Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)

[es] :: Baze podataka :: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)

[ Pregleda: 5081 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Magica
student
Kragujevac

Član broj: 224665
Poruke: 3
213.244.208.*



Profil

icon IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)05.06.2009. u 11:12 - pre 181 meseci
Potrebna mi je pomoc za izradu konteksnog, korenskog dijagrama i matrice CRUD. Knjigu "Projektovanje IS" od Alempija Veljovica ne mogu da nadjem.
Opis skladista podataka izgleda ovako:
Reklamacija: <Šifra PS,
Šifra KU,
Sifra PR
Sifra ovlascenog lica
Broj racuna
Broj reklamacije
Datum reklamiranja
Datum kupovine
Opis reklamacije
Napomena>
 
Odgovor na temu

Crtani
Dejan Savic
Beograd

Član broj: 95930
Poruke: 46
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.klikeri.net


Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)08.06.2009. u 00:08 - pre 180 meseci
Kapiram da se i ovde radi o nekom seminarskom koji ce iza akademske terminologije sakriti nedostatak razumevanja sustine, ali i za tebe i za ovaj forum bi bilo najkorisnije da malo detaljnije, najobicnijim recima, objasnis poslovni proces koji zelis da modelujes.
Sta se tu u stvari desava? Neko je kupio nesto (sta?) i sada to vraca uz reklamaciju ili ima neke zalbe? Nije mi jasno na sta se odnosi ovo "maloprodajni objekat" i zasto je to vazno. KU je pretpostavljam kupac? PR je prodavac ili prodavnica ili proizvod?
PS je valjda poslovni sistem? Ne znam kako se prodaju ti "poslovni sistemi" pa je vazno i da li ih moze biti vise na istom racunu. Koje su jos vazne osobine PS-a, KUpca, PRodavnice/PRodavca? Sta se desava sa reklamacijom po njenom prijemu?

Dakle, opisi sto detaljnije problem, i onda ce i tebi i drugima biti jasnije o cemu se radi. Ljudi ce moci da ti pomognu, a ti ces moci da ih razumes.

Pozz









 
Odgovor na temu

Magica
student
Kragujevac

Član broj: 224665
Poruke: 3
213.244.209.*



Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)08.06.2009. u 19:15 - pre 180 meseci
Radim zadatak iz Informacionih sistema - IS za Reklamaciju poslovnog sistema (ja sam uzela konkretno da radim za poslovni sistem Time Out). Vazno je da li se radi o maloprodaji ili veleprodaji zato sto se u veleprodaji koristi mnogo vise dokumenata i to dodatno komplikuje proces ( izbegavam evidentiranje naloga za narucivanje, naloga o isporuci, zapisnika o prijemu itd.)
Jednostavnje je za maloprodaju.Proces ide ovako: Kupac kupuje robu u nekoj prodavnici, ovlasceno lice mu izdaje racun, kupac vraca tj.reklamira robu. Zatim nadlezno lice popunjava reklamacijski list, i nalog za ispravku, i sve to uz proveru stanja zaliha u magacinu. Kupcu se vraca novac, ili se proizvod menja za drugi. Sifra PR je sifra proizvoda. Ne znam da li je u okviru te moje matrice procesi/klase podataka potrebno napraviti podsistem za prodaju???
Mnogo je komplikovano ovo modeliranje procesa za studenta ekonomije :(
Evo kako sam ja otpocela taj moj zadatak s obzirom da kasnije ide rad u Accesu- kreiranje tabela, relacija, upita itd.ali to nije problem.

[Ovu poruku je menjao Magica dana 08.06.2009. u 20:32 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Crtani
Dejan Savic
Beograd

Član broj: 95930
Poruke: 46
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.klikeri.net


Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)08.06.2009. u 23:34 - pre 180 meseci
Evo za sada sta ja vidim kao neke dileme ili probleme u pokusaju da razumem sistem:

- Ceo problem se posmatra na nivou jednog poslovnog sistema. To znaci da ti ne treba tabela POSLOVNI SISTEMI. Ona bi ti bila potrebna ukoliko bi tvoje resenje moralo da prati proces reklamacije u vise poslovnih sistema, sto nema logike. Kada izbaci tabelu POSLOVNI SISTEM, odmah izbacujes i sva SifraPS obelezja, jer se ionako svaki entitet u svakoj tabeli odnosi na jedan te isti PS.

