Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Latinica i dalje ide napred ..

elitemadzone.org :: MadZone :: Latinica i dalje ide napred ..

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 21397 | Odgovora: 268 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..30.11.2022. u 21:16 - pre 17 meseci
Citat:
pisac

praviš se glup, zahtevaš da ti diferenciram Austriju od Austrougarske

Šta kaže Orbini...?

Pita da li
Citat:
praviš se glup

Jer Orbini nije ni čuo za državu Austriju‚ niti je pominje. Valjda zato što Austrija (u vreme Orbinija) nije ni postojala kao samostalna država nego je bila deo nekog Svetog Rimskog Carstva. Austrija će nastati 2 veka kasnije.

Prema tome, ako ne
Citat:
praviš se glup

jasno ti je da ni Austrija nije mogla da izmisli Srbiju koja je postojala kao država bar 600-700 godina pre Austrije.

 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..30.11.2022. u 21:44 - pre 17 meseci
Citat:
ademare:
Tema ide svojim tokom i nema tu nikakav @ Major da Strazari , opiminje itd.
Ako ima sta da pise o temi neka pise , opominjanje drugih clanova je jako Bezveze !


Ko te opominjao? Ali ako napišeš da su Francuzi i Nemci bili u trećem veku, valjda sam dužan da te opomenem da su to bili u stvari galska i germanska plemena, a ne Francuzi i Nemci?

Citat:
I Tema NIJE Tvoja !
Ti se je samo pokrenuo i pustio u " etar " tj. na forum !
Sada je forumska nije tvoja !!


U pravu si, pogrešno sam se izrazio, tema nije moja, nego sam je ja samo pokrenuo, ali to ne znači da pisac i ti sad treba da izdeklamujete celu svoju biografiju, kako se osećate, de vam je pripadnost, i šta ste doručkovali jutros? Bar nekako povežite sa latinicom?

Citat:
I da se vratim na Suptilno nametanje !!


Kako bi razlikovao suptilno nametanje od spontanog izumiranja?

Citat:
pisac:
Da se manemo mi treniranja, latinica je jasnije pismo za čitanje jer se slova brže/lakše razlikuju tokom čitanja. Zašto je to tako nemam pojma, najverovatnije zato što ćirilica ima pnž'dž'..., kitnjastija je. Meni je bila latinica lakša i za pisanje, pojma nemam zašto, možda zbog pisanih šti...
Razloga ima, ja sam ih odmah u drugom razredu uočio spontano i završio sa ćirilicom. Bez suptilne sugestije sa bilo koje strane :D


Pa eto ispostavilo se da za čitanje jeste, a za pisanje je latinica kitnjastija, kažem ti i ja isto u trećem razredu, ali pitam se da je redosled učenja bio drugačiji, prvo latinica pa ćirilica, da li bih onda ostao na ćirilici po inerciji, i navežbanosti ..

Citat:
BrutalCoin:
Šta reći za nesrećne Grke?
Pre par hiljada godina svetska avangarda, prestonica nauke, nejveći umovi sveta u to vreme. A 2000 godina kasnije?


Isto što i Kini, Indiji, Mesopotamiji, Egiptu .. pik civilizacije se pomera po svom nahođenju, Grci, Rimljani, Evropa, a danas USA, po ekonomiji se već pomerio u Kinu, ali će Kinezi morati dosta da porade na ljudskim pravima, i sličnom što karakteriše pik civilizacije.

Citat:
BrutalCoin:
U već pomenutoj knjizi "Kraljevstvo Slavena" koju je Mavro Orbini objavio 1601. godine piše na samom uvodu
Citat:
a napose su predočeni uspjesi kraljeva koji negda vladahu u
Dalmaciji, Hrvatskoj, Bosni, Srbiji, Raškoj i Bugarskoj.


Ja ne volim te ad hoc istorijske teorije, i one koje dokazuju željeno, umesto obrnuto, da nađu artefakt i dokument pa onda tumače .. ali ako želiš da povežeš svoje omiljene Sarmate sa Srbima, .. ako je nekad postojao sličan pečat onom slavskom na kome je pisalo "Sar" to kad se "odštampa" ili utisne na hleb, napravi bilo kakav otisak, čitalo bi se obrnuto, kao "raS", a Raška je bila jedna od prvih srpskih država čini mi se .. eto od mene prilog nacionalnoj istoriji .. :)


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..30.11.2022. u 21:57 - pre 17 meseci
@BrutalCoin

Jel postojala Srbija kada je Austrija nastala? Nije. Šta tu nije jasno?

