Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala

[es] :: Enterprise Networking :: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala

[ Pregleda: 3408 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
82.205.232.*



Profil

icon Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala15.11.2008. u 12:31 - pre 187 meseci
Imam turisticko-stambeno naselje sa oko 500 korisnika. Uradjena je opticka mreza. Internet dolazi optickim kablom kao leased line, ocekujem 16-20Mbps za download. Hteo bih da podignem portal tako da ako neko od korisnika hoce da ima vecu brzinu za sebe da moze da bira nekoliko tarifa i da putem kartice preko portala regulise ovaj dodatni bandwidth. Osnivni bandwidth je besplatan. Zanima me kako da odaberem tarife i kako se tehnicki izvodi da jedan (mozda ce ih biti i vise), ali da pojedinac ima samostalno svoj uvecani bandwidth iako je samo jedna leased line kojom Internet dolazi u naselje?
pantarei
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
80.93.231.*



+28 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala16.11.2008. u 22:41 - pre 187 meseci
Radio sam slican projekat, preko HotSpot-a na MikroTiku koji je povezan na RADIUS server. Korisnicki nalozi tipa "guest" su imali odredjeni limit npr 64kbps. Ne znam na koje kartice mislis, pretpostavljam na platne, ja sam to radio generisanjem vauchera (kao nekada sto su se kupovale dopune za mobilni) koje korisnik kupuje i na odredjenom sajtu kreira/dopunjuje korisnicke naloge.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.rezidencija.rs.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala16.11.2008. u 23:00 - pre 187 meseci
Ovo je relativno lako izvodljivo uz pomoc Cisco ISG-a.
 
Odgovor na temu

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
82.205.232.*



Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 07:02 - pre 187 meseci
Meni je potrebno da ako jedan od 500 korisnika zahteva npr 1Mbps za sebe onda da automatski leased line ne bude vise 20Mbps vec 21Mbps i tako za svakog sledeceg korisnika. Dakle da zahtev preko portala poveca ukupan bandwidth a da zahtevanu vrednost dodeli konkretnom korisniku. Da li je to moguce? Hvala.
pantarei
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 08:35 - pre 187 meseci
Ja sam tvoje pitnaje razumeo ovako:
Ako ja uzmem od Telekoma leased line 20 mbps, i ako mi se nakači neko ko traži 1mbps, da mi se leased line poveća na 21mbps?
Ovo kod nas neće da može.
.. ali verovatno nisam dobro razumeo pitanje :)



Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
147.91.216.*



+18 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 08:47 - pre 187 meseci
^^ Dobro si razumeo.
YU2MP
 
Odgovor na temu

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
82.205.232.*



Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 09:00 - pre 187 meseci
Dobro si razuumeo. Doduse ne radi se o nasem Telekomu. Radi se o rezidencijelnom naselju u Tripoliju.
pantarei
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 09:28 - pre 187 meseci
Ma ok, samo sam napravio paralelu, i tamo postoji neki "Telekom".
Sa ovim zahtevom, mislim da malo komplikuješ i da je po meni, nerešivo.
Zar nije zdrava logika da od ISP-a uzmeš određeni bandwidth i da na svojim ruterima
raspoređuješ dalje prema korisnicima? Pratiš opterećenost linka, i ako ti se popuni, kod ISP proširiš zakupljeni bandwidth.




Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
82.205.232.*



Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 09:52 - pre 187 meseci
Razmisljali smo o tome, ali smo odustali. 500 korisnika ce uvek da optereti link ma koliki bio. Osim toga tesko je administrirati toliko ljudi. Nekad i 15-20 ljudi kad su u Domain-u zna da bude glavobolja jer je to nepouzdano resenje. Ovde korisnici zakupljuju svoje kuce na nekoliko godina i nije predvidjeno da postoje neka besmislena ogranicenja koja nadgleda Administrator i gde je sve zabranjeno ne bi li se kontrolisao bandwidth.
Zato je ideja da svako ima neki free bandwidth, a da se sve prekotoga samostalno placa sto nece biti problem jer su sve to naftasi i to Englezi i Amerikanci.
BTW kako se prati opterecenost linka?
Obzirom da se radi o FTTH (Fibre To The Home) kapaciteti linkova su ogromni i nece biti problem povecati bandwidth. Treba samo regulisati automatizaciju zahteva, povecanja brzine i naplate. Hvala svima koji ucestvujete, nadam se da cemo naci resenje.
pantarei
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 10:20 - pre 187 meseci
Ja sam ti dao ukratko opis kako sam ja to rešio, slična je problematika bila u pitanju.
Korisnik se autorizuje preko HotSpot servera koji "priča" sa RADIUS-om. Ukoliko korisnik nema korisnički nalog, može pristupati kao "guest" ali sa određenim limitom.
Kada korisnik kupi vaucher, na posebnom administrativnom portalu ukucava kod i kreira ili dopunjuje korisnički nalog (dodaje određene MB ili kreira Flat nalog sa unapred definisanim brzinama).

