Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 348093 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 17:20 - pre 94 meseci
Homer J. Simpson


To što nisi uspeo da naučiš OS za jedan dan će biti mana tog OS-a tek kada se konkurentski OS-evi budu učili za jedan dan.

U pravu si da nema "disconnect", nego uključeno/isključeno kao "I/O".

Nego, kako Windows radi u live režimu?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 17:33 - pre 94 meseci
Naravno da u live režimu ne može da radi isto kao instaliran na disk jer u live režimu nisu moguća podešavanja koja zahtevaju bilo kakav restart.

Zato pitam kako Windows radi u live režimu, pa da uporedimo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 17:47 - pre 94 meseci
Inače, imao sam danas jedan slučaj konzistentnosti po bachi-ju.

Citat:

http://www.elitesecurity.org/p3683508

Čovek je ko zna kad kupio laptop i imao na njemu Windows 7 i nadogradio se do Windows-a 10. Posle jednog od ažuriranja sistem više nije mogao da se podigne. Nije se moglo ući ni u njegov repair.

Problem spasavanja podataka je rešen pomoću XUbuntu USB-a (live režim), tako da... Znam da u live režimu ne može sve da bude kao kada je instaliran, ali... da uporedimo dva OS-a u tom režimu.

P.S. Zatečen je disk kao prljav (neispražnjen dnevnik) i otvaran kao read only.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 18:49 - pre 94 meseci
Citat:
Nedeljko:
Homer J. Simpson


To što nisi uspeo da naučiš OS za jedan dan će biti mana tog OS-a tek kada se konkurentski OS-evi budu učili za jedan dan.

U pravu si da nema "disconnect", nego uključeno/isključeno kao "I/O".

Nego, kako Windows radi u live režimu?

Tako je troll-u , kad sam 'ucio' Linux pre 10+ godina , trebalo mi je par dana ...
On/off je (Gnome 3) glupost posto imas bar 1 korak vise pri menjanju mreze (off>on>select network>connect)
Citat:
Nedeljko:
Naravno da u live režimu ne može da radi isto kao instaliran na disk jer u live režimu nisu moguća podešavanja koja zahtevaju bilo kakav restart.

Zato pitam kako Windows radi u live režimu, pa da uporedimo.

Nisi cuo za persistence ?

[Ovu poruku je menjao Homer J. Simpson dana 15.07.2016. u 20:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 18:54 - pre 94 meseci
Pitao sam za live režim Windows-a i nisam dobio odgovor.

Dakle, Linux komentariše neko ko ga je učio par dana.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 19:49 - pre 94 meseci
Live Windows radi isto (a mozda i bolje) nego sto se reklamira.
Sto se za Live Linux bas i ne moze reci
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
173.239.198.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 20:02 - pre 94 meseci
Citat:
Nedeljko:
Burgos

A da li si siguran da nisu razmišljali o ostalim mogućnostima?


I da jesu, očigledno nisu dovoljno dobro razmišljali. Kako im nije palo na pamet da cela stvar sa "readyness" deskriptora neće raditi za disk IO (koji su uvek ready). Nagađam zato što o tome nisu razmišljali, već im je bilo potrebno nešto da brzo parira FreeBSD-u, Solarisu i ekipi, i da zameni poll, samo zato što je to tada bila najpopularnija igra u kraju. To, nažalost, nije dovelo do dobrog rešenja, već do toga da se epoll reklamira kao rešenje za sve, jer, eto radi sa svime, jer je sve u Linuxu fd, osim što su neki malo više fd od drugih.

Nije epoll usamljeni slučaj, nažalost. Godinama nisu mogli da se otarase LinuxThreads implementacije pthread biblioteke, a sve zbog toga, opet, što nisu dovoljno dobro razmislili (a pritom su drugi operativni sistemi već odavno to dobro implementirali). Naravno, godinama kasnije je to rešeno, i dobili smo NPTL. Ono što nije rešeno je da sada postoji razor između dve biblioteke sa nitima, koje npr. koriste različit broj RT signala da komuniciraju, pa umesto da SIGRTMIN da bude konstanta za ceo sistem, potrebno zvati nesretnu __glibc_sigrtmin ili kako već beše.

Citat:


Drugo, nijedan userland proces ne komunicira sa jezgrom direktno kroz njegov ABI, niti za tim ima potrebe, već kroz glibc, tako da ne vidim zašto je nedostatak to što nije u jezgru. Iz toga su izuzeti samo sistemski procesi, kao što su drajveri.


