Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko vredi CCIE kod nas ?

[es] :: Sertifikati :: Koliko vredi CCIE kod nas ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 52504 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 15:26 - pre 186 meseci
Slazem se sa time sto si napisao.Ja bih samo rekao da se Srbija donekle razlikuje od zapadnih sistema po ovome.Verujem i ja da bi svakome prijalo da ima CCIE coveka medju zaposlenima ali pitanje je sta bi on realno radio.To sto si ti naveo sve kao svoje projekte cisto sumnjam da bi ovde bio u prilici da radis bez fakulteta, cak stavise siguran sam da ne bi (telekomova politika zaposljavanja), pri tome ne branim takvu situaciju kao nesto pozitivno.

Pored svega sto si naveo, postoji jos jedna bitrna razlika izmedju CCIE i Ph.D i ogleda se u cinjenici da neko ko je samo CCIE bez formalnog skolovanja ce teko raditi u R&D.Tj da li ce prosecni CCIE biti u stanju da vodi razvoj neke nove mrezne tehnologije ukoliko se zna da je za tako nesto potreban solidan matematicki aparat i poznavanje teorije telekomunikacinoh mreza, teorije komutacionih sistema,...i da li ce biti u stanju da vodi tim ljudi koji to implementirati u hw/sw.Nisu svi PhD poslovi skoncentrisani samo oko skolstva.

Na dalje u Srbiji postoji izvestan broj cisco partnera ciji (CCXX) zaposleni imaju prilike da rade sa cisco opremom do par puta godisnje pa mi i nismo neka posebna mera za poredjenje u opstem slucaju.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 15:29 - pre 186 meseci
Ah, naravno R&D je druga priča i nisam se ni osvrtao na nju, ali to i nije sfera delovanja CCIE-a, koji je prvenstveno servisni sertifikat. S druge strane, mislim da takvih poslova u Srbiji ima takođe jako malo ;-)
 
Odgovor na temu

ikovac
Ivan Kovacevic
Cisco TAC, Cisco Systems
Brussels

Član broj: 4975
Poruke: 44
*.cisco.com.



+1 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 15:42 - pre 186 meseci
Dakle nadjoh malo vremena da se i ja upisem :)

Mogu da potvrdim ono sto je Marko napisao. Nagledo sam se i naslusao svakakvih CCIE-ova, i po meni to uposte nije garant da neko znalac. Par puta mi je doslo da ih pitam na koju prevaru su stekli CCIE zvanje. No dobro, to mozda ima malo veze sa poslom kojim se bavim.

Isto tako nisu ni si CCIE track-ovi isti. Routing&Switching je vec pomalo "izvaljen" i lakse ga je spremiti. Zato i proktori na ispitu daju te nebuloze koje nicemu ne sluze. Vise i ne znaju sta da daju.
Drugi track-ovi su vec malo drugaciji i dosta su tezi. Iz licnog iskustva vam mogu reci da je Security CCIE tesko poloziti. To valjda govore i one statistike koje je neko okacio ranije.

Takodje bih se slozio sa time da stvar ne treba posmatratio kao PhD (or whatever) vs. CCIE. Radi se o potpuno drugacijim sferama strucnosti.
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.adsl.verat.net.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 15:55 - pre 186 meseci
marko,

Posto vidim da imas dosta iskustva sa CCDX, sta mislis o tom usmerenju ?
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:03 - pre 186 meseci
Ja bih samo dodao da nas ljudi ne shvate pogrešno... CCIE je izuzetno koristan sertifikat, ako ga čovek nije dobio na prevaru (a poznato je da može i to), sertifikat garantuje dosta šitoko poznavanje štiva i razumevanje „gradiva“ na veoma visokom, upotrebljivom i praktičnom nivou. Nije bez razloga dosta na ceni širom sveta.