- Datum izdavanja racuna je isto sto i datum kupovine, bar sa aspekta reklamiranja proizvoda. To znaci da ti oblezje DatumKupovine ne smes da imas i u tabeli Reklamacije. Dovoljno je da znas o kom racunu se radi, onda imas i informaciju o datumu.
- Isto vazi i za kupca. Dovoljno je da znamo za koji je racun vezana reklamacija da bismo znali koji je kupac u pitanju.

- Racun i Pozicije racuna:
Nije potrebna sifraKU u stavkama racuna, dovoljno je da znamo kom racunu stavke pripadaju.
Isto vazi i za sifru ovlascenog lica.
Podatak Vrednost Racuna ne sme se smestati u bazu racuni, on se izracunava upitima na osnovu stavki racuna i cena proizvoda.
Cena proizvoda je tema za sebe. To jeste osobina proizvoda, i zato treba da je u tabeli prozivodi ali na tom mestu Cena prozivoda je samo Aktuelna Cena Proizvoda. Nama je bitno koja je cena bila u trenutku svake prodaje ("istorijska cena"). Ako te bude zanimalo kako to da izvedes, a da izbegnes redundantnost podataka, mozemo da pricamo i o tome. Za skolske potrebe mislim da je tvoje resenje dovoljno dobro.

- Kako je resena reklamacija? Uz svaku reklamaciju treba ti polje npr. STATUS koje ce datu informaciju kako je resena (i da li je resena svaka od reklamacija) npr. Status moze da bude (1) razmatra se (2) zamenjen proizvod (3) vracen novac proizvod stavljen u prodaju (4) vracen novac proizvod povucen (5) odbijena itd...

- U celom sistemu najvise skripi StanjeZaliha. Cela ta tabela ustvari bi trebalo da bude samo jedan upit koji na osnovu nabavki, prodaje i izdavanja robe povodom reklamacije racuna trenutno stanje. Posto vec pratimo prodaju preko racuna, i reklamacije preko reklamacija, ja bih dodao i jednu tabelu nabavke koja bi kompletirala sistem. Taj sistem onda bi ti omogucio da pravis more izvestaja za desetku, i ekipa sa foruma bi se utrkivala ko ce koji upit da ti napravi :)
Inace, u tom sistemu Stanje jednog prozivoda je ukupna nabavka, minus ukupna prodaja, minus reklamacije ciji je status 2.

- Tipovi podataka:
To je skroz tehnicko pitanje, ali si vecinu tipova pogresno odabrala. Savetujem ti da procitas
http://casovi.klikeri.net/?p=111
http://casovi.klikeri.net/?p=115
Tu ces lako pokapirati tipove, i lako popraviti resenje.
Zapalo mi je za oko da ti je Maticni broj tipa Number. Jedno od retkih polja koje nisi napisala da je tipa Text ustvari jeste tipa text. Ako je neko rodjen 8. juna njegov maticni broj pocinje sa 0806.... i ako je to broj onda ce se videti kao 806.... sto nije dobro... itd.

- Primarni kljucevi
Savetujem ti da se ne zapetljavas sa slozenim primarnim kljucevima (sastavljenim od vise obelezja), kao ni sa prirodnim kljucevima (kao sto je npr. broj racuna) vec da se drzis vestackih kljuceva kao SifraKupca, SifraProizvoda, SifraRacuna itd. Sve njih stavi da budu Autonumber i resila si sve probleme u vezi sa primarnim kljucevima. Ne samo da je lakse, nego je i provereno bolje resenje.


Nadam se da nisam samo otvorio nove dileme nego da sam i ponudio neka resenja i pomogao.



