Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Polaganje za Oracle Certified Professional

[es] :: Sertifikati :: Polaganje za Oracle Certified Professional

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16134 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.1.14.vie.surfer.at

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Polaganje za Oracle Certified Professional29.08.2003. u 18:01 - pre 251 meseci
Zanima me da li neko ima iskustva sa polaganjem ispita za dobijanje certifikata Oracle Certified Professional DBA, pa ako ima, da mi kaze kako je sve proteklo i da li su se pitanja bitno razlikovala od npr. onih na Self Test pripremama.

Da li smatrate da je dovoljno proci kurs za OCP DBA uz citanje dokumentacije te svakodnevnu vjezbu ili je potrebno nekoliko mjeseci-godina da bi se to znanje iskristaliziralo i kroz praksu usavrsilo?

Takodje me zanima koliko kosta kurs za OCP DBA i OCP Developer u drugim zemljama. Ja u Austriji idem na kurs i za OCP DBA i za OCP Developer, a kostalo je malo manje od 13 000 evra.

Smatrate li da je to skupo ?

[Ovu poruku je menjao StRiPy dana 18.05.2004. u 02:47 GMT]
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.1.14.vie.surfer.at

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional01.09.2003. u 22:20 - pre 251 meseci
Nije valjda da nijedan OCP DBA ne dolazi ovdje na forum ?
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

Elvira
NL

Član broj: 6386
Poruke: 4
*.upc-e.chello.nl

Sajt: www.geocities.com/host_si..


Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional03.09.2003. u 19:57 - pre 251 meseci
Najbolje ti je da uzmes knjigu: DBA Certification Exam Guide i dobro naucis. A knjiga ima 1162 stranice. :)

 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.pof.sil.at

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional04.09.2003. u 09:04 - pre 251 meseci
Citat:

Najbolje ti je da uzmes knjigu: DBA Certification Exam Guide i dobro naucis. A knjiga ima 1162 stranice. :)

Nabavio sam "Oracle 9i: Complete Reference" koja ima preko 1300 stranica, te sam odstampao knjigu "Oracle 9i: Database Administrator's Guide" koja ima 1038 stranica. Dobio sam na kursu knjige na osnovu kojih se vrsi predavanje: "Oracle university". Odstampao sam i hrpu tutorijala sa raznih sajtova, tako da smatram da sam se dobro opskrbio literaturom.
Cak sam kupio i novi kompjuter samo za testiranje i ucenje, pa ako nakon svega toga ne prodjem te testove, idem da radim na gradjevini :)
Prvi ispit imam vec 19.09., pa cu vas obavijestiti kako je sve proteklo.
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

selector

Član broj: 92935
*.410.14.univie.teleweb.at



Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional31.01.2004. u 21:25 - pre 246 meseci
najzad ima i OCP DBA na ES i to jos iz Becha.
self test testovi su skoro identicni sa pravim testovima, i to ti je odlican izbor.
ja sam zavrsio na 8i a kad ugrabim vreme uradicu upgrade na 9i.
ova knjiga sto si je naveo, u pricipu ne moze da ti pomogne do kraja jer ne ide u detalje ali ako imas literaturu sa kurseva onda ti je dovoljna.
 
Odgovor na temu

selector

Član broj: 92935
*.410.14.univie.teleweb.at



Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional31.01.2004. u 21:27 - pre 246 meseci
misio sam na: DBA Certification Exam Guide od Oracle Press-a
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.1.14.vie.surfer.at

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional13.03.2004. u 07:09 - pre 244 meseci
Ispiti su zasnovani samo na gradivu koje se nalazi u knjigama sa predavanja i to je super, ali ja sam gladan znanja, pa sam se naoruzao sa jos dodatnim materijalima: e-books od Sybex-a, dokumentacija sa otn.oracle.com, te jos nekim tutorialima.

Sto se tice samog kursa i ispita, moram priznati da mi je teze nego sto sam ocekivao. Predavanja su mi bila na njemackom, a ispiti su mi na engleskom, dok ja niti jedan od njih ne poznajem perfektno. Mada, snalazim se :)
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.1.14.vie.surfer.at

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional24.05.2004. u 03:20 - pre 242 meseci
Nakon polozenih ispita, moram reci da su pitanja zasnovana samo na onom gradivu koje se nalazi u literaturi sa kursa. Ta literatura pripada sluzbenom obrazovnom programu Oracle University.