Što se prevara tiče, nedavno je u Pekingu uvedena nova procedura za polaganje. Naime, pre početka laboratorijskog ispita, svaki kandidat ide na desetominutni intervju da se utvrdi da li ima ikakve šanse da položi na osnovu teorijskog znanja. Naime, navodno su Kinezi smislili brute-force metod za polaganje CCIE. Masovno šalju ljude na polaganje pismenog i recimo posle nekoliko rundi imaju 50-100 koji polože. S obzirom na to da postoji ograničeni broj ispitnih labova, ovih 100 ljudi onda idu na polaganje praktičnog ispita dok ne memorišu sve. Posle 3-4 runde, teorijski mogu da proizvedu oko 20-30 CCIE-ova. Ukupni troškovi su drastično manji nego 20-30 školovanih CCIE-ova, a beneficije u vidu popusta na Cisco opremu i plasiranje ovih „eksperata“ u strane firme se isplate za 6-12 meseci.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:06 - pre 186 meseci
Citat:
Posto vidim da imas dosta iskustva sa CCDX, sta mislis o tom usmerenju ?


Tjah :-). CCDA i CCDP se ne traže previše. CCDE još uvek zvanično ne postoji ni jedan, mada se navodno Russ White već neko vreme interno potpisuje kao CCDE, tako da ostaje da se vidi.

Meni je bilo uživanje da ih spremam, ali nisam video neke preterane koristi... Videćemo ako sam položio CCDE :-).
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:09 - pre 186 meseci
Markom, hvala na jako slikovitom objasnjenju. Naravno da se svi koji su ikada nesto radili slazu da nijedan ispit nije garancija bilo cega sem polaganja ispita, ali mislim da je posle tog tvoga jasno i zasto ljudi vise cene takve sertifikate kakav je CCIE i zasto je radno iskustvo prvo i osnovno.

To za politiku zaposljavanja i da sta je u Srbiji ili Telekomu Srbija potrebno za posao je imbecilnost samo i iskljucivo Srbije i Telekoma. Uostalom, javna preduzeca su poznat problem ove zemlje i to sto ih vode kompletni imbecili, postavljeni od strane moronskih ministara a sa ciljevima zasnovanim na otimacini i licnoj koristi je glavni razlog zasto oni traze druge debile da rade za njih, a ne one koji nesto i znaju. U takvom preduzecu je zapravo i cilj nemati previse strucne, vec one koji, pre svega, dobro klimaju glavom i vicu da, za sta je diploma domaceg fakulteta vec neka potvrda... :D Kako bese onaj kad daju studentima za ispit da nauce telefonski imenik napamet? "Za kad treba da spremimo? " :D Uostalom, glavna karakteristika dobrog projekta za telekom je uvek bila sadrzana u odgovoru na pitanje "A gde sam tu ja?".

A to za R&D... M'da.. u Srbiji. :D A i ima gomila ljudi koji se bave R&D-jem, pa nemaju PhD. Ima ih koji nemaju nista, ili su diplomu dobili tek posto su napravili karijeru u IT industriji.... Da spominjem uopste MSFT? :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:15 - pre 186 meseci
Pa vidi... iako se u principu slažem sa većinom onoga što si napisao, ljudi sa kojima sam pričao u Telekomu nisu bili idioti! Naprotiv, znam više od nekoliko ljudi iz Telekoma koji su daleko od toga! Vrlo dobru priču smo imali, otvorenu na nivou koji nisam očekivao. Crtali smo njihovu mrežu, diskutovali o rešenjima koja imaju, itd. Skroz dobra ekipa ljudi - jedan direktor i jedan šef tehničke službe čijeg imena ne mogu da se setim. Ne verujem da bih te ljude ikad nazvao idiotima, ali avaj... politika kuće je politika kuće. NIsam ogorčen, samo mi je eto bilo simpatična situacija kad sam video lica posle izjave da nemam fakultet :-).
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:24 - pre 186 meseci
Evo imam ja jedno vrlo ozbiljno pitanje za drustvo :)

Ja fakat vredan momak ucim i trudim se i polozim CCNP, a na poslu iako imamo Cisco opreme imam posla da ukucavam staticke rute i provlacim VLAN-ove. Realno moje iskustvo se zadrzava na pocetnickom nivou (ne racunajuci to sto ja radim sam u dynamipsu i za pripreme ispita). Kako ja sad da nadjem poslodavca gde cu imati a) iskusnijeg kolegu koji ce mi pomoci kad zaglavim b) realno/normalno rukovodstvo c) priliku da naucim i pokazem sta mogu ili bih mogao vrlo brzo.

