Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?

[es] :: Ekonomija :: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 79430 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?04.04.2013. u 23:03 - pre 133 meseci
Pa pazi ja nisam primetio da je sa onih 76-77din/euro skocila naglo prosecna plata kada je skocio na 100din/euro. Meni je tada u ugovoru pisalo u dinarima kao i svima ostalima. Ne znam ja bas da se svi pogadajaju u eurima, mozda preracunavaju ali nisu to plate indeksirane.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?04.04.2013. u 23:40 - pre 133 meseci
Ja sam promenio više firmi i uvek sam platu dogovarao u evrima. U ugovoru je uvek pisalo nešto u dinarima ali se niko na to nije obazirao. Ne znam nikog ko prima platu indeksiranu u dinarima a da ne radi u državnoj firmi.

Nego, odosmo daleko u offtopic. I kada bih verovao da kod nas monetarna politika ima ikakvog efekta u smislu devalvacije dinara i time uticaja na priliv stranog kapitala, naši radnici imaju toliko nizak standard da nije potrebno dodatno ih osiromašivati da bi nekom bili povoljni. Realnost je da mi trenutno imamo dvovalutni sistem od koga jedino imaju korist banke i menjačnice, a štetu trpe svi ostali.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 06:32 - pre 133 meseci
Da budem iskren ja se ne razumem u ta makro shranja, ali s moje tacke gledista ja bih dinar ukinuo. A i svi moji domaci klijenti bi ga se rado resili :)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 07:55 - pre 133 meseci
Citat:
Sale_123:
Bar po onome sto sam slusao/gledao/citao (najbolji materijal o tome kako funkcionise kurs gledao sam na khanacademy), plivajuci kurs ili da se bolje izrazim kurs sa konstatnom inflacijom (+carina) bi trebao da dovede do toga, da uvozni prizvodi budu skuplji od domaci. Time ti "stimulises" kupca da kupuje domaci proizvod umjesto uvoznog i samim tim raste domace proizvodnja/ekonomija, odakle sledi dalje povecanje broja zaposlenih, raste ekonomije, budzeta itd.

Nisam mislio sta kaze teorija ili sta kaze mozda i praksa za neke zemlje nego kako da se to kod nas primeni.

Carino i da uvecamo, uvek mogu da se nameste fakture da uvozni lobi moze ponovo da te h*** i to se uveliko radi.


Ono sto previdjas je da je to sto si gledao je skroz teorija za nasu zemlju.
Kod nas se zbog nikakvog dinara sve gleda kroz evro ili dolar. I tako se pozicionira plata. Cim padne dinar, odmah rastu sve cene.
Ranije je to bilo mnogo manje primetno, ne zbog neke tamo privrede (nije je ni tada bilo), vec zbog mnoooogo manje cene nafte. Tako da je nafta procentualno cinila mnogo manji deo cene svakog proizvoda nego danas.

Jabuke, maline i ostali povezani proizvodi koji ipak vecim delom cine internu proizvodnju (vecina stvari koje se koriste su iz Srbije) se u evrima prodaju, ne u dinarima.
Lubenice se kotiraju u evrima. Kukuruz takodje.
Kad takve osnovne stvari ignorisu dinar maximalno, ne vredi pricati o nekoj teoriji gde bi dinar trebalo nesto da uradi. Nama treba mnogo manja zavisnost od uvoza da bi dinar mogao nesto da uradi.
Ovako samo kupac placa vise, banke uzimaju vise, drzava se trosi vise.

Po meni bi trebalo samo uvesti evro kao jedino platezno sredstvo. Oko 2.5 milijardi je potrebno da bi se sva dinarska novcana masa unistila tako, koliko se secam, ali i da je ~5 milijardi, ima tolikih rezervi drzave. I posle toga nema ni provizije banaka (banka uzme 1% barem od svake tvoje kupovine samo kroz konverziju valuta), nema ni besnih cena jer dinar pada, nema j***nja izvoznika kad nameste da raste itd.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 07:56 - pre 133 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Da budem iskren ja se ne razumem u ta makro shranja, ali s moje tacke gledista ja bih dinar ukinuo. A i svi moji domaci klijenti bi ga se rado resili :)

Zamisli, ti i ja se slazemo oko necega iz prve :D
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 08:47 - pre 133 meseci
Tvoja tačka gledišta je prilično niska. Da vodiš državu, popeo bi se malo više.

