Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

[es] :: Advocacy :: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32905 | Odgovora: 159 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

malovicn
Nikola Malovic
senior principle software engineer,
Monster.com , Prague, Czech Republic
Prag, Ceska Republika

Član broj: 83963
Poruke: 40
193.164.143.*

Sajt: papiri.rs


+2 Profil

icon Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 14:24 - pre 167 meseci
Napisao sam danas blog post o tome kako Linux je ekonomski neisplativa platforma u nasim uslovima i s obzirom da sam ja MS-ovac, evo, pozivam vas cenjeni Linux eksperti da ukazete na greske u mojim tvrdnjama ili na mom blogu ili ovom thread-u

Knjigovodstveni programi, Linux i open source

Ja sam blog post pisao najiskrenije i obecavam da svaki komentar koji imate objavicu odmah u formi kojom ga unesete.

Hvala,
Nikola


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 20.07.2010. u 22:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 14:58 - pre 167 meseci
Razvijati posebnu verziju za Linuks definitivno nema smisla. Posmatrajući tržište domaćih poslovnih softvera, gde i dalje figurira Clipper, može se zaključiti da slobodno možeš da kodiraš za koju hoćeš platformu. Ali ono što treba da se zapitaš je: da li želim da moj program za 10-15 godina bude ekvivalent današnjim Clipper programima?

Čini mi se da posmatraš celu priču dosta crno-belo - kao da sad tražiš potvrdu da si u pravu i opravdanje da potpuno zaboraviš na ostale platforme pre nego što se baciš na izradu programa.

Hoću da kažem da se tržište konstantno menja, polako ali se menja. Da li će Linuks ikada postati jedan od glavnih igrača? Ne znam (iako bih voleo), ali mislim da to ne zna ni niko drugi. Ono što je sigurno, a što si i sam primetio, je da je Linuks već spreman za desktop.

Drugo, u članku se nisi osvrnuo na OSX. Šta s njim? Takođe, tableti lagano dolaze, sasvim je realno da će za neka od radnih mesta na kojima se koristi tvoj program biti dovoljni (magacini, prodavnice itd). Šta sa njima i OS-ovima koji ih budu pokretali (dakle iOS i Android, mada se može desiti da se na njima omasove i neke varijante Windowsa i Linuksa)?

Treće, [o]mislim da[/o] nisi u pravu za MySQL. A to sasvim sigurno ne važi za Postgres. Ok, cenim da ni MS nije blesav i pretpostavljam da su prilagodili svoju cenovnu politiku MSSQL-a situaciji na tržištu - tj. činjenici da su OSS DBMS-ovi postali jako jako dobri.

Da zaključim, da sam na tvom mestu, svakako bih kodirao prevashodno za Windows, ali bi se JAKO trudio da uz što manje posla omogućim da neki ili svi delovi programa mogu da se koriste na ne-MS platformama (bilo baza, bilo aplikativni server - ako tako nešto planiraš da imaš, bilo front-end).
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 15:21 - pre 167 meseci
Heh, ne znam sta da ti kazem sem da je ovo za advocacy :)

Malko sam zasicen vec temom od pre neki dan pa me mrzi da prezivam istu slamu :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

malovicn
Nikola Malovic
senior principle software engineer,
Monster.com , Prague, Czech Republic
Prag, Ceska Republika

Član broj: 83963
Poruke: 40
193.164.143.*

Sajt: papiri.rs


+2 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 15:24 - pre 167 meseci
Za 10-15 godina je... za 10-15 godina :)

Sto se tice MacOs-a, koliko ja znam on je kod nas zatupljen "u promilima" tako da ista prica ko za Linux vazi... Tableti su slicna prica. Ja planiram da uzmem jedan za sebe do kraja godine, ali je pitanje koliko ce da potraje dok "Mika vlasnik apoteke " ne kupi jedan, a SMB segment je ono na sta ja idem.

Sto se tice otvorenosti ka drugim platformama, sto bi omogucio SaaS pristup gde bi druge platforme bile gradjene na bazi toga, razmisljao sam o tome i tehnicki je izvodljivo na nekoliko nacina (oData je samo zadnji od njih)... Ono sto nisam nikako mogao da odredim u tom slucaju kako bih to monetizovao, ko bi mi platio za necije podatke?