Nije mi samo Cisco zaduzenje da ne mislite da ceo dan blejim na poslu :D
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:26 - pre 186 meseci
Citat:
nkrgovic:
To za politiku zaposljavanja i da sta je u Srbiji ili Telekomu Srbija potrebno za posao je imbecilnost samo i iskljucivo Srbije i Telekoma. Uostalom, javna preduzeca su poznat problem ove zemlje i to sto ih vode kompletni imbecili, postavljeni od strane moronskih ministara a sa ciljevima zasnovanim na otimacini i licnoj koristi je glavni razlog zasto oni traze druge debile da rade za njih, a ne one koji nesto i znaju. U takvom preduzecu je zapravo i cilj nemati previse strucne, vec one koji, pre svega, dobro klimaju glavom i vicu da, za sta je diploma domaceg fakulteta vec neka potvrda... :D Kako bese onaj kad daju studentima za ispit da nauce telefonski imenik napamet? "Za kad treba da spremimo? " :D Uostalom, glavna karakteristika dobrog projekta za telekom je uvek bila sadrzana u odgovoru na pitanje "A gde sam tu ja?".


Da je stanje ovde lose to vidi svako ko to iole zeli, ali ovo sto si napisao je bas preterivanje.

Citat:
nkrgovic:
A to za R&D... M'da.. u Srbiji. :D A i ima gomila ljudi koji se bave R&D-jem, pa nemaju PhD. Ima ih koji nemaju nista, ili su diplomu dobili tek posto su napravili karijeru u IT industriji.... Da spominjem uopste MSFT? :D


A da sva kljucna naucna otkrica, ili ako ne sva ono svakako vecinu, na kojima se baziraju danasnje tehnologije su doneli formalno neskolovani ljudi ;) Sorry ...
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:31 - pre 186 meseci
Come to think of it...

Nikola Tesla, Thomas Edison, Bill Gates, Steve Jobs, John Chambers, Larry Page i Sergey Brin. Možda nisam u pravu za Einsteina, ali svi ostali su „formalno neobrazovani“, dalje od srednje škole :-).

Naravno, onaj drugi spisak je mnogo duži. No, to nije smisao ove teme... Niko ne spori to, it just ain't my cup of tea. :-)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:40 - pre 186 meseci
Citat:
markom: Pa vidi... iako se u principu slažem sa većinom onoga što si napisao, ljudi sa kojima sam pričao u Telekomu nisu bili idioti! Naprotiv, znam više od nekoliko ljudi iz Telekoma koji su daleko od toga!

Ma ima ih Marko, naravno, ali su ili yay-sayeri, ili su preko veze. Naravno da ima ljudi koji znaju da rade, ipak ta firma funkcionise, ali su svedeni u kalup, zatvoreni, i rade ono sto im se kaze - a ne ono sto treba, za dobro rukovodstva, a ne za dobro vlasnika firme.... (Javna preduzeca su u vlasnistvu gradjana Srbije, je'l).
Citat:
pri3rak: A da sva kljucna naucna otkrica, ili ako ne sva ono svakako vecinu, na kojima se baziraju danasnje tehnologije su doneli formalno neskolovani ljudi ;) Sorry ...

Naravno da nisu. Ne izvrci moje reci i ne karikiraj ih - nije lepo. Ja sam samo rekao da ih ima dosta koji nisu, ne tvrdim da su u vecini, samo ti zelim reci da je i to moguce, tj. da je za otkrice presudna motivacija i rad pojedinca (ili tima), zatim uslovi za rad, pa dalje... a da je njihovo formalno obrazovanje dosta nize na tom spisku.
Citat:
Branko Santo: Kako ja sad da nadjem poslodavca gde cu imati a) iskusnijeg kolegu koji ce mi pomoci kad zaglavim b) realno/normalno rukovodstvo c) priliku da naucim i pokazem sta mogu ili bih mogao vrlo brzo.

