Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu

[es] :: Vodič za posao :: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11961 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu17.02.2010. u 02:45 - pre 172 meseci
1) posto sada preduzetnik moze da siri svoje delatnosti kako hoce da li ulazak u pdv od 4 000 000 vazi za jednu radnju/delatnost ili sve ukupno

2) da li se moze otvoriti preduzece a da ne bude u pdv-u - delatnost pekarstvo
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu17.02.2010. u 06:10 - pre 172 meseci
Ulazak u PDV važi za SVE koji prevale 4 miliona prihoda godišnje (fizička lica, preduzetnike i preduzeća). Nebitno je da li se firma ima više delatnosti ili izdvojenih jedinica.

Možda je korisno spomenuti kako se računa prihod:

U slučaju PDV-a, gleda se prihod od današnjeg dana do istog tog dana prethodne godine. Dakle svaki dan se pomera interval. Ko dođe blizu tog iznosa, mora dan po dan da izračunava kako bi u slučaju probijanja morao da se prijavi. Rok za prijavu je vrlo kratak, mislim da je 5 dana, a za neprijavljivanje može da se dobije "skupa" kazna. Zapravo, sve vezano za PDV se veoma kontroliše i kazne nisu male.

U slučaju limita od 3 miliona za paušalce, tu se gleda kalendarska godina, što je prilično drugačije nego u slučaju PDV-a. To je neusklađenost propisa i dakle, ako preduzetnik posmatra ostvareni promet po kalendarskoj godini, on je uveren da je paušalac. Međutim, ako zaboravi da proveri promet u proteklih 12 meseci, može mu promaći činjenica da je u jednom trenutku prešao limit za prelazak u sistem PDV-a što će ga skupo koštati.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu17.02.2010. u 22:43 - pre 172 meseci
Citat:
Ulazak u PDV važi za SVE koji prevale 4 miliona prihoda godišnje (fizička lica, preduzetnike i preduzeća). Nebitno je da li se firma ima više delatnosti ili izdvojenih jedinica.


nisi ti mene razumeo
ako imam poslovnujedinicu 1 na kojoj u zadnjih 6 meseci imam 3 000 000 i poslovnu jedinicu B u kojoj imam 3 000 000 isto, da li sam usao u PDV jer se racuna ukpno ili nisam jer se racuna odvojeno.

a pod 2 - cuo sam da PREDUZECE mora biti u PDV-u bez obzira dal ima 2 ili 3 miliona godisnje - moje pitaje je da li je ovo istina , tj da li mogu otvoriti preduzece i izbeci PDV i plus ako iam preduzece i 3 poslovne jedinice koje prave po 3 000 000 ( a pritom totalno razlicite - pekarstvo,ugostiteljstvo,marketing) zasto bih ja bio u PDV-u, onda cu otvoriti 3 preduzetnicke radnje.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 06:09 - pre 172 meseci
Rekoh ti da se poslovne jedinice na računaju. Gleda se ukupan prihod firme, bez obzira na broj jedinica. U tvom primeru je firma napravila 6 miliona i mora u PDV. Zamisli da je tako ko što ti kažeš, pa svi bi otvarali poslovne jedinice i tako izbegavali ulazak u PDV.

Napisao sam ti odgovor i za pod dva, preduzeće, preduzetnik i fizičko lice mora da uđe u PDV ako prevali 4 miliona prihoda. Dakle, da ponovim još jednom, granica za ulazak u PDV za preduzeća je 4 miliona. Ako imaš prihod preko 2 miliona, ti možeš po svojoj želji da se dobrovoljno prijaviš na PDV ali preko 4 miliona MORAŠ!

Pošto PDV radi po firmi a ne poslovnim jedinicama, otvaranjem poslovnih jedinica nećeš izbeći PDV.
Možeš da otvoriš više preduzeća i u tom slučaju svako ima svoj prihod.
Više radnji ne možeš da otvaraš jer radnje glase na ime i prezime. Jedino da se radnja registruje na nekog drugog. Nije retak slučaj da neko otvori radnju na ime svoje žene, oca ili neke bliske osobe i posluje preko njih.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.artcommunication.rs.