Koliko god imao los hype, Silverlight je resenje koje radi na Win, MacOs i Linux platformama, podrzava OOOB mod i dozvoljava mi da koristim postojece alate tako da to nije toliko neostvarivo ali je opet jako sporije raditi na tome od Win only desktop aplikacije, nema stampu itd...

Sto se tice ne-MS alata, zadnji put sam radio sa Javom pre 5+ godina tako da o tome i ne sanjam. Posto se radi o desktop aplikaciji tu izbor negde i staje...

Hvala na savetima :)
 
Odgovor na temu

malovicn
Nikola Malovic
senior principle software engineer,
Monster.com , Prague, Czech Republic
Prag, Ceska Republika

Član broj: 83963
Poruke: 40
193.164.143.*

Sajt: papiri.rs


+2 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 15:27 - pre 167 meseci
Ako ovo nije za Linux aplikacije ja ne znam sta je onda...


Kad smo vec u advokaturi...

Sto se mene licno tice prebacite gde god zelite, taj techno elitizam je i razlog sto Linux nije zazivio vise
Sto se tice vase licne zasicenosti, sezona je odmora - odmorite malo i ostavite nas korisnike foruma da diskutujemo.



 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 15:32 - pre 167 meseci
Srbija ili ne-Srbija, evo ti jedan primer: firma (u kojoj sam BTW radio) razvija između ostalog eBanking rešenja, i tehnološki je orijentisana bukvalno kao ti - early adopter svakog, s oproštenjem, sr*anja koje se proizvede u Redmondu. Šta se dešava kao posledica - ebanking radi samo pod IE i postoje ljudi kojima to ne radi posao i koji su zbog samo te činjenice promenili banku. Jeste da se radi o mizernom procentu, ali su u pitanju stručnjaci iz naše branše i mislim da se po njima može oceniti u kom pravcu će vetar duvati u idućih nekoliko godina. A ebanking rešenje lockovano u IE do guše.

Silverlight neću ni da pominjem, neka ga za neku drugu temu... :P

Ni meni nije jasno zašto je premeštena tema, pretpostavljam da su Linuks Aplikacije za već postojeće Linuks aplikacije... Svakako nije za Advocacy. Jbg. I potpuno si u pravu za tehno elitizam... ;)
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 15:45 - pre 167 meseci
Ja mislim da je tema ispravno prebacena i nema razloga za nervozom.

Ono sto meni nije jasno jeste sta zelis da postignes ovom temom? Da svi ustanu i kazu, bravo u pravu si. Mislim, sam za sebe kazes da si fanaticni pobornik MS-a.
Tvoj stav je zacementiran i tu nema sta da se prica.


Ali da ne bih mnogo pametovo, odgovor na tvoje konkretno pitanje u naslovu teme - iz tvoje perspektive (kako si ti predstavio) nema.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

malovicn
Nikola Malovic
senior principle software engineer,
Monster.com , Prague, Czech Republic
Prag, Ceska Republika

Član broj: 83963
Poruke: 40
193.164.143.*

Sajt: papiri.rs


+2 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:02 - pre 167 meseci
Ne radi se o mom stavu, radi se o cinjenicama. Ja sam bio posten i izneo sam svoj background. Takodje sam rekao i da Ubuntu je sasvim dobar OS.
Ne razumem koja je to "moja perspektiva" na koju mislis? Ja sam samo postavio pitanje ekonomske isplativosti razvoja za Linux. Trudio sam se da ne iskrivim perspektivu i da koliko je god moguce objektivno iznesem pitanja o kojima razmisljam vec danima

Ne radi se pritom toliko ni o meni samom, koliko o drugim programerima koji dolaze iza mene i koji ce da imaju slicnu dilemu. Linux zajednici po meni bi trebalo da bude u interesu da na ova po meni validna pitanja odgovara argumentovano ako zeli da udje u mainstream.

Takodje, ne ocekujem ja da se iko slozi ili ne sa mnom, dovoljne su cinjenice koje opovrgavaju moja shvatanja. Ne treba da mi iko aplaudira ili tapse po ramenu. Ako niko od ljudi upucenih u Linux nema reci da opovrgne moje tvrdnje, onda sam ja (i ko god bude ovo citao tragajuci za istim odgvorom) dobio svoj odgovor i hvala vam na tome.