A jel postojala Austrija (Austrougarska) kada je nakon vođenih i potpomognitih pokreta za oslobođenje Južnih Slovena od Turaka, na Berlinskom kongresu nastala (formirana) nova "Srbija" i kada je Austrija dodelila "Srbiji" teritorije koje je prethodno po Sanstefanskom sporazumu Rusija dodelila "Bugarskoj", i kada je Austrougarska postavila i krunisala kralja Milana koji je nakon toga kao piškica za svaku sitnicu trčao u Beč da traži pomoć svojih staratelja, i panično se plašio Rusije i Bugarske.

No, sem toga...

Mudro si preskočio odgovor na konkretno pitanje.
A možda nije mudrost u pitanju nego zaslepljujuće emocije koje, jelte, imaju taj standardni efekat na proces razmišljanja.

Aj' da ponovim:

Objasni ti meni koji su to Rašani, Bosanci, Petogorci,...
Kako si ono rekao, na strani 8. takođe piše... Narodnosti i jezika Slavenskoga ... Rašani, Srbi, Bosnaci (tako si napisao), Hrvati, Petogorci,...

Aj' sad lepo, staloženo, da mi objasniš koji su to neki meni nepoznati pomenuti narodi koje je Orbini imenovao. Gde su oni sad? Ko su oni sad? O čemu je on to zapravo uopšte pričao?
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..30.11.2022. u 22:30 - pre 17 meseci
Ti zapravo pišaš da su nacije izmišljene po nalogu Austrougarske (Austrije):
Citat:
pisac

Plemena su "saznala" koje su nacije tek kada je počela/razvijena borba za oslobođenje od Turaka, i kada je trebalo formirati države, Bugarsku i Srbiju.

...

E onda je bilo: vi ste zapravo Srbi, a vi ste zapravo Bugari.

Eto toliko su zapravo stari današnji Srbi a i Bugari.

Što nije tačno i zato sam napisao to što sam napisao.
Tj. Srbi i Srbija su stariji i od Orbinija.

 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..30.11.2022. u 22:35 - pre 17 meseci
@ major

Potpuno si omasio, nisam pominjao nikakve Francuze ni Nemce ni 3 vek . Ne secam se ni da je neko drugi pominjao ove narode . 3 vek jeste pisao neko , ali ja nisam , ne bavim se tako davnom prosloscu .

Citat:
MajorFatal:


Kako bi razlikovao suptilno nametanje od spontanog izumiranja?





Mozda i napisem jednostavno resenje , pitanja strane latinice ako budem pri volji


 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..30.11.2022. u 22:38 - pre 17 meseci
@ BrutalCoin

Pisac inace MENSA Genijalac, Ne razlikuje ime Drzave od imena Naroda !!

Postoje na teritoriji bivse SFRJ , Narodi i Jezici koji su mladji od svih nas !


Najmladji je dobio Politicku ISO verifikaciju 2017. godine !!

Znaci Jezik star 5 godina !!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 00:15 - pre 17 meseci
@ademare
Baš zato ti uopšte nisi u stanju da shatiš zašto zahtevam jasan odgovor od gosn načitanog

@BrutalCoin
Evo da ponovim pitanje:
Objasni ti meni koji su to Rašani, Bosanci, Petogorci,... koje dotični pominje u svojoj knjizi.

Lako je uzimati iz knjige samo ono što ti odgovara, 'ajde sada da vidimo šta je sa onim što ti ne odgovara.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 08:40 - pre 17 meseci
To su bili Sarmati bošnjačke i rašanske provinijencije .. :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 09:20 - pre 17 meseci
A šunen Romalen!

Sarmati su stari Romi. Dva Roma, Romul i Rem osnovali su grad Rim. Romul je naravno ubio brata, kako to kod nas obično biva. Rim je kasnije postao prestonica Romske imperije. Svi mi Romi čekamo obnovu Romske imeprije i pevamo i igramo jer znamo da će taj dan doći uskoro.

PING!

