Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna

[es] :: Vodič za emigraciju :: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7717 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna14.06.2012. u 12:04 - pre 144 meseci
Nalazim se pred odlukom o braku sa drzavljankom Finske, ona se prakticno vec izjasnila o tome, ali ja se posle loseg iskustva iz prethodnog braka ne odlucujem tako lako na taj korak...

Iz prethodnog braka imam cerku od 7 godina, ona za sada zivi sa majkom, meni nesto ne gori pod nogama da sto pre pobegnem iz Srbije, vise razmisljam da na vreme "pripremim teren" za cerku da ona moze jednog dana sa manje cimanja da studira i radi u nekoj boljoj drzavi, ako to bude zelela. Pod "pripremom terena" podrazumevam da ona treba polako da nauci jezik i dobije drzavljanstvo do tada, pa ako ne odmah onda u narednih par godina imam nameru da se lagano pozabavim tim pitanjem.

Problem sa devojkom, Finkinjom, je sto ona trenutno ne zivi u Finskoj, vec u UK i ne radi vec studira. Ne znam da li ja u takvoj situaciji uopste imam sanse da dobijem dozvolu boravka u UK nakon vencanja? Da li ako dobijem tu dozvolu moram odmah da idem tamo, ili mogu da je koristim samo za povremene posete i da usput pratim situaciju da li tamo ima nekog posla za mene? Za sada ja radim ovde, a posto ona studira i ima vise vremena, ona uvek dolazi ovde. Kakvi su izgledi za dobijanje drzavljanstva za mene u dogledno vreme (za 5-8 godina) ako ne odemo u Finsku da zivimo tamo? Da li je bitno gde se brak sklapa - u Srbiji, Finskoj ili UK?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna14.06.2012. u 18:29 - pre 144 meseci
pa pravo pitanje za tebe koliko ce ti trebati vremena da dobijes drzavljanstvo Finske i u kakvom statusu ce to biti jer bi to sigurno bilo krace nego sto ce Srbija da udje.

Drugo tebi ce Finska izdati boravisnu, a ne UK i sve sto treba da uradis je da vidis kakvu dozvolu ce ti izdati dok cekas drzavljanstvo i sta kazu UK-ovci na to. Najlakse ti je da odes do finske ambasade oni se sigurno ne ubijaju od posla i sve ce ti objasniti. Nemoj nista da s eustezes pred njima jer ce te oni svakako istresti iz gaca pre ili kasnije.

Samo da ti kazem orjentaciono da npr u sl varijanti sa Italijankom ne bi mogao cak ni da boravis u UK bez UK vize ! Sve zemlje EU imaju manje vise slicnu politiku...



 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 08:55 - pre 144 meseci
Citat:
BraksiDrugo tebi ce Finska izdati boravisnu, a ne UK i sve sto treba da uradis je da vidis kakvu dozvolu ce ti izdati dok cekas drzavljanstvo i sta kazu UK-ovci na to. Najlakse ti je da odes do finske ambasade oni se sigurno ne ubijaju od posla i sve ce ti objasniti. Nemoj nista da s eustezes pred njima jer ce te oni svakako istresti iz gaca pre ili kasnije.

Samo da ti kazem orjentaciono da npr u sl varijanti sa Italijankom ne bi mogao cak ni da boravis u UK bez UK vize ! Sve zemlje EU imaju manje vise slicnu politiku...


Kako Finci mogu da mu izdaju boravisnu dozvolu za UK? Njegova devojka/buduca zena zivi u UK, ne u Finskoj.

Kako se tvoj primer razlikuje od ovoga?:

da npr u sl varijanti sa Finkinjom ne bi mogao cak ni da boravis u UK bez UK vize !

[Ovu poruku je menjao jms_uk_2001 dana 15.06.2012. u 10:16 GMT+1]
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 09:27 - pre 144 meseci
Citat:
jms_uk_2001: Kako Finci mogu da mu izdaju boravisnu dozvolu za UK? Njegova devojka/buduca zena zivi u UK, ne u Finskoj.


tako je. To i ja kazem ako pazljivo procitas moj post. On sa Finskom boravisnom dozvolom treba da vidi kakva prava ima u UK. Mozda nema nikakva, a mozda moze i da je konvertuje u boravisnu dozvolu u UK. Sve su to znaci sad tehnicke stvari koje ce on morati proveriti.