Na kraju, moj stav ne da nije cementiran nego sam potpuno 50/50 u vezi Linux razvoja. Zato sam i napisao post koji sam napisao - tragajuci za odgovorom na temu koja siguran sam zanima dosta programera.

Citat:
Tyler Durden: Ja mislim da je tema ispravno prebacena i nema razloga za nervozom.

Ono sto meni nije jasno jeste sta zelis da postignes ovom temom? Da svi ustanu i kazu, bravo u pravu si. Mislim, sam za sebe kazes da si fanaticni pobornik MS-a.
Tvoj stav je zacementiran i tu nema sta da se prica.


Ali da ne bih mnogo pametovo, odgovor na tvoje konkretno pitanje u naslovu teme - iz tvoje perspektive (kako si ti predstavio) nema.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:07 - pre 167 meseci
Citat:
Odgovor? U roku od 5 minuta prebacili su mi post u forum “Cekaonica”, da bi nakon 5 minuta prebacili ga ponovo u “Advocacy” sa kompletno ličnim komentarom administratora


Citat:
Ja sam samo postavio pitanje ekonomske isplativosti razvoja za Linux.

Nije prebacena "ponovo u Advocacy", vec moderator (combuster), nije i moderator
foruma cekaonica pa nije mogao odmah ovde da je prebaci, gde joj je i mesto, vec
je to uradio neki drugi moderator. Linux aplikacije smo zamislili kao forum gde ce
da se resavaju problemi nastali upotrebom nekih aplikacija pod Linux-om, a teme
tipa ove koje si ti postavio "Ekonomski isplativa platforma..." - tako necemu je vise
mesto u Advocacy forumu, i ne vidim razlog cemu tolika frka sto je tema ovde, apsolutno
ispravna odluka moderatora.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:11 - pre 167 meseci
Citat:
malovicn: Ako niko od ljudi upucenih u Linux nema reci da opovrgne moje tvrdnje, onda sam ja (i ko god bude ovo citao tragajuci za istim odgvorom) dobio svoj odgovor i hvala vam na tome.

Evo ja sam demantovao ono što si napisao za MySQL i licencu. MySQL je slobodan za komercijalnu upotrebu. Ono što GPL ograničava je izmena koda i uključivanje koda u svoj projekat. Ti nemaš razlog da integrišeš MySQL u svoj proizvod, tako da te GPL ne dotiče. Mislim, po toj logici, ni Linuks se ne bi mogao koristiti u komercijalne svrhe, zar ne?
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:14 - pre 167 meseci
Jao silnih programera , ko sta radi samo pisu programe za knjigovodstvo........

Danas ako bi bio tako lud da krecem da pravim program za knjigovodstvo, radio bih ga u javi, i to najverovatnije kao web aplikaciju iz prostog razloga jer je ona najportabilnija plus ljudima mozes da pruzas i razlicitu vrstu konfora da mogu da stvari pogledaju od kuce/ sa posla / sa odmora :)))) ili odakle im god padne napamet samo da imaju pristup internetu (ovo cak mozda moze da dodje i kao najbolja varijanta jer ako hostujes sam tu istu web aplikaciju, mozes mesecno da ih cepas za odrzavanje, brines za backup podataka i ostale munje, automatski upgrade softvera uskladjivanje sa zakonom itd, a opet ako ne plate za dati mesec disablujes naloge i milina ). Ili druga varijanta bi bila neka Java Swing GUI aplikacija. Sa tog aspekta posle te boli uvo koja platforma gde i sta. Sa druge strane ako neces Javom da se bakces onda uzmes recimo QT C++ framework. i u njemu napravis aplikaciju koja je portabilna na obe strane.

Drugo pomenuo si javu i kompajliranje za windows/linux :) samo da kazem kad vec umes da se salis compile once debug everywhere da dodam originalni moto "Compile once, run everywhere" znaci nema posebnog kompajliranja za win/linux/mac ..... jednostavno jednom napravljen jar(binarni fajl) koristis svuda.