Dok god imaš dinar, nemaš bojazni da li ćeš moći da isplatiš plate budžetskim korisnicima (policija, vojska, prosveta, sudstvo, zdravstvo, činovnički aparat), i naravno, penzije.

Sa tvoje tačke gledišta, razumljivo, ni najmanje ne brineš o učiteljici u Pirotu, o medicinskoj sestri u Vršcu, ili o potporučniku u Kraljevu. Da se razmemo, ni je ne brinem preterano, ali shvatam da neko ko vodi državu mora da brine da li će ovi ljudi i mnogo drugih budžetskih korisnika da prime plate ili neće.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 08:54 - pre 133 meseci
Citat:
Java Beograd: Tvoja tačka gledišta je prilično niska. Da vodiš državu, popeo bi se malo više.

Dok god imaš dinar, nemaš bojazni da li ćeš moći da isplatiš plate budžetskim korisnicima (policija, vojska, prosveta, sudstvo, zdravstvo, činovnički aparat), i naravno, penzije.
A kako se to radi ako se ne stampa lova? Pozajmljuje se? A sta mi radimo vec koliko godina?

Citat:
Java Beograd:
Sa tvoje tačke gledišta, razumljivo, ni najmanje ne brineš o učiteljici u Pirotu, o medicinskoj sestri u Vršcu, ili o potporučniku u Kraljevu. Da se razmemo, ni je ne brinem preterano, ali shvatam da neko ko vodi državu mora da brine da li će ovi ljudi i mnogo drugih budžetskih korisnika da prime plate ili neće.

Ljubav je, verujem, uzajamna :)

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 09:02 - pre 133 meseci
Srbija nema sta da trazi u evru sada. Ja znam da bi svi voleli stabilnu valutu ali stabilna valuta iza koje ne stoji stabilna ekonomija je iluzija, potemkinovo selo za koje ce pre ili kasnije morati da se plati ceh.

A znam i zasto bi ste voleli evro ili fiksni kurs, lepo je to imati iz svih tih razloga koje ste naveli, samo sto time eliminises mogucnost drzave da makroekonomski utice na ekonomiju i svodis centralnu banku na trezor deviza. A to je losa stvar. U krjnjoj liniji, kao poslednja linija odbrane, drzava mora da ima mogucnost da privremeno osiromasi svoje stanovnistvo zarad buduceg razvoja. Bez toga, siromastvo ce sporijim tempom ali neminovno doci, samo sto tada vise nece biti instrumenata da se stimulise razvoj. Morate razumeti da investitore ne interesuje primarno stabilan kurs, njih interesuje profit kompenzovan u onoj meri u kojoj je ta investicija rizicna. Ako mi imamo isti ROI kao razvijene evropske zemlje onda nam niko nece doneti pare jer smo veci rizik za isti profit.

Da bi fiksni kurs funkcionisao bez ekonomske pozadine, drzava mora uvek i svaki put da ispuni svaki pokusaj da se kupe devize za dinare kad na trzistu nema dovoljno deviza, u suprotnom dolazimo do pijacne berze i sticovanog kursa. Ako je kurs precenjen (a bice sigurno, ako ne odmah onda kroz godinu ili dve) niko ko ima evre ih nece prodavati, sta vise sav visak dinara ce koristiti da izvlaci devize iz centralnih rezervi i prebacivati u druge zemlje evro zone gde je rizik manji, i to ce raditi i domaci investitori, ovo malo sto je ostalo neuhapseno. U pocetku ce se pevati pesmo oko toga kako to lepo funkcionise a na kraju ce se to zavrsiti kapitalnim kontrolama da bi se spreio odliv deviza, tako da opet dolazimo do sticovanog kursa ili zesce recesije ako ukinemo dinar.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 09:07 - pre 133 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: A kako se to radi ako se ne stampa lova? Pozajmljuje se? A sta mi radimo vec koliko godina?
Pa naravno da se štampa. To i jeste prednost: svoja valutica - svoja slobodica. Jeste inflacija, ali ljudi prime platu. Kontrolisana inflacija do 10% i to je to, guraš dalje.

