Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?

[es] :: Elektronika :: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?

[ Pregleda: 9610 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MaliZoki
Zoran G Majstorovic
Dizajner
Beograd

Član broj: 250741
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?10.02.2010. u 02:33 - pre 172 meseci
Imam mali problem sa napajanjem...
Ulaz od strujnog adaptera na laptopu je verovatno izgoreo, znaci uopste ne radi ulaz i laptop je mrtav te nije moguce izvrsiti punjenje baterije od laptopa koja je ispravna, inace je i baterija vrlo losa tako da drzi nekih 20 min u proseku.

Adapter je ispravan skroz...

Laptop radi na bateriju, tacnije probao sam od drugog istog takvog laptop-a i na bateriju radi perfektno, ponasa se ok, dok ni jedan strujni adapter ne daje znakove zivota u njemu...

Laptop je marke "Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5515" i kupljen je pre 2-3 godine...
Oznaka modela baterije "FOX-EFS-SA-XXF-04"

Interesuje me :

Da li je moguce spojiti ispravljac/strujni adapter direktno na mesto gde se baterija postavlja u laptopu ?

Kad se baterija izvadi vidi se 6 malih zlatnih plocica, pa sam dobio od druga ideju da su samo dve glavne, tj. plus i minus i da za te dve odredjene postoji mogucnost da se spoji direktno napajanje na to mesto gde se baterija nalazi, tacnije gde se postavlja...

Bio sam kod tri RTV mehanicara koji se bave ovom tehnikom pomalo, ne sasvim i svi daju slicne dijagnoze:

Mozda je otisao dzek u koji se bode adapter, pa isprobavaju da li je adapter ispravan i na kraju konstatuju da je laptop i adapter ok ali je na ploci negde kvar oko tog dela koji sprovodi struju do baterije i unutar samog laptopa kao maticno napajanje, tako da oni nisu nadlezni te mi savetuju da se to odnese u oficijalni servis...

Posto je garancija istekla hakerisao bih sam oko toga ako je moguce, tj. ako treba neki deo da se napravi izmedju struje i laptopa naravno da cu da pitam nekog od lokalnih majstora...
==================================================
Na pozadini laptopu pise :
20V===3.25A or 4.5A

Na pozadini baterije pise :
14.8V===2000mAh
==================================================
Laptop radi inace bez baterije, tj. nije potrebna baterija da bi laptop radio sa klasicnim strujnim napajanjem.
==================================================
Da li je to moguce izvesti i na koji nacin da bude dugotrajno... Hvala puno unapred svima dobre volje...
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?10.02.2010. u 06:00 - pre 172 meseci
Malko sam zbunjen celim postom i pitanjem.
U principu trebao bi rasklopis lapitopic i Jack za napajanje nanovo zalemis za plocu , ako je totalno izgoreo naruci novi imas na e-bay-u i uradi po prvobitnom uputstvu...



 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.ipb.ac.rs.



+128 Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?10.02.2010. u 09:34 - pre 172 meseci
dobri ti RTV mehanicari. jel ijedan od njih otvorio laptop i pogledao stampu, dzek i osigurac?
 
Odgovor na temu

MaliZoki
Zoran G Majstorovic
Dizajner
Beograd

Član broj: 250741
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?10.02.2010. u 11:43 - pre 172 meseci
Hvala na savetu za kupovinu novog dzeka, a ko zna da li je on, mozda je nesto na ploci drugo... Nije ni jedan RTV pogledao stampu, niti ga je otvarao, uglavnom me interesuje da li je moguce da se to nakaci na ulaz od baterije ?
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
109.93.233.*



+101 Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?10.02.2010. u 16:20 - pre 172 meseci
Citat:
MaliZoki:,,,,,,uglavnom me interesuje da li je moguce da se to nakaci na ulaz od baterije ?


Kako mislis da punjac zakacis DIREKTNO na ulaz Baterije ( Akumulatora)-?
Stipaljkom,Lemljenjem,Bodenjem na kontakte ili Nekom provizorijom ?

-Nece to bas moci tako,(gledano iz ugla punjaca)
a da to bude korisno i dugotrajno,

 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?10.02.2010. u 17:37 - pre 172 meseci
Citat:
MaliZoki: Kad se baterija izvadi vidi se 6 malih zlatnih plocica,
pa sam dobio od druga ideju da su samo dve glavne, tj. plus i minus i da za te dve odredjene
postoji mogucnost da se spoji direktno napajanje na to mesto gde se baterija nalazi, tacnije gde se postavlja...

Koliko ja vidim Zokija interesuje samo ovo gore.
Predlažem da mu neko (ko zna) konkretno odgovori na jasno postavljeno pitanje,
a da odluku kako će to izvesti prepusti Zokiju.
 
Odgovor na temu

MaliZoki
Zoran G Majstorovic
Dizajner
Beograd

Član broj: 250741
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?10.02.2010. u 20:55 - pre 172 meseci
Hvala Vam puno svima, na opstem interesu za moju muku... :) Najverovatnije lemljenjem, bilo kakvim nacinom samo da se spoji direktno struja na baterijski ulaz, naravko ako treba da se napravi neki uredjaj tj. premosnik ili sta vec ... cisto da bude posrednik pri spajanju na tih 6 zlatnih plocica na izlazu laptopa... Znaci da je moguce to izvesti ? I da se sa tom idejom obratim RTV mehanicaru ? A konkretno sta da predlozim majstoru a da ne ispadnem glup...

