Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje

[es] :: Elektronika :: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18261 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkteam

Član broj: 9657
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje05.04.2010. u 21:10 - pre 171 meseci
Pozdrav...

Planiram u plafon da stavim halogenke, koje bih hteo da budu kontrolisane preko dimmer-a.

E sad...
Znam da iza dimmera (triac-a) ne ide klasican trafo, jer bi zujao, a verovatno brzo i crkao.
Ono sto nisam siguran jer da li mogu da stavim elektricni transformator iza Dimmer-a, pa na njega halogene sijalice na 12v?

Ako ovo moze, drugo pitanje je: imam niz od 5 sijalica od po 35w.
Ono sto mene brine je da ako uzmem dva transformatora, jedan od 105w (za 3 sijalice) i drugi od 70w (za preostale 2 sijalice), i ako dimmer bude npr na pola, da li ce mi svih 5 sijalica podjednako svetleti ili ce 2 (na jedno transformatoru) svetleti jace (slabije) od preostale 3 koje su na drugom tranfsormatoru?



Da li kod elektricnih transformatora ovo "Compatible with leading edge or trailing edge phase control dimmers" znaci upravo to da moze da radi sa obicnim dimmerom?

HVALAAAA
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje05.04.2010. u 22:20 - pre 171 meseci
* Da, moze sa obicnim dimerom ako to pise.
* Isto ce svetleti.
 
Odgovor na temu

nkteam

Član broj: 9657
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje05.04.2010. u 22:44 - pre 171 meseci
Hvala
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 17:37 - pre 171 meseci
Kakav je "električni" trafo?
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 17:44 - pre 171 meseci
Gde me nadje bas u takvoj temi?

Prvo odgovori PROKI !

-pa da vidimo,,sta cemo,,,( svi zajedno)
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 17:54 - pre 171 meseci
Citat:
Proko: Kakav je "električni" trafo?

...verovatno neki koji nije mehanicki...

Citat:
robert63: Gde me nadje bas u takvoj temi? :-):-)

Prvo odgovori PROKI !

-pa da vidimo,,sta cemo,,,( svi zajedno)


ima li kakvog pomaka sa digitalnim virtuelnim punjacem sto radi na nista sa i bez pletenice?
Citat:
PedjaZ: * Da, moze sa obicnim dimerom ako to pise.
* Isto ce svetleti.

@nkteam: trebalo bi da je ovako
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 18:06 - pre 171 meseci
Sad smo bas svasta umesali ,,,ali pokusacu redom ( i u Paklu postoji red,,a kamo li na zemlji)

@nkteam:
-Kad sam onaj obicni zidni regulator jacine svetla vezao na Trafo 220/12V
Trijak u njemu se rascvetao " K'o kamilica" zbog induktivnog opterecenja ( trafo)
mozda sada ima nekih novijih zidnih Regulatora koji to trpe--NE znam,,,

@radarac66
--Proka nije "Decko-od-juce-!!!"
i zna zasto je to pitao,,,
Covek je mislio da taj "elektricni Trafo mozda moze i da se Dimuje"--zato je tako pitao,,nije mali,,,


A Ja,,jadan ja,,,nista jos nisam resio sa onim Dimmer-Punjacem ( I sa Brzim Diodama)
jer nisam radio par dana ( Rodjendan-Vel Petak+Uskrs)
ali obecavam da Experiment nastavljam !

Ekipo Veliki Pozdrav !
 
Odgovor na temu

vranjin
Vranjin Vanja
Kikinda, Podgorica

Član broj: 37295
Poruke: 716
*.opera-mini.net.



+4 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 19:31 - pre 171 meseci
Imaš da kupiš dimer za induktivna opterećenja. Poz
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 19:41 - pre 171 meseci
@vranjin

-Kad vec tako imas dobar MARKETING,,

Pa kazi koji DIMMER-???

Model !-Proizvodjac ?
--Gde da se kupi ?