"Ajde da ukinemo dinar" Kažem, lako je tuđim kolcem gloginje mlatiti.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 09:45 - pre 133 meseci
Ma sve ja to kapiram, samo sto ono malo firmi sto placa porez zbog toga jako pati ali ok. Ko sto rekoh, ja sam na mikro nivou i rsd me bije po dzepu i nervira me. Makro glediste koje menja sediste me trenutno ne zanima - sta cu, dete ne pita za inflaciju i opste narodno dobro, samo kaze tjeba mi.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 10:01 - pre 133 meseci
Citat:
mmix: Srbija nema sta da trazi u evru sada....

Mi se do sada nismo složili po nekom pitanju u ovoj temi? E pa, za promenu, potpuno se slažem sa ovim. ;) Elem, ako je sad topic fiksni vs plivajući kurs dinara, mislim da NBS trenutno radi ono što je jedino moguće.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 10:02 - pre 133 meseci
Nazalost, nemas bas mnogo izbora po tom pitanju. Nema mnogo razlike izmedju pada standarda zato sto je valuta otisla na dole i zbog toga sto si prisiljen da sebi smanjis platu u stabilnoj valuti jer te drma recesija. Zapravo je mnogo veci problem sa politicke strane sprovoditi smanjivanje plata zbog sindikata.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 10:51 - pre 133 meseci
^
Citat:
Nazalost, nemas bas mnogo izbora po tom pitanju.

To i ja mislim, ali ima dosta pametnih ljudi kojima je monetarna politika profesija i koji se zalažu za fiksni kurs (i to je jedan od razloga što je najavljena ova diskusija zbog koje si podigao temu). U ekonomiji ništa nije crno-belo, samo je pitanje koja nijansa sivog ti trenutno odgovara. Ovo:
Citat:
Zapravo je mnogo veci problem sa politicke strane sprovoditi smanjivanje plata zbog sindikata.

je u Srbiji značajan argument protiv fiksnog kursa pošto stoji da je nama mnogo lakše da prihvatimo smanjenje realnih plata kroz inflaciju nego formalno rezanje.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 11:09 - pre 133 meseci
Pre nego sto im das za pravo moras prvo da vidis ko su oni i koji su njihovi licni interesi. Jedini koji se tu prakticno bavi ekonomijom (mozda ima jos ali nisam zametio) je Labus, ostali su sve susti filozofi iz akademije, fino usanceni na svojim katedrama, fiksni kurs ili ukidanje dinara stabilizuje njihova primanja koja ce biti poslednja na panju. Sa kliznim dinarom njihova primanja gube vrednost kao i svima drugima. Pride imas "kapetane" industrije koji planiraju da zesce profitiraju na fiksnom kursu ili evru tako sto ce lopatama da iznose kapital iz Srbije i da ga reinvestiraju napolje i na kraju imas i "porucnike" industrije kao sto je ivan.mojsilovic, direktore i vlasnike poprilicnog broja privatnih firmi srednje i male velicine koje plutajuci kurs dinara kolje na skoro dnevnoj osnovi. Njih u ovoj prici jedino i razumem i sa njima jedino i saosecam, ali kao sto rekoh to ne menje realnost, dosta njih i ne shvata da se trenutno provlace kako tako jer je dinar takav kakav je, u sistemu cvrste ili fiksne valute dosta njih ce morati da stavi katanac na vrata.