Kako god okrene, prva stanica je Ambasada Finske u cini mi se Bircaninovoj.
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 10:13 - pre 144 meseci
Izvini, ja i dalje ne kapiram gde je finska boravisna dozvola pominjana [osim u tvom prvom postu]?

OP sam pita za UK boravisnu:

Citat:
pctel: da li ja u takvoj situaciji uopste imam sanse da dobijem dozvolu boravka u UK nakon vencanja?


@pctel: koliko znam, UK ti nece dati boravisnu vizu ako ne boravis u UK.

Citat:
Braksi: On sa Finskom boravisnom dozvolom treba da vidi kakva prava ima u UK. Mozda nema nikakva


Sam si kazao :) Plus sto ako bi da dobije finsku boravisnu valjda treba da boravi tamo?
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 10:21 - pre 144 meseci
uf,

Citat:
Drugo tebi ce Finska izdati boravisnu, a ne UK i sve sto treba da uradis je da vidis kakvu dozvolu ce ti izdati dok cekas drzavljanstvo i sta kazu UK-ovci na to.
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 10:38 - pre 144 meseci
Na nivou EU postoji zakon o spajanju porodica po kojem ti mozes da zivis zajedno sa supruznikom iz EU u nekoj trecoj zemlji, i da uzivas ista prava kao i on, ali tu postoji dosta finesa.

Mene je intresovao odlazak u Austriju na osnovu slovneckog drzavljanstva moje supruge. Ona ima prava da ode u Austriju i tamo nadje posao kao drzavljanin EU, i nakon sto bi ona dobila posao ja bih mogao da joj se pridruzim i dobijem dozvolu i za boravak i za rad. U mom konkretnom slucaju ja ne mogu prvi da idem i trazim posao, tj. ovaj scenario je moguc tek kad ona nadje posao i sredi radnu dozvolu u Austriji, sto je nezgodno zbog njenog zanimanja. Ja slovencko drzavljanstvo mogu da dobijem samo nakon odredjenog perioda provedenog u Sloveniji, ali ne i van Slovenije.

Na osnovu ovog zakona o spajanju porodice ti bi trebao da dobijes papire za boravak ali moras da proveris kakva je procedura i da li uopste mozes da dobijes radnu dozvolu . Osim toga znam da UK uvek ima neke izuzetke po pitanju EU regulative, mada mi se cini da su imali najliberalniju politiku po pitanju imigracije, npr. dozvolili su rad za Poljake, Cehe i ostale iz 'novih' zemalja EU daleko ranije nego npr. Nemacka i Austrija.

U svakom slucaju moras detaljno da 'pretreses' regulativu, i proveris kakva je procedura za spajanje porodica u UK, npr:

http://www.visabureau.com/uk/family-permit-married.aspx
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 11:31 - pre 144 meseci
Sve je to OK, ali pctel hoce da dobije UK boravisnu [na osnovu braka sa EU drzavljaninom - sto je sasvim OK], ali ne i da zivi u UK.

@Braksi: na osnovu cega ce mu Finci izdati boravisnu dozvolu?
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 11:45 - pre 144 meseci
Citat:
jms_uk_2001: Sve je to OK, ali pctel hoce da dobije UK boravisnu [na osnovu braka sa EU drzavljaninom - sto je sasvim OK], ali ne i da zivi u UK.

@Braksi: na osnovu cega ce mu Finci izdati boravisnu dozvolu?


Na temelju braka sa finskim drzavljaninom. Ti nista ne citas, zar nije rekao pctel da ce se vencati ? :-)

MADA, treba proveriti ima li ona pravo da izvrsi porodicno spajanje ako je ona trenutno van Finske i ne ostvaruje prihode koji su dovoljni za izdrzavanje porodice.

Ako on uspe da dobije trajnu boravisnu dozvolu od Finske onda treba da vidi da li i sta sa njom moze da radi u UK.



 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 11:47 - pre 144 meseci
Ozenio se ti sa njom ili ne, tebi treba radna viza da bi boravio u UK. Da bi dobio boravisnu vizu u Finskoj, morao bi da zivis u Finskoj, a ne u UK. Iskreno cisto sumnjam da preko UK mozes da dobijes ikakvu boravisnu vizu na osnovu braka sa EU drzavljaninom. Jeste EU celina, ali svaka drzava ima drugacije zakone za non-EU imigrante.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 11:52 - pre 144 meseci
znaci to je cisto da jednim udarcem pokusa da ubije 2 muve.

