Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sastavljanje i konfiguracija mreze sa ubuntu serverom kao osnovom kako?

[es] :: Linux mreže :: Sastavljanje i konfiguracija mreze sa ubuntu serverom kao osnovom kako?

[ Pregleda: 3513 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DeDaMrAz
Dragan Savatic
Valjevo

Član broj: 7577
Poruke: 303
*.dynamic.adsl.itsisp.net.

ICQ: 147662292
Sajt: www.gsmreverse.com


Profil

icon Sastavljanje i konfiguracija mreze sa ubuntu serverom kao osnovom kako?23.07.2009. u 12:55 - pre 179 meseci
U kratkim crtama: Linux Ubuntu server na HP-110 G5, 5-10 XP racunara i 1 ADSL modem...

Ubuntu koristim preko webmina (first timer) ali mi nikako ne polazi za rukom da ga konfigurisem, ali nikako!!!

Potrebe:

DHCP server
DNS server (lan)
SAMBA server

mozda SQUID, ali nije obavezno

later on MAIL server, lokalna stranica...

Dakle konacno pitanje, moze li mi neko pomoci kako da konfigurisem ubuntu za sve potrebne operacije?

Pokusavao sam da podesim DNS ne bi li mi radio resolve imena u lan-u ali bez uspeha,

Disclaimer:

Preko 10 dana aktivnog googlanja (pod aktivnim podrazumevam 8+ sati provedenih uz racunar), 1000 strana kojekakvih konfiguracija, "howto`s"-a i tutorijala ali i dalje ne mogu da nateram server da reaguje kako ja hocu Ima li ko iskustva sa ovime a voljan je pomoci, posto pocinjem strasno da sumnjam u sebe i sopstveni intelekt... Na kraju svih krajeva, cak i profesionalna strucna pomoc (money involved) dolazi u obzir jer stvarno postajem ocajan... glup!

Ako neko ima voljan moze me naci i na ICQ# 147662292 ili skype d.e.d.a.m.r.a.z.

Zahvaljujem



...I believe...
 
Odgovor na temu

DeDaMrAz
Dragan Savatic
Valjevo

Član broj: 7577
Poruke: 303
*.dynamic.adsl.itsisp.net.

ICQ: 147662292
Sajt: www.gsmreverse.com


Profil

icon Re: Sastavljanje i konfiguracija mreze sa ubuntu serverom kao osnovom kako?24.07.2009. u 06:59 - pre 179 meseci
Mozda cak i blog napravim od ove teme

Malo detalja vezanih za temu, ako nista, cisto da notiram negde zbivanja, a u slucaju da nesto uradim mozda bude kasnije nekome od pomoci.

Ubuntu 9.04 instaliran sa svim propratnim paketima, na SW RAID1 kombinaciji HDD-ova. RAID po zelji podesen prema sledecim hint-ovima

Ubuntu SW RAID konfiguracija

Zatim iz konzole nakon logovanja uradjeno sledece:

sudo apt-get update

pa

sudo apr-get upgrade

kako bi instalirali najnovije pakete i update.

Na redu je Webmin koji se instalira na sledeci nacin:

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_x.xxx_all.deb

gde je x.xxx verzija programa u formatu 1.480 (aktuelna u toku moje instalacije), isto je moguce uraditi i sa sajta samog autora gde se nalaze beta i developer verzije

wget http://download.webmin.com/devel/deb/webmin_x.xxx_all.deb (aktuelna u momentu pisanja ovoga je 1.485)

Po preuzimanju fajlova potrebno ih je raspakovati i instalirati, u konzoli ukucati sledece:

sudo dpkg -i webmin_x.xxx_all.deb

Obicno nisu svi zavisni programi instalirani, ponovo u konzoli uneti

sudo apt- get install -f

i sacekati da se proces zavrsi, nakon toga bi trebali dobiti dialog:

You should now be able to login to Webmin at the URL https://localhost:10000/

Naravno logovanje se odnosi na drugi racunar koji je na mrezi sa koga cete pristupiti serveru i konfigurisati kroz webmin potrebne parametre svog servera. Za pocetak je dosta, nastavicu da unosim izmene i preciznija objasnjenja ukoliko nateram server na poslusnost

P.S.Znam da ovo izgleda kao beginners guide ali od necega se mora krenuti ziveli...