Bez reforme, i to sustinske, pocev od rasterecenja budzetskih troskova i skidanja drzve (i pravno i monetarno) sa grbace ekonomije nema napretka. Kad bi drzava zaista radila sve ono sto bi u fiksnom kursu morala da radi da on ostane stabilan, onda ne bi i ni MORALA da uvodi fiksni kurs jer bi i plutajuci kurs bio stabilan, ovo je vrlo vazan aspekt koji ljudi ignorisu. Ali oni to ne umeju/nece/ne mogu/sta god, tako da to treba da ti bude prva indikacija da ce biti losih posledica fiksnog kursa.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 11:25 - pre 133 meseci
^
Vidi, skroz mi je bez veze da se potpuno slažemo, nema tu zdrave diskusije. ;)) 'Ajde samo jedna napomena:
Citat:
Pre nego sto im das za pravo moras prvo da vidis ko su oni i koji su njihovi licni interesi. Jedini koji se tu prakticno bavi ekonomijom (mozda ima jos ali nisam zametio) je Labus, ostali su sve susti filozofi iz akademije...

Uopšte nisam mislio na medijski eksponirane "filozofe", ima tu ozbiljnih ljudi iz struke koji se ne slikaju.
Citat:
Kad bi drzava zaista radila sve ono sto bi u fiksnom kursu morala da radi da on ostane stabilan, onda ne bi i ni MORALA da uvodi fiksni kurs jer bi i plutajuci kurs bio stabilan

A ovo moram da podebljam i podvučem.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 11:53 - pre 133 meseci
nije toliko bitan fiksni kurs koliko je vazniji stabilan, bar na period od 6 meseci kao sto je sad i svaka im cast sto su to uspeli jer nisam im verovao,
stabilan kurs odgovara malim i srednjim privrednicima jer od izdavanje racuna/robe i naplate prodje oko 2 meseca nekom i vise a posto se radi u dinarima nestabilan kurs pojede nam zaradu sto nikako nije dobro!!!
sad je kurs na istom nivou vec preko 6meseci i krenuo je zakon o odlozenom placanju pa se nadam da ce likvidnost u drzavi da se poboljsa bar za 25% sto realno moze.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 12:08 - pre 133 meseci
Nisu oni uspeli ni u cemu, sve je to finansirano dugovima i to ne moze da potraje jos dugo. Nas zivahni Mladaj planira da se zaduzi $2 milijarde ove godine samo u bondovima sa >5% kamatom, tako da ce sve to sto sad privrednik ustedi na kursnoj razlici na kraju da plate deca i unuci.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 13:41 - pre 133 meseci
mmix@ a prethodni finansirali rasprodajom i zaduzenjem a kurs nije bio stabilan!!! kako to?

i kako onda mozes reci da je labus bio najbolji???

nije problem uzeti 2 milijarde ako one odlaze u razvoj ali je bio problem uzimati 20 milijardi u zadnjih 12 god a te pare potrosili u tekucu potrosnju tj nista nisu ulozili u razvoj!
eto to je velika razlika kad se zaduzujes!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 14:12 - pre 133 meseci
Zasto bi se finansirao razvoj, kako ga vi zovete, stampanjem deviza naspram smanjenjem potrosnje i plata?
Ako se uvede EVRO (kao valute, a ne kao fixni kurs), jeste da gubimo "nezavisnost" (cik da neko poveruje da mi imamo ikakvu nezavisnost!), ali takodje dobijamo manje cene odmah, nepostojece troskove konverzije kroz dinar na kojima samo banke i drzava zaradjuju NI NA CEMU a gradjani placaju.

Razvoj bi se finansirao na isti nacin kao i sada - prilivom deviza na ovaj ili onaj nacin. Sta vise, mi ne bi morali da stimujemo kurs nanize kako ne bi zaduzenost presla 60% GDP-a i da koristimo slicne fore.

Plivajuci kurs bez realne ekonomije ocigledno ne radi za narod. A to je jedino bitno :)
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?05.04.2013. u 14:25 - pre 133 meseci
@Dexic

Ajd onda objasni armiji drzavnih cinovnika, oslikanih u seriji "Drzavni posao", da ce im se plata smanjiti. Ovako to rade prilicno perfidno kroz obaranje kursa dinara i zamrzavanje plata i svi cute.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Pad Soskica i poslednji cin povratka 90ih?

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 79430 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.