Najbolji nacin za pripremanje ispita je kombinacija te literature i SelfTest Software. Ja sam citao jednu po jednu lekciju iz knjige, a nakon svake lekcije sam vrsio testiranje pomocu STS. Na kraju knjige sam jos jednom napravio sveobuhvatno testiranje za pojedini ispit. Rezultati su bili oko 95-100 % na tim probnim testovima, a oko 90% na pravim.
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

OS2
Ivica Mircic
Buje, Istra,RH

Član broj: 34540
Poruke: 5
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional15.09.2004. u 20:29 - pre 238 meseci
Ima li neko da je vec zavrsio tecaj? Ja sam Iz Hrvatske i u Zagrebu kosta 6000 €. Da li se isplati ici na njega i dobiti medunarodno priznatu diplomu? Tek sam pocetnik pa me sve zanima vezano za oracle....
De ba zapelo
 
Odgovor na temu

Raspucin

Član broj: 20699
Poruke: 216
*.medianis.net

ICQ: 244452581


+3 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional15.09.2004. u 21:08 - pre 238 meseci
Ima, ja sam u toku polaganja ali nisam jos zavrsio. Sto se kurseva tice, to vredi nesto, ali ti ne dobijas diplomu da sada sve to sto si odslusao na kursevima znas (za to sluze testovi). Kada odslusas kurseve za neko zvanje (npr. OCP) dobijes papir koje ti sluzi kao dokaz da si slusao iste.

Mozes da se sertifikujes i bez kurseva (i time ustedis pare). Kursevi traju 3-5 dana i u okviru istih dobijes gomilu Oracle-ove literature i propratnog materijala za kurs koji pohadjas. Samo sto za pet dana ne mozes bas puno da naucis, odnosno ne dovoljno da bi prosao test (ja bar jos nisam upoznao nikog ko jeste).

Konkretno za Oracle 9i OCP je potrebno da polozis 4 ispita, mada to mozes da vidis na Oracle-ovom sajtu. Kada polozis sva cetiri ispita da bi ti sertifikacija "bila validna" ili drugim recima potpuna potrebno je da odslusas jedan kurs u nekoj firmi koja je Oracle-ov partner, odnosno tek je potrebno da slusas jedan od kurseva za sertifikaciju, mada mozes i posle polozenih ispita da konkurises na bilo koji posao jer je diploma o polaganju istih dovoljan dokaz. Takodje je logicno da odslusas jedan kurs negde za ispit koji trenutno polazes, tako da se malo "uputis".

Sertifikacija za 8i se povlaci od nove godine i za nju si zakasnio.

Sertifikacija za 10g je jos rano iz vise razloga.

Toliko.
 
Odgovor na temu

OS2
Ivica Mircic
Buje, Istra,RH

Član broj: 34540
Poruke: 5
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional15.09.2004. u 21:15 - pre 238 meseci
Da to sve stoji, ali ovdje u Hrvatskoj tecaj sad pocinje u 10 mj. i traje 7 mj za DBA, tesko mi se odlucit, prosle godine je IT strucnjaka falilo oko 1800...pa sad ne znam...
De ba zapelo
 
Odgovor na temu

Raspucin

Član broj: 20699
Poruke: 216
*.medianis.net

ICQ: 244452581


+3 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional15.09.2004. u 22:09 - pre 238 meseci
Citat:
OS2: Da to sve stoji, ali ovdje u Hrvatskoj tecaj sad pocinje u 10 mj. i traje 7 mj za DBA, tesko mi se odlucit, prosle godine je IT strucnjaka falilo oko 1800...pa sad ne znam...


Nadam se da to mj. znaci mesec. Ako taj kurs traje 7 meseci onda se verovatno isplati mada bi japroverio sta se konkretno radi, da li je ta firma Oracle-ov partner i koliko to moze da mi posluzi za testiranje. Osim toga tu je i razlika u ceni sertifikacije koja ti na ovaj nacin kosta 6500€, jer 6000€ dajes za kurs i jos 500€ za testove pod uslovom da je ta firma Oracle-ov partner pa da onda ne moras naknadno da slusas neki kurs.