Opet neko je spomenuo i postgreSQL on se distribuira pod BSD licencnom, znaci nemas taj problem sa gpl licencom kao takvom. Opet da se vratimo na lepotu jave :) ti svoj program zapakujes kompajliras komplet, a samu biblioteku koja se povezuje na bazu strpas u poseban folder, dinamicki ucitas sve jar fajlove, i kroz neki config fajl definises konekciju sa bazom. I apsolutno te boli uvo koja se baza koristi. Pa samim tim nemas taj problem sa linkovanjem i gpl licencom.

Opet ne pratim mono projekt, ali mislim da oni podrzavaju winforms mada nisam siguran. Generalno .NET isto moze da prodje na linuxu ako nista drugo umesto winformsa da se koristi GTK# on bi trebalo da radi na svim platformama. Samo ne znam sadasnji mono u kojoj je relaciji sa .NET verzijom, java tu mnogo bolje stoji :)

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:18 - pre 167 meseci
U svom blogu si se dotakao tematike koja se preziva na Advocacy forumu od kako postoji ES. E sad, ja sam ti lepo rekao da ne mogu da pisem jedno te isto zato sto smo imali vec temu:

https://www.elitesecurity.org/...ozda-prelazi-na-Linux-idemoooo

u kojoj smo se vecine toga o cemu si ti pisao vec dotakli.

Zasto je bilo koji mod trebao da prebaci tu temu. Pa zato sto nije fer da ja moderisem temu u kojoj je 100% zagarantovana diskusija MS vs Linux okruzenje (koje je olicenje advocacy foruma) a takvu diskusiju (i eventualne flejmove) ne zelim da kanalisem i ni na koji nacin da uticem na sam tok teme. Radi objektivnosti i kvaliteta odgovora koji ces eventualno dobiti na ovom forumu - mesto za to je advocacy.

Inace tvoj blog post je klasican rant u kome iznosis svoje pretpostavke onako kako se tebi cine logicnim (ovaj u cupriji ovaj ce da krade i da prodaje) - pazi, FLOSS i sam znas od kad traje i koliko samo projekata sadrzi pa jos do sada nisam video NIKADA da je neko maznuo kod i da ga prodaje online ili ne. Ta tvoja prica jednostavno ne pije vodu. A ja sam poznavao programera koji je razvio knjigovodstveni program pod Unixom i prodao ih je ne malo nego poprilicno. Tako da sa tog aspekta gledano - masina na kojoj se radi knjigovodstvo NE SLUZI ZA GTA vec za knjigovodstvo gde je backup i sigurnost podataka prioritet - ja ne znam kako si ti zakupusao taj tvoj blog post sa svim mogucim vec poznatim rant-ovima.

E sad mozes da na ovo odgovoris kako god hoces jer je ovo advocacy i ovde mozemo da razgovaramo o tim stvarima opusteno - u Linux aplikacijama ce ti postovi ostati onda kada (ako) budes postavio pitanje zasto ti aplikacija ne radi pod Linuxom ili imas neki konkretan problem...
make love - !war
 
Odgovor na temu

malovicn
Nikola Malovic
senior principle software engineer,
Monster.com , Prague, Czech Republic
Prag, Ceska Republika

Član broj: 83963
Poruke: 40
193.164.143.*

Sajt: papiri.rs


+2 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:24 - pre 167 meseci
Dejane,

ne sumnjam ja u to da je moguce odraditi program za knjigovodstvo (pa i bilo koji drugi) sasvim korektno u bilo kom jeziku i okruzenju. Moje pitanje je bilo vezano za "ima li ekonomske logike" u tome.

Sto se tice "opet programa za knjigovodstvo" sta cete - ne mozemo svi da pravimo novi Facebook :)
O raylozima zasto sam se ja licno odlucio da radim na tome mozete da procitate (ako vas zanima) ovde
[url=http://papiri.rs/blog/2010/da-li-ima-smisla-raditi-knjigovodstvene-programe-u-srbiji/]Da li ima smisla raditi knjigovodstvene proframe u Srbiji[url]

Hvala na savetima,
Nikola
 
Odgovor na temu

malovicn
Nikola Malovic
senior principle software engineer,
Monster.com , Prague, Czech Republic
Prag, Ceska Republika

Član broj: 83963
Poruke: 40
193.164.143.*

Sajt: papiri.rs


+2 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:31 - pre 167 meseci
Gospodine Ivane,
da ste na ovaj korektan nacin objasnili razlog prebacivanja (jedan pragaraf bi bio dovoljan) nikakvih primedbi ne bi bilo sa moje strane. Vi ste ovde domacin i znate najbolje sta gde priopada. Ako vi mislite da je ovo mesto gde ce ljudi zainteresovani za ovu tematiku prtetraziti, ja se slazem sa tim jer licno imam svoj blog da izrazim svoja misljenja, a ovo je vise bilo u funkciji pruzanja sanse Linuks zajednici da me opovrgne u interesu drugih programera.

