Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika

[ Pregleda: 2448 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikrotik

Član broj: 266948
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 10:19 - pre 166 meseci
Evo mene opet, ohrabren brzim i detaljnim odgovorima na moju proslu temu, a kako videh da iste teme nema na forumu, zelim pitati jos nesto, sto ce sigurno pomoci i ostalima koji se po prvi put susrecu sa Mikrotikom, i nadam se pojednostaviti prvi susret sa ovim sistemima.

Instalirao sam Mikrotik 2.9.27

Imamo dva interfejsa:

LAN: 10.0.0.1/24
WAN: DHCP client

Uradio sam NAT, pingovao ADSL router na 192.168.1.1, pingovao www.google.com, sve radi besprekorno, probao sam na test racunaru iz lokalne mreze internet, i sve radi odlicno, dodelio sam mu IP adresu 10.0.0.10 i internet radi bez ikakvih ogranicenja.

Ono sto me trenutno interesuje jeste:

Kako WAN interfejsu dodeliti staticku IP adresu, tacnije receno, kako mu dodeliti DNS,Deafult Gateway, kako bi racunari sa LAN interfejsa mogli da izadju na internet, isto kao sto izlaze sada kada je WAN u DHCP client modu?

komadnom /ip address add address=192.168.1.3/24 interface=WAN dodelio sam mu staticku adresu, ali kojim komandama dodeliti i ostale parametre koji omogucavaju vezu ka internetu.

Unapred Hvala :)
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
92.36.235.*

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 11:00 - pre 166 meseci
1. mikrotik L4 licenca kosta 45$ (smjesna cifra), RB750 sa L4 kosta 50 eura. kupi licenciran Tik, mani piraterije.
2. OBAVEZNO procitaj http://wiki.mikrotik.com/wiki/Main_Page
3. to sto ti trazis ima ovdje napisano u svakom trecem postu! ovdje organski ne podnosimo one pocetnike, koji ne procitaju prva 3 posta na ovom forumu, a tu 99% njih nadje odgovore na svoja pocetnicka pitanja, jer su ti postovi namjenjeni upravo vama, pocetnicima.
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

mikrotik

Član broj: 266948
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 11:43 - pre 166 meseci
Hmm....

Problem je u tome sto 99% njih ne postavi pravi naziv teme, i ne postavi konkretno pitanje, znaci srz problema, a to je ono sto ja pitam, znaci nema okolisanja i tomu slicnom, samo direktno pitanje, i ja dalje na osnovu toga ucim sam.

Evo recimo ja sam sve odradio po uputstvu i dodao u queue listu Ip sa limitom, ali nikako ne mogu da prebacim 128/64k, a problao sam i sa queue interfejsa i nista se ne desava, a pratio sam uputstva. Pa "disabled=no" nece da prihvati itd, itd.....

Smatram da konkretnim odgovorima na moja pitanja, mozete pomoci i meni, a i drugima, koji se tek upustaju u Svet Mikrotika,zato molim za konkretan odgovor.

Unapred Hvala
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
92.36.177.*

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 12:00 - pre 166 meseci
momak, konkretni odgovori su dati, pogotovo u pedjinom uputstvu. svi vi dolazite sa konkretnim pitanjima, ali niko od vas konkretno ne pretrazi forum. zar ti stvarno mislis, da otkako postoji ovaj forum (a postoji dosta dugo godina), niko se nije pojavio s takvim pitanjem???? eto ti si prvi koji ovdje pita kako dodati ip na wan intefejs, i podesiti dns i gateway za mikrotik... nauci da koristis pretragu, jos dok je vrijeme... ustedit ces i nama i sebi vrijeme (neces morati pisati tolika duga pitanja).
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

mikrotik

Član broj: 266948
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 17:13 - pre 166 meseci
Citat:
momak, konkretni odgovori su dati, pogotovo u pedjinom uputstvu. svi vi dolazite sa konkretnim pitanjima, ali niko od vas konkretno ne pretrazi forum. zar ti stvarno mislis, da otkako postoji ovaj forum (a postoji dosta dugo godina), niko se nije pojavio s takvim pitanjem???? eto ti si prvi koji ovdje pita kako dodati ip na wan intefejs, i podesiti dns i gateway za mikrotik... nauci da koristis pretragu, jos dok je vrijeme... ustedit ces i nama i sebi vrijeme (neces morati pisati tolika duga pitanja).


Znaci, ja ne mogu da poverujem u ovo sto citam.
Kao prvo, sigurno sam postavio konkretno pitanje, i naravno da sam pre toga pretrazio forum koji inace postoji od 2000-te godine, i koji u temi o Mikrotiku ima nekoliko stotina tema, od kojih 60% nisu ni adekvatnog naziva, pa zar trebam provesti nedelju dana prelistavajći sta se krije iza naziva tipa "Pomozite mi sa Mikrotikom" itd., a ostalih 40% se zavrsavaju sa odgovorima poput tvojih tipa " Pronadji po forumu, idi na Google, ne oduzimaj nam vreme" i slično, mislim, čemu onda svrha svega ovoga,da neke od nas, koji smo experti u drugim oblastima, u nečemu novome odmah odbijete i pokolebate, kao da je Mikrotik teži od Cisco-a i upravljanja Serverima i Domenima, cime se inace ja bavim, a koji su daleko kompleksniji od Mikrotika.