 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)09.06.2009. u 14:05 - pre 180 meseci
lep post i onda na kraju ovo:
Citat:
- Primarni kljucevi
Savetujem ti da se ne zapetljavas sa slozenim primarnim kljucevima (sastavljenim od vise obelezja), kao ni sa prirodnim kljucevima (kao sto je npr. broj racuna) vec da se drzis vestackih kljuceva kao SifraKupca, SifraProizvoda, SifraRacuna itd. Sve njih stavi da budu Autonumber i resila si sve probleme u vezi sa primarnim kljucevima. Ne samo da je lakse, nego je i provereno bolje resenje.


"Ne samo da je lakse, nego je i provereno bolje resenje." Ovo je samo 50% tacno, ali nema veze, svako ima pravo da radi kako smatra da treba. I svako na kraju potpisuje i brani svoj rad, u ovom slucaju pred profesorima, koji mozda i ne misle ovako...

Da ne otvaramo sad raspravu autonumber protiv prirodnih kljuceva. Smatram da je uputno procitati ovaj clanak:

http://weblogs.sqlteam.com/jef...ing-database-primary-keys.aspx

Covek ne kaze bolje je ovo resenje ili ono, samo ukazuje da nije jedno resenje uvek bolje od drugoga. A covek je MS SQL MVP, pa valjda zna nesto i vredi ga barem procitati.




 
Odgovor na temu

Crtani
Dejan Savic
Beograd

Član broj: 95930
Poruke: 46
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.klikeri.net


Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)09.06.2009. u 20:03 - pre 180 meseci
Da, to je vecita diskusija. Dosta se o tome i ovde raspravljalo. Jasno je da se ne moze reci da je jedno resenje uvek bolje, ali ako imamo situaciju kada mozemo primeniti lakse resenje (sto je veoma cest slucaj, i sto je ovde slucaj) onda ga treba primeniti.
Ne bi bilo dobro da pod ovim topikom raspravljamo o tome.
 
Odgovor na temu

Magica
student
Kragujevac

Član broj: 224665
Poruke: 3
*.uninet.net.mx.



Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 14:09 - pre 180 meseci
Pa da, sve zavisi od toga kako razmislja moja profesorka. Ja sam se strogo pridrzavala njenog prirucnika iz Accessa koji mi je dala i tu pise da je JMBG tip number, ali sve u svemu snasla sam se, po njoj ja dobro napredujem :), uradila sam i to SAMA
(za divno cudo:)) matricu klase podataka/procesi i konteksni i korenski dijagram, nesto sam i izmenila, prihvatila neke od sugestija. Hvala vam puno na svemu! Pozz
 
Odgovor na temu

Crtani
Dejan Savic
Beograd

Član broj: 95930
Poruke: 46
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.klikeri.net


Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 14:20 - pre 180 meseci
JMBG ni u kom slucaju ne moze biti Number.
Konkretno, ljudi rodjeni pre 10 u mesecu imali bi 12-cifren JMBG tj. pogresan JMBG.
A teoretski gledano, tip je odredjen skupom vrednosti i operacijama koje se nad tim vrednostima mogu izvrsiti. Number niti moze primiti sve vrednosti JMBG-a, niti nad JMBG-om treba obavljati neke racunske operacije (konkretnije, mogu se obavljati tekstualne operacije, izdvajanja odredjenih cifara na osnovu kojih se utvrdjuje datum rodjenja i pol osobe).
Btw, kad moram da kazem, i ja sam profesor informatike, i poznajem mnogo kolega koji nemaju pojma o tome sto predaju.






 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 17:31 - pre 180 meseci
Po cenu da ovo bude Off topic i da me moderator obriše, napisaću šta mislim, kada treba koristiti složene ključeve. Kriterijum treba da bude tip zavisnosti entiteta-dete od entiteta-roditelj.

Ako je dete samo identifikaciono zavisno, onda je dovoljno roditeljski ključ preneti u neključne atribute. Primarni ključ deteta je tada prost ključ: DeteID. Primer: Autor i Knjiga. Knjiga može da postoji bez autora. Autor služi da se ona identifukuje ali nedostatak autora ne ugrožava egzistenciju knjige.

