Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat

[es] :: Elektronika :: kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat

[ Pregleda: 6724 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jatak66
milosavljevic slobodan
dizaner
acdorcol
beograd

Član broj: 307760
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat15.10.2012. u 01:11 - pre 140 meseci
Zdravo,

Zelja mi je da napravim ovo:http://www.youtube.com/watch?v...CkKpvA&feature=related.Moj aparat je http://imageshack.us/photo/my-images/233/imag1274.jpg/.Presek stuba UI jezgra je 70x40mm.Ima po dva primara rednoi dva sekundara redno spojena. Koji presek bakarne sine bi bio odovarajuci,koliko namotaja bi bilo potrebno ?Predpostavljam da bi i ti novi sekundari bili redno spojeni.

[Ovu poruku je menjao jatak66 dana 15.10.2012. u 16:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat15.10.2012. u 02:10 - pre 140 meseci
@jatak66

Prilicno je nepovoljan taj oblik jezgra za takve namene, a i snaga je mala.

Trafoi za punktovanje se najbolje izradjuju sa sto debljim paketom trafolimova, gde je sto bolja pokrivenost namotaja samim gvozdjem jezgra.

Koriste se EI i 4C jegra, ne prevelikih dimenzija trafolima. Obicno se smatra dobrom konstrukcijom kada debljina paketa ima bar dvostruko vecu duzinu od osnovne dimenzije (a) trafolima.

Evo jednog orijentacionog podatka: za zavarivanje dva lima debljne 1,2mm, sa precnikom zavarene tacke 5mm, trafo ima 100 navoja u primaru, 1 navoj bakarnom sinom u sekundaru, namotano na jezgru za 25KVA, napon primara 400VAC, napon sekundara 4VAC, struja kratkog spoja 13,5KA, vreme zavarivanja oko 13-14 mreznih perioda.
Limovi su (koliko se secam) one velicine kao za standardni trafo od 1KVA, samo je paket veoma debeo.

Preseke zica i sine sam vec zaboravio, posto je proslo 7-8 godina otkada sam se bavio tim, ali za prilicno brz tempo rada se ne ide preko 3,5A/mm^2 bakra, osim u sekundaru, gde moze i puno vise ako se na sinu zavari cev kroz koju tece voda.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

jatak66
milosavljevic slobodan
dizaner
acdorcol
beograd

Član broj: 307760
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat17.10.2012. u 08:45 - pre 140 meseci
Kao se izracunava snaga UI trafoa koji na svakom stubu ima po primar i sekundar? Dimenzije stuba su 70x40mm.Da li se 784w pomnozi sa dva stuba ili ne?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat17.10.2012. u 18:28 - pre 140 meseci
@jatak66

Evo, da se ne ponavljam. Nisam bas pri vremenu.

U ovoj knjizi imas sve potrebno.

http://www.elitesecurity.org/p3111758

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat17.10.2012. u 18:48 - pre 140 meseci
Ja imam vise komada izradjenih od 30 kvadrata preseka stuba i pokazali suse i vise nego dovoljni za ovu namenu . Od izradjenih aparata bilo je i tipa EI i UI jezgra i oba su se pokazala inzvarnedno . U sustini mozes od tog jezgra napraviti puler i radice sigurno garantujem ali neces moci iskoristiti maksimalnu snagu trafoa koja ti je itekako potrebna za ovakav tip masina . Na primer ja ih izradjujem tako sto na oba stuba namotam isti broj navojaka i namotam sekundar takodje podjednako isto na oba ali je stvar u tome sto uzimam bakarne trake koje maksimalno ispunjavaju to jest prekrivaju spulnu . Na primer spulna je visine 70-80 mm ja uzmem elektro provodljivu traku te sirine i krenem da namotavam na spulnu aparata gde sam pre svega dobro izolovao primar od sekundara iz bezbedonosnih razloga sto inace uvek radim.
Namotavam je takosto izmedju slojeva namotaja ide prespan traka koja se ujedno od pocetka mota sa bakarnom trakom i dodje uvek ispod nje tako da sama formira izocioni sloj izmedju namotaja i uvek je sira za jedno 7-8mm od same bakarne trake .Traka koju sam ja koristio konkretno je bila 1.5mm debljine i oko 80mm sirine tako da je cinila 120kvadrata provodnika i spajao sam stubove paralelno takoda sam dobijao sekundar 240 kvadrata. Ima par komada gde sam odradio primar preko sekundara ali sam odustao od toga , komplikovanije je i nema neke drasticne razlike u odnosu na ovaj ,a tezi je za izradu. Vrh elektroda sam radio da precnik tacke punktovanja bude 2-3mm sa silom izvlacenja preko poluge na prekret ili kao na snimku pomocu udaraca . Pozdrav
 
Odgovor na temu

jatak66
milosavljevic slobodan
dizaner
acdorcol
beograd

Član broj: 307760
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat18.10.2012. u 09:20 - pre 140 meseci
Hvalo puno na odgovorima,proba cu da ga uradim.
Pozdrav Darku
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
79.101.230.*

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat18.10.2012. u 13:19 - pre 140 meseci
Citat:
jatak66: Hvalo puno na odgovorima,proba cu da ga uradim.
Pozdrav Darku

Nema na cemu da se zahvaljujes ,samo napred .Imas negde na yutube snimak cele naprave kako radi moje izrade , postavio covek koji je vlasnik nje jos pre par godina . Ne mogu da se setim linka do pulera jer je to definisao drugacije kao punkt aparat cini mi se .Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: kako premotati trafo iz aparata za elektro lucno varenje da radi kao punkt aparat

[ Pregleda: 6724 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.