Ne radi se o API-ju, već se radi o tome da Linux kernel *ne podržava aio* i da ne postoji implementacija istog, već da je ceo aio nesretno emuliran pomoću niti u glibc-u. Što npr. dovodi do problema ako koristiš concurrent garbage collector, koji na fork-u može da zahteva mutex od glibc-a, koji takođe drži jedna tvoja nit (a da pritom ti uopšte ne koristiš niti. Pritom se ne može koristiti ni za kakvu ozbiljnu aplikaciju koja opsužuje oko 100MB/s ukupnog disk rate-a na desetine/stotine klijenata.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 20:06 - pre 94 meseci
Nikada ranije nije bilo toliko štetospeva na kontu linux-a i isto tako hvalospeva na kontu spajvera kao u proteklih par godina. Spajver HQ je beležio peh za pehom spajver potezima unazad, par godina. Pingvini su beležili svoje pehove ništa manjim niti većim, pingvinski-uobičajenom intezitetom. Krenuli su tako što su iz spajver HQ-a, rešili da ubiju Windows 7. Sa tim operativnim sistemom (sp1), potreba za osveženjem je prestala, jer su konačno napravili nešto što može da se koristi, a sve veći i veći, kontinuirani profit je i dalje presudni alfa/omega faktor u spajver HQ. Svakoj normalnoj osobi to govori mnogo. Povlače se sve rigoroznije i rigoroznije mere na štetu pinginske dimenzije. Onako, baš baš pederski i podmukli potez može da se vidi iz Adobe HQ, kada su rešili da obustave svež fleš za za linux te da ga zakucaju na verziju 11. Nakon toga, nedavno, PS3 i podrška za operativne sisteme. A onda kao da to sve ne bude baš tako crno na belo: "Mi zapravo volimo linux, evo, sada možete u našem spajver okruženju da koristite i bash, ne morate ni da instalirate linux, a ima da se osećate kao kod kuće!! Nismo li jednostavno najbolji? :) ". Ovo su onako 3 baš upečatljiva primera. Ko nije primetio enormnu količinu đubreta i pljuvačine od strane zakletih i ukletih korporotokrativaca u blog formi na sve strane, možda ima neku bolest, neka ode za zdravstvenom knjižicom da se proveri. Pa zašto je to tako? Pa zato što se korporotokrativno tlo drma pod nogama. Ja sam lično u zadnjih 2 godine, uspešno prešaltao preko 10 računara/korisnika na linux. Niti jedan od njih ne da ne pomišlja da se vrati na staro, nego se i ne pitaju uopšte. Callexx-ova tvrdnja da ljudima nije bitno šta tera facebook, radio stanice u audio plejeru, skajp i sve ono što se nalazi i tamo i vamo, jeste potpuno tačna. Dakle, 10 korisnika, a to mi uopšte nije ni primarna `delatnost` (servisiranje računara, itd.). Da jeste, bilo bi ih minimum 50 spajver-free novih pingvina. Koliko ovakvih kao ja postoje? Mislite da nas ima malo? 2%, samo toliko?

Osim toga, kako to da se uvek ne računaju, recimo i oni CPU-i/sistemčići koji se kriju iza DNS-a, m? Hajde da ne ubrojimo androide kao što nećemo ni iPrice i spajver pametne NSA uređaje. Samo Linux-e. Jel' ti računari nemaju admine/korisnike? Jel' to ono, odeš u IT šop, kažeš 'oću server, neću deKstop i ti dobiješ automatizovani server, sve podešeno, klik na dugme, ono počne da radi, biznis kreće d cveta, pa ako na garantnom listu piše 5 godina, to je to, za 5 godina nov server iz IT šopa ... ili to ide malo drugačije? Kada se instalira linux bez X-a, ili kojagod varijanta LFS-a, šta je to što određuje primarnu svrhu takvog sistema? I može li takav jedan sistem biti dvosmeran (server/desktop), ako ima dovoljno `hertza` i `bajtova` na raspolaganju? Pa može, naravno. I takav sistem ima svog korisnika. Ako su u statistku uračunati i ljudi kao što je Gojko ili neko tamo iz loopia tima npr. sa bradom od 27cm ili pak samo računari, bez korisnika, onda ova statistika nee dobra.

ps: .. da se razumemo, da se tema zove Linux za desktop prebacio 2%, prethodni pasus ne bi ni izneo.
about:networking
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 20:26 - pre 94 meseci
Citat:
Homer J. Simpson:
Live Windows radi isto (a mozda i bolje) nego sto se reklamira.

