Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OOP, kako elegantno izvesti komunikaciju izmedju klasa?

[es] :: C/C++ programiranje :: OOP, kako elegantno izvesti komunikaciju izmedju klasa?

[ Pregleda: 3804 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilyu
Web Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 1188
Poruke: 444



+2 Profil

icon OOP, kako elegantno izvesti komunikaciju izmedju klasa?24.02.2005. u 12:06 - pre 233 meseci
Zdravo,

Vezbe radi, pisem program za igru Covece ne ljuti se. GUI pisem u FLTK-u (sto i nije mnogo bitno za ovo pitanje), ali zelim da mi "pamet" programa bude nezavisna od GUI-ja. Imam klasu u kojoj je sadrzan interfejs, i krenuo sam da pisem klasu koja ce sadrzati pravila igre, kao i klasu za AI igraca. Zanima me koji je najelegantniji nacin komunikacije tih klasa. Da li da prosledim adresu klase "mozga" klasi interfejsa, kroz konstruktor, pa da onda interfejs poziva metode moje klase, ili kako? Glavno sto zelim da izbegnem je da kada npr. obrisem jedno dugme iz interfejsa, da odbrisem i bitan kod koji je dugme sadrzalo. Zato me i interesuje to razdvajanje procesnog dela od interfejsa. Hvala na vasem vremenu.
Pera električar 0637129710, BG, preporučujem.
 
Odgovor na temu

Damjan S. Vujnovic
London, UK

Član broj: 30444
Poruke: 81
*.ceetel.co.yu.

Jabber: damjan@elitesecurity.org
ICQ: 68189289
Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: OOP, kako elegantno izvesti komunikaciju izmedju klasa?24.02.2005. u 12:49 - pre 233 meseci
Potrazi MVC design pattern - uvodjenje controller-a ce ti omoguciti da view (interfejs) ne zna nista o modelu (pravila igre).

D
I love the smell of copyright violations in the morning. Smells like... freedom!
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.ptt.yu.



+727 Profil

icon Re: OOP, kako elegantno izvesti komunikaciju izmedju klasa?24.02.2005. u 15:15 - pre 233 meseci
Šablone (patterns) možeš naći u knjizi Design Patterns - Elements of Reusable Object-Oriented Software (postoji u knjižarama prevod na srpski "Gotova rešenja - Elementi OO softvera"). Primeri su u C++ (i nešto zanemarljivo malo u meni nerazumljivom smalltalk-u). Jeste da je stara ali mislim da je sasvim OK.

 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..31.216.81.gus.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: OOP, kako elegantno izvesti komunikaciju izmedju klasa?24.02.2005. u 18:06 - pre 233 meseci
MVC nije jedini obrazac tog tipa. Postoji recimo meni drazi MGM obrazac o kome se moze vise saznati na http://www.atug.com/andypatterns/mgm.htm . Btw. kad je FLTK u pitanju uskoro cu imati testirane C++ klase koje ce pomoci oko razvoja aplikacija baziranih na MGM obrascu (par interfejsa koje treba implementirati...).
Takodje paralelno sa ovim klasama razvijam i jedan prosti (u pocetku) DB nivo tako da cu koristiti ove MGM klase za jednostavan i fleksibilan razvoj DB-aware aplikacija. ODBC, MySQL i SQLite su mi licno prve stvari za koje cu imati podrsku (u vidu DLL-ova, tako da je kasnije lako dodati podrsku za druge sisteme).
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

vilyu
Web Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 1188
Poruke: 444
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: OOP, kako elegantno izvesti komunikaciju izmedju klasa?26.02.2005. u 15:25 - pre 233 meseci
Za sada sam generalno skapirao ideju MGM-a, mada mi neki detalji i dalje
nisu jasni. No, valjda cu ih iz jos par citanja razumeti.

Nego, interesuje me u kolikom procentu aplikacija se primenjuju ovakvi
modeli, a koliko ljudi ipak pravi programe u kojima je glavni kod ipak
direktno vezan za interfejs. Ima li neko informacije o tome?
Pera električar 0637129710, BG, preporučujem.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: OOP, kako elegantno izvesti komunikaciju izmedju klasa?

[ Pregleda: 3804 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.