Ako je dete osim identifikaciono još i egzistencijalno zavisno (primer zaglavlja dokumenta i stavke dokumenta, gde stavke ne mogu postojati bez zaglavlja) onda roditeljski ključ prelazi u ključne atribute deteta i PK deteta postaje složen: RoditeljID + DeteID.

Znači nije u pitanju da lije nešto lakše ili bolje, već do razumevanja veze u realnom životu i adekvatnog modelovanja. Ako nešto može da se bira onda koleginici savetujem da bira lakše zadatke, one u kojima nema egzistencijalne zavisnosti. Jednostavnije je za realizaciju kao u ostalom i svako nenasleđivanje ključeva.

I na kraju pitanje. Koliko je „Pozicija racuna“ egzistencijalno nezavisna od „Racuna“ u konkretnom zadatku?
I kako to izbeći profesore Crtani?

Što se tiče JMBG-a, Crtani je u pravu. Kolona treba da bude karakter tipa i dužine 13, iako se kasnije funkcije koje služe za verifikaciju JMBG-a i konrolišu 13. cifru, služe numeričkim konverzijama.






[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 10.06.2009. u 18:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Crtani
Dejan Savic
Beograd

Član broj: 95930
Poruke: 46
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.klikeri.net


Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 19:15 - pre 180 meseci
Vestacki kljuc PozicijaRacunaID je jedinstven i nije redundantan.
Kljuc PozicijaRacunaID+RacunID je redundantan. Tj. mozemo izostaviti RacunID a da svaki red u tabeli bude i dalje jedinstveno identifikovan. A bas to je jedini zadatak primarnog kljuca. Nije zadatak primarnog kljuca da nam obezbedi da svaka pozicija racuna ima racun kome pripada. To ne bi obezbedio ni slozeni kljuc.

Ipak, razumem da se tvoja primedba ne odnosi na tehnicku stranu resenja, nego na to koliko model odgovara prirodi problema.
I tu smatram da, ako teramo mak na konac (a nisam ja to poceo), prozicija racuna (koja predstavlja zapis o tome da je neka roba kupljena) moze da se posmatra i kao entitet nezavisan od racuna. U nekim izvestajima (po vrsti robe npr.) nas ne zanima sa kog racuna dolazi stavka, zanima nas samo da stavka postoji da je mozemo jedinstveno identifikovati. I u prirodi procesa prodaje je da stavke racuna nastaju pre samog racuna, dakle egzistiraju bez njega (npr. na predracunu)

Inace, imam i ja dobre primere kada treba koristiti slozene primarne kljuceve, ili koja je mana vestackog kljuca, ali ovde nije mesto za tu diskusiju.

Razumem da je ova tema suptilna, i da mala promena ugla gledanja moze da dobro resenje diskredituje, samo ne razumem cime sam zasluzio taj ironicni ton: "Profesore Crtani". To ne doprinosi diskusiji.

 
Odgovor na temu

Crtani
Dejan Savic
Beograd

Član broj: 95930
Poruke: 46
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.klikeri.net


Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 19:24 - pre 180 meseci
Moram da prizam i to da sam nesto naucio ovde o egzistencijalnoj zavisnosti.




 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 19:37 - pre 180 meseci
Izvinjavam se ako sam ironično shvaćen. To mi nije bila namera.
Profesore Rubrika ili profesore Crtani, ja sam inače poklonik tvog sajta http://casovi.klikeri.net/ i više puta sam ga linkao kao dobru referencu za početnike. Pogotovo mi se dopada Video lekcija: LookUp Wizard http://casovi.klikeri.net/?p=113 jer se u zadnje vreme interesujem za elektronsko učenje.

Koliko sam ja shvatio, Zidar je reagovao na deo tvog teksta (Prosti ključ-Složeni ključ). Ovo cenim znajući dosta njegovih modela iz Access foruma od kojih su neki bili sa dosta nasleđivanja po pitanju ključeva. No ne moramo svi da se složimo oko primera koji ponekad mogu biti dvojaki: ''tvrđi'' (sa nasleđivanjem ključeva) ili ''mekši'' za realizaciju (bez nasleđivanja ključeva). Bitno je da ljudi razumeju da složenost ključeva zavisi od vrste poslovnog problema i toga da li ga pravilno vidimo i tumačimo, a ne od naše prethodne volje ili stava.

