se svaki dan svi okupe na ručku pa usput popričaju o tom.Svak će sa svakim malo
proćaskati i reći sugovorniku šta tačno zna.
Pravila:
-U razgovoru svi će reći istinu sto su čuli ko se prisluškuje.Ako je i sam prisluškivač,
reći će da je čuo , a ne da je on taj prisluškivač.
-Ako razgovara sa prisluškivanim , neće mu to reći , bilo da je čuo ili ga sam prislu-
škuje.Da mu se ne zamjeri jel tako?
-Čim neko sazna da ga prisluškuju , isto popodne seli hitno u novu kancelariju.
Mjesto okupljanja:

U BG je nekad bila divna kafana,
Ako se ne varam zvala se "Tri lista duvana".
Unutra je bilo i gospode i bijede,
Neki sjede i misle, a neki samo sjede.

E sad , nakon prvog okupljanja ništa popodne.
Drugi dan poslije ručka , opet ništa.
E ali treći dan poslije ručka nasta trka.Silna seoba nekih stranaka u nove prostorije.

Pitanje: KOLIKO PARTIJA JE SELILO I ZAŠTO BAŠ TOLIKO.





________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2153
*.dialup.blic.net



+196 Profil

icon Re: Političari = logičari15.10.2003. u 00:28 - pre 249 meseci
Pošto je zadatak pretežak , evo lakše varijante:
Nakon prvog ručka odmah dođe do seobe jedne stranke!!!
Zašto?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Politi?ari = logi?ari15.10.2003. u 00:36 - pre 249 meseci
A da li uvek svako caska sa svakim? Ako ne, onda ta stranka moze da vidi da neka stranka cska sa ostalima a ne sa njom pa da zna da se ona prisluskuje.

Ako nije u tome fazon onda postoji jedan drugi fazon. Da stranka prisluskuje jednu stranku koja prislusjuje tu stranku pa da cuje samu sebe na prislusnim uredjajima :-)
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2153
*.dialup.blic.net



+196 Profil

icon Re: Političari = logičari15.10.2003. u 01:13 - pre 249 meseci
1)-Ćaska svak sa svakim!
2)-Svi su sigurni da prisluškivanja ima.
3)-Svi sagovornici saopšte partneru tačno , ko je prisluškivan ,ali ne i od koga.
(Ovo saopštavaju bilo da su čuli u nekom ranijem razgovoru , ili su sami
organizovali prisluškivanje.)
4)-Niko svom partneru u razgovoru neće reći da je i on taj prisluškivani.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Politi?ari = logi?ari15.10.2003. u 02:31 - pre 249 meseci
Pa ako ne cuje da je iko prisluskivan to znaci da je on prisluskivan i preselice se.

A sada da malo razglabam prvi slucj sa 37 stranaka. Evo stavicu se u kozu jednog lidera. Recimo prvo popodne saznam da se jedna osoba prisluskuje. Ako ta osoba ne krene da se seli prvo popodne to znaci da postoji jos jedna osoba koja se prisluskuje a ta osoba sam znaci ja i krenuo bih da se selim isto to popodne.

Znaci nisam cuo da se samo jedna stranka prisluskuje. Ajde recimo da sam cuo da se 2 stranke prisluskuju. Ako nijedna od te dve osobe ne krene da se seli to znaci da postoji i treca osoba koja se prisluskuje a ta osoba sam ja i onda bih krenuo ja da se selim to isto popodne. Ako sam cuo da se 3 osobe prisluskuju jedna od te 3 osobe ce po istom sistemu da krene da se seli. Ako ne krene da se seli to znaci da postoji i cetvrta osoba a ta cetvrta osoba sam ja i onda bih se ja preselio isto popodne. I tako dalje...Znaci ne vidim mogucnost da se nijedna stranka ne preseli prvo popodne.

Malo sam umoran pa mozda imam neku ociglednu rupu u razmisljanju ali je trenutno ne vidim. Da li stranke znaju kada se druga stranka seli ili znaju samo one stranke koje prisluskuju tu drugu stranku? Ako je ovo poslednje onda je resenje da 3 osobe prisluskivane i da su se preselile u isto vreme.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Političari = logičari06.04.2005. u 23:37 - pre 231 meseci
Srki, ne misliš dobro. Da bi ti video da je neko krenuo da se seli moraš da sačekaš sledeći dan i vidiš hoće li se taj neko pojaviti na ručku - ako se ne pojavi to znači da se odselio.

Recimo da ti kao jedan lider prvi dan saznaš da se niko ne prisluškuje. Očigledno je onda da si ti žrtva i da se seliš odmah prvog dana.

Pretpostavimo onda da si čuo da se prisluškuje osoba A. E sad, da bi saznao da li se osoba A odselila moraš da sačekaš sutrašnji ručak - ako vidiš da osoba A jeste tamo tek onda možeš biti siguran da si prisluškivan, odnosno seliš se drugog dana (a, uzgred budi rečeno, tad će se odseliti i osoba A jer za nju važi ista priča kao za tebe).

Ako si, dalje, čuo da su prisluškivane osobe B i C, pretpostaviš da ti nisi prisluškivan. To bi značilo, prema prethodnoj priči, da će se osobe B i C odseliti tek drugog dana, odnosno moraš da čekaš treći ručak da bi proverio da li si ti prisluškivan ili nisi.

Ovde već može da se nanjuši i kompletno rešenje zadatka. Indukcijom dokazujemo sledeće: ako je nekoj osobi (recimo tebi :)) prvog dana rečeno da je m ljudi prisluškivano, i niko se ne odseli prvih m dana (odnosno, svi se pojave na m+1-om ručku), onda ćeš ti shvatiti da si prisluškivan i odselićeš se tog m+1-og dana.

Za bazu indukcije uzimamo m=0 i taj slučaj je trivijalan.

Pretpostavimo sada da tvrđenje važi za m-1 i dokažimo za m. Tebi je rečeno da je m ljudi prisluškivano. To znači ili da je ukupno m ljudi prisluškivano, ili da je prisluškivano m ljudi i ti sam. Ali ako je prisluškivano m ljudi jednom od njih biće rečeno da je prisluškivano njih m-1. To bi značilo, na osnovu indukcijske hipoteze, da bi se taj neko odeslio m-tog dana. Međutim, kako ste svi na okupu m+1-og dana sledi da si i ti prisluškivan pa ćeš se odseliti, čime je tvrdnja dokazana.

Dakle, ako niko ne ode prvih k-1 dana, a nekoliko njih ode k-og dana, ti što odlaze su oni kojima je rečeno da je ukupno k-1 ljudi prisluškivano. To znači da je zapravo k ljudi prisluškivano, i svima njima je rečeno da je prisluškivano k-1 lidera. Odnosno, k-tog dana u tom slučaju odlazi k ljudi, a u našem slučaju je trećeg dana otišlo troje ljudi.

Zanimljivo je spomenuti da ukupan broj lidera ne igra baš nikakvu ulogu u zadatku.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2153
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Političari = logičari07.04.2005. u 22:46 - pre 231 meseci
Riješio Bojan.Čestitam!
A otkud ovo iskopa nakon 1.5 godinu ?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Političari = logičari07.04.2005. u 23:39 - pre 231 meseci
Eto, pregledao starije teme iz zanimacije pa našao :)
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Političari = logičari

[ Pregleda: 5806 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.