Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/912

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/912

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21061 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+5 Profil

icon pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 11:21 - pre 169 meseci
kupio sam pojacavac od 100w iz kelca,sastavio sam ga i radi odlicno al bas odlicno,samo mali problemcic se stvorio,imam zujanje pojacavaca kada je u leru i pri reprodukciji samo se tada ne primecuje zbog muzike,ima li neko ideju kako da ga otklonim??? napajanje je 24v ,a filtracija je 5500 mikro F,hvala unapred!!!
WASP
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13053
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 11:31 - pre 169 meseci
Ili je vod za ulaz loš ili je transformator loš.

Probaj da menjaš redom, a nebi bilo loše da staviš nov elektrolit!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 11:57 - pre 169 meseci
He, he..

I ja sam uspeo da ga nateram da svira posle skoro godinu dana muke oko njega.!!!

I iskren da budem svidja mi se kako zvucni.!! Dal je to zbot tranzistora ili do neceg drugog ne znam..!?!

Ja sam mu umesto onog keramickog kondezatora od 1800pF stavio od 2200pF ali za 250VAC, nisam imao drugi a nije mi se narucivalo samo to.. Pa sam morao da ga zalemim ispod jer je PREVELIKI.! :D :D

Ovih dana planiram da premotam neki trafo za njega i da ga pustim u full pogon.!



Jesi siguran zeoN_Rider u onu preporuku.??

Napajanje mi je novo pa nebi da ga zeznem.!


A jel moze neko da mi pomogne oko Gainclona, ne znam sta mu je ali izgleda da nisam odradio lepo masu.?!?! Ima brujanja i na izlazu imam po 22mV bez ulaznog signala, inace bruji isto i sa kratkospojenim ulazom a i greje se... Da mozda ne oscilira.??!?!?



Pozdrav.!
 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 12:02 - pre 169 meseci
probao sam sa dva napajanja,i radi isto,da probam dal ce da zuji kada nema zica naulazu????
WASP
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 12:50 - pre 169 meseci
@wasp93
Probaj da mu kratkospois ulaze.! Pa vidi jel ima zujanja.


Sad sam merio Zeone u uticnici gde je prikljucen pc izmedju nule i izemljenja imam neki mali napon, 6-700mV do 1v max. Citao sam da i to moze da pravi probleme.?!

Probao sam sad da stavim na masu kabla papir kako nebi dodirivao masu u uticnici i problem je isti.

Ima sustanja kad je povezan pc a kad povezem tjuner nema ni suma ni nista, ne cuje se uopste nista.!!


Pozdrav.!
 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 13:07 - pre 169 meseci
citao sam dr. borine lekcije o pustanju pojacala u rad ,isto je i sa kratkim spojem.
WASP
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 13:40 - pre 169 meseci
Citat:
wasp93:isto je i sa kratkim spojem.

Čak i da kondenzatori nisu dovoljni, kako reče zeoN, u praznom hodu vuče malo struje pa ne bi trebalo da se dešava tako nešto...
Negde vrtloži (vraća prviše signala kroz feed back) ili ti samooscilira...

Nemam shemu tog pojačala pa ti ne mogu reći više o tome...
Probaj ovo što reče
Citat:
ackopk:Ja sam mu umesto onog keramickog kondezatora od 1800pF stavio od 2200pF ali za 250VAC, nisam imao drugi a nije mi se narucivalo samo to.. Pa sam morao da ga zalemim ispod jer je PREVELIKI.! :D :D

Pretpostavljam da je to onaj kondenzator koji vuče ka masi pa da je time sprečio samopobuđivanje (odnosno samooscilovanje... kako već)...

Naravno uz pitanje ackopk-u dali je time rešijo “zujanje”?
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 15:06 - pre 169 meseci
Meni pojacalo sada radi SAVRSENO.!

Nema ni najmanjeg suma a ne brujanja.

A pre je krcao, nije zujao nego KRCAO...


Inace kondezator nisam promenio zbog navedenih problema nego zato sto mi se onaj sto dolazi uz kit bukvalno raspao dok sam ga lemio.



Pozdrav.!


@EDIT:


Da dodam samo jos ovo... I Gainclone mi bruji.. Isto ko i tebi ovaj TDA.
Postavi sliku kako si sve povezao. Mozda je do mase, ja sumnjam da mi Gainclone bruji zbog lose izvedene mase, ali nisam siguran. Inace kad prikljucim ovaj TDA na pc isto dobojam brujanja a kad ga povezem na tjuner sve je savrseno.
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 15:22 - pre 169 meseci
Acko, probaj da vidiš šta se dešava kada okreneš utikač, (prvo na kompu pa na pojačalu) izmeri tad, pa kaži ima li promena..
ako nema i sve je isto, probaj da izjednačiš potencijale!
Postupak:
Isključiti sve iz struje!
Zatim masu kompjutera posebnom žicom spoji sa masom pojačala!
uključiti pojačalo, zatim kompjuter u utikač i startovati...

