Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je bolje praviti skriptu od nule ili implementirati neku vec gotovu? (Teoretsko pitanje)

[es] :: PHP :: Da li je bolje praviti skriptu od nule ili implementirati neku vec gotovu? (Teoretsko pitanje)

[ Pregleda: 2115 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Da li je bolje praviti skriptu od nule ili implementirati neku vec gotovu? (Teoretsko pitanje)21.08.2008. u 14:26 - pre 190 meseci
Ok, potrudio sam se da naslov teme sto vise priblizim samoj temi. Dakle, pitanje je cisto teoretsko i ne trazi se nikakva prakticna pomoc :-)

Naime, dobio sam da radim neki PHP projekat (necu da ulazim detaljno u to, posto nije poenta ove teme) i sad treba da se napravi Private messaging izmedju korisnika. Moje pitanje je: Iz vaseg iskustva, da li je bolje skinuti i implementirati neku vec gotovu scriptu (negde sam procitao - Dobar programer pise svoj kod. Odlican programer koristi vec postojeci) ili praviti svoju skriptu od nule. Meni je iskreno, malo glupo, ubaciti tudji rad u svoj projekat i naplatiti ga kao da je tvoj... Takodje me zanima, kakav bi vas stav bio prema tome (da ste u ulozi poslodavca)?

Nadam se da sam bio dovoljno jasan. Ukoliko nisam, iskoristio bih priliku da se izvinim i ukoliko bude nekih nedoumica, rado cu ih razjasniti :-))
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
91.148.94.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Da li je bolje praviti skriptu od nule ili implementirati neku vec gotovu? (Teoretsko pitanje)21.08.2008. u 14:37 - pre 190 meseci
U konkretnom slucaju iz mog iskustva nije uospte nesto posebno tesko napraviti messaging izmedju korisnika (sad opet, zavisi od broja opcija) tako da bi se odlucio za rucnu izradu.
Sad, ako znas neku drugu skriptu koju je lako integrisati (zbog tipova korisnika, povezivanja baza i kljuceva i svega ostalog) i mislis da ce ti ustedeti vreme kako na pocetku tako i kasnije prilikom razvijanja/odrzavanja onda pici slobodno sa drugom skriptom, naravno ako ti licenca to omogucava.
Generalno, sve sto licenca dozvoljava da prodas i naplatis, znaci da nema zbog cega da te grize savest ili da treba da brines o tome kao o nekom nemoralnom cinu
Na kraju krajeva, uvek je tu Donate opcija, tako da mozes lepo da autora da nagradis za trud ako ti je dovoljno postujes kolegijalnost i tudji trud. Na kraju krajeva, njegov rad je tebi doneo zaradu, bilo bi previse sebicno sve zadrzati za sebe

 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Da li je bolje praviti skriptu od nule ili implementirati neku vec gotovu? (Teoretsko pitanje)21.08.2008. u 14:52 - pre 190 meseci
Hvala na brzom i jasnom odgovoru :-)

Nisam konkretno mislio na Private Messaging, nego sam nesto razmisljao o izradi, pa mi pade na pamet ovo pitanje :-))

Razmisljao sam u tom pravcu, ako vec licenca dozvoljava, sto da ne, al opet, bilo bi mi glupo da me navata poslodavac i "iznapusava" sto koristim tudji kod,.... :-)
Al opet:

Citat:
Generalno, sve sto licenca dozvoljava da prodas i naplatis, znaci da nema zbog cega da te grize savest ili da treba da brines o tome kao o nekom nemoralnom cinu


Ima vise istine u tome :-))

Jos jednom samo da napomenem, pitanje je teoretsko i nije uopste vezano za konkretnu skriptu (da se ne desi da tema ode u Offtopic i da predmet rasprave bude: Koliko je tesko napraviti Private Messaging Skriptu) :-)

 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Moderator
Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Da li je bolje praviti skriptu od nule ili implementirati neku vec gotovu? (Teoretsko pitanje)21.08.2008. u 16:09 - pre 190 meseci
Citat:
Man-Wolf:
Razmisljao sam u tom pravcu, ako vec licenca dozvoljava, sto da ne, al opet, bilo bi mi glupo da me navata poslodavac i "iznapusava" sto koristim tudji kod,.... :-)


Ti onda pocni redom da razvijas kernel pa web server, pa neki interpretator i onda u svom jeziku napisi sve od nule. Ups, a kada to zavrsis, onda odradi i svoj kompajler za prethodno, glupo je da koristis tudji kod, a i onda ima onaj mikrokod na samom procesoru, mada mislim da ce ti to oduzeti nesto vise vremena. :))

A sada ozbiljno, poenta izdavanja koda pod otvorenom licencom (a tebi je jos bitno da po uslovima licence dozvoljava i slobodno koriscenje u komercijalnom resenju zatvorenog koda) jeste da ce taj programer imati vise korisnika svog koda, samim tim isti ce biti bolje testiran, a mozda mu i posaljes neku dopunu vremenom, nikada se ne zna. Sve to mozda i tebe motivise, ili u slucaju da je kod pod copyleft licencom (npr. GNU GPL) i primora te da i svoj kod izdas na isti nacin...

Nema tu "napusavanja", poslodavcu je bitno da resenje ispunjava projekte zahteve koje ste dogovorili i da legalno sve bude cisto (da neko ne bi njega "napusavao" kasnije). Da li si kod prepisao iz knjige, legalno iskoristio neku gotovu biblioteku ili klasu, ako se to ne kosi sa projektnim zahtevima, ne bi smelo da tu bude problema.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.cable-3.sattrakt.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Da li je bolje praviti skriptu od nule ili implementirati neku vec gotovu? (Teoretsko pitanje)21.08.2008. u 18:39 - pre 190 meseci
Posto se programiranjem jos uvek bavim zato sto volim to da radim, idem na to da sve napisem sam. Naravno, ponekad pogledam tudj kod da vidim kako je neko drugi resio taj/takav problem, kako je odradio taj deo, cisto da dobijem neke ideje za resavanje mog problema. Naravno, ako vidim da je takav nacin bolji od mog, efikasniji, brzi, sigurniji, iskoristim isti pristup kod sebe i to je to. I trudim se da za isti problem nadjem sto vise razlicitih pristupa, da vidim koje su sve mogucnosti.

Koristenje frameworkova ne ubrajam u uzimanje tudjeg koda, zato sto pomocu tog fw-a, pisem sasvim novi kod.

Cheers!
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Da li je bolje praviti skriptu od nule ili implementirati neku vec gotovu? (Teoretsko pitanje)

[ Pregleda: 2115 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.