Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje

[es] :: Ostali hardver :: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje

[ Pregleda: 3961 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje22.12.2012. u 09:30 - pre 137 meseci
Zbog ekonomicnosti, a i smanjenja poslova montaze, pa i estetike, cesto se za distibuciju analognog video signala kamera za video nadzor koriste UTP/STP kablovi. Naravno, zbog prilagodjavanja inpedaske koriste se video baluni (balun - balace/unbalance).

Ipak, jedan signal + napajanje je OK, ali dve kamere su vec problem! Smetnje su evidentne danju, dok je nocu video nadzor gotovo neupotrebljiv. Zvuk cak i ne dospeva do prijemnika! Probao sam razne kombinacije: da za jednu kameru koristim jednu paricu (recimo braon i braon-belu zicu), da za jednu kameru koristim dve parice (recimo plavu i braon, gde plavo-belu i braon belu ostavim slobodne da posluze kao oklop), da eliminisem-iskljucim zvuk, kao irazne druge kombinacije... Najbolje sto sam dobio je smetnja koja se manifestuje kao mesanje signala druge kamere preko slike prve u vidu senke koja se krece preko slike s leva na desno uz blago treperenje. Koristio sam UTP kabal kategorije 5.

Dobio sam preporuke da koristim kabal kategorije 6 gde je svaka parica oklopljena. Ima li neko iskustva sa tim? Plasim se da ne ulozim bespotrebno novac, jer je duzina nekih 50m, pa poslovi provlacenja... Gotovo sam siguran da se moze upotrebiti i ovaj kabal, ali ne znam gde gresim. Lepo je razvucen, nigde nije napravljen balon, ne ide blizu nekih em izvora zracenja, nista nije blankirano, nastavljano (lemljeno/uvijano) itd.

Nadam se na ne moze biti problem u tome sto obe kamere koriste isto napajanje?
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje22.12.2012. u 10:43 - pre 137 meseci
Ako si napon vukao sa početka te linije od 50m do krajnje tačke gde su kamere kroz samo jednu paricu možeš da očekuješ da je pad napona preveliki i da je to možda uzrok problema.
Po teoriji na 50m kroz 0.22mm2 žicu pad pri 1A iznosi skoro 8V.
Slao sam dva video signala kroz UTP i nisam imao navedene probleme, najveća dužina koju sam probao je bila oko 30m ali su napajanja uvek bila pored kamera.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje22.12.2012. u 12:35 - pre 137 meseci
Ja imam centralizovano napajanje koje je negde u sredini: izmedju dve kamere. Ipak, merio sam kod udaljenije kamere napon, i iznossio je 11.8V, ali iskreno nisam proveravao sta se desava kada ukljucim kamere - koliki je pad. Inace, za napajanje koristim dve parice (cetiri zice). Probacu i da korigujem napajanje, ali opet, zar mislis da bi lose napajanje moglo da se odrazi na smetnje ove prirode?
 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje22.12.2012. u 12:40 - pre 137 meseci
Citat:
SStudio:
Slao sam dva video signala kroz UTP i nisam imao navedene probleme, najveća dužina koju sam probao je bila oko 30m ali su napajanja uvek bila pored kamera.


Reci mi kako si povezivao kamere, jedna parica-jedna kamera, ili...? Da li si koristio balune i koje?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje22.12.2012. u 12:49 - pre 137 meseci
Za prenos signala koristi samo jednu paricu jer su vodovi jedne parice upredeni baš zato da bi smanjili smetnje. Ipak, računaj da je UTP kabal namenjen za nešto drugo a ne za to kako ga ti koristiš pa nije ni čudo da imaš probleme.

UTP6 bi trebalo da pomogne jer su njemu parice dodatno međusobno izolovane dodatnim oklopom ali smao pod uslovom da signal propuštaš kroz paricu a ne kroz nasumično izabane vodove.
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje22.12.2012. u 13:31 - pre 137 meseci
Citat:
na smetnje ove prirode

Kada je napajanje loše ili nedovoljne jačine često se na snimku-ekranu pojavljuju razni razni artefakti, nema pravila nekad je blago skakutanje slike, nekad je efekat isti kao kad digitalcem snimas crt monitor pa imaš one scan linije.
Signal sam vodio preko baluna i utp parice - jedna parica po kameri a napajanje kroz isti taj utp samo sam spajao napajanja na razvodne kutije koje su bliže kameri.
Napon od 11,8V je u granicama tolerancije, to je na "ler" verovatno padne kada se zakače potrošači odnosno kamere.
Ako ti situacija dozvoljava, probaj da dovučeš 12V negde bliže kameri (preko nekog produžnog ili slično) i testiraj sistem, za dve kamere minimum 2A barem ja tako radim ali opet proveri specifikaciju šta kaže koliko vuče jedna kamera.
Sami baluni guraj teorijski 600m praktično nisam išao više od 90m nigde tako da dužina video dela nije problem.
Ako koristiš one balune sa bnc-om sive i zelene boje gde je kockica za vezivanje utp-a odmah do bnc-a, oni su jako loši pa uzmi i njih u razmatranje kod testa ako se napon pokaže kao zadovoljavajući.
Kako si napisao u prvoj poruci
Citat:
Smetnje su evidentne danju, dok je nocu video nadzor gotovo neupotrebljiv

Verovatno je napajanje problem, jer preko dana još i radi nekako ali uveče kad popali diode IC povuče struju i napon padne.

Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje22.12.2012. u 14:17 - pre 137 meseci
Ok. Probacu da eliminisem problem napajanja. A sto se audio signala tice, da li se i za njega koriste baluni?
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje22.12.2012. u 16:55 - pre 137 meseci
Nema potrebe za balunima, ali je poželjno da kabli bude oklopljen, ja za taj deo instalacije izvlačim zasebno alarmni kabl uvek ga imam u višku pa iskoristim njega za audio deo.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Dva video signala kroz jedan UTP - neizbezne smetnje

[ Pregleda: 3961 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.