Tesko... Ako su mreze ono gde zelis da se fokusiras jedino sto mozes je da trazis posao u nekom ISP-u, ili nekoj jako velikoj firmi koja ima mnogo lokacija, tipa banke. Naravno, ako ga zelis po svaku cenu, onda ces ga i dobiti, ali budi spreman da zrtvujes JAKO puno vremena, i mozda da krenes sa manjom platom....

Jedini nacin da nesto naucis je da to radis. Na zalost, to mozda bude zahtevalo i odredjene zrtve.... :/
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ungachacha

Član broj: 182634
Poruke: 47
79.101.145.*



Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:46 - pre 186 meseci
Ja sam nov u celoj ovoj prici (sto se tice networkinga i sertifikata uopste) nemam radnog iskustva,relativno sam mlad i studiram jedan privatni fakultet informatickog usmerenja ( da se tako izrazim ),polozio sam CCNA nedavno i sad spremam CCNP. Mozda cu sad otici u offtopic (nemojte mi zameriti),ali meni nikako nesto nije jasno.Sa svih strana,sto na ovom forumu,sto na drugim, sto u nekom mojem okruzenju (da kazem da se druzim/poznajem informaticki "pismene" ljude),cujem veoma razlicita misljenja i ja stvarno ne mogu da izvucem nista korisno iz njih i da uhvatim balans izmedju svega toga.Elem,jedni kazu doktorat je bezveze,nije dosta koristan (sve sto cu ovde da navedem se odnosi na scenu u Srbiji,ipak ovde zivim,barem za sada),sa njim ne demonstriras neko znanje,ali ipak je super ako ces da radis u nekoj drugoj sferi ,ali ipak ti tu treba neka veza,da ne kazem politicka potpora.Onda kad spomenem sertifkate,tu su misljenja podeljena,mada se moze reci da su segmentirana na vise delova :D. Neki pricaju (da ne kazem argumentovano tvrde) da su sertifikati merilo znanja,drugi kazu da im pada vrednost jer ljudi sve vise koriste dumpove i ostale prevare.E onda dolazi to famozno radno iskustvo,gde ako ga nemas si u "paklu",ali kako ga steci ako ga predhodno nemas?!?!? (odnosno kako zainteresovati poslodavca ako nemas radno iskustvo.Znam,znam,catch22.
Po meni CCIE i Phd (odnosno formalno obrazovanje) predstavljaju da je osoba koja ima nesto od ova dva (ili da ne kazem oba) sposobna za "rad na duze staze" odnosno da se moze uhvatiti u kostac sa necim za sta treba vremena,mukotrpnog truda,posvecenosti,odricanja i zivaca.Svako juri znanje koje ce mu trebati i za koje misli da ce najbolje unovciti...
Ja zaista vise ne znam sta da mislim o celoj prici obrazovanja i prezentaciji sebe kod poslodavca odnosno "prodavanja" svog znanja drugome.
Eto,to su neke moje zablude i mislenja,nadam se da me zbog toga necete obasuti drvljem i kamenjem.

Jos jednom se izvinjavam ako sam otisao u offtopic.
-"Smrt vam je poluvreme,ali ne kao u pravom zivotu 15 minuta,vec 40 dana.Kada umrete vas zakopaju 2 metra pod zemlju,2 metra = 6 stopa,2 puta 6 =12,DVANAEST ZODIJACKIH ZNAKOVA!!!"
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:48 - pre 186 meseci
Citat:
nkrgovic:
Naravno da nisu. Ne izvrci moje reci i ne karikiraj ih - nije lepo. Ja sam samo rekao da ih ima dosta koji nisu, ne tvrdim da su u vecini, samo ti zelim reci da je i to moguce, tj. da je za otkrice presudna motivacija i rad pojedinca (ili tima), zatim uslovi za rad, pa dalje... a da je njihovo formalno obrazovanje dosta nize na tom spisku.