To sto si ti skapirao Mikrotik pre mene ili ostalih, ne znači da se imaš pravo ponašati na takav drzak način, jer sam ja lepo zamolio za pomoć, pa ako ne želiš pomoći, ne moraš ni kritikovati.
Mikrotik je težak iz razloga što za isti nije dostupna literatura sem one na njihovom sajtu, a koja opet ne objašnjava sve u najboljem svetlu, jer ima dosta situacija koje su početnicima nepotrebne.

Što se tiče Pedjinog uputstva, ok je , ali neke od komandi u onom uputstvu kod mene ne rade, tacnije javljaju se kao nevazeće sintakse,a neke od njih uopšte ne ispunjavaju ono sto je meni potrebno od Mikrotik-a...

Umesto što si uživao pisajući gore kopirani tekst, mogao si napisati dve linije koda, koje bi meni pomogle, i za koje bih ti se ja kad tad, na adekvatan način odužio.

Problem sam rešio, tema može u lock.







 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.team.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 18:35 - pre 166 meseci
e pa tu smo ;) naravno da ti zelis da dobijes odgovor za par min. sve sto traje duze od par min (kao sto je pretraga foruma) je za tebe gubitak vremena. ja tvrdim, da je sve sto slijedi iza toga, za nas gubitak vremena. kao sto rekoh, da si procitao SAMO prvi post, nasao bi odgovor na svoje pitanje:
http://www.elitesecurity.org/t116052-0#811801

a da si procackao malo dalje, i u pretragu samo ukucao "dodavanje DNS", dobio bi i odgovor na to pitanje: http://www.elitesecurity.org/t319366-0#1919961
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

mikrotik

Član broj: 266948
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 18:45 - pre 166 meseci
Ma druze, jesi li ti pogledao ove linkove i njihove nazive, pa otkuda da ja znam sta se krije iza kog od njih, ali nebitno, a mogao si pomoci.
Srdacan Pozdrav
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 19:57 - pre 166 meseci
U nazivu teme ne mora da bude explicite i opis tvog nekog problema, ali je uobicajeno da se u samoj temi da odgovor na vise problema Ali - ko ce citati, nedaj Boze moze se nesto i slucajno nauciti...
E moj mikrotik
 
Odgovor na temu

dragansar
Sarajevo

Član broj: 84903
Poruke: 612
62.101.133.*

Sajt: https://nf-tel.com


+22 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika26.08.2010. u 20:03 - pre 166 meseci
Citat:
kao da je Mikrotik teži od Cisco-a

Ako kapiras cisco-ov IOS, onda ce ti mikrotik biti poigravanje, jer te ne primorava da koristis konzolu, nego imas jako koristan WinBox, u kome mozes za 5 minuta da preletis osnovna podesavanja i vrlo lako se snadjes.Ipak je podesavanje interfejsa nesta naajosnovnije. I nije pitanje dali ce neko pomoci ili ne, nego kad neko postavi bas jednostavno pitanje....onda za takve stvari bi trebalo da se pisu kilometarski postovi.....jer ocito taj koji postavi...ili nista ne zna.....ili mu je mrsko da trazi....i hoce da mu neko drugi sve uradi, a da se on ne namuci sekunde.
"Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika" Znaci tema je trebala da se zove kako da podesim interfejs na mikrotiku....jer nije bitno sto je wan....interfejs je interfejs.
Evo recimo sta bi ja uradio da mi treba to sto tebi treba
1.Potrazio manual od mikrotika
http://www.mikrotik.com/testdocs/ros/3.0/
2.Druga po redu kategorija je IP Addressing and Routing
http://www.mikrotik.com/testdocs/ros/3.0/ip/address.php
3.Example
Code:
[admin@MikroTik] ip address> add address=10.10.10.1/24 interface=ether2


Isto ovo imas i za DNS
Ako si radio sa Ciscom, onda znas da default gateway rijesavas sa supernet rutom 0.0.0.0/0 koju okrenes prema nekom interfejsu.
[admin@MikroTik] > ip route add......koristi upitnike (isto kao kod cisca) a imas i winbox gdje sve mozes naklikati.

Razumijes li sad sto ti je @Balaban odbrusio :-)



Šaka
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
92.36.201.*

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika27.08.2010. u 08:07 - pre 166 meseci
ja sam dosta aktivan na podforumu Matematika, i tu se jako dobro drzimo Pravilnika ovog voruma, a posebno clanova 2. 3. i 6.. Ti nisi ni najmanje pokazao da si se sam potrudio. Trazis GOTOVU komandu koju ces samo pastati u terminal. Reci mi samo jedan razlog, sto bi ovdje neko radio UMJESTO tebe? Znaci, nije nikakav problem pomoci, ali daj se potrudi sam malo. Pa ne smisljamo mi nazive postova, nego ih smisljate vi pocetnici, pa se kasnije ne mozete snaci..... Da si malo procitao forum, SIGURNO BI NESTO NAUCIO, a to znanje ce ti kad tad trebati. Ali ne, nedaj boze da ti naucis nesto sto ce ti trebati za mjesec, dva, dvije god... treba nauciti sad samo ono sto ti je potrebno ovog trena, i nista drugo. Nazalost 90% vas je takvih.
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Manuelno dodavanje parametara za WAN interfejs Mikrotika

[ Pregleda: 2448 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.