Ako mislis da nisi sposoban sam da se izboris sa sertifikacijom, onda idi prvo na kurs.

 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.1.14.vie.surfer.at

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional15.09.2004. u 23:34 - pre 238 meseci
Citat:
OS2:
Da to sve stoji, ali ovdje u Hrvatskoj tecaj sad pocinje u 10 mj. i traje 7 mj za DBA, tesko mi se odlucit, prosle godine je IT strucnjaka falilo oko 1800...pa sad ne znam...
Kao sto sam vec napisao, meni je kurs za DBA trajao 3 mjeseca, svaki radni dan od 8 ujutro do 16 popodne.
Ako te baze podataka, odnosno Oracle konkretno, bas zanimaju, onda nema prepreke da upises taj kurs i polazes ispite za OCP. Ukoliko bi se time bavio samo radi dobrog ugleda i statusa, koje daje OCP sertifikat, onda nemoj trositi svoje vrijeme i novce uzalud. Od nas 10 na pocetku kursa, 4 ih je odustalo vec nakon nekoliko dana, a samo nas je dvoje polozilo ispite za OCP, dok su ostali dogurali nekako do OCA.

Osim toga (vec se ponavljam), ni na jednom kursu ne mozes apsolutno sve nauciti, nego ces morati dosta vremena kod kuce da ucis i vjezbas. Instaliraj Oracle na svom kompu i vjezbaj. Kada odslusas kurs, javi se da ti posaljem SelfTestSoftware za pripremu ispita.

Inace, sertifikat je veoma priznat u citavom svijetu.

Dodatne informacije mozes pronaci i ovdje:
http://www.elitesecurity.org/tema/55470
kao i ovdje:
http://www.oracle.com/global/uk/education/OCPDatasheet.pdf < Oracle Certified
http://www.oracle.com/educatio...cation/index.html?whycert.html < Why Certify with Oracle ?
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

OS2
Ivica Mircic
Buje, Istra,RH

Član broj: 34540
Poruke: 5
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional16.09.2004. u 20:02 - pre 238 meseci
ajde neka nisam jedini pocetnik u ovim vodama, stripy koliko je placen oracle strucnjak gore, u hrvatskoj je od 1000 do 3000 €, mene to zanima i studiram informatiku, ali sam mislio zamrznut godinu pa otici na tecaj pa nastavit studij uz rad, jer je financijsko stanje ocajno...odakle da pocnjem sa pripremama za tecaj koji mi pocinje za od prilike mjesec dana?ja nisam mislio da su DBA tako ugledni i da imaju neki status, koliko si cekao da dobijes posao?jel mozes ostaviti neki e-mail...

De ba zapelo
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.1.14.vie.surfer.at

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional16.09.2004. u 20:55 - pre 238 meseci
Ovdje plate variraju zavisno od firme i zavisno od iskustva/znanja. Pocetnici dobijaju oko 2500 evra bruto, a znam 2-3 ljudi sa visegodisnjim iskustvom, koji dobijaju oko 7500 evra bruto.

Pocni sa citanjem dokumentacije najprije, instaliraj kod kuce Oracle i pici.

Imas i dosta poruka ovdje na forumu Sertifikati, kao i na forumu Oracle, pa ti preporucujem da ih procitas, jer ces vjerovatno naci zanimljive stvari i odgovore na tvoja eventualna pitanja.

Sa lijeve strane imas link "Email", pa mi se javi, ako te nesto konkretno zanima.
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

elephant

Član broj: 39156
Poruke: 2
*.dialin.iskon.hr.



Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional10.11.2004. u 17:51 - pre 236 meseci
hmmmmmmm....
dakle u Hrvatskoj wdp i dba certifikati -trenutno ih samo jedna firma drzi...
stoje 6.000 ojra svaki...tecaj je 7 mjeseci od 9 - 17...unatoc tome sto Hrvatskoj
nedostaje 1800 strucnjaka u tom podrucju godisnje,naci posao u toj branshi
bez veze ili love je jednako lutriji...situacija je jednostavna...svi bi da strucnjak radi za njih besplatno...ako vec ne besplatno,onda sto jeftinije...dakle uz malu racunicu da
certifikat stoji koliko stoji,normalna pocetnicka placa bi bila izmedju 6.000 i 8.000 kn...
a to ti nitko od poslodavaca nece dati...pogotovo frisko certificiranom
strucnjaku...zacarani krug...
 