Pa moguce je naravno, ali je pitanje kako izlgeda statisticka raspodela motivisanih i zeljnih za umni rad medju formalno obrazovanim i onih koji to nisu nista drugo.Ima fenomenalnih ljudi koji vrata fakulteta videli nisu i to ne sporim, samo ovih strucno kvalitetnih ima osetno vise medju obrazovanim nego u ovoj drugoj grupaciji.Tome ne doprinosi toliko neko fenomenalno znanje koje su stekli na fakultetu koliko licni karakter i radne navike koje su ih i provele kroz te fakultete.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:55 - pre 186 meseci
Ja mislim da si ti ovime pogodio pravu suštinu:

Citat:
Po meni CCIE i Phd (odnosno formalno obrazovanje) predstavljaju da je osoba koja ima nesto od ova dva (ili da ne kazem oba) sposobna za "rad na duze staze" odnosno da se moze uhvatiti u kostac sa necim za sta treba vremena, mukotrpnog truda, posvecenosti,odricanja i zivaca.


Recimo, ja imam jednog kolegu kod mene na poslu. Sve u svemu, nas dvojica radimo kao tim već skoro 9 godina. On se zove Sibbi, stariji je godinu dana od mene i završio je fakultet pre 6 meseci, čisto zato što nije imao šta da radi popodne (što je igrom slučaja isti razlog iz kojeg sam ja odradio CCIE). Nema CCIE, niti namerava da se s tim zamajava.

Ja mogu savršeno odgovorno da garantujem da bi položio CCIE sutra da sedne da radi lab, ali to drugi ne znaju. Naše radno iskustvo, projekti na kojima smo radili se manje-više preklapaju 1:1. Potencijalni poslodavac sa mnom i sa njim dobija ama baš istu stvar. Razlika je kao stvorena za ovu priču. Ja imam CCIE; nemam fakultet. On nema CCIE; ima fakultet. Koga potencijalni poslodavac da zaposli?

Postoje dve podjednako pametne škole:

Jedna kaže „Marka, zato što s njim odmah dobijamo CCIE, a to što nema fakultet ćemo rešiti sa Žikom koji pojma nema, ali ume da se potpiše na projekat koji Marko napravi“.

Druga kaže „Sibbija, zato što on ima fakultet, a CCIE uz malo truda i investiranja može da položi. Onda možemo glupog Žiku konačno da otpustimo“.

Kojoj školi mišljenja poslodavac pripada, zavisi samo i isključivo od toga šta poslodavcu u tom trenutku vremena treba i koliko je to spreman da plati. Ni od čega drugog.

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 16:57 - pre 186 meseci
Citat:
Ungachacha: Neki pricaju (da ne kazem argumentovano tvrde) da su sertifikati merilo znanja,drugi kazu da im pada vrednost jer ljudi sve vise koriste dumpove i ostale prevare.E onda dolazi to famozno radno iskustvo,gde ako ga nemas si u "paklu",ali kako ga steci ako ga predhodno nemas?!?!? (odnosno kako zainteresovati poslodavca ako nemas radno iskustvo.Znam,znam,catch22.
Po meni CCIE i Phd (odnosno formalno obrazovanje) predstavljaju da je osoba koja ima nesto od ova dva (ili da ne kazem oba) sposobna za "rad na duze staze" odnosno da se moze uhvatiti u kostac sa necim za sta treba vremena,mukotrpnog truda,posvecenosti,odricanja i zivaca.Svako juri znanje koje ce mu trebati i za koje misli da ce najbolje unovciti...

Ukratko - postoje dva nacina da steknes iskustvo. Prvi je da radis kao pocetnik, a drugi je da radis neki Free projekat, ili volontiras. Na primer, za gore spomenute mreze, sigurno ima mesta za volontere po raznim NGO's, bolnicama....