Citat:
Crtani: ..... Nije zadatak primarnog kljuca da nam obezbedi da svaka pozicija racuna ima racun kome pripada. To ne bi obezbedio ni slozeni kljuc.....


Upravo to jeste zadatak složenog primarnog ključa.

Racun Pzicija Racuna
1 ---------- 1
1 ---------- 2
1 ---------- 3
1 ---------- 4
2 ---------- 1
2 ---------- 2
2 ---------- 3


Objasni ti šefu reklamacija da radnik treba da na računu br. 324 kuca poziciju br.17453 koja je po redu u tabeli Pozicija racuna.
Ili ja ne razumem šta je pozicija računa?

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 10.06.2009. u 20:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Crtani
Dejan Savic
Beograd

Član broj: 95930
Poruke: 46
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.klikeri.net


Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 19:57 - pre 180 meseci
Citat:

Objasni ti šefu reklamacija da radnik treba da na računu br. 324 kuca poziciju br.17453 koja je po redu u tabeli Pozicija racuna.
Ili ja ne razumem šta je pozicija računa?


E to je onda prica o tome da li koristiti vestacki kljuc i prirodni. A ne da li koristiti prost ili slozeni. Opet novi topic :)
Idealan kljuc bio bi onaj koji nema nikakve veze sa zivotom, jer sve sto ima veze sa zivotom podlozno je promeni. Idealno bi bilo da korisnik zapravo ni ne zna da postoji primarni kljuc, posebno ne vestacki. Posao primarnog kljuca je samo da nam jkedinstveno identifikuje red, a posao programera je da dobrim korisnickim interfejsom i upotrebom drugih obelezja (ne kljucnih, i ne vestackih, nego onih "prirodnijih") obezbedi korisniku resenje koje lici na realan svet.
Kada dodjes u video klub ne moras da znas vrednost svog primarnog kljuca, odmah ce te pronaci na osnovu bilo kog drugog podatka (imena recimo), ali ce dole, ispod haube, tvoj ID biti zaduzen za kasete koje si uzeo, niposto nece biti zaduzeno tvoje ime.

U ovom konkretnom slucaju, korisnik recimo moze da vidi stavke racuna sa njihovim rednim brojevima, ili sta god da mu odgovara, ali to sto je njemu najzgodnije da vidi nije najzgodniji kandidat za primarni kljuc. To je stvar onog poslednjeg sloja, interfejsa.

Citat:

Izvinjavam se ako sam ironično shvaćen. To mi nije bila namera.

Sve ok.
Sto se tice onoga "profesor", nadam se da je jasno da sam pomenu to bas zato da bih objasnio kako to nista ne znaci, a ne da sebi dam kredit, jer kao sto i tada rekoh: upoznao sam mnogo profesora koji nemaju pojma. Kao ni ova koja je rekla da je JMBG number.



 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 21:05 - pre 180 meseci
By Getsbi:
Citat:
Bitno je da ljudi razumeju da složenost ključeva zavisi od vrste poslovnog problema i toga da li ga pravilno vidimo i tumačimo, a ne od naše prethodne volje ili stava.

Upravo tako. Za dati slucaj, racun iz prodavnice, moze se posmatrati na dva nacina:
a) svaki artikl se na racunu moze pojaviti vise puta
b) svaki artikl se na racunu moze pojavit samo jednom
Ne marimo za poziciju na racunu, toga nema.

