Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....

[es] :: Elektrotehnika :: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....

Strane: 1 2

[ Pregleda: 1453 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kladar
Novi Sad

Član broj: 187182
Poruke: 180
87.116.180.*



+1 Profil

icon Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 10:28 - pre 49 dana i 15h
Pozdrav ljudi,

Zamolio bih za malo pomoći od iskusnijih članova.
Imam stariju AEG Lavatherm sušilicu, nekih 10-tak godina. Za sve to vreme nije bilo kvarova, normalno je radila, jedini put kad je otvarana, radi popravke je bilo pre oko 5 godina, zbog zamene kaiša bubnja.Tada je i očišćena od prašine i to je sve.
Pre nekih mesec dana, počela je da zeza. Ubaci se mokar veš, ona normalno odradi sušenje i sve ok. Sledeći put ništa, upalimo je, bubanj se nakratko pokrene, i onda se mašina isključi, "Ende", to sve traje nekih 10-15tak sekundi. Pokušamo ponovo, ništa. Već sledeći dan radi sve normalno i tako još dva tri puta. Zatim opet tajac. U zadnje vreme tajac je bivao sve češći.

Nisam hteo da zovem servis, nije u garanciji, stara je. Već imam u rezervi novu, koja stoji nekorišćena i biće stavljena u pogon ako ovoj ne bude spasa.
Ali reših da pokušam.... otvorio sam je, skinuo grejač, premerio instrumentom i on je ok, instrument pokazuje nekih 80 Ohma na kontaktima grejača.
Proverio sam instrumentom i kontakte ona dva termo prekidača/osigurača. Jedan meri nekih 0,5 Ohma stabilno, dok drugi (sa žutom tačkom) pokazuje nestabilne vrednosti, počne od 0,2 Ohma, pa brzo menja vrednost čak i do 180 Ohma, pa opet padne, pa poraste i tako u nedogled.

Da li ja radim nešto pogrešno? Da li je taj termo prekidač razlog neispravnog rada sušilice ili je nešto drugo u pitanju.

U prilogu je par slika....



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 9131



+1295 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 11:39 - pre 49 dana i 14h
Ne radis ti nista pogresno!

Taj temperaturni osigurac
bi trebao da bude u kratkom spoju
na sobnoj temperaturi,
a NE da mu otpornost seta
od kratkog spoja do ~ 180 Ohma.

Ako imas mogucnosti zameni ga.

Poz

PS: Slike su odlicno uslikane i dobro postavljene na [es].

 
Odgovor na temu

kladar
Novi Sad

Član broj: 187182
Poruke: 180
87.116.180.*



+1 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 12:16 - pre 49 dana i 14h
Living Light, hvala na odgovoru.

Probaću zameniti oba, da ne bi i drugi otišao, istog su godišta. Pričvršćeni su nitnama za kućište, mada to i nije neki problem.
Nisu ni skupi, tako u paru (oko 2000 - 2500 rsd) .
Problem je pronaći ih u NS, a da ih prodavac prodaje pojedinačno, a ne u kompletu sa grejačem, što diže cenu na nekih 6000 - 8000 rsd. Videćemo.

Ipak me interesuje, da li je taj osigurač uzrok takvog ponašanja mašine (nekad radi i suši - nekad ne radi)?
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 9131



+1295 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 12:37 - pre 49 dana i 13h
Fazon je u tome, da tempetaturni osigurac
mora da provodi jaku struju dok masina radi.

To znaci da UVEK mora da ima skoro Nula Ohma.
Ako na tren zezne i izgubi dobar kratak spoj
masina to detektuje
kao Ower-Temperatura
i zaustavlja proces.
------

A i ovi prodavci su banditi 😉

Prvo ukinuli napojni kabl od Šporeta i utikač,
a sada prodaju tempetaturne osigurace
zajedno u paketu sa grejacem 😉
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 14728



+529 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 12:49 - pre 49 dana i 13h
Citat:
kladar:

Ipak me interesuje, da li je taj osigurač uzrok takvog ponašanja mašine (nekad radi i suši - nekad ne radi)?


Premosti ga pa probaj, javi šta se dešava!

 
Odgovor na temu

kladar
Novi Sad

Član broj: 187182
Poruke: 180
87.116.164.*



+1 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 13:25 - pre 49 dana i 13h
zeoN_Rider... fora je u tome što nisam siguran,😂 nisam baš upoznat sa materijom (konkretno u vezi sušilice).

Što reče Living Light: "Taj temperaturni osigurac bi trebao da bude u kratkom spoju na sobnoj temperaturi,"

Ok, znači onda prilikom rada grejača, u njemu nastaje određena otpornost. Pretpostavljam.
Ako ga premostim, neće biti te otpornosti i uvek će teći struja iste jačine. To će verovatno uzrokovati da mašina radi nepredviđeno, a i ne bih da spržim nešto drugo i napravim još veći kvar.

Još gore je ako to uradim i ništa loše se ne desi odmah, već kasnije, dan dva...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 9131



+1295 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 14:16 - pre 49 dana i 12h
Temperaturni osigurac AKO JE ISPRAVAN,

onda je u krakom spoju (dok je na sobnoj temp. i dok temp. NE PREĐE maximalnu dozvoljenu vrednost).

Ako temp. kucišta predje "dozvoljenu" maximalnu vrednost
onda taj temperaturni SIGURNOSNI prekidac/osigurac PREKIDA strujno kolo grejača i masina to "procenjuje kao kvar"
i zaustavlja nastavak izvrsenja programa i ide u END.