Odgovor na temu

Filip74k
DBA
Beograd

Član broj: 14587
Poruke: 5
*.abanka.co.yu.

ICQ: 124783426


Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional15.03.2005. u 13:29 - pre 232 meseci
Pitanje za StRiPy -a:

proceni, koliko bi mi trebalo vremena / napora da polozim za OCP,
s' obzirom da sam zavrsio fon-it i mcdba i ida mam nesto radnog iskustva u toj oblasti?
Pozdrav, hvala! Nadam se da si jos tu!

--------------------------
BCs-IT MCSA MCDBA MCSE
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.1.14.vie.surfer.at.

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional15.03.2005. u 14:09 - pre 232 meseci
Ako vec imas predznanje o SQL-u i bazama podataka, onda ce ti biti lakse savladati i Oracle.
Uz vjezbanje i ucenje po knjigama (Oracle University), trebace ti (po odokativnoj metodi) otprilike:
2-3 sedmice za Pl/SQL
2-3 sedmice za Database Fundamentals I
2-3, a mozda i 4 sedmice za Database Fundamentals II,
minimalno 4 sedmice za Performance Tuning.

To je za OCP DBA.

Za OCP Developer ti treba po 10-14 dana za svaki od ispita, osim mozda malo vise za Advanced PL/SQL.

Ovo su ti procjene po kojima bi trebao sa sigurnoscu izaci na ispite. Mozes ti izaci i nakon 3 dana ucenja, ali da li ces proci - pitanje je.
Ima i dosta trik pitanja (vec sam pisao o ovome, cini mi se), kao npr. "Sta NE bi uradio u slucaju da se NE desi to i to ... " ili veoma slicnih potencijalnih odgovora, pa ako nisi siguran 100%, velika je vjerovatnost da ces uprkos blefiranju pogrijesiti :)
Ja sam bio pao Database Fundamentals II, jer sam mislio da znam dovoljno. Trebalo je 49 tacnih, a ja sam imao 47 tacnih odgovora. Na greskama se uci :)

E, da, to je vezano za Oracle 9i.
Kad uhvatim vremena i dobijem volje, napisacu i najnovije informacije u vezi sertifikacije za Oracle 10g.
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

Filip74k
DBA
Beograd

Član broj: 14587
Poruke: 5
*.abanka.co.yu.

ICQ: 124783426


Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional15.03.2005. u 14:37 - pre 232 meseci
Bas si brz! Hvala!

Interesuje me i cena svega toga.
Da li postoji neki preduslov za polaganje ispita - tipa slusanje kursa u oracle ... ili slično i koliko to sve kosta? Na sajtovima koje sam video to nigde ne pise.
Da li se polaze u Prometric Testing Centrima kao i Microsoft?
I pitanje iz zivota, kako to kod vas u Vienni prolazi? Mislim, ima li posla i SQL vs. Oracle? Koliko sam ja primetio u Austiji i Nemackoj se trazi iskljucivo Oracle, Java, Sap, Unix i sl. a nikako Microsoft.

Pozdrav!
--------------------------
BCs-IT MCSA MCDBA MCSE
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.1.14.vie.surfer.at.

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Polaganje za Oracle Certified Professional17.03.2005. u 14:08 - pre 232 meseci
Sve informacije ti pisu na sajtovima doticnih firmi. Samo trebas potraziti :)
Konkretno, jedan ispit preko Thomson Prometric ( http://www.2test.com/ ) te kosta 107 evra.
Da bi dobio sertifikat, moras imati odslusan barem jedan kurs. Cijena kurseva varira od firme koja daje takve kurseve. Npr. Oracle daje kurseve u trajanju od 5 dana, 8 sati dnevno, po cijeni od oko 2.500 evra. S druge strane imas i firme koje rade po Oracleovoj licenci "Oracle University" i daju kurseve po malo jeftinijoj cijeni. Potrazi malo moje druge poruke, pa ces vidjeti koliko sam ja platio i koliko je trajalo sve (nema smisla da se ponavljam).
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

[es] :: Sertifikati :: Polaganje za Oracle Certified Professional

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16134 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.