Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE

[es] :: Fizika :: Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE

[ Pregleda: 3013 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
79.101.94.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE22.04.2009. u 15:35 - pre 182 meseci
Reč je temi na nekom drugom sajtu .
To je najveći bajkerski sajt i tamo sam postavio temu , kakva promena se dobija sa umanjenjem zadnjeg zupčanika na krajnju brzinu .
Za to ne treba mnogo pameti da se vidi da će motocikl uvećati svoju brzinu na istom broju obrtaja nego ranije .

Potrebno je da neko tačno kaže šta se dešava sa momentom na vratilu zadnjeg točka , to jest koliko je manji i ako je moguće da se kaže koliko je u tom slučaju ubrzanje manje .

Nešto od parametara :

1. prednji lančanik 16 zuba
2. zadnji lančanik 50 zuba
3. prečnik zadnjeg točka 18 inča
4. snaga motora 8kW , ne znam gde je definisana , verovatno na vratilu radilice

Krivu momenta nemam . Može i u relativnim jedinicama odnosno u procentima , kako god . Jasno je da iz ovoga ne može tačna vrednost a se dobije .

Pitanja :
1.Šta se dobija smanjenjem manjeg zupčanika za broj zuba 1 ili 2 (ili ako je lakše za smanjenje zuba 10%) , misli se na moment , snagu na zadnjem točku i ugaonu brzinu odnosno linijsku ako nije mnogo teško ...
2.Isto ovo samo ako se menja odnos zadnjeg zupčanika ...
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.eunet.yu.



+17 Profil

icon Re: Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE22.04.2009. u 21:32 - pre 182 meseci
Za vreme jednog okretaja prednji zupčanik će prevući 16 karika lanca. 16 karika lanca, kada pređu preko zadnjeg zupčanika će ga okrenuti malo manje od jedne trećine obrtaja (16/50). Što znači da se zadnji zupčanik okreće oko tri puta sporije od prednjeg. Ovo smanjenje brzine ne dolazi bez dobitka, a to je da se obrtni moment (ne volim ovaj izraz al, ajde) na zadnjem točku uvećava tri puta zato što



gde je P snaga, L obrtni momenat i gde je n broj obrtaja u minutu. Ako motor isporučuje prednjem zupčaniku 8kW pri nekom broju obrtaju onda se ta snaga prenosi lancem (uz zanemarljive gubitke) na manji zupčanik koji se okreće cirka tri puta brže od velikog. Dakle za prednji zupčanik imamo



a za zadnji



tj, ako iskombinujemo gornje jednakosti odakle je .

Tri puta veći obrtni momenat ti znači tri puta veću silu kojom točak deluje na put što znači tri puta veće ubrzanje nego kada bi i zadnji zupčanik imao 16 zuba. Zato na automobilima imaš menjač jer, kada pokrećeš auto iz mirovanja, treba ti ubrzanje što znači mali stepen prenosa, a kada ideš brzo, ne treba ti ubrzanje već veliki broj obrtaja pa onda imaš visok stepen prenosa.

Malo ćemo izraz da preutmbamo, zato što je broj obrtaja zadnjeg zupčanika gde je broj zubaca prednjeg, a broj zubaca zadnjeg zupčanika tako da je krajnji rezultat



Za odgovore na 1 i 2 samo uzmi obrtni momenat motora (), pomnoži ga sa odnosem broja zuba () prednjeg i zadnjeg zupčanika i to što dobiješ je obrtni momenat na zadnjem točku ().

[Ovu poruku je menjao NicholasMetropolis dana 23.04.2009. u 02:07 GMT+1]
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
79.101.94.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE22.04.2009. u 22:11 - pre 182 meseci
Odličan odgovor Nikolas , hvala na trudu .

Pošto je snaga P konstantna , voleo bih neke nedoumice da razjasnimo .

Prenosnim odnosom po ovome ispada da se dobija moment na uštrb brzine ?

Jel sad važi onaj obrazac F=M x a , odnosno F=L x a , gde je L ugaoni moment a a poluprečnik točka ?
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.eunet.yu.



+17 Profil

icon Re: Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE22.04.2009. u 22:37 - pre 182 meseci
Citat:
paga
Prenosnim odnosom po ovome ispada da se dobija moment na uštrb brzine ?


Da to je ideja transmisije.

Citat:
paga:
Jel sad važi onaj obrazac F=M x a , odnosno F=L x a , gde je L ugaoni moment a a poluprečnik točka ?


Ako je F sila, da.

edit: Neki su možda videli da sam napravio zamešateljstvo sa M i L (tj. momentom sile i momentom impulsa). Kao što sam rekao, ne volim termin obrtni momenat (kao da sam znao da će da me zbuni) i nesrećno sam izabrao L (standardna oznaka u fizici za moment impulsa) kao oznaku za obrtni momenat što me je kasnije zbunilo kada sam pogledao jednačine pa sam uzeo da ispravljam ono što ne treba ispravljati. Izvinjavam se zbog toga.


[Ovu poruku je menjao NicholasMetropolis dana 23.04.2009. u 00:53 GMT+1]
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.86.67.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE23.04.2009. u 12:34 - pre 182 meseci
e , da ja nisam pogrešio ...

zar nije M=F x a , a iz tog F=M / a ?
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.eunet.yu.



+17 Profil

icon Re: Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE23.04.2009. u 13:10 - pre 182 meseci
Citat:
paga: e , da ja nisam pogrešio ...

zar nije M=F x a , a iz tog F=M / a ?


Nisi. To je u redu. Objasnio sam u prethodnoj poruci zabunu sa M i L.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Fizičari , pomozite da izračunam moment , nije mnogo teško , za vas PLEASE

[ Pregleda: 3013 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.