Ako je a) onda je OK da imamo autonumber za PK, nista drugo i ne mozemo imati (osim neki timestamp, sto je u sustini isto sto i autonumber)

Ako je b) u pitanju, onda se moze reci da je par (RacunID, ArtiklID) jedinstven. Eto kandidat kljuca. Ako je kandidat kljuc dobar, sta ce nam jos jedan kljuc? Govorimo o redundanci? Neiskusna osoba, ako prihvati savet da uvek treba uzeti autonumber za PK, ce to i uraditi - dodace autonumber. Pri tome moze da zaboravi da da zahteva da par (RacunID, ArtiklID) bude jedinstven. E tu smo u nevolji, jer tada vise nemamo nikakvog integriteta podataka. Bilo koja stavka se moze dodeliti bilo kom racunu a da to niko ne primeti. Zbog te zaboravnosti opasno je reci generalno "Autonumber je najbolji PK". Ako je nesto po definiciji najbolje, to cemo i uraditi, bez mnogo razmisljanja....

Upotreba vestackih kljuceva moze da prodje kada shema baze izgleda rzagranatao, zvezdasto, hijerarhisjki. To obicno ide za dva-tri nivoa duboko i desava se u trgovackim aplikacijama, koje su veoma rasprostranjene i svi o tome kao nesto znamo.

Ako je shema nije razgranata, nego je oblike mreze, ciklican orijentisani graf, onda nema druge nego slozeni kljucevi. Cak i kada nije ocigledno ciklicna, nije uvek pogodna za vestacke kljuceve. Cak i kada shema nije ocigledno mreznog oblika, kao kada se na racunu jedan artikl sme pojaviti najvise jednom, vestacki kljuc nije resenje. Verujem da je bolje reci "Ima situacija kada vestacki kljuc (autonumber) mozemo bezbedno da upotrebimo ne dovodeci integritet podataka u opasnost. Da li je konkretna situacija takva, to treba analizom utvrditi"

@Getsbi: Mislim da je moja najmonstruoznija shema ona za laboratorijska izpitivanja.
Svestan sam i ja da imati 5-6 kolona u kljucu nije bas prijatno. Medjutim, u tom konkretnom slucaju, nema drugog nacina da se obezbedi referncijalni integritet. Osim ako to ne prepustimo nekom inteligentnom korisnickom interfejsu. Moje iskustvo s programerima je drugacije. Ako neko ne zeli ili ne ume da se bavi integritetom na nivou baze podataka, taj se nece obazirati na to ni kad radi interfejs. Shema baze za labopratopriju nije bila razgranata, vise je licila na zatvoreni graf, na mrezu bez slobodnih grana. A to zahteva visekolonske kljuceve.

Onaj Jeff je naveo primer kada su vestacki kljucevi OK:

Code:


  Status   Companies
      \       |
       \      |
        \  Projects
         \    |
          \   |
           Tasks


Primetite da je graf razgranat. Sledeci primer je mreznog tipa:
Code:

     Companies
      /     \ 
     /       \
  Status   Projects
     \       /
      \     / 
       Tasks 



Ovde je Jeff dokazao (pokazao) da vestacki kljucevi ne bi prosli.

Evo ponovo originalnog teksta. Korisno je procitati, pazljivo.

http://weblogs.sqlteam.com/jef...ing-database-primary-keys.aspx








 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 21:38 - pre 180 meseci
Citat:
..... E to je onda prica o tome da li koristiti vestacki kljuc i prirodni. A ne da li koristiti prost ili slozeni. Opet novi topic....


Nažalost nije priča o prirodni ključ/veštački ključ već o potrebi da tabela "Pozicija racuna" ima složeni PK (RacunID + PozicijaID) kako bi se jasno iskazala pripadnost pozicije računu.

Govorim sve vreme o potrebi da stavka računa ili pozicija račuan ne može da živi bez saznanja o pripadnosti i da prosta identifikacija prenesenim ključem računa u neključne atribute nije dovoljna.
Redudanca može biti kontrolisana i poželjna kao u ovom slučaju ključeva i nekontrolisana kad na dva mesta u bazi vodite podatak o datumu prijema reklamacije i slične stvari. Redudanca se nikad ne može izbeći do kraja. Zato i postoji taj termin kontrolisana.


@ Zidar

Opcija pod a) mi se čini malo verovatna. Više liči na stare kasa blokove nego na dokument koji preferira da se zove Racun i da je u vezi sa Pozicije racna.