Iskren da budem ne znam sta je FLOSS (izgooglacu danas to), ali ako se radi o OSS-u objavljenom pod GPL-om ne vidim sto bi bio problem 'maznuti ga' kad mora biti dostupan za javnu upotrebu.
Unix i linux su dve razlicite stvari po meni. Unix se takmici(o) sa DOS-om i u tom slucaju nema nikakvog dvoumljenja. Mozete li mi reci ime te Unix aplikacije da probam da nadjem neke detalje o njoj na interentu?
Sto se tice komp za knjigovodstvo nije komp za GTA, u segmentu koji sam ja opisao - male radnjice cesto zaposljavaju clanove porodice samo, po mom licnom iskustvu (iako se slazem sa vama da je to glupo) ti kompjuteri se koriste kao sam i opsiao nakon radnog vremena u privatne svrhe.

Hvala na komentaru,
Nikola

Citat:
combuster: U svom blogu si se dotakao tematike koja se preziva na Advocacy forumu od kako postoji ES. E sad, ja sam ti lepo rekao da ne mogu da pisem jedno te isto zato sto smo imali vec temu:

https://www.elitesecurity.org/...ozda-prelazi-na-Linux-idemoooo

u kojoj smo se vecine toga o cemu si ti pisao vec dotakli.

Zasto je bilo koji mod trebao da prebaci tu temu. Pa zato sto nije fer da ja moderisem temu u kojoj je 100% zagarantovana diskusija MS vs Linux okruzenje (koje je olicenje advocacy foruma) a takvu diskusiju (i eventualne flejmove) ne zelim da kanalisem i ni na koji nacin da uticem na sam tok teme. Radi objektivnosti i kvaliteta odgovora koji ces eventualno dobiti na ovom forumu - mesto za to je advocacy.

Inace tvoj blog post je klasican rant u kome iznosis svoje pretpostavke onako kako se tebi cine logicnim (ovaj u cupriji ovaj ce da krade i da prodaje) - pazi, FLOSS i sam znas od kad traje i koliko samo projekata sadrzi pa jos do sada nisam video NIKADA da je neko maznuo kod i da ga prodaje online ili ne. Ta tvoja prica jednostavno ne pije vodu. A ja sam poznavao programera koji je razvio knjigovodstveni program pod Unixom i prodao ih je ne malo nego poprilicno. Tako da sa tog aspekta gledano - masina na kojoj se radi knjigovodstvo NE SLUZI ZA GTA vec za knjigovodstvo gde je backup i sigurnost podataka prioritet - ja ne znam kako si ti zakupusao taj tvoj blog post sa svim mogucim vec poznatim rant-ovima.

E sad mozes da na ovo odgovoris kako god hoces jer je ovo advocacy i ovde mozemo da razgovaramo o tim stvarima opusteno - u Linux aplikacijama ce ti postovi ostati onda kada (ako) budes postavio pitanje zasto ti aplikacija ne radi pod Linuxom ili imas neki konkretan problem...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:41 - pre 167 meseci
Citat:

Kontekst mog članka je program za knjigovodstvo ili neka druga poslovna aplikacija namenjena mikro preduzećima do 10 ljudi gde se održavanje sistema AOP (i kompjutera i aplikacija) obavlja od strane eksternih subjekata. Nema programera, administratora itd. Nivo poznavanja rada sa računarom je nivo normalnog čoveka koji računar doživljava “kao pametnu kasu”, a ne geek-a koji “skida patch za update verzije 173 koji je izašao pre pola sata”. Internet se koristi sporadično


Sam si rekao, ako je ciljani korisnik tvog programa takav kakav si ga opisao - zasto je bitno da li je u pitanju Linux, Unix, DOS, Windows ili nesto 15-to. On trazi aplikaciju - ti je ponudis na bilo kojoj platformi, podesis, pruzis neophodnu podrsku i edukaciju sa sve uputstvom za koriscenje i to je to. Ako mozes da mi objasnis zbog cega bi konkretna platforma morala da bude Windows a ne neko extremno light okruzenje koje bi resurse ustedelo tako da budu sto vise raspolozivi tvom programu.

