Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi testiranja kristal rezonatora i oscilatora

[es] :: Elektronika :: Pitanje u vezi testiranja kristal rezonatora i oscilatora

[ Pregleda: 1796 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoccy
elektrotehničar,hobista
Subotica,Srbija

Član broj: 295336
Poruke: 123
212.57.46.*



+4 Profil

icon Pitanje u vezi testiranja kristal rezonatora i oscilatora04.08.2013. u 16:44 - pre 129 meseci
Pozdrav. Popravljam ponekad razne audio,video uređaje kao i kompjutere iz hobija pa bih voleo napraviti uređaj za testiranje kristala npr. do 50 MHz. Moje pitanje je da li je za utvrđivanje loših kristal rezonatora i oscilatora dovoljno za većinu slučaja imati kristal tester kao npr. http://www.elitesecurity.org/p.../www.elitesecurity.org/t342752 ili je sigurnije imati neki frekventni brojač realizovan pomoću PIC mikrokontrolora?
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Pitanje u vezi testiranja kristal rezonatora i oscilatora04.08.2013. u 16:59 - pre 129 meseci
Ubjedljivo osciloskop u odnosu na bilo sta od toga si spomenuo.Test u realnom kolu,najbrze najefikasnije i najpreciznije.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Pitanje u vezi testiranja kristal rezonatora i oscilatora04.08.2013. u 19:25 - pre 129 meseci
Kristalni oscilator ne mozes da "gurnes" negde da ga izmeris, njega samo mozes da testiras kada je sklop ukljucen i osciloskopom da gledas da li ima neki signal na izlazu.

Kristal kao komponenta jako retko moze da strada, veca je mogucnost da se mehanicki izlomi ili osteti posle nekog veoma jakog udarca nego sto bi mogao od struje da se osteti. Opet najbolje u samom kolu gde je postavljen taj kristal da osciloskopom izmeris da li ima neki sinusni signal na njemu.

Frekvencmetar moze samo da posluzi da ti prikaze tacnu frekvenciju koju on u tom trenutku daje mada to isto i osciloskopom mozes da znas sa nesto manje preciznosti.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

zoccy
elektrotehničar,hobista
Subotica,Srbija

Član broj: 295336
Poruke: 123
212.57.46.*



+4 Profil

icon Re: Pitanje u vezi testiranja kristal rezonatora i oscilatora05.08.2013. u 13:50 - pre 129 meseci
Ljudi hvala na odgovoru.Sumnjao sam koliko uopšte je od koristi praviti i tester i frekvencmetar za popravke u praksi.Znači,to je retka vrsta kvara.Opet,neki serviseri npr. navode da LCD TV-i/monitori ponekad prestanu raditi zbog kristala koji je u kvaru.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Pitanje u vezi testiranja kristal rezonatora i oscilatora05.08.2013. u 17:08 - pre 129 meseci
Naravno da nije tako cest kvar sa kristalom ili rezonatorm ali jest preblematican i tesko se otkriva.
Bas zbog toga te upucujemo na osciloskop i testiranje urealnom kolu,ide sa tim perfektno.
Osciloskop po meni treba imati svako ko se iole bavi kojekakvim elketronickim servisiranjima.
Nekad su to bile skupe sprava danas bas i nisu.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Pitanje u vezi testiranja kristal rezonatora i oscilatora

[ Pregleda: 1796 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.