Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izlazna impedansa pretpojačala i impedansa ulaza na pojačalu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Izlazna impedansa pretpojačala i impedansa ulaza na pojačalu

[ Pregleda: 2141 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

garrak
krš Dalmacije

Član broj: 114887
Poruke: 40
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Izlazna impedansa pretpojačala i impedansa ulaza na pojačalu21.09.2012. u 15:54 - pre 141 meseci
Jedno teorijsko pitanje jer me različiti autori do sada zbunjuju.

Povezujem izlaz jednostavnog radio prijemnika (LC krug i JFET tranzistor) sa pojačalom snage. Između njih sam čak stavljao pretpojačalo, jednostavno sa jednim tranzistorm.
Pojačalo snage koje sam pokušavao primjeniti je npr LM386 čip, pa onda jednostavno pojačalo sa 2 tranzistora snage (pnp i npn).

Pasarić u svojoj knjizi "Radiotehnika" piše da je idealna situacija kad izlaz predpojačala ima istu ili sličnu impedansu kao i ulaz pojačala na koje se spaja.

A na webu sam skoro našao (nažalost ne sjećam se gdje) da bi izlaz pretpojačala trebao imati što manju impedansu a ulaz pojačala što veću?

Zanima me šta je istinito, za ovakvu namjenu? (Tj. spajanje jednostavnih prijemnika, pojačala i pretpojačala u samogradnji, ne HiFi naravno).

Hvala Vam
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Izlazna impedansa pretpojačala i impedansa ulaza na pojačalu21.09.2012. u 18:56 - pre 141 meseci
Uvek treba ako je moguce da izlazne i ulazne impendanse budu iste ili vrlo slicne. Odstupanje od karakteristicnih impendansi dovodi do odstupanja od specificiranih perfomansi. Tamo gde se zahteva neko vrlo precizno merenje ili u VF tehnici, "impedance match" je obavezan.

Za tvoj konkretan slucaj sa prostim radio prijemnikom i predpojacivacem to i moze da "prodje".
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Izlazna impedansa pretpojačala i impedansa ulaza na pojačalu

[ Pregleda: 2141 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.