...I believe...
 
Odgovor na temu

DeDaMrAz
Dragan Savatic
Valjevo

Član broj: 7577
Poruke: 303
*.dynamic.adsl.itsisp.net.

ICQ: 147662292
Sajt: www.gsmreverse.com


Profil

icon Re: Sastavljanje i konfiguracija mreze sa ubuntu serverom kao osnovom kako?20.08.2009. u 09:21 - pre 178 meseci
Posto se niko ne oglasava a ja moram da napravim nesto sa ovime odlucio sam da krenem sam i "svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujem" (c) Slavko Stimac...

Uspeo sam da konfigurisem DHCP i DNS cak i internu stranicu da postavim (ona je irelevantna trenutno, zahteva dosta rada i vremena ali tu je) koja se interno dobija na adresu www.nesto.lan. Gde je nesto naziv firme u kojoj se radnja fabule izvrsava

Trenutno sam u fazi postavljanja/podizanja/konfiguracije mail servera kome ce korisnici moci da pristupe kroz mail.nesto.lan

Moram da nastavim sa radom ali cu ovde dopisati kasnije korake koje sam nacinio kako bih osposobio server i pustio ga u pogon. Nadam se da ce nekome biti interesan ovaj "blog" i da ce mozda nekome biti od pomoci ako se odluci da odradi nesto slicno/isto....


...I believe...
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Sastavljanje i konfiguracija mreze sa ubuntu serverom kao osnovom kako?20.08.2009. u 09:31 - pre 178 meseci
Dragane, evo da malo prekinem blogovanje :)
Super je što sa nama deliš iskustva u vezi konfiguracije lokalne mreže. Mala sugestija: neke trivijalne delove si detaljno pojasnio, a vrlo malo si pisao o složenijim podešavanjima. Ako možeš, bilo bi dobro da u par rečenica opišeš podešavanje DNS-a, DHCP-a i maila u sledećem postu.
 
Odgovor na temu

DeDaMrAz
Dragan Savatic
Valjevo

Član broj: 7577
Poruke: 303
77.46.147.*

ICQ: 147662292
Sajt: www.gsmreverse.com


Profil

icon Re: Sastavljanje i konfiguracija mreze sa ubuntu serverom kao osnovom kako?25.08.2009. u 07:07 - pre 178 meseci
Code:
Creating a Virtual Host with Webmin

These instructions apply to Webmin version 1.450

Create a folder where you wish to store your sites files. 
You can do this in the Others > File Manager section. 
We typically use something like: /sites/domainname.com/http/
Setup the vhost.
Click on Servers > Apache Web Server in the left hand menu.
Click the “create virtual host” tab.
You can leave most settings as their default values, but you should fill out the following:
Port: Generally, you’ll want to use port 80.
Document Root: This is folder where you site’s files will be stored. Pick the folder you created in step 1.
Server name: This is just your site’s domain name, e.g. domainname.com (leave out the www.)
Click “Create Now”
Add a server alias for www.domainname.com 
Click on the “Existing Virtual Hosts” tab in Servers > Apache Web Server.
Click the virtual server you just created.
Click on “Networking and Addresses”
In the “Alternate Virtual Server Names” box, add any additional server aliases you want to use for this site, such as www.domainname.com
Press “Save”.
Click “Apply Changes” to get Webmin to restart Apache.


Recimo jedan od interesantnih detalja....
...I believe...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux mreže :: Sastavljanje i konfiguracija mreze sa ubuntu serverom kao osnovom kako?

[ Pregleda: 3513 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.