P.S.
Ja kada odem u Grčkoj na moru ne razlikujem se od Grka, ali ne zato što sam ja Grk, već zato što su i Grci Romi.

PING!
 
Odgovor na temu

chris6212

Član broj: 347297
Poruke: 158



+27 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 10:13 - pre 17 meseci
Pa ne baš. Romul i Rem su deo rimske mitologije, sinovi boga rata Marsa. Nema tu nikakve realne istine.
Citat:
Bora Sonar:
P.S. Ja kada odem u Grčkoj na moru...

Idem na more (ne na moru). Bio sam na moru (ne na more). Idem kući (ne kod kuće). Spavao sam noćas kod kuće (ne kući). Zatim retko ko zna kada se piše veliko, a kada malo slovo, Itd. Česte greške, ali ne brini, većina nas kojima je srpski jezik maternji ne zna pravopis, a neki od padeža znaju samo dva... :)
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 10:20 - pre 17 meseci
Dumutno kerisarav čačimaha padež!

PING!

P.S.
Hvala za lekciju iz Srpski . Ja sam bio dobar iz Srpski u Osnovnu , imao sam u četvrti razred Trojku .
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 11:23 - pre 17 meseci
Spominjani Bugari imaju Jedan padez !!

I sta im fali !!

Dok mi razbijamo glavu sa 7 , Najvise od Indo-Evropskih naroda , ukljucujuci i taj Latinski koji takodje ima 7 ! Slucajno ?


Za to vreme Fant-Azijski "tvorci " Cirilice i Slovenske pismenosti imaju JEDAN Padez !!


Finci i Madjari imaju znatno vise padeza, ali to nisu Indo- Evropski jezici , vec pripadaju Ugro - Finskoj grupi Uralskih jezika !
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 11:39 - pre 17 meseci
Čemu uopšte služe ti Padeži ? Osim što dodatno opterećuju Govornika , u , teško , zamišljenim Mislima ?

PING!

P.S.
Romski Jezik ima 8 padeža što je dokaz da su svi Jezici , nastali , iz , Romskog $ U vreme Vavilonske kule nije bilo drugih Naroda osim Roma )
 
Odgovor na temu

chris6212

Član broj: 347297
Poruke: 158



+27 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 11:43 - pre 17 meseci
Ma, pokušaj ti da se uhvatiš u koštac sa islandskim jezikom i pravopisom, pa ćeš videti šta je muka. :) Današnji islandski jezik potiče od starih Vikinga (mislim) i toliko je haotičan da ni njihovi lingvisti često nisu načisto...

Ma još jedna glupost u nizu raznih podela, koliko "naroda i narodnosti" toliko i jezika i pisama, pa i dijalekata. Pa tako umesto da ti jezik i pismo budu alat za sporazumevanje, eto i još jednog zanimanja od kojih su ljudi mogu da žive, a to je prevodjenje.

Ali šta se tu može, tako je kako je. Esperanto je nekada možda i bio u modi, čak su bili i kursevi, ali danas ne znam da li ga iko koristi...

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 01.12.2022. u 12:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Onaj_od_pre

Član broj: 347554
Poruke: 250
*.dynamic.a1.rs.

Sajt: https://tomstudiopark.com


+20 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 11:47 - pre 17 meseci
Ne smetaju nama padeži već mašta prilikom smišljanja i prevođenja stranih reči. To sam pominjao, ali opet mogu da pomenem. Na primer, naši ljudi ne vole da koriste 'šubler' već navodno pismeni prevod je 'pomično kljunasto merilo' pa to ni Hrvati ne bi tako preveli. Aman - za aman :)
 
Odgovor na temu

chris6212

Član broj: 347297
Poruke: 158



+27 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 12:04 - pre 17 meseci
Ma evo, prvi "ademare" ne zna kada se piše veliko, a kada malo slovo, šta više tu ima da se priča i dokazuje... ;)

A još kada ova današnja mladež počne sa onom "pomodnom" mešavinom malih i velikih slova u jednoj jedinoj reči, a ne zna ni osnovne stvari (pa ni sline da obriše), e tada ti dodje da iz kože iskočiš...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 12:16 - pre 17 meseci
Ne boj se ti sta on Zna a sta ne zna !