Nadam se da će da “upali”

Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 16:10 - pre 169 meseci
Auuu..


Izgleda da i ovaj moj tda bruji... Na zvucniku koji sam mu stavljao radi probe se nista nije culo...

Sad sam ga povezao na vece kutije i bruji.... Na njima se cuje da bruji, i to onako, poprilicno...

Na ovom malom se nista nije culo..!!

Bruji i sa tjunerom i sa pc-om..!!!

---


Pokusavao sam da okrecem utikac i nista nisam dobio.


Pokusacu sad to pa javljam.



Pozdrav.!



 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 17:07 - pre 169 meseci
Evo ovako...



Kabal sa kojim sam napajao pojacalo i od kog sam uzimao masu nije uopste bio trozilni nego dvozilni, to jest nije ni imao masu.!!


Uzeo sam neki pravljeni kabal ali 3x1.5mm, uzeo sa njega masu i povezao na - kondezatora i brujanje sa TDA se smanjilo ZNATNO.!!! Ima ga jos uvek ali nije toliko izrazen.!


Sto se tice Gainclona na cvoriste mase sam doveo isto tu masu sa ovog sad utikaca i brujanje sa njega se sklonilo. Ima jos po malo ali jedva primetno, u potpuno tihoj sobi se cuje tek kad se napregne uvo ili kad stanem bas pored zvucnika.

Na izlazu i dalje imam nesto manje od 20mV ali brujanja ima manje.


Problem sa brujanjem iz PC-a jos uvek je prisutno. Sad cu da pokusam da dovedem na cvoriste masu sa kucista pa cu videti sta se desava.!


Pozdrav.!
 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 17:25 - pre 169 meseci
@ackopk izgleda da sam ti pomogao da nadjes jos neki problem,a sto se tice vas hvala vam kad uradim nesto javicu vam!!!
WASP
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 18:12 - pre 169 meseci
Nisam doveo masu sa kucista ali sam eksperimentisao sledeceeee...

Gainclone:

-kad je prikljucen na tjuner bruji veoma malo (skoro zanemarljivo) (pc nije upaljen)
-kad se ukljucim ulaz pojacala na PC pojavljuje se vece brujanje i neki sum na visokotoncima (pc nije upaljen)
-kad upalim PC i prikljucim ulaz poveceva se i brujanje i sum (i pojavljuju se jos neke smetnje)

TDA2030A +4 trandze

-sa masom iz uticnice kad je PC prikljucen na mrezu (pc nije upaljen) bruji kao kad se prodje pored trafostanice
-kad stavim papir na uzemljenje kabla pc-a (prekinem uzemljenje pc-a) ne cuje se nista (prikljucen na tjuner)
-kad prikljucim na pc javljaju se VELIKE smetnje (brujanja) (upaljen pc)


Masa za pojacala je koristena iz uticnice.!



Tako se ponasa...!!!

Ako imate jos neki savet recite slobodno.!





Pozdrav.!

@EDIT:
@wasp93

Hvala kolega.!




[Ovu poruku je menjao ackopk dana 21.05.2010. u 16:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

H. Simpson
Beograd

Član broj: 250262
Poruke: 32
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+3 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 21:28 - pre 169 meseci
ackopk,
Tvoj problem je zatvorena petlja koju si stvorio povezivanjem PC i pojačavača. Rešenje problema je (da ne ulazimo u objašnjenja) otkačiti uzemljenje pojačavača (ogromna većina fabričkih uređaja i nema uzemljenje). Ovo važi ako je sve ostalo OK, pravilno razvezana masa, širmovani signalni kablovi itd...
wasp93,
Tvoj problem je sasvim drugog karaktera. Moguće je da je problem takođe u povezivanju masa u pojačavaču pa se moraš malo poigrati sa tim. Takođe, zujanje može proizvesti i loš transformator, filterski kondenzator (onaj od 5500uF), ali i oboje. Postavljanje blok kondenzatora paralelno diodama u grecu može delimično rešiti problem, ali ti je sigurnije probati drugi transformator i elektrolit.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
109.106.240.*



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 22:56 - pre 169 meseci
stavio sam drugi kond namesto onog od 1.8 nf kada je kratak spoj na ulazu necuje se nista,al kad odvezem,zuji na 50hz,stavio sam neki sa oznakom 104, imA LI neko ideju??? sta bi ovde bio problem??? pozdrav @ackopk,ne znam kako sam ti pomogao ako jesam uopste,al probaj da ga uzemis samo preko pc racunara posto on direktno je uzemljen preko uticnice,ako ne vuci kabl iz uticnice,ne prektikujem da dajem savete jer ne znam dosta,vise volim da mi neko iskusniji pomogne DD
WASP
 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
109.106.240.*