+1349 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 09:37 - pre 172 meseci
Saja, kako sad 4 miliona, zar nije bilo 3 miliona, čini mi se da se sve vreme pričalo da je granica za PDV 3 miliona?
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 10:04 - pre 172 meseci
Saja je u pravu. Verovatno misliš na paušalce i njihov ukupan prihod ako premaši 3 miliona moraju da počnu da vode knjige.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.artcommunication.rs.



+1349 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 14:19 - pre 172 meseci
Deker, pogledaj još jednom šta je napisao Saja, šta ja, a šta ti.

I ja mislim da je granica za PDV 3 miliona, kako vidim to kažeš i ti, a Saja kaže 4.
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 14:41 - pre 172 meseci
Izvod iz Zakona o PDV:
Citat:
Član 33.
Lice čiji ukupan promet dobara i usluga, osim prometa opreme i
objekata za vršenje delatnosti (u daljem tekstu: ukupan promet) u prethodnih
12 meseci nije veći od 4.000.000 dinara, odnosno ako pri otpočinjanju ili u
toku obavljanja delatnosti proceni da u narednih 12 meseci neće ostvariti
ukupan promet veći od 2.000.000 dinara (u daljem tekstu: mali obveznik), ne
obračunava PDV za izvršen promet dobara i usluga.


Znači, za PDV je 4 miliona, kako sam čini mi se i napisao.

Pravo za paušalno oporezivanje ne može se priznati preduzetniku čiji je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez, odnosno čiji je planirani promet kada počinje obavljanje delatnosti - veći od 3 miliona dinara (Na ovo sam mislio kada sam spomenuo paušalce).

Jedno sa drugim nema neke veze, ali sam pomislio da si možda pomešao cifre, verovatno nisam trebao ni da pominjem paušalce, samo sam uvećao zabunu. Izvini.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 16:28 - pre 172 meseci
Nastala je zabuna, dakle, granica za obavezan ulazak u PDV sistem je 4 miliona a granica do koje neko može imati status paušalca je 3 miliona. Jedno sa drugim nema veze pa ne treba mešati.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
91.148.111.*



+1349 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 16:54 - pre 172 meseci
Konkretno pitanje:

Neki paušalac ima prihod u prethodnih godinu dana 3,2 miliona dinara.

Mora li da uđe i sistem PDV-a ili ne mora?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 17:27 - pre 172 meseci
Ne mora. Samo više neće biti paušalac.

Primetio sam da ima ljudi koji vezuju paušalce sa PDV-om po principu, il sam paušalac il sam u PDV sistemu. To neme veze jedno sa drugim. Možeš da ne budeš paušalac i da ne budeš u PDV-u. Jedino što ne može je da budeš i paušalac i u PDV-u.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
91.148.111.*



+1349 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 18:26 - pre 172 meseci
Citat:
Ne mora. Samo više neće biti paušalac.


Šta će onda biti?

Očigledno da to nije jasno, pojasnite ako znate, znači koji je onda njegov status, kolike su mu obaveze, kako plaća obaveze itd.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu18.02.2010. u 20:24 - pre 172 meseci
Biće da mora da plaća porez i doprinose po ostvarenoj dobiti a ne paušalno. Dakle mora da ima knjigovođu, da knjiži prihode i rashode i na kraju godine preda završni račun kako bi na osnovu njega platio poreze i doprinose.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
91.148.111.*



+1349 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu19.02.2010. u 02:21 - pre 172 meseci
To praktično znači da mora da pravda račune, računa ulaze-izlaze itd, i sve to što rade firme u sistemu PDV-a.

Koja je onda bitna razlika između njega i onih u PDV-u, kada vidimo da su vrlo velike razlike između njega i običnih paušalaca koji niti pravdaju račune, niti imaju knjigovođu, niti (čini mi se) prave završne račune?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu19.02.2010. u 04:32 - pre 172 meseci
u jos 18%...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu19.02.2010. u 05:58 - pre 172 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: To praktično znači da mora da pravda račune, računa ulaze-izlaze itd,


Da.