Link?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 21:37 - pre 94 meseci
Dugo nisam pročitao pametnije zamerke na Linux i to još od ovako iskusnih poznavalaca ovog OS-a, a koji koriste Windows u live modu. Stojim na stanovištu da su najveći kritirčari Linux-a oni koji ga najmanje i površno poznaju , a sve ukupno imaju 7 dana rada na istome. To što neke stvari neko ne zna da konfiguriše nije stvar do Linux-a ,nego do te osobe i njenog znanja, odnosno neznanja.
Sve što se spomenulo ovde kao zamerka, ja se iskreno nikada nisam susreo u radu sa Linux-om. Neke druge stvari da, ali ništa ovde spomenuto. Meni je najveći problem kod Linux-a bio da prondjem distribuciju koja mi je dobra, kao i okruženje koje mi odgovara I izbor je već par godina na Debian-u + xfce.
a živo me zanima da ovde saznam šta to još nije dobro na Linux-u koji ima ,pazi ovo, mizernih 2% na desktopu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 21:43 - pre 94 meseci
Burgos


Ako misliš da ta aplikacija ne valja zbog XYZ, onda lepo napravi bolju i zaradi pare. Ako valja, čemu XYZ?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.07.2016. u 23:15 - pre 94 meseci
Homer J. Simpson


Aplikacija može svoj prozor da postavi gde hoće. Do aplikativnog programera je da li želi da mu aplikacija pamti to u nekim podešavanjima ili ne. Naravno da inicijalno WM postavlja prozor negde i da se to pamćenje može realizovati na nivou WM-a ako aplikativni programer to ignoriše, ali to je do njega.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.07.2016. u 00:09 - pre 94 meseci
Citat:
Nedeljko:
Burgos


Ako misliš da ta aplikacija ne valja zbog XYZ, onda lepo napravi bolju i zaradi pare. Ako valja, čemu XYZ?

To vas i drži na 2%. Ne "hajde da popravimo bugove, da otklonimo nelogičnosti, da izađemo u susret korisnicima". Nego "ako ti se ne sviđa, napravi bolje".
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.07.2016. u 06:51 - pre 94 meseci
To je razlika između osnovanih i neosnovanih kritika jer je lako pričati. Pitanje je da li su to uopšte bagovi i nelogičnosti. Ako jesu i autori ne razmišljaju dovoljno i on zna bolje, zašto ne popuni tržišnu prazninu i iskoristi svoju priliku? Ovde se ne radi o sistemskom, već o aplikativnom softveru za koji Burgos tvrdi da je trebao da bude pravljen za drugi OS kao podesniji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.07.2016. u 07:12 - pre 94 meseci
Citat:
vinted: Stojim na stanovištu da su najveći kritirčari Linux-a oni koji ga najmanje i površno poznaju , a sve ukupno imaju 7 dana rada na istome. To što neke stvari neko ne zna da konfiguriše nije stvar do Linux-a ,nego do te osobe i njenog znanja, odnosno neznanja.
Ja ovo često ponavljam, ako će neko ko radi nedelju dana sa linuxom a pre toga je decenijama koristio windows da komentariše kako je ovo lakše a ono ne zna da podesi, onda je to malo pogrešan ugao. Daj nekoga ko nije koristio nijedno pa da on kaže kako se šta podešava na jednom a kako na drugom. Naravno, takav će odmah da kaže da je i jedno i drugo glupo i komplikovano pa će komšijin mali da mu sredi ... windows. A takvi su najbolji za komšijinog malog jer će da im uzme neku kintu. Drugar kome sam u radnji a i kući namestio linux nikad ali nikad za ovih nekoliko godina nije imao bilo kakav problem. Da mu naplaćujem to što pomognem, sigurno bih mu ostavio windows, povremeno uzimao kintu na reinstalaciju, čišćenje od gamadi, opravljanje kad zaglupi ... i još mnogo toga.