Inace taj program za knjigovodstvom je tada (2001-ve) trcao pod SCO-om i ja sam te masine sredjivao onda kada je programer bio zauzet. Zato znam da ih nije bilo malo - upravo zato sto klijente nije zanimalo sta je iza programa za knjigovodstvo. Ako je program dobar - imace svoje kupce. Isto vazi i za podrsku koju pruzas za isti. Naravno da se ne secam koji je naziv i da li je imala ime uopste (mislim na taj program za knjigovodstvo) a siguran sam da ne mozes nista o njemu pronaci na netu :)

Od tog momenta pa nadalje koliko sam citao tvoj post je sve suvisno - i ne dotice se dalje konkretnog pitanja koje si postavio, jednostavno ne smes da dozvolis da neki klinac iz PC servisa brlja po tvom programu za knjigovodstvo, da ga backup-uje, reinstalira - sta ako se podaci pogube ? Ti si prodao software - na tebi je da sklopis ugovor o odrzavanju - kraj price, to dalje nema veze sa "drugom" podrskom vec iskljucivo za onu koju ti pruzas.

Eto tako, zelim ti srecu u radu ma koju platformu izabrao...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 16:42 - pre 167 meseci
Citat:
malovicn: Dejane,

ne sumnjam ja u to da je moguce odraditi program za knjigovodstvo (pa i bilo koji drugi) sasvim korektno u bilo kom jeziku i okruzenju. Moje pitanje je bilo vezano za "ima li ekonomske logike" u tome.

Sto se tice "opet programa za knjigovodstvo" sta cete - ne mozemo svi da pravimo novi Facebook :)
O raylozima zasto sam se ja licno odlucio da radim na tome mozete da procitate (ako vas zanima) ovde
[url=http://papiri.rs/blog/2010/da-li-ima-smisla-raditi-knjigovodstvene-programe-u-srbiji/]Da li ima smisla raditi knjigovodstvene proframe u Srbiji[url]

Hvala na savetima,
Nikola


Ima ekonomske logike poprilicno, jer ako juris portabilno resenje od samog starta mogu samo da kazem da pored linuxa hvatas i ove Stevine fanatike :) a ti uvek imaju kesa da kupuju :). No kao sto rekoh fora je praviti nesto sto je portabilno bez potrebe da sad posebno prilagodjavas/kompajliras za ovu ili onu platformu. A da li si se pitao koliko tih firmi zapravo mozda zeli da predje na linux kao operativni sistem. 90e nije mala cifra ako uzmes u obzir da sve sto im treba jeste neki knjigovodstveni modul, mail / web browser. Znaci ta prica treba mu GTA ili FIFA jednostavno nesto sto ni jednom poslodavcu ne treba. Ah da samo da se ispravis pasijans postoji :D. Opet uzmi u obzir da linux malo teze busiti kada su u pitanju virusi i kojekakva gamad.

Znam nekoliko firmi po beogradu koje rade migraciju tako sto samo nove racunare koje uzimaju prebacuju a ove stare ostavljaju na cemu su dok i njih vreme ne pregazi pa ne zamene.

Vec sam ranije na jednoj temi rekao sta mislis kako je Oracle postao tako veliki gigant ? Zato sto je njihov dobar proizvod mogao da trci na bilo kom operativnom sistemu. Ja isto tako sam promenio banku jer je imala eBanking koji radi samo na IE(32 bit). Znaci hvala lepo dovidjena :)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 17:06 - pre 167 meseci
Eh da, jos jedna poprilicno bitna stavka u samoj ekonomskoj isplativosti je kvalitet samog resenja, dobre ili lose preporuke od prvih klijenata mnogo znace. Ukupna cena znaci takodje - ako ti je software jeftiniji za 100EUR (koliko kosta recimo OEM windows) imas vece sanse da ga prodas.

