Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalacija Linuxa na dva hard diska zarad poboljsanja perfomansi

[es] :: Linux :: Instalacija Linuxa na dva hard diska zarad poboljsanja perfomansi

[ Pregleda: 3115 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

httpinternet
Nis

Član broj: 322579
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Instalacija Linuxa na dva hard diska zarad poboljsanja perfomansi16.06.2014. u 21:01 - pre 119 meseci
Ubacio sam hard disk od 240GB sa starog racunara, prikacio na isti kabal napaljanja i povezao sa onim zutim ravnim kablom. Formatirao sam i napravio particiju od 200GB za instalaciju Windows-a pa mi je malo napamet da na preostalih 38GB instaliram Linux. Da li je moguce da se na taj hard disk instalira OS, a da drugoj particiji drugog hard diska podesi da budu folderi kao sto su /tmp /usr i da li ce se tako poboljsati brzina sistema. Novajlija sam u Linux svetu.

Konfiguracija:
1TB Hitachi HDD, AMD Phenom II 550BE 3.1GHz, 2x2GB DDR3.
 
Odgovor na temu

dogriz
Sombor

Član broj: 29744
Poruke: 259
89.216.28.*

Sajt: dogriz.blogspot.com


+6 Profil

icon Re: Instalacija Linuxa na dva hard diska zarad poboljsanja perfomansi17.06.2014. u 08:58 - pre 119 meseci
Može da se instalira kako si zamislio, ali mislim da ne bi dobio mnogo na performansama.
Kombinacija sa dva odvojena hard diska ima više smisla, recimo, kad imaš host sistem na jednom disku i virtuelne mašine (ako koristiš virtuelizaciju, npr. VMWare, Virtualbox...) na drugom HDD-u.
Ili, npr. ako hoćeš da instaliraš SSD uz stari HDD - onda je bolje staviti npr. /home i /var na HDD, a osnovni sistem i aplikacije na SSD. Na taj način bi uštedeo na prostoru na SSD-u (koji je još uvek malog kapaciteta i visoke cene) i, u teoriji, mu produžio vek trajanja zbog manjeg broja operacija upisivanja podataka.
 
Odgovor na temu

httpinternet
Nis

Član broj: 322579
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Instalacija Linuxa na dva hard diska zarad poboljsanja perfomansi17.06.2014. u 13:50 - pre 119 meseci
Citat:
dogriz:
Kombinacija sa dva odvojena hard diska ima više smisla, recimo, kad imaš host sistem na jednom disku i virtuelne mašine (ako koristiš virtuelizaciju, npr. VMWare, Virtualbox...) na drugom HDD-u.


Najverovatnije cu preko VMwarea u seamless modu da pokrecem Office i Corel. Kako to da adekvatno podesim? U VMware-u ima opcija koja bira lokaciju virtuelnog hard diska, pa cu to da ponesim na drugi hard disk. Da li je potrebno nesto podesiti u samom Linuxu?
 
Odgovor na temu

dogriz
Sombor

Član broj: 29744
Poruke: 259
89.216.28.*

Sajt: dogriz.blogspot.com


+6 Profil

icon Re: Instalacija Linuxa na dva hard diska zarad poboljsanja perfomansi19.06.2014. u 06:25 - pre 119 meseci
Sa VMWare-om zna da bude problema oko drajvera za mrežu. To se najčešće desi kada instaliraš novu verziju kernela na hostu. Postoje patchevi, a VMWare je malo trom po pitanju update-a. Ja sam u potpunosti prešao na VirtualBox i sasvim sam zadovoljan i preporučujem ga u odnosu na VMWare Player.
Inače, što se tiče instalacije virtuelne mašine, dovoljno je podesiti lokaciju virtuelnog diska kao što si napisao.
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1122
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Instalacija Linuxa na dva hard diska zarad poboljsanja perfomansi19.06.2014. u 10:20 - pre 119 meseci
virtualbox koristim odavno, jer je 'crtanje' strana u vmware bilo prilicno sporije, u virtualbox-u to je realtime.
virtualbox ima podrsku i za usb i razne druge zezancije, headless vm, ne znam koliko je tu odmakao vmware jer nisam koristio.

vmware sam koristio za bare metal (esxi), ali sam u potpunosti presao na xenserver.


 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instalacija Linuxa na dva hard diska zarad poboljsanja perfomansi

[ Pregleda: 3115 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.