Za sto sto bilo koji papir predstavlja procitaj ono sto je markom napisao. Preporuka jeste, ali kvalifikacija nije. Cak bih ja licno pre dao prednosta skoli (koja je namenjena da se zavrsi pre posla) nego sertifikatu... Naravno, ostajem pri tome da sve to ide ispod iskustva.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 17:01 - pre 186 meseci
Citat:
markom: Potencijalni poslodavac sa mnom i sa njim dobija ama baš istu stvar. Razlika je kao stvorena za ovu priču. Ja imam CCIE; nemam fakultet. On nema CCIE; ima fakultet. Koga potencijalni poslodavac da zaposli?

Posto cu uskoro verovatno imati prosirenja u firmi gde radim i posto dosta razmisljam o tome, moj odgovor je :

Koga god mogu da dobijem - sve dok zna da radi, bas me briga. Ako nekim cudom mogu obojicu, onda cu proceniti na osnovu drugih kvaliteta, pre svega toga kako mi deluje da ce se uklopiti u mentalitet firme, slagati sa drugim zaposlenima i sl. Ali, ako znas vise od drugih kandidata, ni to me ne zanima :D. Jednostavno, zaposlicu najboljeg.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ungachacha

Član broj: 182634
Poruke: 47
79.101.145.*



Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 17:29 - pre 186 meseci
@Nkrgovic

Nemoj sada pogresno da me shvatis,ne bezim od rada niti se stidim (ili koji vec glagol da upotrebim) volontiranja,ali ... Pokusacu da objasnim neke primere za koje sam cuo od meni bliskih ljudi,kolega studenata koji su u slicnoj situaciji ko ja. Prvi : studira,bavi se jednom oblascu ITa (bavi-znaci da uci nezavisno od fakulteta,sa strane,sertifikuje se ili guli knjigu nezavisno od polaganja bilo cega),oblast je nebitna.Prijavi se u Racunski centar fakulteta i kaze "nadleznoj" osobi da zna da radi to i to,da misli da je dobar u tome (uzecemo "dobar" u smislu da je ispred svojih kolega sa faxa a ne "dobar" u smislu strucnjaka i tako to) i da mu treba nesto kao praxa,odnsno nesto cime bi obogatio svoj CV kako bi sutra lakse izasao na trsiste rada.Bude primljen u RC (bez ikakve nadoknade sto je normalno ipak pricamo o volontiranju),medjutim ! Prvi dan je bio zaduzen za donosenje dorucka nadobudnim ljudima koji tu rade."Ajde,nema veze prvi dan je,normalno je ipak sam ja novajlija" pomisli on,medjutim ovakva prica se produzila na recimo godinu dana( a pritom mu nije pruzena sansa) posle cega je kolega moj digao ruke i otisao odatle.To po meni nije radno iskustvo,jel ako on to sutra navede u svom CVu kao radno iskustvo to je laz kao i svaka druga (tipa : radio sam negde gde u stvari nisam) i on je decko bacio X vremena koje je mogao da iskoristi pametnije ---da uci sam kod kuce,npr. . Tako da vecina firmi/institucija po mom misljenju gleda na volontere ko robove (cast izuzecima),mada se iskreno nadam da gresim.
Opet,sada ja pitam: dal volontiranje moze da bude mac sa dve ostrice? recimo ,nekom poslodavcu ce biti zanimljvio sto si volontirao,sto ce u njegovim ocima pokazati da si vredan i da se ne libis posla.Ali drugi poslodavac te moze gledati kao jeftinu radnu snagu,ipak je ovo Srbija ,vecina gleda licni profit iznad svega.

@Markom
dao si primer dva strucnjaka ( Marko i Sibi),identicnog radnog iskustva,tu poslodavac dobija maltene isto,tako da u oba slucaja prilikom angazovanja jednog od dva navedena,postoji MINIMALNI procenat greske (odnoso tesko da ce mu se lose isplatiti koga kod da uzme.
Ali sta ce se desiti u sledecm slucaju? : konkurs u firmi ,pojavi se Zika (koji ima staza iza sebe ,ali rekli smo da generalno pojma nema,odnosno da je dostigao neki svoj maximum) i Pera (mlad decko,sertifikovan,na pragu da zavrsi kakav takav fakultet ali opet nema tog famoznog iskustva)???? Zika mu se verovatno isplati na krace staze,ali Pera moze biti prava bomba ako ga firma istrpi i doneti vece rezultate na duze staze? Moje misljenje je da u ovoj situaciji prednost ima Zika,jer ko ovde gleda na duge staze?!?!?!