Znaci:

Temperaturni osigurac NIKADA NE MOZE imati otpornost izmedju Nula Ohma i Beskonacne otpornosti (prekid kola).
(kod tvoje masine je kvar kada otpornost šeta od Nula Ohma --- do --- 180 Ohma ili jos vise).

Ispravan rad je: ili kratak spoj (0.5 Ohma) ili Prekid (beskonacni otpor pri alarmantnoj temperaturi).

Prespajanje sigurnosnog temperaturnog osiguraca je SAMO ZA TESTIRANJE !

Za trajan rad prespajanje provodnikom NIJE DOZVOLJENO ! --- iz bezbednosnih razloga.
-----

Samo nov i ispravan temp. osigurac je za miran san !

 
Odgovor na temu

kladar
Novi Sad

Član broj: 187182
Poruke: 180
87.116.164.*



+1 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 15:32 - pre 49 dana i 10h
Ok, sve jasno ;-)

Do kraja nedelje ću ili uraditi ako nađem termo osigurače, ili ide u staro gvožđe, svakako javljam. Hvala na asistenciji.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 14728



+529 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 18:44 - pre 49 dana i 7h
Citat:
kladar:

Ako ga premostim, neće biti te otpornosti i uvek će teći struja iste jačine.


Taj prcoljak je klasični bimetalni prekidač koji je vremenom promenio vrednost, razmisli zašto se na automobilu menja termostat na određenom broju pređenih kilometara.

Lepo napisah, spoji žice bez njega pa nadgledaj šta se dešava!

 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 14728



+529 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....05.05.2026. u 18:52 - pre 49 dana i 7h
Citat:
kladar:


Do kraja nedelje ću ili uraditi ako nađem termo osiguračei.


Na samom prcoljku piše na kojoj temperaturi se kontakt otvara!

 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4979
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+374 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....06.05.2026. u 16:46 - pre 48 dana i 9h
Mora opet da se rasturi u param parčiće i da se očisti ”na belo” pa će opet raditi ”kao nova”. Eventualno pretresti napajanje na elektronici LNK i tome slično.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 14728



+529 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....06.05.2026. u 18:02 - pre 48 dana i 8h
Prvo da se izduva prašinčina iz grejača!
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4979
*.mbb.yettel.rs.



+374 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....06.05.2026. u 19:16 - pre 48 dana i 7h
Ne pomaže tu duvanje ništa, mora sve da se rasturi i svaki deo detaljno mora da se opere i to onom puškom za pranje kola sa toplom vodom i deterdžentom.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 14728



+529 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....06.05.2026. u 19:28 - pre 48 dana i 6h
Ma da, na to sam mislio, kompletno pranje, tz. mali servis!
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4979
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+374 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....07.05.2026. u 10:30 - pre 47 dana i 15h
Ovako ide otprilike…


https://youtube.com/shorts/v67k0zlviG8?si=dEc3CKHJVRweIibR



Razlika je što je ova sa toplotnom pumpom….
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 14728



+529 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....07.05.2026. u 11:57 - pre 47 dana i 14h
Evo za novosađanina da ide peške ili bicikletom po termostate!

https://dekom.co.rs/termostati...ps-whirlpool-481225928681.html
 
Odgovor na temu

kladar
Novi Sad

Član broj: 187182
Poruke: 180
87.116.167.*



+1 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....08.05.2026. u 14:17 - pre 46 dana i 12h
Pozdrav svima!

Nisam ulazio ovde par dana, obaveze na poslu, priprema za slavu, slava, pa bolovanje posle slave .

Uglavnom, kupio sam termoosigurače ovde u Komel-shop (oko 2000 din. oba), zamenjeni su.
Što se temeljnog pranja tiče, stvarno nit imam živaca, nit vremena, a ni prostora za to.
Očistio sam taloge prašine koliko sam mogao oko ventilatora, izduvnika, zatim na onom filcu sa zadnje strane...nakupilo se toga.

Vraćeno je sve na svoje mesto, kako je i bilo, spojeno, zašrafljeno i urađen test, onako na suvo, bez mokrog veša.
Bubanj se okretao nekih 10tak sekundi bez buke (čuo se pre, verovatno zbog te prašine) i mašina se isključila.
Isključio sam iz utičnice, opipao grejač pozadi, nije se ni umlačio.

Sad, verovatno je potrebno da bude mokar veš unutra (nagađam da postoje senzori koji kad ne "osete" vlagu, gase mašinu), a možda postoji još neki kvar koji nije ni stigao da se pokaže do sad.
Ovo je samo bio preliminarni test, bio sam nestrpljiv

Ostaje još da se opere veš u mašini, pa da probam sa realnim testom sušenja mokrog veša.
Ako nastavi da prcka ovako, ide u staro gvožđe.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 14728



+529 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....08.05.2026. u 14:26 - pre 46 dana i 12h
Čekamo dalji ishod događaja!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 9131



+1295 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....08.05.2026. u 15:02 - pre 46 dana i 11h
Sta pise na masini sa zadnje strane,
kolika je intalisana snaga?

Jer si napisao da je otpor grejaca 80 Ohma.
To mu dodje oko 600W (220V) 660W (230V)

nesto mi to veliki otpor za sušilicu.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 14728



+529 Profil

icon Re: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....08.05.2026. u 15:13 - pre 46 dana i 11h
Ako je tako onda je to mala snaga grejača ili je to neka prastara mašina!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Sušilica AEG Lavatherm, nekad suši, nekad ne....

Strane: 1 2

[ Pregleda: 1453 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.