Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pretvaranje procenta u razlomak uz uslov <,=,>

[es] :: Office :: Excel :: pretvaranje procenta u razlomak uz uslov <,=,>

[ Pregleda: 7812 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.



+2 Profil

icon pretvaranje procenta u razlomak uz uslov <,=,>11.12.2009. u 19:23 - pre 174 meseci
- U ćeliju C1 se upisuje broj koji predstavlja procenat neke vrednosti
- Ćelije A2:J2 : nominalne oznake za razlomke
- Ćelije A3:J3 : procentualni iznos pretvoren u broj na osnovu imenioca razlomka
- Ćelije A4:J4 : vrednost izražena razlomkom u odnosu na vrednost iz ćelija A3:J3 uz uslove <,=,>
Ovo što je urađeno do 1/5 funkcioniše ali već za 1/5 ne mogu da upišem tačnu formulu po principu formule za ¼ jer mi pokazuje greške poput „value“ ili da sam koristio previše argumenata.
Pretpostavljam da sam ja izabrao najkomplikovaniji način za rešenje problema.
Da li postoji druga formula za pretvaranje procentualne vrednosti u razlomak uz uslov <,=,>. ?
Zahvalan, svim ljudima dobre volje.


Snić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: pretvaranje procenta u razlomak uz uslov <,=,>12.12.2009. u 14:04 - pre 174 meseci
Ne verujem da sam ukapirao šta se traži - malo sam ti ispravljao greške a malo improvizovao, pa vidi sam.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
217.24.21.*



+2 Profil

icon Re: pretvaranje procenta u razlomak uz uslov <,=,>12.12.2009. u 19:05 - pre 174 meseci
To je otprilike ono što je potrebno ali je potrebna veća preciznost. U redu koji sam ispisao ispod su prave vrednosti koje su neophodne u primeru koji ste vi radili.
Preciznost se ostvaruje preko broja u ćelijama A3:J3.Npr. ako je u ćeliji F3 5,60 to znači da je 80% > 5/7. Da li je moguće postaviti formulu koja će ovako izračunavati odnos ovih brojeva ? Hvala za dosadašnji uloženi trud.


[Ovu poruku je menjao Siki 5 dana 13.12.2009. u 12:29 GMT+1]
Snić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
*.3dnet.rs.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: pretvaranje procenta u razlomak uz uslov <,=,>13.12.2009. u 12:15 - pre 174 meseci
Formula za 9/10 je ispravna i ostaje takva kakva je. Za ostale slučajeve (ako sam razumeo) problem bi mogao da se formuliše ovako:
Za procenat p i zadati imenioc m naći ceo broj n za koje je
(n+1)/m < p <= n/m
odnosno pošto su svi brojevi veći od 0
n+1 < mp <=n
U tom slučaju ceo broj n može da se dobije preko excelove funkcije roundown, ako se za broj decimalnih mesta uzme 0.

Da bi to postigao u tvojoj tabeli, pošto mi je potreban imenioc m kao ceo broj,zgodnije mi je da uvedem pomoćni red u koji unosim imenioc m a onda u trećem redu razlomke računam i prikazujem kao =1/A2 itd.
n se dobija jednostavno kao
Code:
=rounddown($C$1*A2;0)

Potrebno je još pripremiti odgovarajući prikaz u Excel tabeli. To je moguće kroz sledeću formulu
Code:
=IF(A5=0;"<1";IF(A5=A4;"=";">")& A5)&"/"&A2

Ispituje se vrednost n (A5):
- ako je 0 onda je procenat p manji od 1/m i
- ako je veći od 0 onda se gleda da li je tačno jednak pm ($C$2*A2) i piše se = n/m
a u suprotnom se piše < n/m




Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
217.24.21.*



+2 Profil

icon Re: pretvaranje procenta u razlomak uz uslov <,=,>13.12.2009. u 16:40 - pre 174 meseci

Ovo mi je bilo potrebno kao konačna varijanta. Hvala za nesebičnu pomoć. Impresioniran sam onim što znate da odradite u Exelu ,svaka čast. Još jednom hvala Vama i Zokc-u.
Snić
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: pretvaranje procenta u razlomak uz uslov <,=,>

[ Pregleda: 7812 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.