---Nemoj tako na-suvo da savetujejs,,,,,i nestajes,,,,
 
Odgovor na temu

nkteam

Član broj: 9657
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 19:57 - pre 171 meseci
Uzeo sam ovaj metalka-majur dimer
Na samom trafou pise da je "Compatible with trailing edge phase control dimmers" (ali ne i "leading edge").
E sad, problem je nastao jer na pakovanju fakin' dimmer-a ne pise apsolutno nista o tipu istog, pa ne znam da li je dimmer "leading edge ili trailin edge phase control"

Na kraju sam spojio transformator (Osram, nije najjeftiniji sa buvljaka) , dimer i par sijalica i video kako to radi.
U sustini, radi ok, mada postoji jedan uzan opseg na kom transformator tiho zuji.
Ukoliko to nije problem za rad istog, meni to zujanje nece smetati...

@Proka: Naravno, lapsus je u pitanju, mislio sam na elektronske transformatore
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 20:06 - pre 171 meseci
@nkteam

-Ti Si u potpinosti u pravu !

Ma nije problem u Tvom DIMMER-u,

nego u onom "sto to prima" i da li ON ume da situaciju "izostri" kada je ispod 110 Vac,,,,,


E u Tome je Trtick !
 
Odgovor na temu

nkteam

Član broj: 9657
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 20:17 - pre 171 meseci
Ako ja dobro shvatam problematiku, to "sto prima" je transformator koji bi trebao da moze da proguta ono sto mu je dimmer ostavio od sinusoide.
Ali i dalje mi je problem to sto ne znam kakvog je tipa ovaj Metalka-majur dimer, jer bi na osnovu toga kupio odgovarajuci transformator.
 
Odgovor na temu

vranjin
Vranjin Vanja
Kikinda, Podgorica

Član broj: 37295
Poruke: 716
*.opera-mini.net.



+4 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 20:22 - pre 171 meseci
Nije marketing, ja nemam nikakve veze sa tim. Konkretno, ja sam kupovao modularni, Ave program. Naglasis da je za induktivna opterećenja. Poz
 
Odgovor na temu

nkteam

Član broj: 9657
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 22:05 - pre 171 meseci
Uh...
Kad sam trazio izbor za modularni program, jedino sto sam nasao je Aling, Metalka-Majur i Legrand.
Legrand sam odmah otpisao kao pakleno skup i odlucio se za Metalku...

E sad, ni Metalna ni Aling na svojim dimerima nemaju oznaku da li su za induktivna opterecenja niti bilo sta slicno, sem za koliku su snagu predvidjeni :(

 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje06.04.2010. u 22:21 - pre 171 meseci
@nkteam

a ni ja jos nisam video zidni DIMMER na kom pise:

--Specialno za Trafoe do 100,200,300 Wati,,

EEeehh,,,kad bi to tako jednostavno bilo,,,jel ?
 
Odgovor na temu

vranjin
Vranjin Vanja
Kikinda, Podgorica

Član broj: 37295
Poruke: 716
*.opera-mini.net.



+4 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje07.04.2010. u 00:00 - pre 171 meseci
@nkteam nemoj se opterećivati više tim. Ja ti u ponedeljak(ako ti nije kasno) šaljem dimer. Daj na pp adresu. Ti kupi masku. Poz
 
Odgovor na temu

nkteam

Član broj: 9657
Poruke: 29
212.200.139.*



Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje07.04.2010. u 10:28 - pre 171 meseci
@vranjin
U celom stanu su vec ugradjene Majurskine dozne, tako da mi izbacivanje toga sada nije opcija.
Eh... da sam ranije nasao Ave uzeo bih ih definitivno. Deluju kvalitetno, malo su skuplji od domacih ali opet daleko jeftiniji od Legrand-a (i malo skuplji od domacih).


@robert63
Nisam ni ja video dimmer specijalno namenjen za trafo.
Medjurim, na linku koji sam postovao ( http://www.metalka-majur.com/sr/pic1395.html ) pise za koju je snagu dimmer predvidjen (100W - 500W) i nista vise od toga
Ako znas nesto vise o ovim dimmerima... napisi slobodno.

