Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC

[es] :: Elektronika :: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC

[ Pregleda: 3018 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

oslome

Član broj: 153772
Poruke: 8
79.126.179.*



Profil

icon labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC24.07.2013. u 21:09 - pre 130 meseci
pozdrav svima treba mi sema labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC i snagu od 500VA
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC24.07.2013. u 21:13 - pre 130 meseci
Regulacioni transformator...
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

oslome

Član broj: 153772
Poruke: 8
79.126.179.*



Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC24.07.2013. u 21:21 - pre 130 meseci
nesto sa elektroniku da bi imao i regulaciju na struju
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.crnagora.net.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC24.07.2013. u 22:03 - pre 130 meseci
Sa regulacijom struje je vec nesto teze za izradu ...

Ja znam kako bi "komplikovano" moglo da se resi, za prosto ne znam :)

Taj sklop bi veoma licio na neki audio pojacivac, u AB ili mozda D klasi.
Na ulaz tog pojacivaca bi se dovodio referentni sinusni napon a preko fead-back veze i merenjem struje bi mogao da se upravlja pojacivac greske.
Class-D mi se nekako cini pogodnijim za to zbog drasticno boljeg iskoriscenja, a PWM-om od jedno 20-30kHz bi se dobio prakticno idealan sinusni oblik na izlazu za 50Hz nakon LPF filtera. Tih 20-30kHz su relativno "laki" za guranje i snaznijih MOS-FET tranzistora pa mu i to daje neku prednost u odnosu na druga resenja, moglo bi podosta snage da se izvuce.

Skoro sam oko toga nesto eksperimentisao sa DSP procesorima:
http://www.elitesecurity.org/t446664-99#3321802
Mislim da je taj koncept potpuno primenljiv za ovaj zahtev, naravno uz male dorade one sheme i doradom programa.

Sigurno moze i potpuno analogno resenje da se nadje ali obzirom da ce ti tu sigurno zatrebati neki displej/tastatura za zadavanje i merenje U/I, sa procesorom je ipak (po meni) nesto lakse za realizaciju.

Mozda kolege ipak imaju neko prostije resenje na lageru, ali eto ovaj moj predlog moze da bude jedna od opcija.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC25.07.2013. u 08:11 - pre 130 meseci
Citat:
oslome:
nesto sa elektroniku da bi imao i regulaciju na struju

Regulacioni transformator sa nekom elektronikom koja sa komparatorom uporedjuje zadanu struju i gasi relej ili nesto drugo po prekoracenju...mozda tako bez previse komplikacija..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC25.07.2013. u 16:33 - pre 130 meseci
U svemu je jako bitno koja je namena takvog napajanja.
Ako je potrebno samo da bude neko strujno ograničenje, dovoljno je staviti, osim autotransformatora još jedan razdvojni trafo, ali nešto manje snage, naprimer 400W. Takav sklop omogućava da ukupna snaga (ne struja!) ne pređe mogućnosti transformatora, jer on jednostavno nemože dati veću snagu. Takva "zaštita" može da traje nekoliko sekundi, ali i to je dovoljno ako se stavi dobar ampermetar i često gleda u njega. Ja takav sklop koristim već 25 godina, i pokazao se kao najbolje i najjednostavnije rešenje.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC25.07.2013. u 16:54 - pre 130 meseci
Citat:
zica49: Regulacioni transformator sa nekom elektronikom koja sa komparatorom uporedjuje zadanu struju i gasi relej ili nesto drugo po prekoracenju...mozda tako bez previse komplikacija..


To bi bio strujni limiter, ne regulator ...

Dobro je postavljeno pitanje, zasta bi se takav izvor koristio, sta je poenta sa regulacijom struje?

Za "pravi" regulator struje (dakle sklop koji bi odrzavao napon tako da tece zadata struja) kod AC izvora koliko ja vidim samo ovo sto sam ja predlozio bi verovatno moglo da zavrsi posao (bilo analogna ili digitalna varijanta). Za potpuno sinusoidni napon od 50Hz samo nekakav analogni pojacivac (AB, B, G ili H klasa) ili neki PWM (D klasa) sa upravljivim pojacivacem greske mislim da bi proslo.
Ostale neke kombinacije sa trijacima i zasecam faze bi previse "osakatilo" sinusoidu ...

