Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera

[es] :: Hosting :: Domeni :: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera

[ Pregleda: 3403 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.evizo.net.



+1 Profil

icon Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera16.06.2011. u 07:35 - pre 156 meseci
Naslov govori sve. Moze li se i kako registovati novi domen sufiks - tacka nesto? Zna li iko nesto vise o tome. Koji su opsti uslovi, procedura, cene?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera16.06.2011. u 09:47 - pre 156 meseci
Sufiks moraš koristiti postojeći, ne može pojedinac niti može firma da registruje, samo državama se daje, recimo, .rs .il (Izrael) .va (Vatikan) itd...

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 16.06.2011. u 11:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.evizo.net.



+1 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera16.06.2011. u 11:13 - pre 156 meseci
A sta je npr. sa .me, ili .tk??
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera16.06.2011. u 11:21 - pre 156 meseci
Sufikse pravi IANA http://www.iana.org/ ne zato što neke firme ili pojedinci to žele. Što ti rekoh istina je, pojedinci i firme ne mogu da registruju nove sufikse. Jedino može da se lobira za nov TLD, ništa drugo.

http://en.wikipedia.org/wiki/.me .me je crnogorski ccTLD
http://en.wikipedia.org/wiki/.tk .tk je ccTLD za Tokelau.

ali recimo .biz nije državni

http://en.wikipedia.org/wiki/.biz
 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.evizo.net.



+1 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera16.06.2011. u 13:32 - pre 156 meseci
bojan_bozovic,

najpre da ti se zahvalim na odgovorima, a potom da te zamolim za jos malo strpljenja, odnosno volje da mi odgovoris, posto vidim da si u toku.

Pogledao sa registar IANA-e, i uverio sam da su sufiksi vlasnistvo drzavnih institucija. Znaci li to da narodi koji nemaju drzavu, navodim primer: cigani, odnosno romi, vlasi, itd. ne mogu dobiti sopstveni: .rom, odnosno .vla sufiks? Ne misli direktno na razvoj i podrsku nacionalizma, da ne budem pogresno shvacen, to sam naveo kao promer jer je najlakse za shvatanje. Moze i ovako: .mj (Michael Jackson, ogroman skup sajtova namenjen temi pomenutog i njegovim delima...). Nisam shvatio da li ta institucija "deli" sufiks eiskljucivo priznatim drzavama i ima definisano par internacionalnih (.com, .net, .biz, .org i slicno), ili i na koji nacin je moguce ovo sto sam naveo?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera16.06.2011. u 13:48 - pre 156 meseci
Države dobijaju svoj TLD (top level domen), ali u nekim slučajevima i neke teritorije koje nisu suverene recimo, u Britaniji, kanalska ostrva i ostrvo Man.

Kanalska ostrva
http://en.wikipedia.org/wiki/.gg Guernsey
http://en.wikipedia.org/wiki/.je Jersey

Ostrvo Man
http://en.wikipedia.org/wiki/.im (Isle of Man)

Kanalska ostrva i ostrvo Man su lobirali preko Britanskog parlamenta za svoje "državne" ccTLD a da bi se napravio novi generički gTLD potrebna je odluka da je isti potreban kako je bilo u slučaju .biz ili .info a lobirati je ili teško ili nemoguće ako Sony ne može dobiti .sony, ne može niko. I koliko ja znam etničke zajednice nemaju uopšte svoj TLD, niti imaju pravo na poseban svoj TLD.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera17.06.2011. u 02:47 - pre 156 meseci
Citat:
Moze i ovako: .mj (Michael Jackson, ogroman skup sajtova namenjen temi pomenutog i njegovim delima...)


haha dobra ideja, ja mislim da si ti prvi koji se to setio... mozda i bude nekad :)

interesantno je kako neko ko nije upucen razmislja sire...
 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.evizo.net.



+1 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera17.06.2011. u 22:06 - pre 156 meseci
Hajde da zakljucimo:

Kada bi mogao svako i lako da registruje novi internacionalni Top Level Domain, tj. nezavisno od fizicke lokacije, nastao bi potpuni haos, tako da bi domeni drugog reda izgubili smisao. Ako sam dobro shvatio, TLD mora biti u vezi sa fizickom lokaciom neke geografsko-politicke celine, a postoji i inekoliko internacionalnih kojima se potpuno zadovoljavaju potrebe za tim "presedanom".

 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.mediaworksit.net.



+3 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera17.06.2011. u 22:11 - pre 156 meseci
Citat:
joca_012: Moze li se i kako registovati novi domen sufiks - tacka nesto?