Citat:
Nebojsa Milanovic: i sve to što rade firme u sistemu PDV-a.


PDV sa ovim o čemu pričamo (paušalac, ne-paušalac) nema nikakve veze.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Koja je onda bitna razlika između njega i onih u PDV-u, kada vidimo da su vrlo velike razlike između njega i običnih paušalaca koji niti pravdaju račune, niti imaju knjigovođu, niti (čini mi se) prave završne račune?


Kad si u PDV-u, plaćaš 18% na razliku u ceni. Sam si dužan da radiš obračun, predaš prijavu i platiš.

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu20.02.2010. u 15:33 - pre 172 meseci
Jasno mi je da naplaćuješ od klijenata 18% veći iznos, ali to nije neki problem pošto se taj iznos njima vraća, zato to i nisam uzeo u obzir pri tom pitanju.

Ono što je bitno je da čim pređeš tri miliona - ti moraš da pravdaš ulaze-izlaze (što je ogromna komplikacija koju ispod tri miliona nemaš), i da osim toga na ostvarenu razliku plaćaš još 10% poreza na dobit, jel tako?

Tih 10% ti se direktno izbija iz džepa i to je onda prava suštinska razlika koja se prilikom prelaska preko 3 miliona dešava, zar ne?

Ima ili još nečega takvog?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu20.02.2010. u 16:21 - pre 172 meseci
Nameti paušalca i ovih koji nisu paušalci su otprilike isti. Imaš porez i doprinose. Samo paušalci to plaćaju paušalno, na iznos koji im odredi poreska uprava a ovi drugi moraju da vode knjige pa plaćaju tačno onoliko koliko su radili. Radiš više - više plaćaš, Radiš manje - manje plaćaš. Kod paušalca plaćaš uvek isto stim što i tu iz godine u godinu poreska uprava prati tvoje prihode i koriguje iznos paušala. Ako na primer završiš godinu sa 2,5 miliona prihoda, za sledeću godinu sigurno nećeš dobiti rešenje da plaćaš 10 hiljada mesečno nego više.

Naravno da su paušalci u prednosti jer ne moraju da se bave vođenjem poslovnih knjiga niti imaju izdatke za knjigovođu. To je pogodnost koju svaku treba da iskoristi ukoliko se bavi uslužnim delatnosima i ima male prihode (do 3 miliona godišnje). Paušalaca ima dosta i država prosto neće da se bakće sa njima u pogledu vođenja poslovnih knjiga. To su male pare da bi se pravila mašinerija za kontrolu tolikog broja malih privrednika. Sa druge strane, ko hoće da se bavi ozbiljnim biznisom koji pravi "dobre" pare, knjige moraju da se vode.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu21.02.2010. u 00:12 - pre 172 meseci
Citat:
S A J A:Kod paušalca plaćaš uvek isto stim što i tu iz godine u godinu poreska uprava prati tvoje prihode i koriguje iznos paušala. Ako na primer završiš godinu sa 2,5 miliona prihoda, za sledeću godinu sigurno nećeš dobiti rešenje da plaćaš 10 hiljada mesečno nego više.


Koliko vise? Da li je to neka znacajna razlika ili ne?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu21.02.2010. u 12:26 - pre 172 meseci
Ne znam nikoga ko je imao tolike prihode pa da ti kažem tačno ali reko bih da će paušal biti prilično veći. Porezi i doprinosi su 46% od prihoda. Kad krećeš da radiš, poreska uprava ti napravi paušal prema prosečnoj zaradi u tvojoj opštini (ima i nekih olakšica). Ako ti napraviš 2.5 miliona, po meni je realno da dobiješ sledeći paušal koji čini 46% od toga.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: prosta pitanja na koja verovatno vec postoje odgovori na ovovom forumu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11961 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.