Od onih koji su na strani linuxa skoro svi ga koriste godinama dok oni drugi, sa ponekim mogućim izuzetkom, nemaju ni nedelju dana ozbiljnog korišćenja. Tu su uglavnom oni koji su iz nekog razloga morali da koriste određeni windows program koji nema pravu linux alternativu a nisu hteli da komplikuju pa ostavili samo jedan.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
173.239.198.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.07.2016. u 11:39 - pre 94 meseci
Ne, Nedeljko, ovde se radi upravo o sistemskom sofveru! Podrška za aio se u Solarisu, HP-UX-u, *BSD-u i Windowsu nalazi u kernelu, i *jedino tako* može da bude efikasna. To je podrška koja se ugrađuje u sistemske pozive, i kroz sistemske pozive, a koristi u aplikativnom softveru.

Citat:
Nedeljko:
To je razlika između osnovanih i neosnovanih kritika jer je lako pričati. Pitanje je da li su to uopšte bagovi i nelogičnosti. Ako jesu i autori ne razmišljaju dovoljno i on zna bolje, zašto ne popuni tržišnu prazninu i iskoristi svoju priliku? Ovde se ne radi o sistemskom, već o aplikativnom softveru za koji Burgos tvrdi da je trebao da bude pravljen za drugi OS kao podesniji.

 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
173.239.198.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.07.2016. u 11:42 - pre 94 meseci
Uostalom, pročitaj šta kaže `man 7 aio`:

Citat:

The current Linux POSIX AIO implementation is provided in user space
by glibc. This has a number of limitations, most notably that
maintaining multiple threads to perform I/O operations is expensive
and scales poorly. Work has been in progress for some time on a
kernel state-machine-based implementation of asynchronous I/O (see
io_submit(2), io_setup(2), io_cancel(2), io_destroy(2),
io_getevents(2)), but this implementation hasn't yet matured to the
point where the POSIX AIO implementation can be completely
reimplemented using the kernel system calls.


I znam bolje jer godinama pišem sistemski softver baš za Linux, i koristim ga devet sati dnevno, i u ovoj oblasti mu znam verovatno svaki nedostatak. Takođe znam bolje jer radim sa ljudima koji su desetinama godina radili sa Unix-ima, koji su mi sugestirali da postoji jednostavno rešenje za probleme koje rešavam, samo ne na Linuxu, pa sam onda pogledao i pokušao iste probleme (u izolaciji) da rešavam na BSD sistemu, pa sam onda video razliku, itd.

A ti bi trebalo, umesto što ga slepo braniš, da pročitaš šta sam napisao, ili da me pitaš o čemu pričam, pre nego što lupiš glupost kao što je nazivanje POSIX aio podrške aplikativnim sofverom.

[Ovu poruku je menjao Burgos dana 16.07.2016. u 12:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
173.239.198.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.07.2016. u 11:43 - pre 94 meseci
I upravo to je problem Linuxa, što postoje ljudi kao što je Nedeljko, koji vole da pričaju o stvarima i koje ne znaju, samo da bi dokazali kako je superioriniji od drugih rešenja (a u ovoj oblasti nije).
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
173.239.198.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.07.2016. u 11:52 - pre 94 meseci
Citat:
Nedeljko:
BurgosAko misliš da ta aplikacija ne valja zbog XYZ, onda lepo napravi bolju i zaradi pare. Ako valja, čemu XYZ?


Jeste, to je baš ono što ću da uradim - da krpim kernel za džabe (jer ono što bih izdao bi svakako bilo deo kernela), samo kada i od kojih para da moja porodica živi u međuvremenu? Ili smatraš da bi trebalo da svakodnevno nakon posla umesto sa svojom suprugom, vreme provodim sa svojim računarom?

Razmišljao sam, doduše, o portovanju softvera koji održavam na FreeBSD, međutim, ogromne biblioteke u koje je firma uložila vreme i novac se u ogromnoj meri oslanjaju na Linux, dobiti podršku infrastrukture da održavaju FreeBSD pored Linuxa bi bilo nemoguće (jer umesto jedne puppet konfiguracije kojom se održava svih hiljadu i kusur mašina, trebalo bi izgraditi nove), i dobiti novac i zakočiti ceo razvoj samo da bi se nešto dovelo u _istu_ poziciju je nezamislivo za menadžment.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.07.2016. u 12:05 - pre 94 meseci
Slab uticaj taj Steam ima nešto...

http://www.omgubuntu.co.uk/201...md-catalyst-fglrx-driver-16-04
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 348093 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.