Ako ne moze za permanent residence u Finskoj da kao neEU zivi i radi u UK onda moraju videti kod UK-ovac kako da izvrse familijarno spajanje dok je ona tamo.

U svakom slucaju ako se vencaju on treba da izvadi permanent residence u Finskoj i onda mu tece staz od 3 godine za drzavljanstvo, drukcije ga nece dobiti.
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 12:43 - pre 144 meseci
Citat:
Braksi: Na temelju braka sa finskim drzavljaninom. Ti nista ne citas, zar nije rekao pctel da ce se vencati ? :-)


Ma citam ja, samo ne razumem.


Ne razumem kako ce Finska njemu dati boravisnu dozvolu ako on u Finskoj ne boravi .



To u UK ne moze. Cak iako imas stalni boravak [ILR], ako odsustvujes duze od 2 godine, mozes da ga izgubis [jer u zemlji ne boravis].
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 12:59 - pre 144 meseci
pa dobro sad, morace neko vreme da bude u Finskoj da bi iscupao dozvolu. Kao da je to neki problem.
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 13:21 - pre 144 meseci
Pa njemu izgleda jeste, posto on ne bi da ide odmah, nego povremeno da svrati...
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 13:40 - pre 144 meseci
znas kako ja to gledam malo filozofski.

Uvek je najlakse bilo otici preko braka, medjutim nekad se lako odlozalo i inace pa su ljudi trazili vizu preko braka bas ako je brak stvarno bio u pitanju.

Medjutim, kako se zapad napunio imigrantima, a ispraznio sa poslovima brak je sad postalo sredstvo i to najcesce jedino sredstvo da se ode. Znaci ne vise jedan od nacina nego jedino sredstvo. E sad zapadne vlade i imigraciona odeljenja to sve znaju i prate i vremenom su poceli da stezu. Jer, evo sta mislis:

neko ode u Ameriku jedva nadje poslodavca pocne da radi, svake godine produzava vizu, ako ostane bez posla mora brzo novi da trazi da bi produzio papire i tako nekoliko godina dok ne postane drzavljanin. A neko ce jel da cirka pivo sa drustvo izadje u grad opali neku americku turistkinju, sutra se vencaju u ambasadi i evo ti na pasos !

Jes, malo sutra.

Sad najpre proveravaju autenticnost braka, pa onda da li taj sto te zove moze i da te izdrzava, pa ti onda daju vizu pa cekas par godina itd...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 14:02 - pre 144 meseci
Citat:
Braksi: pa dobro sad, morace neko vreme da bude u Finskoj da bi iscupao dozvolu. Kao da je to neki problem.

Znaci to bi generalno bio put kojim treba ici - trazenje boravisne dozvole u Finskoj i cekanje mog drzavljanstva i njenog zavrsetka studija. Jedino, pitanje je da li se i to moze dobiti, jer ona ne radi vec studira i to van Finske! Izgleda mi da oni nisu bas toleranti na to da supruznici ne zive non stop zajedno? Ona je spremna i da napusti studije i olaksa nam situaciju, ali po meni je to najgora moguca opcija. U vezi same dozvole boravka, ako sam dobro shvatio, oni ne zahtevaju da ja tamo provedem sledecih n godina bez da predjem granicu, vec da tamo provodim vecinu vremena, i nemaju nista protiv da ja povremeno turisticki posetim UK, Srbiju i slicno? Uz sve to, verovatno bih mogao slobodno da se krecem po zemljama sengena, a da mi se to racuna kao da sam u Finskoj (nema carinika da lupi pecat i dokaze da sam izasao)? Ne znam da li oni prate ljude na osnovu podataka koje uzimaju hoteli, hosteli i slicno? Postavlja se pitanje sta bi se desilo ako ja pronadjem posao bilo gde van Finske - onda bi postalo jasno da sam izasao, cime bih izgubio dozvolu boravka u Finskoj?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna15.06.2012. u 14:21 - pre 144 meseci
pctel,

treba da se obratis na tri mesta i skupis podatke.

