Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instaliranje dva XP-a

[es] :: Windows desktop :: Instaliranje dva XP-a

[ Pregleda: 3962 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Instaliranje dva XP-a21.04.2005. u 19:43 - pre 231 meseci
Na koji nacin se moze pravilno uraditi instalacija dva WinXP-a (jedan Home Edition, a drugi Professional) na dve posebne particije na jednom disku. Da li se ovo radi uobicajenom procedurom kao kada se instalira samo jedan ovakav OS s tim da se u ovom slucaju izaberu zeljene particije na kojima ce se onda instalirati ova dva OS-a ili postoji mozda neka posebna procedura i redoslijed (npr. zbog razlicitosti fajl sistema itd.) koji se moraju ispostovati prilikom obavljanja ove operacije kao kod instaliranja 98-ice i XP-a gdje se mora prvo instalirati 98-ica, a zatim WinXP. Mozda ovo sto pitam izgleda nepotrebno ali razlog je sljedeci: WinXP Home Edition (licenciran) je na grckom, a XP Professional (unlicenciran) je na engleskom jeziku i potrebna mi je instalacija oba ova OS-a na jednom racunaru.
tyranBL
 
Odgovor na temu

MMX
Miloš Malović
Platform engineer, Supplyframe
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2423
Poruke: 2105
*.blueisp.co.yu.

Jabber: mmx@elitesecurity.org
ICQ: 98797759
Sajt: www.mmx.rs


+11 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a21.04.2005. u 20:02 - pre 231 meseci
Hmmm.. Nisam nikada radio multiboot sa dva ista sistema. Jesam XP-2000, XP-98... Ukoliko instaliras sisteme na 2 razlicite particije, predpostavljam da nije bitno koji ces instalirati prvo. Evo trazio sam preko google, ali nista konkretno nisam nasao sto bi moglo pomoci u tvom slucaju. Ne znam sta da ti kazem, jedino da isprobas, pa da vidis hoce li sve to funkcionisati. Javi ovde na forumu sta si uradio, jer i mene zanima hoce li to raditi.
↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → B A B A [select] [start]
 
Odgovor na temu

MMX
Miloš Malović
Platform engineer, Supplyframe
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2423
Poruke: 2105
*.blueisp.co.yu.

Jabber: mmx@elitesecurity.org
ICQ: 98797759
Sajt: www.mmx.rs


+11 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a21.04.2005. u 20:05 - pre 231 meseci
Ukoliko ovo ne upali, mozes da probas sa programom Boot Magic koji dolazi u Partition Magic paketu.

Katakteristike programa:

[1] Only one system is accessible, while all the others are hidden.

[2] There is no facility to backup, restore or delete or fix one Windows system from another Windows system, this has to be done from a boot disk.

[3] There is no functionality to clone Windows systems.

[4] Windows systems cannot be moved from one partition to another and then run on that new partition.

[5] The PC stops every time the user boots and then they have to enter which system to run.

[6] Changing systems means rebooting and then waiting and then choosing, which one to run.

[7] Each copy of each OS that the user wishes to run has to be installed individually.

[8] Only the OS on your first hard disk can be run if Boot Magic is configured to hide all the other primary partitions the other disks in the PC. This will more than likely hide all the data files.

[9] Only an OS from a primary partition can be run (except OS2, Linux and NT4).

[10] It is only possible to have 1,2 or 4 primary partitions per disk (depending on the BIOS). So there can only be 1, 2, 4 OSs per hard disk.

[11] Rebooting is always necessary to swap systems.
↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → B A B A [select] [start]
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
194.106.171.*



+294 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a21.04.2005. u 22:38 - pre 231 meseci
Ako ti je hard već particionisan, sve što treba da uradiš je da obaviš instalaciju za instalacijom, dakle - instaliraš prvo, recimo, home na C: pa posle prof na D:. Boot menu se sam kreira, tako da tu nema neke dodatne zapetljancije.

A što se file-systema tiče, savetujem ti da prilikom instalacije izabereš NTFS za oba, jednostavno nemaš potrebe za FATom (nemaš 9x/ME sistem na hardu)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net.



+3779 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a22.04.2005. u 00:44 - pre 231 meseci
System Commander je ubedljivo najbolji boot i OS manager koji postoji. Nisam nikad probao da instaliram 2 XP-a kao klasican MS dual boot a Microsoft kaze da ne podrzava 2 XP-a na istoj masini u dual boot scenariju i ja im verujem dok negde licno ne vidim da je neko uspeo u tome.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a22.04.2005. u 15:30 - pre 231 meseci

Rade dva XP-a zajedno ;)
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net.



+3779 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a23.04.2005. u 02:21 - pre 231 meseci
OK. Mozda cu jednom i da probam takav scenario ali ne verujem posto mi ne treba.
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.dialup.neobee.net.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a23.04.2005. u 02:38 - pre 231 meseci
Meni u ovom trenutku rade odlicno 2 XP-a na jednoj masini.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a23.04.2005. u 08:13 - pre 231 meseci
Dobro, znaci moguce je imati dva XP-a na jednoj masini. Ali moze li neko od vas kod kojih ovo funkcionise da mi objasni i odgovori na moje drugo pitanje a to je da li prilikom ove instalacije postoji neka strogo odredjena procedura (ili neki poseban nezavisan program za to tipa npr. boot manager ili sl.) ili se to radi na obican nacin (npr. samo izaberem particiju C: za XP Prof, a D: za XP HE). Jos jednom ponavljam da je Prof. na engleskom, a HE na grckom jeziku. Sto se tice odabira fajl sistema u pravu ste, na oba OS-a najbolje je da bude NTFS. I na kraju samo jos nesto me interesuje, a to je da li se u ovom slucaju particije medjusobno vide tj. da se sa diska C: pristupa disku D: i obrnuto. Znam da u ostalim slucajevima kada su razliciti operativni sistemi instalirani na jednoj masini particije se medjusobno vide, ali me interesuje ova situacija kada na jednoj masini postoje (skoro) dva ista OS-a.
Hvala.
tyranBL
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a23.04.2005. u 10:45 - pre 231 meseci
Situacije prakticno kao i sa kombinacijom Win2k + WinXP. Znaci, nekim programom smanji postojecu particiju i dodaj novu a pri instalaciji odaberi tu particiju. Dalja instalacija je standardna.
Iz oba Win-a ce se videti obe particije. Jedino sto ce biti potrebno je da das dozvolu pristupa u Properties, Security tab-u.
 
Odgovor na temu

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a23.04.2005. u 11:47 - pre 231 meseci
Hvala Shadowed. Sto se tice dozvole pristupa mislis na Sharing sekciju pod Properties.

tyranBL
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a23.04.2005. u 12:15 - pre 231 meseci
Ne na Sharing nego na Security. Ako je nema iskljuci "Use simple file sharing" u Folder Options.
 
Odgovor na temu

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Instaliranje dva XP-a23.04.2005. u 20:41 - pre 231 meseci
Sad mi je sve jasno. Jos jednom hvala Shadowed.
tyranBL
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Instaliranje dva XP-a

[ Pregleda: 3962 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.