Koksaki se prenosi tako što fekalije stignu u usta, zato se naziva bolešću "prljavih ruku". Bolest se znači prenosi prljavim rukama, i zato treba koristiti sve preventivne mere, od redovnog pranja ruku do upotrebe alkoholnih maramica. "koksaki" virus nije respiratorni, zbog čega ne dovodi do epidemija velikih razmera.
"koksaki" virus, koji se manifestuje nižom temperaturom, bolovima u stomaku, mišićima, zglobovima i kostima, ponekad i aritmijom.
pripada rodu enterovirusa (crevni)
Najveći deo populacije tokom života biva u kontaktu sa bar jednim od 29 serotipova koksakija, ali infekcija obično ne znači i bolest. Preko 95 odsto slučajeva infekcije je asimptomatsko, dakle ne desi se ništa, ljudi prosto i ne znaju da imaju virus. U preostalih pet odsto spadaju oni kod kojih se pojavi blagi klinički opšti infekcijski sindrom, a u najmanjem broju slučajeva dođe do komplikacija. Pojava kliničke manifestacije zavisi od soja virusa i imuniteta organizma koji je napadnut.
Pre dve godine bila je epidemiju koksaki virusa u Grčkoj, inače ova vrsta virusa obično napada zimi i u sasvim rano proleće. Tip "koksakija", koji je izolovan u Grčkoj, izazivao je upalu srčanog mišića, i ishod samim tim može biti smrtonosan.