Opterećenost linka se može pratiti pomoću nekih alata kao npr. MRTG http://oss.oetiker.ch/mrtg/

Kolega je dao rešenje pomoću Cisco ISG-a, ja peko HotSpota... neko će ti dati još neku ideju, pa ako sam smišljaš rešenje imaćeš dosta materijala za inspiraciju.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 11:06 - pre 187 meseci
Bojim se da to što hoćeš „nije moguće“. Moraš da projektuješ link prema potrebama i mogućnostima svojih korisnika i da ga proaktivno uvećavaš kad se za to ukaže potreba i mogućnosti dozvole. Što se tiče komentara da će 500 korisnika da popuni link kakav god bio, to može i ne mora da bude tačno. Opet, zavisi od toga šta ti korisnici rade, na koji način održavaš i kontrolišeš saobraćaj, itd. Za svaki problem postoji rešenje - ne treba imati rešenje na umu i onda tražiti problem... :-)

Naravno, ako „Telekom“ nudi uslugu dinamičnog povećavanja linka, onda je moguće implementirati tako kako si ti zamislio, ali to ne znamo, pošto ne verujem da nas ima puno sa iskustvom iz Libije...
 
Odgovor na temu

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
82.205.232.*



Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 11:48 - pre 187 meseci
Problem je nastao je smo pretpostavili da ce 20Mbps biti nedovoljno za pojedine korisnike i zato se pojavila ta ideja - neka vrsta bandwidth on demand. I 20Mbps ce kostati citavo bogatsvo, ali zato trazimo nacin da free paket bude koliko-toliko upotrebljiv, a da sve preko mora samostalno da se placa.
Zanima me zasto kazes da nije moguce? Nije moguce automatski povecati bandwidth ili nije moguce to povecanje uvezati za portalom ili mozda nesto trece? Hvala.
pantarei
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 13:20 - pre 187 meseci
Zasto lepo ne pitas tog libijskog operatera? Ako vec pominjes "bandwidth on demand" to je pitanje konkretno za njih.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
82.205.232.*



Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 13:41 - pre 187 meseci
To vec nije tehnicki momenat. Njih kad pitas sve je moguce, a ustvari ne znaju ni sta ih pitam. Ne mogu da dozvolim da mi se doseli 500 ljudi koji placaju preskupe kuce i da im se posle izvinjavam. Oni kazu da je moguce, a slicno kaze i Ericsson koji ima je implementirao GPON na drzavnom nivou. Zanima me ako je to moguce sa provajderske strane sta ja treba da uradim sa svoje strane. Hvala.
pantarei
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 14:14 - pre 187 meseci
Ako ti ISP kaze da može, onda neka ti kaže kako to da uradiš.
Ako nisi siguran u njih, uzmi fixni bandwidh i stavi svoj ruter i osmisli kako ćeš dalje da deliš internet.
Ako ti je stvar toliko delikatna i nisi siguran, plati nekoga da ti osmisli projekat za konkretnu situaciju.

Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

pantarei011
Milos Pantelic
Tripoli

Član broj: 107933
Poruke: 74
82.205.232.*



Profil

icon Re: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala17.11.2008. u 14:29 - pre 187 meseci
Apsolutno tako sam i postavio stari, upravo tim redosledom, ali jos uvek najvise verujem nasim ljudima i zato konsultujem forum. Mozda nema mnogo nasih ljudi iskustva sa FTTH i GPON tehnologijama, ali verujem da ima znalaca za ovu stvar oko bandwidtha. ISP mi je rekao da ce mi ponuditi pored Interneta i IPTV kao i VoIP i zato kaze da je moguca automatska korekcija brzine.

BTW trebace mi i nekoliko inzenjera/tehnicara za odrzavanje Interneta (Mreze), SMATV (CATV), PABX, CCTV sistema, sto bi opet nekim ljudima na forumu moglo da bude zanimljivo.
pantarei
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Povecanje bandwidtha za pojedinca u mrezi putem Portala

[ Pregleda: 3408 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.