Sve se može, kad se ima dovoljno para. Koliko znam, cenovnik za tako nešto još uvek nije ozvaničen, ali se špekuliše sa cifrom od min. $100.000. Ako imaš te pare, bolje kupi joca.com, nego da se zezaš sa time. Drugo je ako imaš dobru ideju / viziju, i spreman si na rizik. Evo šta se planira da zaživi do oktobar 2012. godine (do tada će ta lista još mnogo narasti):

1. .africa
2. .bank
3. .bayern
4. .bcn
5. .berlin
6. .bike
7. .board
8. .bzh
9. .california
10. .cymru
11. .earth
12. .eco
13. .eng
14. .eus
15. .fam
16. .film
17. .florida
18. .free
19. .gal
20. .gay
21. .gmbh
22. .green
23. .hamburg
24. .health
25. .hiv
26. .horse
27. .hotel
28. .irish
29. .ker
30. .koeln
31. .kurd
32. .london
33. .love
34. .madrid
35. .moscow
36. .money
37. .miami
38. .mls
39. .movie
40. .music
41. .naples
42. .ngo
43. .nyc
44. .one
45. .pad
46. .paris
47. .peace
48. .phone
49. .quebec
50. .radio
51. .real
52. .riga
53. .roma
54. .saarland
55. .secure
56. .sfo
57. .shop
58. .sco
59. .scot
60. .sic
61. .site
62. .skate
63. .ski
64. .sport
65. .surf
66. .val
67. .vegas
68. .versicherung
69. .ven
70. .web
71. .wine
72. .xxx

Citat:
joca_012:Zna li iko nesto vise o tome. Koji su opsti uslovi, procedura, cene?


pročitaj ovo
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera20.06.2011. u 14:04 - pre 156 meseci
Evo malo više detalja o troškovima:

"ICANN charges at $185,000 per domain application, which Crawford says typically must include about 150 pages of policy documents.
Technical setup takes another $100,000 or so, he says, and upkeep can cost an additional $100,000 each year."

izvor
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
178.148.0.*



+498 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera23.06.2011. u 15:45 - pre 156 meseci
stani-pani, pretekao si me u odgovoru :)

Moguce je registrovati svoj sopstveni TLD, s tim sto je cena 185.000$, i uz to je neophodna masivna masinerija kako bi ubedila ICANN da posedujes tehnicke uslove za tako nesto. 185.000$ za registraciju istog nije neka velika para, postoji dosta kompanija koje bi mogle da izdvoje tu sumu novca, ali ce ICANN biti veoma rigorozan pri dodeli istih. I iskreno, kao sto je navedeno u tekstu stani-pani-ja, ne verujem da je 100.000$ godisnje dovoljno novca za dodatne troskove servera itd. Neophodno je dosta servera sa zakupljenim linkom ka internetu, koji ce koristiti samo ti serveri (ako ne i celi data centri), i to na vise lokacija, kako bi se garantovao maksimalan uptime. Recimo da bi 1.000.000$ godisnje bilo dovoljno, jer ipak, ogromna je i zarada od prodaje takvih domena.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Mr One
BG

Član broj: 71129
Poruke: 317
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera28.06.2011. u 01:45 - pre 156 meseci
Vidim ja da ste svi pomalo neupućeni u tematiku:
Citat:
ICANN odobrio promenu sistema imena internet domena
20.06.2011.

ODBOR DIREKTORA INTERNET KORPORACIJE za dodeljena imena i brojeve (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, ICANN) prihvatio je u ponedeljak predlog da se dramatično poveća broj imena internet domena poznatih kao generički domeni najvišeg nivoa (generic top-level domain, gTLD). Umesto postojeća 22 imena taj broj će praktično postati neograničen, jer će na kraju imena koje predstavlja internet adresu moći da se nađe bilo koja reč na bilo kom jeziku i pismu.

Nastavak članka: http://www.mikro.rs/main/index.php?q=vest&ID=15040&rss=1

Ova vest, jeste da datira od pre 7 dana, a tema je postavljena par dana ranije, no ovo je nešto o čemu se već duže vreme razmišljalo i što se najavljivalo, a sada je konačno i zvanično usvojeno.

Šta ovo znači?
U skorijoj budućnosti će moći na jednostavan način ko god želi i ima pare moći da registruje .neshto i to na bilo kom pismu.
Lično mi se ne sviđa takva odluka, ali ajde... kada zaživi videćemo kako će to funkcionisati i koliko će praktično biti.
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.static.chello.nl.



+191 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera04.07.2011. u 18:51 - pre 155 meseci
Iskreno, verujem da ce zaziveti za jedno 7 godina od pustanja u promet; smatram da ce toliko biti potrebno 'narodu' da se navikne na tu novinu.
Takodje, smatram da ce to doprineti 'haosu' na internetu; primera radi, vec danas sredjes potpuno razlicite sajtove na razlicitim ekstenzijama (npr nekisajt.com je potpuno drugaciji od nekisajt.net a oba nemaju nikakve veze sa nekisajt.rs).

Anyway za TS-a, sve se moze a tome najbolje govori stara narodna: "para vrti gde ni burgija nece" :)
 
Odgovor na temu

spredic
danbuga ltd :)
planeta zemlja

Član broj: 103900
Poruke: 202

Sajt: blog.predicsasa.com


+12 Profil

icon Re: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera17.07.2011. u 13:25 - pre 155 meseci
ja bih radije da zapamtim IP adresu vebsajta nego da dajem 100 000 za domen:)
sto se tice domena, sta je sa somalijom koja ne postoji, pa sa somaliland, severni deo somalije koji je sebe proglasio drzavom a niko ga nije priznao (imaju svoju centralnu banku, granicu, internet, viznis sitem a viza se dobija u etiopiji i mislim londonu, itd), pa tu su i palestinci koji nemaju drzavu...
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Domeni :: Kako se registruje novi licni domen sufiks - mojsajt.pera

[ Pregleda: 3403 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.