Posle probanja raznoraznih trafoa i sijalica, odlucio sam se za halogenke koje rade na 220V jer je svaka kombinacija sa trafoom zujala, imala problema sa se sijalice ne pale linearno vec maltene odjednom i sl.
Pa ako budu crkavale... izem li ga...

 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje07.04.2010. u 15:50 - pre 171 meseci
@nkteam

Evo moje iskustvo za Halogenu kucnu Rasvetu:

-Ako koristis trafo 220/12V (to je onaj TORUS,nebitno koliko Wati),
onda je situacija malko "mirnija" i prilikom ukljucenja osvetljenja sijalice u GU-10 kucistu ( na primer)
"redje" crkavaju !

-Ako koristis 220/230V-ne GU-10 sijalice ( ona Pecurka sto bije samo na dole)
,,,E tada,,,, kada se "lupi"-po zidnom prekidacu za ukljucenje--ima SVE sanse da RIKNE !!!
( Jos ako je sinusoida mreze u tom momentu na 310V--pa strasno-!)

A to se i pokazalo da 220V-ne halogenke cesce crkavaju od 12V-nih.

Mali savet za duzi vek Halogenih sijalica na 230V :

-----Ugraditi/upotrebiti bilo koji vid SOFT-STARTERA !!!

Dal to bio:

-IR-Prijemnik ( koji sa bilo kojeg daljinca pali-gasi i Dimuje sijalice)
-ili obicni,zidni Trijak-Regulator sa Potenciometrom,koji krece od Nule---pa do 100%,

Pozdrav Ekipi,
ostanite vedri,
 
Odgovor na temu

nkteam

Član broj: 9657
Poruke: 29
212.200.139.*



Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje07.04.2010. u 16:55 - pre 171 meseci
Ja sam u startu bio protiv halogenki koje rade na 200v bas zbog toga sto sam sa dosta strana cuo da mnogo cesce crkavaju od niskonaponskih.

Ali, nadam se da necu imati tih problema jer ce dimeri imati ulogu soft-startera za sijalice.
 
Odgovor na temu

djolejr
Niš

Član broj: 110055
Poruke: 283
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje07.04.2010. u 18:38 - pre 171 meseci
Drug je imao 15 komada ugrađenih armatura za halogene sijalice od 30W, i bile su na 220V. Nakon godinu dana, i pune kese, više od 40 komada pokvarenih 220V halogenih, i to ima ugrađena dva dimmer-a ne znam koje firme ali su po izgledu isti kao oni Majurkini, rešio je da pređe na 12V. Uzeli smo u Nišu dva tipa elektronskih transformatora, Horoz (oklopljeni plehanom kutijom zlatne boje) za 150W i neke Grčke (oklopljeni belom plastičnom kutijom) za 105W, pošto se tako uklapalo zbog raspodela sijalica. Mogu reći da ovi Grčki "elektronski" transformatori na svih 13 položaja dimmer-a rade linerano i uniformno, dakle postepeno povećavaju intenzitet svetla i nema treperenja, dok Horoz počinje tek od 4.-og podeoka i na 9.-om, 10-om, 11-om podeoku titra svetlost. Najverovatnije da Grčki poseduju neku zavojnicu u ulazu kao filtar i bolje odrađenu povratnu spregu za oscilator uz kvalitetnije tranzistore i kvalitetnije ferite pa se obezbećuje koliko toliko stabilno oscilovanje pri širokom rasponu napona. Imaš u nekoj od tema postavljenu šemu za triac induktivna opterećenja, i ona sigurno završava posao kod transformatora sa gvozdenim jezgrom. sve ovo radi već par meseci, dok drug kaže da su ovi Horoz prestali da titraju. :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Transformatori, Halogene sijalice i Dimmeri = Veselje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18261 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.