1) britanska ambasada
2) finska ambasada
3) opstina u Finskoj gde ti je buduca rezident ili gde cete ziveti.

Najbolje da se vencate pred finskom drzavom (moze i pred Srbijom, ali onda morate prevoditi dokument i dr). To mozete i u Beogradu u Ambasadi Finske. Onda taj dokument na finskom ona treba da dostavi u finskoj opstini, prefeturi ili koje vec nadlezan da odobravanje rezidence. Uglavnom tu treba videti sta ona treba da ispuni. Ako je dovoljno da je samo drzavljanka onda super, a mozda su malo zavukli pa ce traziti od nje proveru braka ili da ima sredstva tj da radi u Finskoj. Nadam se laksoj varijanti.

- opstina izdaje dozvolu
- ambasada ti na osnovu dozvole daje ulaznu vizu (za dugi boravak)
- sa vizom u Finskoj vadis permanent resident
- prijavljujes i rezidencu i krece di rezidentski staz.

Sta se dalje desava ne znam. Trebas da vidis sta znaci 3 godine neprekinute rezidence. Mozda mozes da ih finitras, a mozda ne.

Za sve to vreme (nezavisno od Finaca) raspitaj se kod Engleza sta ti treba.



 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna16.06.2012. u 08:27 - pre 144 meseci
Citat:
Braksi: pctel,

treba da se obratis na tri mesta i skupis podatke.

1) britanska ambasada
2) finska ambasada
3) opstina u Finskoj gde ti je buduca rezident ili gde cete ziveti.

Pa evo, devojka je juce bila u finskoj ambasadi, gde su se nakon minut razgovora proglasili nenadleznim i poslali je u britansku. Kad bolje razmislim, to je i logicno - ako ja ne prihvatam mogucnost da ona napusti studije i vrati se u Finsku, zasto bi onda ja trazio dozvolu boravka u Finskoj radi zajednckog zivota kad ona uopste ne zivi tamo :)
U britanskoj ambasadi su je isto kratko saslusali, rekli joj nesto u fazonu da to sto hocemo nije potpuno neizvodljivo i dali joj websajt gde je to lepo objasnjeno, pa da se javi ako joj nesto nije jasno. Tu jasno pise da ona kao studentkinja iz EU moze traziti UK dozvolu boravka za muza koji nije iz EU u toku trajanja njenih studija. Prema onome sto tamo pise, ja bih prvo trebao da uzmem turisticku vizu za UK, tamo nadjemo stan u kom cemo ziveti zajedno i sa te pozicije ja trazim dozvolu boravka do tacnog datuma zavrsetka njenih studija, o cemu potvrdu izdaje njen univerzitet. E, sad, meni je tu sumnjivo sto oni za sve ostale slucajeve (radnici, penzioneri, vlasnici firmi) traze razne dokaze o prihodima a za studenta tek tako - ok, ne treba. Razmisljam da to sto je moguce podneti zahtev u takvim okolnostima, ne mora znaciti da ce isti biti odobren. Mozda to neko samo pogleda, kaze "aha, opet studentkinja" i lupi pecat "rejected".
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna16.06.2012. u 18:24 - pre 144 meseci
Citat:
pctel: Pa evo, devojka je juce bila u finskoj ambasadi, gde su se nakon minut razgovora proglasili nenadleznim i poslali je u britansku. Kad bolje razmislim, to je i logicno - ako ja ne prihvatam mogucnost da ona napusti studije i vrati se u Finsku, zasto bi onda ja trazio dozvolu boravka u Finskoj radi zajednckog zivota kad ona uopste ne zivi tamo :)
U britanskoj ambasadi su je isto kratko saslusali, rekli joj nesto u fazonu da to sto hocemo nije potpuno neizvodljivo i dali joj websajt gde je to lepo objasnjeno, pa da se javi ako joj nesto nije jasno. Tu jasno pise da ona kao studentkinja iz EU moze traziti UK dozvolu boravka za muza koji nije iz EU u toku trajanja njenih studija. Prema onome sto tamo pise, ja bih prvo trebao da uzmem turisticku vizu za UK, tamo nadjemo stan u kom cemo ziveti zajedno i sa te pozicije ja trazim dozvolu boravka do tacnog datuma zavrsetka njenih studija, o cemu potvrdu izdaje njen univerzitet. E, sad, meni je tu sumnjivo sto oni za sve ostale slucajeve (radnici, penzioneri, vlasnici firmi) traze razne dokaze o prihodima a za studenta tek tako - ok, ne treba. Razmisljam da to sto je moguce podneti zahtev u takvim okolnostima, ne mora znaciti da ce isti biti odobren. Mozda to neko samo pogleda, kaze "aha, opet studentkinja" i lupi pecat "rejected".