E sad mene nesto interesuje. Dejane, koliko je pametno raditi danas web aplikacije takve namene - meni je update browser-a ne jednom nego hiljadu puta skokao web page koji je do tada radio kako treba, ponasaju se drugacije u zavisnosti od browsera koji se koristi i tako dalje a to se posebno odnosi na javu (sa njom sam u principu i najvise imao problema).
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 17:25 - pre 167 meseci
IMHO, u slucaju poslovnih aplikacija i ovako i onako u poslednjih N godina caruje Web pristup.

U tom slucaju, odabir server-side OS-a je sasvim drugo pitanje od desktop sistema koji mogu biti glupi web terminali na bilo kojem OS-u.

A server-side odabir zavisi od specificnih zahteva projekta, i tu Linux moze igrati ulogu ako se cilja na jeftiniji deployment za terminale, jer klijenti mogu biti "glupe" minimalne Linux kante bez ikakvih licenci za dodatan sw... Sa druge strane, Windows tehnologije mogu imati prednosti ako se zeli iskoristiti AD infrastruktura i druge stvari koje nudi Win platforma.

Right tool for the right job... U svakom slucaju, ne vidim kako tu Linux nije ekonomski isplativ. Isplativ je kao i bilo sta drugo - ta isplativost zavisi od samog projekta, ciljnog trzista i gomile drugih parametara.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.adsl.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 18:17 - pre 167 meseci
Programa za knjigovodstvo ima ko pleve kod nas. Ono sto nema je dobar web based. Koji ce da radi na Win, Lin, Mac, iPad, Android, IE, Firefox, Chrome, Opera, toster itd.
Na kome ces imati 0 piraterije 0 tehnicke podrske jer je sav kod kod tebe. Njega ces moci da updejtujes kada hoces i koliko god puta hoces neces imati fragmentaciju proizvoda. A to sto ces ti da ga ispiskaras u VS2010 koji pise vise koda od tebe i trazi 500 MB ram-a za knjigovodstveni program, to mozes da bacis u kantu odmah...
 
Odgovor na temu

malovicn
Nikola Malovic
senior principle software engineer,
Monster.com , Prague, Czech Republic
Prag, Ceska Republika

Član broj: 83963
Poruke: 40
*.9.broadband7.iol.cz.

Sajt: papiri.rs


+2 Profil

icon Re: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?19.07.2010. u 18:18 - pre 167 meseci
Nisam advokat, ali Commercial License for OEMs, ISVs and VARs

"For OEMs, ISVs, VARs and Other Distributors of Commercial Applications:
OEMs, ISVs, VARs and other distributors that combine and distribute commercially licensed software with MySQL software and do not wish to distribute the source code for the commercially licensed software under version 2 of the GNU General Public License (the "GPL") must enter into a commercial license agreement with Sun."

Ovo gore mi ne potvrdjuje tvoju izjavu ("combine and distribute commercially licensed software with MySQL" je prilicno sirok pojam slazem se i mozda gresim) u slucaju da distribuciona licenca nije GPL. Mozes neko da mi pojasni gornju recenicu u slucaju da ja to pogresno intepretiram?

Takodje se ne slazem sa tvojom interpetacijom GPL-a. Koliko ja razumem GPL svako je slobodan da distribuira i/ili modifikuje kod pod GPL licencom cak i u komerijalne svrhe. Jedini uslov koji mora da se ispostuje da taj distribuirani kod mora da bude pod GPL licencom koja omogucava dalju slobodnu distribuciju.

Evo jednog clanka koji obradjuje tu tematiku
GPL and comercial software

Citat:
jablan: Evo ja sam demantovao ono što si napisao za MySQL i licencu. MySQL je slobodan za komercijalnu upotrebu. Ono što GPL ograničava je izmena koda i uključivanje koda u svoj projekat. Ti nemaš razlog da integrišeš MySQL u svoj proizvod, tako da te GPL ne dotiče. Mislim, po toj logici, ni Linuks se ne bi mogao koristiti u komercijalne svrhe, zar ne?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je Linux ekonomski isplativa razvojna platforma za razvoj poslovnih aplikacija?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32905 | Odgovora: 159 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.