Tema je vezana za CCIE (kao primer prestiznog sertifikata iz IT oblasti).Ako ja sad sednem dve-tri godine i spremam ga sam uz rack-rental ili bilo koji drugi nacin i polozim ga,a nemam radnog iskustva,ja nekome mogu izgledati kao prevarant ili oversertified ili bilo sta drugo u negativnom smislu,a svi znamo da se los glas daleko cuje...
-"Smrt vam je poluvreme,ali ne kao u pravom zivotu 15 minuta,vec 40 dana.Kada umrete vas zakopaju 2 metra pod zemlju,2 metra = 6 stopa,2 puta 6 =12,DVANAEST ZODIJACKIH ZNAKOVA!!!"
 
Odgovor na temu

red_scorpion69
student

Član broj: 203496
Poruke: 13
94.189.231.*



Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 17:31 - pre 186 meseci
Woo, par sati bez kompjutera a vec ovoliko poruka.
Mislim da je sada, bar u neku ruku slika jasnija, bar
sto se tice scene u Srbiji. Markom hvala na odlicnim informacijama,
a i drugi.

Gledao sam juce na internetwork.com ~ #2500, lik je polozio CCIE
za 6 meseci, bez prethidnih CCxx sertifikata.

A u onoj poruci, 2000e plata kod nas sa CCIE, u kom to gradu? Interesuje me

""
Tema je vezana za CCIE (kao primer prestiznog sertifikata iz IT oblasti).Ako ja sad sednem dve-tri godine i spremam ga sam uz rack-rental ili bilo koji drugi nacin i polozim ga,a nemam radnog iskustva,ja nekome mogu izgledati kao prevarant ili oversertified ili bilo sta drugo u negativnom smislu,a svi znamo da se los glas daleko cuje...
""

Ovo i mene interesuje, recimo imam master i CCIE za par meseci. Zrtvujem rad u nekoj firmi i takvu vrstu iskustva zarad CCIE (zato sam rekao par meseci), ne mogu na 10 strana. Sta sad meni kao nekom ko nema prakticnog iskustva vredi to sve?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koliko vredi CCIE kod nas ?04.12.2008. u 19:04 - pre 186 meseci
@Ungachacha:

Za volontiranje te donekle i razumem... sta da ti kazem, volontiranje ti donese prvi posao, prvi posao donese neko pravo iskustvo, a tek drugi posao nesto vredi. Tako je, bar, bilo kod mene. Naravno, na prvom poslu radis k'o crnac, nisi nesto placen i odes odatle cim mozes :D.

Sto se Pera/Zika price tice - pazi... Ako je Zika na maksimumu, a Pera ima potencijal, po meni je Pera bolji izbror. Ali, jako je tesko proceniti neciji potencijal, i tu lezi problem. MI smo recimo primili bar jednog coveka zbog potencijala, i nismo se pokajali - stavise primljen je kao programer za jezik koji ne zna, jer je znao dovoljno da pomislimo "ma lako ce on to". :D Zapravo je ispalo super, ali - jako je tesko provaliti takve stvari.... S'druge strane, tesko je provaliti i to da je neko na maksimumu....

@red_scorpion69:

Pazi, ja sam vec vise puta pricao da je sertifikat bez iskustva prilicno cudan... Ali, prvo, i on govori nesto, makar da si uporan :). Ako nista, dovesce te, verovatno, do razgovora, kada ce se neko potruditi da sazna sta ti tacno znas da radis. Drugo, kao sto ti neko rece, konkretno CCIE bez iskustva moze naci lako posao kod reselera, pa onda tamo moze dobiti i iskustvo :). To je opet, vrlo konkretno, za tacno odredjeni sertifikat, ali o njemu pricamo sve vreme....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Sertifikati :: Koliko vredi CCIE kod nas ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 52504 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.