 
Odgovor na temu

Crtani
Dejan Savic
Beograd

Član broj: 95930
Poruke: 46
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.klikeri.net


Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)10.06.2009. u 22:20 - pre 180 meseci
Na fiskalnim racunima se ponavljaju artikli onako kao su provuceni kroz kasu, osim ako kasirka ne snimi odmah da u korpi imas 3 mleka pa otkuca x3.
Postoji potreba da se artikl ponovi na racunu mozda i u slucaju storniranja. Ili u slucaju nekog popusta, tipa: posle 10-tog komada imas 10% popusta.
Ostaviti mogucnost da se artikl ponovi na racunu znaci fleksibilnost. Dobra vest je da se ta fleksibilnost postize jednostavnijim resenjem.
Pa cak i da zelimo jedinstvenost kombinacije racun+artikl, to mozemo postici unikatnim indeksom. U ovom konkretnom slucaju ne vidim dovoljno dobar razlog zbog koga bih vukao slozeni kljuc dalje kroz model.
Moracu izgleda opet da naglasim da i ja smatram da, naravno, postoje slucajevi kada samo slozeni kljuc moze da resi problem, ali ovde mi to deluje preskupo.

Sto se tice prirodnosti kljuca.
Ima li, naizgled, boljeg kandidata za prirodni primarni kljuc od JMBG-a? Ko stvoren je da se navede na casu informatike kao podatak koji jedinstveno identifikuje gradjane.
Ipak, nikada ga ne bih stavio za PK. Jer ima tu nepopravljivu manu prirodnih kljuceva: ima suvise veze sa beskrajno komplikovanim i nepredvidivim zivotom.
Pravio sam bazu za upis djaka u skolu. Da je JMBG bio kljuc, bila bi neupotrebljiva kada neko ne unese na prijavu jmbg ili ga unese pogresno. Sa vestackim kljucem zapis se moze uneti u bazu, a JMBG se naknadno dopisati tj. ispraviti. I ovo mi morate verovati: jedna ucenica prosto nema JMBG. Ni u jednom dokumentu, dosla je odnekle, ne znam odakle, i nema JMBG. Prirodnost je nepredvidiva.
Sa druge strane, mana vestackog kljuca je sto garantuje jedinstvenost cak i kada se isti slog ponovo unese. Ali, kao sto vec rekoh, to se jednostavno resi tako sto se JMBG unikatno indeksira.

 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)11.06.2009. u 04:44 - pre 180 meseci
Iako se u naslovu teme pominje maloprodaja, iz drugog posta autorke:
Citat:
.... Proces ide ovako: Kupac kupuje robu u nekoj prodavnici, ovlasceno lice mu izdaje racun, kupac vraca tj.reklamira robu. Zatim nadlezno lice popunjava reklamacijski list, i nalog za ispravku, i sve to uz proveru stanja zaliha u magacinu. Kupcu se vraca novac, ili se proizvod menja za drugi......

i ''Dijagrama zavisnosti entiteta'' koji je dala u prilogu, vidim da se ne radi o kasa računu već o ozbiljnom dokumentu koji ima zaglavlje i stavke (pozicije). Oba entiteta su deo istog dokumenta. Možemo da se ne složemo oko ''skupoće'' izvedbe kada budemo znali alat u kojem će se ovo realizovati (još uvek smo na forumu Baze podataka), ali se dvojaka zavisnot, identifikaciona i egzistencijalna ne može osporiti.

Moje iskustvo je da je, kad se modeluje baza (a o tome je ovde reč), bolje postaviti nešto čvrčću vezu (u ovm slučaju složeni ključ) jer se kasnije, prilikom razvoja, premeštanjem roditeljskog ključa u neključne atribute veza može oslabiti. Suprotan smer sa ojačavanjem je uvek bio problematičan, obzirom na to dokle se odmakne u realizaciji i da li su u pitanju samo testni podaci ili poodmakli period unosa.

Drugi pasus oko JMBG-a potpuno stoji i tu nebih imao primedbi.

 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: IS za reklamacije poslovnog sistema (maloprodajnog objekta)

[ Pregleda: 5081 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.