I da vrlo bitna stvar, bilo da se pravi strujni limiter ili regulator, koliko je "dozvoljeno" vreme reagovanja kod strujnog prekoracenja. Signal sa strujne sonde/transformatora sigurno mora da se integrira kako bi se pretvorio u neku DC vrednost koja kasnije upravlja izlaznim naponom, a to ce dovesti do nekog kasnjenja ... Jeste to kratko ali za neke zahtevne stvari je mozda i predugacko, recimo kod testiranja SMPS-ova par "pogresnih" perioda (predugacko vreme reagovanje strujne regulacije) i odese tranzistori ...
Vrlo nezgodna situacija, idealno bi bilo da se vodi racuna o svakoj periodi, opet u domenu digitalne obrade signala je to izvodljivo sa brzim A/D konvertorima, za analogno resenje vec dosta slozenije.
Na svu ovu "muku", neretko ce se desiti da napon i struja budu van faze (zavisno da li je pretezno induktivno ili kapacitivno opterecenje) pa i to jos vise otezava pricu.

Ja bar to tako gdledam, predlog sa rastavnim transformatorom koji moze da izdrzi par sekundi nije bas najsrecnije resenje, nije poenta da se li ce izdrzati izvor (naravno treba i o tome voditi racuna), poenta je da se "spase" elektronika koja se testira kada dodje do nekih strujnih prekoracenja pa u tom smislu strujna regulacija/zastita mora da radi sto je moguce brze.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 25.07.2013. u 18:57 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC25.07.2013. u 17:36 - pre 130 meseci
Liimiter naravno bolje i to nego nista,moze sasvim solidno zavrsiti posao.
I sam znas kolika je komplikacija izvor konstantne izmjenicne struje..bez amplitudne i frekventne devijacije..
Ima u mojoj blizini u jednoj firmi koncept kakav predlazes strasna stvar sinusoida takoreci skolska nacrtana programabilno 3x4,5 kVA..te dodatak trofazni ispravljac na isto i svasta nesto dimenzije osrednjeg rack ormara.
Kad ih posjete kamere slikaju se uz to,kad te hoce impresionirat demonstriraju ti to.
Nisam ih nikako mogao dokuciti zasto su uopste potrosili pare na to jer im prvenstveno sluzi da bi istestirali sijalice za liftove,semafore,nekakve spule i slicno uglavnom sve ono sto je naizmjenicno a nije na 230V.
Sve sto urade s tim moze se sa regulacionim transformatorom i multimetrom..mozda za plasenje naroda..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC25.07.2013. u 18:26 - pre 130 meseci
Znam, nije to ni malo prosta elektronika posebno za te silne kilovate.

Za resenja do par stotina wati ona shema sto sam postavio sa DSP je skroz izvodljiva. To sto se vidi na shemi je meni stalo na 5x10cm proto board, dakle bez DC izvora i izlaznog transformatora.

Mozda ja malo vise "navijam" za to digitalno resenje, ali verujte mi da DSP tehnika je sad toliko priblizena krajnjim korisnicima da je razvoj takvih sprava maksimalno pojednostavljen. Nista nije teze pisati programe za njih nego za bilo koji drugi PIC, isti HW/SW alati su u pitanju samo je malo koncept prosiren jer ima daleko vise mogucnosti, vece brzine, vise memorije, neke naprednije funkcije za matematiku itd a one standardne stvari oko I/O, komunikacije i slicno je 100% isto kao kod klasicnih PIC-eva. Bas se aktivno oko toga igram ovih dana (inace nova oblast za mene pa mi je vrlo zanimvljiva), ali ona MC serija dsPIC-ova omogucava digitalnu realizaciju skoro svih prekidackih topologina, buck, bust, LLC, ZVS, trofazne, PWM, za motore, za ispravljace/pretvarace, fazna modulacija, frekventna modulacija ... Ma sve :) Mnogo mnogo mocna stvar!
Srdacno preporucujem da probate posebno za one koji imaju vec neko iskustvo sa PIC-evima, odusevice te se kako tako male spravice mogu opake stvari da rade :) Ja sam impresioniran, a tek sam zagrebao po povrsini te DSP tehnike. Onaj Class-D amp sam napravio za jedno 10-ak dana a pre toga nisam uopste imao kontakt sa takvim stvarima i tek sad vidim sta sve moze sa tim da se napravi a pre toga je bilo "ma gde to, kaki crni DSP, ko to da savlada" :)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

