Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

server u lanu koji koji obezbedjuje net a upravlja se preko drugog kompjutera

[es] :: Linux mreže :: server u lanu koji koji obezbedjuje net a upravlja se preko drugog kompjutera

[ Pregleda: 2264 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cyrix
Milivoje Cirica
Kraljevo

Član broj: 14877
Poruke: 174
*.verat.net



Profil

icon server u lanu koji koji obezbedjuje net a upravlja se preko drugog kompjutera15.04.2004. u 13:50 - pre 243 meseci
da li postoji mogucnost da postavim jedan racunar , npr. 486 sa ext modemom, i da ga kontrolisem sa drugog racunara kad hocu da se konektujem na net preko njega i da on obezbedi net celoj mrezi sa windows racunarima?
koji system bi ovde mogao da se stavi?
ovo sam pisao u temi za linux jer mislim da bi linux to mogao da odradi ali nisam siguran da linux moze da odradi sharing internet konekcije za windows racunare.
ako moze windows moze i tako?
ako me je neko shvatio sta hocu da uradim i zna kako da mi pomogne neka mi da neko uputstvo jer sam relativno nov sto se tice umrezavanja a sto se tice windowsa imam veliko iskustvo a linuxa i tu sam nov.
The War Is Started
Heavens On Fire
From Deep Of Hell
Leaving Words Of Hate

Antichrist
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: server u lanu koji koji obezbedjuje net a upravlja se preko drugog kompjutera15.04.2004. u 14:06 - pre 243 meseci
Linux, bilo koji, mrezna karta i ovaj tekst.

Easy as 1,2,3...
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.sbb.co.yu



+257 Profil

icon Re: server u lanu koji koji obezbedjuje net a upravlja se preko drugog kompjutera15.04.2004. u 14:08 - pre 243 meseci
Naravno da moze. Linux (stariji windoze ne, ali mislim da od 2000-ke moze i remote da se pusti modem...) sigurno moze - za rutiranje koristis iptables ili ipchains ako je stariji linux - a povremeno postoji i neki graficki "konfigurator" za iptables i ipchains, koji ujedno sluze i za firewall-ovanje. Nije bitno da li preko toga idu windows ili linux racunari iz mreze, samo se podesi da je taj linux gateway na masinama koje hoce da idu preko njega. I naravno, radice ti i web, mail, ftp , ssh i ostali protokoli sa windows masina ka netu.

Druga mogucnost je da umesto podesavanja gateway-a (u ovom slucaju gore linux sluzi kao gateway) da se podigne squid (proxy server) i da se svi podese da idu na net preko proxy-ja. Ovde onda moras da definises na kom portu je proxy i za sta dopustas proxy. Ne znam mnogo, nisam stavljao squid.

Kad prikacis externi modem zaboravio sam da li treba nesto posebno da se "rucno" podesava (osim linka da /dev/modem pokazuje na /gde-li-vec-to-bese-se-vidi-ext-modem. Zatim, konfigurisanje recimo wvdial-a za zvanje tim modemom je prilicno jednostavno i svodi se na editovanje /etc/wvdial.conf (ako se dobro secam), a posle kad hoces da zoves - samo u konzoli pises wvdial i on zove... ili drugim recima, ssh-ujes se sa bilo koje windows masine (programom putty) na tu linux masinu, ulogujes se i pustis wvdial kad zelis. Kad zavrsis, iskljucis wvdial i prekines ssh konekciju (exit).

Nemam vremena da ti pisem detaljnije, ali valjda ce se vec neko naci...
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: server u lanu koji koji obezbedjuje net a upravlja se preko drugog kompjutera15.04.2004. u 14:20 - pre 243 meseci
Umesto wvdial-a, (mada malo riskantnije, zbog mogucih velikih telco racuna) bolje je koristiti diald. Nema nikakvog logovanja na gateway da bi se startovala konekcija, vec je sve transparentno za krajnjeg korisnika.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

dpop
Dragan Đ. Popović
VBD, IT
Brčko distrikt BiH

Član broj: 1879
Poruke: 400
*.rstel.net

Jabber: dpop@elitesecurity.org
Sajt: dragon.objectis.net


Profil

icon Re: server u lanu koji koji obezbedjuje net a upravlja se preko drugog kompjutera15.04.2004. u 18:51 - pre 243 meseci
Šta misliš da pogledaš malo i www.devil-linux.org ili www.sentryfirewall.com i njihove opširne prateće dokumentacije.....Nije obavezno da se instaliraju ni na disk a postavke i jednog i drugog se mogu pohraniti na floppy u crypto formi...Jedan od njih ima i webmin koji je moj favorit...Oba su jako kvalitetni firewall-i....Ništa ne košta ...a može da koristi ...

Howdy & Stay tuned to ...ES.. :))
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux mreže :: server u lanu koji koji obezbedjuje net a upravlja se preko drugog kompjutera

[ Pregleda: 2264 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.