Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ASP MSSQL Problem sa utf8 enkodiranim karakterima iz baze podataka

[es] :: .NET :: ASP.NET :: ASP MSSQL Problem sa utf8 enkodiranim karakterima iz baze podataka

[ Pregleda: 1500 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dimke7even
Aleksandar Dimic
Beograd

Član broj: 131437
Poruke: 26
212.200.34.*



Profil

icon ASP MSSQL Problem sa utf8 enkodiranim karakterima iz baze podataka19.07.2011. u 19:34 - pre 155 meseci
Pozdrav,


Ne znam da li sam odabrao pravi forum posto je pitanje vise administracije nego programiranja, ali tice se ASP-a, a ovo je jedini forum sa ASP-om u nazivu.

Elem, problem koji me muci je sledeci:

Na masini imam instalirano:
Windows Server 2003
IIS 6
MSSQL Server 2005 express

Na IIS-u je postavljen sajt pisan u klasicnom ASP-u i komunicira sa bazom podataka.

PROBLEM: Podaci tj karakteri koji se citaju iz baze podataka i koji su "UTF-8" se ne ispisuju lepo na stranicama.

Stranice imaju neke templejte (header i footer) na kojima je ćirilica hardkodovana i ona se lepo prikazuje, tako da nije preoblem sa Content-Type hederom i slično...

Polja u bazi podataka su NVARCHAR gde treba da budu tako da to takodje nije priroda problema.

Ćirilica je instalirana na serveru i podešeno je u Regional Setting-u da se koristi Cylliric za porograme non-unicode itd...

Nisam ASP ekspert ali sam u kodu video da se za konekciju na bazu podataka koristi ADO klasa i u ConnectionString-u se setuju parametri za naziv servera baze podataka, ime baze, korisnik nad bazom i njegov password.

Pitanje je sledeće: Da li su potrebna neka podešavanja u ASP-u tipa koji se enkoding koristi prilikom konekcije i sl.

Default Collation za bazu podataka, tabele, korisnika nad bazom podataka je SQL_Latin1_General1_CP1_CI_AS, mada ne mislim da je problem u tome...

Hvala unapred!
7even respect
 
Odgovor na temu

dimke7even
Aleksandar Dimic
Beograd

Član broj: 131437
Poruke: 26
212.200.34.*



Profil

icon Re: ASP MSSQL Problem sa utf8 enkodiranim karakterima iz baze podataka20.07.2011. u 10:01 - pre 155 meseci
Napravio sam neki pomak u resavanju problema.

Postavio sam sledeci asp kod u header templejtu koji se ukljucuje u svaku stranicu.

Code:

<% 
Session.CodePage = 1252
Response.CodePage = 1252 
%>

za postavljanje Windows-1252 codepage-a.

Posle postavljanja ovog koda ćirični karakteri učitani iz baze podataka se prikazuju lepo, međutim hardkodovana ćirilica na asp stranicama se prikazuje kao ?????????, verovatno se to ne slaže sa html tagom postavljenog u <head> -u <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=utf-8">.

Kada promenim meta podatak za charset u content="text/html;charset=windows-1252" opet se sve pokvari...

Da li se neko susretao sa ovakvim problemom?
7even respect
 
Odgovor na temu

vujkev
Beograd

Član broj: 8072
Poruke: 1347
*.telekom.yu.



+104 Profil

icon Re: ASP MSSQL Problem sa utf8 enkodiranim karakterima iz baze podataka20.07.2011. u 16:25 - pre 155 meseci
što stavljaš 1252 ako već radiš sa unicode vrednostima. Stavi

Response.CodePage = 65001

i ne bi trebalo da bude problema
Naučio sam...
Da je važnije biti ljubazan nego biti u pravu
 
Odgovor na temu

dimke7even
Aleksandar Dimic
Beograd

Član broj: 131437
Poruke: 26
212.200.34.*



Profil

icon Re: ASP MSSQL Problem sa utf8 enkodiranim karakterima iz baze podataka21.07.2011. u 15:25 - pre 155 meseci
@vujkev Ehhh kad bi samo to bio probelm ;)))

Kod aplikacije koji sam dobio da postavim na novoj lokaciji je bas star i nije menjan godinama, cist asp,
pa sam kontao da je u pitanju neki sitan problem tipa neko podesavanje IIS-a vezano za ASP ili neko podesavanje u Data Sources ODBC-u.

Posle dugotrajne metode bezuspesnih pokusaja i kombinovanja raznih verzija operativnih sistema i IIS-a, prava kombinacija je bila
ni manje ni vise nego Windows 2000 server + IIS 5 + MDAC 2.8 (Microsoft Data Access Components),
kod je proradio iz prve bez ikakve izmene (sem u podesavanju servera i korisnika baze podataka).

Ne znam sta je uzrok ovog problema, verovatno je u pitanju nacin na koji IIS vrsi konverziju utf8 stringova (opet neka Microsoftova magija xexee)...

Pozdrav!
7even respect
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: ASP.NET :: ASP MSSQL Problem sa utf8 enkodiranim karakterima iz baze podataka

[ Pregleda: 1500 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.