gocule
nema
nema
makedonija

Član broj: 316478
Poruke: 2
188.44.9.*



Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC25.07.2013. u 20:56 - pre 130 meseci
i ja mislim da pojacivac velike snage u A klasi ali i napajanje pojacala koliki napon bi bio? ono sa limitera mislim da nije ok zasto bi bio izoblicena sinusoida. neka povratna veza bi resila problem znaci i u slucaju da imamo vrlo mali otpor bi bila recimo 3A ali sve do oko 100w mozda 200w.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC25.07.2013. u 22:02 - pre 130 meseci
Ne mora bas A klasa, previse je to "fin" pojacivac za ovu primenu sa veoma losim iskoriscenjem.

Sto se tice napajanja pojacivaca, to sed treba malo razraditi/razmisliti, moze da se ide na +/-300V u half-bridge, moze samo +300V ali u full-bridge konfiguraciji a moze i na dosta manje napone ali da se onda na izlazu pojacivaca postavi transformator.
Odprilike sve isto vazi i za PWM varijantu stim sto bi za opciju sa transformatorom trebao neki feritni transformator (materijal prilagoditi PWM frekvenciji, za <100KHz mogu neki iz rashodovanih ATX PC napajanja) i gabaritno dosta manji za isti rang snaga u poredjenju sa klasicnim 50Hz transformatorom.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

oslome

Član broj: 153772
Poruke: 8
79.126.210.*



Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC29.07.2013. u 11:30 - pre 130 meseci
hvala svima pokusacu nesto
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.color.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC29.07.2013. u 12:18 - pre 130 meseci
mozes apraviti motorni korektor napona sa regulacionim trefoom, pa na njemu komparator da ti drzi stabilni zadati izlazni napon, dok recimo neka strujna sonda moze da upravlja komparatorom kako bi isti smanjio napon na izlazu pri prekoracenju zadate struje,

nesto slicno sam imao u bivsoj firmi , na izlazu su bila strujna klesta sa umetnutim linearnim hall elementom kako bi se mogao meriti i AC i DC napon/struja, mada nikad nisam stigao skinuti shemu. isao je od 0-270VAc pa preko razdvojnog trafoa a pored je bio DC izlaz preko gretz-a i elkoa
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC29.07.2013. u 15:21 - pre 130 meseci
To sa motorom, izgleda prosto ali je prilicno lose resenje.
Prvo prilicno je glomazo, proizvodi buku, veoma inertno (jako spor regulacioni odziv) i na kraju podosta skupo.
To se vise tako ne radi kada sad imas veoma mocne i brze MOS-FET tranzistore i to sve u PWM tehnici moze za relativno sitnu svotu novca da se napravi.
50Hz sinusno modulisan signal je "opustencija" za PWM koji bi trebao da radi na cca 20-40kHz sto je vrlo pristojna ucestanost za veliko iskoriscenje i skoro idealan sinusni napon na izlazu. Vecina tih "power" komponenti moze da se pocupa iz rashodovanih ATX PC napajanja (VN izlazni tranzistori, feritna jezgra, VN kondenzatori i slicno).
Odprilike bi mogao da se uzme ceo vec gotov transformator iz tih ATX napajanja, njemu je primar na nekih 400V, snazni sekundar na 12, 5V i onda se obrne to sve :) Ovaj buduci sklop da se napaja sa snaznih 12V (e tu uzeti ispravan ATX :)) i onda PWM-om praviti sinus na 300-400V ... Prakticno napraviti inverter za 12->230V ;)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 29.07.2013. u 19:19 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: labaratorisko napajanje naizmenicnog napona 0 - 300v AC

[ Pregleda: 3018 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.