Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Međusobni uticaj hrane i lekova, značajno utiče na efekte lečenja

[es] :: Nauka :: Međusobni uticaj hrane i lekova, značajno utiče na efekte lečenja

[ Pregleda: 4689 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Međusobni uticaj hrane i lekova, značajno utiče na efekte lečenja 08.10.2004. u 18:00 - pre 237 meseci
Zašto isti lekovi kod pojedinih pacijenata proizvode bolje efekte nego kod nekih drugih?

Naime, dugogodišnjim praćenjem efekata i nus pojava koje lekovi izazivaju kod hroničnih bolesnika, ustanovljeno je da pojedine vrste namirnica izrazito utiču na apsorpciju određenih grupa lekova, bilo da je povećavaju, umanjuju ili usporavaju.

U ekstremnim slučajevima posledice mogu biti i smrtne, naročito u kombinaciji sa alkoholom, koji ima izuzetno negativan uticaj na sve vrste lekova. Posebno je izražen rizik kod pacijenata koji koriste metrodinazol i grizeofulvin, a najveći u kombinaciji sa lekovima za lečenje dijabetesa, jer dolazi do opasne hipoglikemije.


Lista namirnica

Zahvaljujući računarskim programima, gotovo svaka apoteka u razvijenim zemljama od skoro pacijentima, uz lekove, dostavlja i informacije u pisanoj formi o pozitivnoj i negativnoj listi namirnica vezanih za određenu terapiju.

- Odmah iza alkohola,
- najnepoželjniji na listi su kofeinski napici (kafa, čaj, koka-kola i sl.), naročito u kombinaciji sa neuroleptičnim lekovima i onima na bazi teofilina za lečenje astme.
- Ni voćni napici nisu bezazleni, posebno oni koji sadrže visok postotak kalcijuma.

Na primer:
a) grejpfurt se nikako ne preporučuje u kombinaciji sa lekovima koji kontrolišu nivo holesterola, estrogenom, oralnim kontraceptivima i mnogobrojnim lekovima za alergijskie reakcije.

b) Narandžin sok može biti veoma opasan ako se pije uporedo sa antacidima, jer pospešuje apsorpciju aluminijuma sadržanog u ovoj grupi lekova.

- Što se tiče mleka i mlečnih proizvoda, svojim sadržajem kalcijuma mogu da zakoče apsorpciju tetraciklinskih antibiotika, a pojedine vrste sireva – poput kamambera, čedara ili parmezana – značajno umanje efekte antidepresivnih lekova.

- Masna hrana daleko više usporava pražnjenje želuca nego proteini i ugljeni hidrati, što se najnegativnije odražava na terapije antibioticima.

- Hrana bogata proteinima je poželjna kod konzumiranja propranolola, a nepoželjna ukoliko se koriste metildopi i levodopi.

- Kuvano ili pečeno povrće takođe ima različita dejstva: na primer,
a) luk povećava fibrinolitički uticaj lekova kao što je varfarin, dok

b) tamnozeleno povrće koči uticaj lekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi. Kod izučavanja biljnih vlakana uočeno je da naročito usporavaju apsorpciju digoksina, koji se prepisuje srčanim bolesnicima i acetaminofena, namenjenog umanjenju bolova.


Uticaj lekova

No, i lekovi sami po sebi mogu da izazovu negativne posledice, koje je neophodno sanirati određenim režimom ishrane. Oni koji se najmasovnije upotrebljavaju:

aspirin i andol – ne smeju da se piju na prazam želudac, jer pored mučnine i povraćanja, mogu da izazovu krvarenje želudačne sluzokože. Prilikom njihove upotrebe preporučuje se pojačano konzumiranje hrane bogate vitaminom C, kalijumom i gvožđem.

Holestiramin i slični lekovi treba da se piju sa mlekom, vodom ili voćnim sokom, a odgovarajuća ishrana treba da obiluje biljnim vlaknima i da se obezbedi veća količina tečnosti.

Fenobarbital takođe zahteva veće unošenje tečnosti u organizam i konzumiranje namirnica bogatih vitaminom D, folacinom i kalcijumom, kako zbog njihovog gubitka koji prouzrokuje pomenuti lek, ne bi došlo do razvoja rahitisa, osteomalacije i osteoporoze.

Triamteren "ne trpi" preslanu ili hranu koja sadrži puno kalijuma, a lekovi za smanjenje želudačne kiseline (antacidi) vezuju fosfor i izazivaju malapsorpciju vitamina A, zbog čega se preporučuje konzumiranje isključivo između obroka.

– Suprotna situacija je sa kortikosteroidima, koje je najbolje piti uz ili neposredno nakon jela, pri čemu hrana treba da bude bogata proteinima, kalcijumom i vitaminom D. Obzirom da pomenuta grupa lekova izaziva povećano zadržavanje tečnosti u organizmu, potrebno je smanjiti unos soli, ali isključivo pod kontrolom lekara.

– Ni uzimanje kontraceptivnih sredstava nije bez uticaja na metabolizam, pa se ženama koje ih koristi preporučuje povećano konzumiranje namirnica bogatih vitaminom B6.

Zorica Žarković
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Međusobni uticaj hrane i lekova, značajno utiče na efekte lečenja

[ Pregleda: 4689 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.