pravo da ti kazem nisam znao da je ona bas sad u BG i niste trebali bas tako nepripremljeno otici u ambasade, pogotovo ne u Finsku. Tim pre sto svi sad imaju web sajtove pa treba dooobro sve prouciti i tek onda pitati ako nije jasno.

Vi ste ovako banuli kao neko cudo, ne znate ni sami sta hocete i mislim da vas je Finac ladno otpilio, a UK je uradio najnormalniju stvar uputio vas na web.

Prionite dakle na posao za UK.

Ako je ona sad u BG vencajte se u ambasadi i krenite i papire za Finsku da radite.

sve najbolje.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna16.06.2012. u 18:54 - pre 144 meseci
Reci cu ti neka moja iskustva u vezi Finske u kojoj sam bio nekoliko puta.

Udoban let Finnairom iz Milana, polecemo i prelecemo, Svajcarsku, Nemacku, Poljsku, Estoniju dole se vidi Talin ali mi jos letimo na sever na sever na sever. Dokle vise Isuse, i onda iz mraka paaaf, Helsinki, prelecemo ga i slecemo na Vantaa-u. Aerodrom je severno i za 15min voznje autoputem stize se nazad u Helsinki.

Finci vole da kažu i čak se hvale kako su uobraženi, rezervisni, zatvoreni onda imaju neki sissuu (nesto kao nas inat) specijalitet kuce... To je sve netačno po meni. Veoma su ljubazni, zapadnjacki su poslovni i tacni. 9:15 u Finskoj je 9:15 a ne 9:30 ili 9:45. Prave kalendar sad sta ce raditi u septembru...

Dalje Finci kazu da je njihov jezik tesko nauciti, nemoguce. Mada ne znam sto bi bilo teze nauciti uno, duo, tre od yksi, kaksi, kolme... ? No, sve je dvojezicno: finski i svedski. Ipak danas, svedski se sve manje uci u Finskoj. Posto Finci hoce da su Skandinavci onda su forsirali ucenje svedskog jer on ti je u Skandinaviji kao srpski u YU ili ruski u exSSSR. Medjutim sad je engleski veoma univerzalan i svi govore engleski. Svugde znaci cim vide da si stranac odmah će preći na engleski. Što mi je čudno Finci lepo izgovore TH i R , ali uglavnom ne mogu da izgovore "č" pa tako čuješ thenk ju veri mac, fjucr, cejnc (change)... :-)

Helsinki je oko 2x skuplji od Milana. Zvuči čudno ali je tako. Alkohol je katastrofa skup, sve u svemo ne postoji jeftina stvar.

Sauna. Mnogi Finci vole saunu na oko 70 stepeni, ali nama strangerima uvek daju pravu onu na 110 da se skuvamo. Sex u sauni je prava stvar ali na oko 60 stepeni. Ono što je meni smešno je kao da oni znaju da stranci neće odoleti da se kresnu, pa tako Fincima za saunu dele samo peškire, a strancima peškire i one velike rolne papira da se obrišu (hehe). Naravno saune postoje svugde i dele se kao i WC na m/ž, ali u većim hotelima gde dolaze parovi saune se iznajmljuju na vreme pa možeš ići u paru. Finci piju pivo u sauni, ali ja više volim posle. Helsinki nije toliko hladan, ali ima oštar vetar. I ceo dan dok fijuče vetar tebe greje misao kako ćeš ugrejati kosti u sauni. Divota.

Finska nije više obećana zemlja ni za Fince. Nažalost boluje od zapadnih bolesti. Skupoća, nerealni socijalni zahtevi, odliv industrije, dugovi. Kukaju. I znaš, da sam na vašem mestu razmislio bih pre seobe iz Beograda pogotovo ako imaš dobar posao i stan...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Brak sa drzavljankom Finske i dozvola boravka u UK - zavrzlama totalna

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7717 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.