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91220.05.2010. u 23:03 - pre 169 meseci
@ h.simpson
transformator je iz starog muzickog stuba,kod kojeg nije bilo zujanja,elektroliti su takodje iz njega dva komada vezana na paralelu 2200 uF + 3300 uF daje 5500 uF
sad cu probati da ispovezujem jos elektrolita paralelnno, a da dodam kondove na grec to cu tesko zato sto je grec iz jednog dela(iz racunarskog napajanja)
gore pomenuti kondenzator od 1.8 nF je zamenjen drugim vecim,da li to moze previti problem??? hvala unapred,pozdrav
WASP
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 08:01 - pre 169 meseci
Kakvim kablom dovodis signal sa racunara,fabricki ili pravljen,jel oklopljen-sirmovan,koje je duzine?
Koliko ti je trafo udaljen od pojacivaca,ima li oklop trafo?
Probaj da menjanjem pozicije trafoa od pojacivaca nadjes mesto gde je najmanji brum.
Oklopi trafo limom ako nije oklopljen.
Zice unutar pojacivaca koji povezuju input-ulaze sa pojacivacem moraju biti oklopljeni kablovi.
Ako ti je pojacivac u metalnoj kutiji,mora kutija biti uzemljena i sve mase biti u jednoj tacki,o uzemljenju je Boro lepo napisao.
Selektor ulaza-preklopnik ako ga imas udalji ga sto dalje od glavnog prekidaca On/OFF i od trafoa......Probaj pa javi..Pozz!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 12:54 - pre 169 meseci
Citat:
H. Simpson: ackopk,
Tvoj problem je zatvorena petlja koju si stvorio povezivanjem PC i pojačavača. Rešenje problema je (da ne ulazimo u objašnjenja) otkačiti uzemljenje pojačavača (ogromna većina fabričkih uređaja i nema uzemljenje). Ovo važi ako je sve ostalo OK, pravilno razvezana masa, širmovani signalni kablovi itd...



Nije moguce da otkacim uzemljenje pojacala. Stvaraju mi se brujanja i bez ulaznog signala onda. A Gainclone mi izgleda i oscilira kad nije povezano uzemljenje na GROUND STAR.!

Zeon mi rece da otkacim zuto-zelenu zicu uzemljenja u napajanju PC-a.! Al mi se ne rastura napajanje, komp mi je relativno nov.! ;)


Inace i kad otkacim uzemljenje sa pojacala brujanje se povecava kada ga prikljucim na pc.


Pozdrav.!

[Ovu poruku je menjao ackopk dana 21.05.2010. u 16:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 13:10 - pre 169 meseci
Ako hoćeš da skineš uzemljenje bez rasturanja napajanja zalepi izolir ili neku drugu traku na priključku iz mreže tako da limovi nemaju kontakt, ja sam imao problem sa brujanjem jednog pojačala i rešio sam ga kada sam uzemljio masu ali je to bilo auto pojačalo
Aca 93
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1847



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 15:25 - pre 169 meseci
Citat:
aleksandara 93: Ako hoćeš da skineš uzemljenje bez rasturanja napajanja zalepi izolir ili neku drugu traku na priključku iz mreže tako da limovi nemaju kontakt, ja sam imao problem sa brujanjem jednog pojačala i rešio sam ga kada sam uzemljio masu ali je to bilo auto pojačalo



Ako si pazljivo procitao temu od pocetka video bi da sam stavljao papir na uricnicu kako nebi imao kontakt. ;) ;)


Gainclone:
Evo ovako, pokusao sam da otkacim uzemljenje sa Gainclona i kad se prikljuci na pc bruji mnogo vise nego kad ima uzemljenje sa uticnice.!

Na gainclonu se javljaju smetnje i kada se prikljuci na tjuner. Brujanje je dosta malo ali postoji.(bez povezanog GND-a tjunera)

Kad tjuner nije uzemljen na ground star pojacala javljaju se sumovi na visokotoncima, kada GND tjunera spojim zicom na ground star ostaje veoma malo brujanje isto i kada nije na nista prikljucen. (mogao bi da ga tako slusam jer mi ne smeta zaista je malo, mnogo vise se cuje ventilator na kucistu)

Na uzemljenje-masu gaiclona doveo sam kabal koji je privezan za kuciste i brujanje se smanjilo. Ima ga jos uvek i vece je nego na tjuneru.


TDA:
Kada na - kondezatora dovedem kablom masu sa kucista nestaju sve smetnje. (na - kondezatora je povezano i uzemljenje sa uticnice u isto vreme) :D :D :D



Pozdrav.!



 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/912

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21061 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.