To sto pise kako pise je neka druga stvar !!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 12:49 - pre 17 meseci
Citat:
MajorFatal:
To su bili Sarmati bošnjačke i rašanske provinijencije ..


Ma nemoj ti sad da skrećeš i rasplinjuješ. Hoću odgovor od načitanog . Kako sad Sarmati, kakve sarme i kupusi, tamo je navedeno da su to odvojene nacije. Ako su oni sarmati onda su Srbi i Hrvati slovenati. Ako su oni ujedinjeni onda i mi trebamo biti ujedinjeni.

U knjizi su stavljeni u ravan sa Srbima i Hrvatima, i knjiga je navodno dokaz da su te nacije postojale. Bar se tako knjiga predstavlja u svom emotivnom zanosu. Prema tome: gde su sad te nacije? Koje su sad te nacije?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 13:35 - pre 17 meseci
@pisac

Mislim da malo ideš previše "u stranu" kad pokušavaš da naciju i nacionalnu pripadnost definišeš genomom.

I, OK, mada ne znam podatke, eto, prihvatam da si u pravu i da Srbi sa severa Srbije nemaju nikakve veze sa Srbima sa juga Srbije.
Pri tome, kad kažem "veza", mislim na genetske veze.

Isto tako, kao što znamo iz filmova o Ajvanhou i Kralju Arturu, znamo da su u Engleskoj živeli Saksonci i Normani. Dve odvojene grupe naroda.
I sad? Jesu li oni svi Englezi? Takođe, Velšani su kelti. I sad? Jesu li oni svi Britanci?

Pripadnost naciji, i nacionalni osećaj su mnogo više od genetskih prebrojavanja.
Ako se neko oseća kao Srbin, i pri tome prihvata Vukovu ćirilicu kao svoje pismo (da se vratimo na temu) ko sme i ko može da mu dokaže da je drugačije?



U Francuskoj, na primer, imaš već treću ili možda četvrtu generaciju afro-francuza, rođenih u Francuskoj.
Niti ne znaju sa koje geografske teritorije potiču njihovi pradede i čukundede.
I njihovi roditelji, kao ni oni sami, nikad ni jedan drugi jezik nisu znali osim Francuskog.
Kad je fudbal, naravno, navijaju za svoju zemlju, za Francusku. Čisto kao primer, naravno. Kad je bio rat, ratovali za Francusku.
I sad: pitaš ti njega šta je on po nacionalnosti? I šta ako ti kaže da je Francuz? Ti ćeš da ga ubediš na treba tako da se oseća?



Dalje:
Vraćanje kroz istoriju je uvek kontraproduktivno. "Dal' je postojala ova ili ona država ili narod kad je bilo ovo ili ono... "
To "vraćanje unazad", pojedini sagovornik uvek vrati do momenta kad njemu odgovara kao argument.

Naravno, ja ću uvek da argumentom dokažem da smo svi nastali od ameba i jednoćelijskih praživotinja, pa je tako sasvim tačno: Medved=Kinez=Srbin=Jelen=Indijanac=Soko.
Sve je to isto, svi smo isti, i ja i moja mačka.

Kad se priča o naciji, nacionalnoj pripadnosti i nacionalnim osećanjima, bitno je ono šta je danas, bitno je ono šta pojedinac kaže za sebe, šta je i ko je.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Latinica i dalje ide napred ..01.12.2022. u 13:45 - pre 17 meseci
Iz svega što si rekao proizilazi da su se ratovi vodili zbog ličnog osećanja i identifikacije koju je neko sa strane perfidno nametnuo i pojačao u pravom trenutku na pravi način, a ne zbog realniz razlika u genima i poreklu i pra-narodu...

I takođe, nemam ja krizu identiteta, nego je ima ademare.
Ja kažem da smo svi ovde blato Jugoslovensko, on i dalje veruje da je nekakav Srbin iako to zapravo nije homogena nacija apsolutno isto koliko i Jugosloven nije homogena nacija.

No da čujemo mi šta kaže Orbini za one čudne nacije, ili zapravo države. O čemu je on tu pričao, i gde su sada te nacije, i dalje me zanima, ubih se od radoznaosti. Implikacije bosanske i drugih navedenih nacija su prilično drastične po sadašnja ubeđenja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Latinica i dalje ide napred ..

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 21397 | Odgovora: 268 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.