Generalno treba da se rastavi lap i baterija pa da se uporedi koje od tih 6 su glavne i na njih nalemiti kabal od adaptera ???
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?10.02.2010. u 21:51 - pre 172 meseci
Mozda taj konektor za napajanje ima ugradjen osigurac, koji je crkao ? Ovo kazem zato sto npr. svi usb izlazi imaju ugradjen osigurac, za koji vecina servisera nikad nije culo.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.mbb.telenor.rs.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?12.02.2010. u 08:18 - pre 172 meseci
Moj odgovor uzmi sa rezervom , pošto ne smem da kažem da poznajem problematiku .

Ti kontakti iz baterije , nisu bezveze postavljeni . Oni vrše kontrolu rada i ispravnosti baterije , kao i njeno punjenje .

Kao što si i sam naveo napon na bateriji je 14,8 V a adaptera je 20V , što jasno kaže da direktno ne sme da se poveže .

Što se tiče konektora , to ako znaš , možeš i sam da prelemiš , naravno ako imaš nov .

Ako na bateriji zezneš nešto , pa priključiš pogrešno , jedno lepo i dimljivo bum bi moglo da se desi .
 
Odgovor na temu

radekursinovic
radekursinovic
radiotehnicar,Lasta
Beograd

Član broj: 198000
Poruke: 189
213.240.50.*



+1 Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?12.02.2010. u 08:44 - pre 172 meseci
Najpametnija stvar koju možeš da uradiš je sledeća:
Po džeku punjača kupiti, nabaviti odgovarajući adapter.
Jeste komplikovano, jeste pipavo ali TREBA otvoriti laptop jeste posao od nekoliko sati, rastura se skoro ceo, ali posle radi kao NOV. Uglavnom je štampa nagorela i sam džek oštećen, da li ćeš odatle izvući DVE žice napolje ili promeniti i zaletovati nivi tvoj izbor. Sama popravka je posao od 5 minuta, ali doći do toga je dugotrajan posao.
Sve drugo neće da valja. Tvoj laptop nije prvi a neće biti ni poslednji sa tim kvarom.
Sva elektronika je u dosadašnjim mojim slučajevima bila ispravna, ali "izgorelo" je zbog lošeg kontakta.
Privikavam se na Windows 7 ali teško, godine čine svoje
 
Odgovor na temu

Dejan62

Član broj: 253652
Poruke: 2
*.madnet.sohosistem.net.



Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?05.03.2010. u 07:31 - pre 171 meseci
U principu je moguce to sto zelis da uradis ja sam ranije imao slican problem i evo ima dva nacina.Prvo moras da otvoris bateriju zato sto je u bateriji elektronika koja regulise napajanje laptopa kada nije na punjacu kod nekih modela baterija se deli na vise napona koji sluze za razne indikacije u samom racunaru u tom slucaju moras da napravis adapter sa odgovarajucim naponima na primer 14v pa izvod za 3 v ili pet sve zavisi od modela to je slucaj prvi .Drugi je ako je u bateriji nema izvoda za kontrolu to je i najlakse. u oba slucaja moras da izvadis akumulatore iz kucista baterije i spojis spoljni adapter na prikljucak plocice elektronike probusis kutiju za kabal koji vodi od adaptera koji je prilagodjen za napon koji odgovara bateriji sastavis kuciste baterije i stavis u leziste racunara i onda radi ali kazem samo ovako: napajanje staviti na plocicu baterije ne spolja nego unutra odlemis zice od akumulatora nikako ne spajati sa prikljucenim akumulatorima jer moze doci do zagrevanja i razaranja akumulatora posto na ovaj nacin ne postoji regulacija napajanja istih.Npominjem sama operacija nije tako jednostavna i zahteva odredjeni nivo znanja tako da svaka greska moze da dovede do unistenja sektora za napajanje u racunaru jos i ovo novi adapter mora biti sposoban da da struju odredjene jacine u amperima nadam se da je ovo jasno pozzz.
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?08.03.2010. u 21:41 - pre 171 meseci
Ako smeš da čačkaš oko laptopa rasklopi ga i nalemi na mesto kontakta za džek ispravljača jedan kablić na čijem kraju će biti džek koji odgovara tvom punjaču i izoluj ga termo skupljajućom bužirkom, to će ti rešiti problem nemoj samo da preteraš sa dužinom kablića da ti ne bi smetao u mobilnom rad kraj oko.
Inače ono da lemiš kontakte na mesto gde treba da dodje baterija zaboravi jer ako si primetio napon baterije i punjača laptoa nije isti kod većine modela tako da ćeš napraviti samo veći džumbus.
Ako pak nemaš iskustva najbolje odnesi to u servis da ti srede.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Laptop - Izgoreo ulaz za napajanje, najbolja alternativa ?

[ Pregleda: 9610 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.