Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako pregovarati prilikom kupovine polovnog domena :)

[es] :: Hosting :: Domeni :: Kako pregovarati prilikom kupovine polovnog domena :)

[ Pregleda: 3895 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Kako pregovarati prilikom kupovine polovnog domena :)24.07.2008. u 13:59 - pre 190 meseci
Zainteresovan sam da kupim neki od domena koji u sebi imaju jednu domaću reč koja nije neka vredna i nema neku vrednost za bilo koga iz inostranstva, o čemu svedoči i to da na svim međunarodnim domenima nema nikakvog sadržaja nego ili Sedo stranica za prodaju ili one klasične domen reklame. Vlasnici svih domena su različiti i domeni nisu istekli pa ih je neko preuzeo, nego ih jednostano nisu koristili.

E sad, zanima me koji pristup da imam prilikom kupovine, pošto nisam do sada kupovao „polovne“ domene. Da li direktno da kontaktiram vlasnika i pitam da li je domen na prodaju ili da kažem da sam zainteresovan, ili da ponudim neku cenu za ove što su na Sedo aukciji ili opet nešto četvrto? Pitam pošto se nešto mislim da će možda oni povećati cenu ako ja loše počnem da „pregovaram“.

Naravno, pitam one koji su u nečemu ovakvom već učestvovali.
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Kako pregovarati prilikom kupovine polovnog domena :)24.07.2008. u 21:43 - pre 190 meseci
Hm, „polovni domen“ zvuči nekako istrošeno i oštećeno (osim ako ne pričamo o polovniautomobili.com jednom od naših top 10 najtraženijih termina na netu). Mislim da je bolji termin „stari domen“ što zvuči sa stažom i iskustvom (već indeksiran od tri glavne tragalice, mogući backlinkovi, možda ima istoriju na archive.org ili se nalazi na dmoz.org itd...tj već je solidan deo posla odradjen za novog webmastera, tebe)

Kažeš da si zainteresovan da kupiš neki od domena koji u sebi imaju jednu domaću reč? Je li to našareč.com ili je ta naša reč samo deo domena...npr. webreklame.com ili cyberprodavnica.com? Ako je u pitanju prvi slučaj onda imho ima smisla kupiti stari domen, a ako je u pitanju drugi slučaj probaj da izmisliš još koju kombinaciju (brainstorm), jer sam siguran da možeš još nešto naći što je slobodno. Ako dozvoliš evo par saveta za izbor domena bez obzira kakav je: napiši pun naziv domena krupnim slovima na belom papiru i pogledaj da li ti se svidja kako to izgleda; pitaj neke tebi bliske osobe različitog godišta i pola kako im zvuči ta internet adresa a i sama reč; pozovi nekog prijatelja/cu telefonom, izgovori domen normalnim glasom i tonom i zatraži da ti ponovi to što si rekao, tj domen; speluj naziv domena na engleskom jeziku da bi video da li postoji neko slovo koje može da zbuni; probaj da zamisliš billboard, autobus, reklamu itsl sa tim domenom; probaj da smisliš neki slogan sa domenom i napravi na brzinu logo sa njime (ništa komplikovano, samo da vidiš koliko ti to lako ili teško ide). Naše reči imho imaju problem, te ja uglavnom izbegavam naše reči za domene (mada ih imam par): postoje dva pisma, tri mogućnosti da se napišu (ascii, latinica, ćirilica), možda dva izgovora (ekavica i jekavica)...vidi kako se tvoj domen uklapa u sve ovo.

E sad da vidimo kako i da li možeš povoljno da prodješ sa kupovinom starog domena. Prvo da otkrijemo ko poseduje domen za koji si zainteresovan. Postoje tri kategorije domain holdera:

1. Ljudi koji imaju od jednog do stotinjak domena. To su: a) webmasteri ili b) tzv domain keeper-i, tj osobe koji imaju mali, ali probran domain portfolio (oni znaju šta poseduju i znaju koliko to vredi, tako da su spremni to da drže u svom posedu koliko god je potrebno, čitaj dok im neko ne ponudi cenu koju oni već imaju formiranu u svojoj glavi). Nije nemoguće i od takvih osoba kupiti domen, ali to neće biti jeftino...verovatno neka iznos od četiri cifre bi završio posao, ali opet sve zavisi o čemu se radi.

2. Ljudi koji imaju od stotinjak pa do nekoliko hiljada domena. To su: a) domain newbies, koji ulete sa gomilom keša i kupuju sve na šta nalete ne znajući šta rade (od njih ćeš dobiti ponudu od nekoliko desetina hiljada dolara za domen, ali će i taj isti domen pustiti da istekne nakon godinu dana, pošto će ih renewal fees samleti i izbaciti iz posla) i b) domain flipper-i (oni su tvoja jeftina ulaznica, bave se domainingom iz hobija, a možda neko čak i živi od toga, njima je bitno samo da se para vrti, probaće da izvuku maksimum, ali su i realni, bitno je da su domen prodali za više para nego što su ga kupili. Dobro će ispitati vrednost domena, na njegovu vrednost se malo ugraditi i to je to). Iznos od dve-tri cifre će završiti posao, ali opet sve zavisi o ćemu se radi.

3. Domain koorporacije (BuyDomains, Ireit,Oversee, Nokta itd), velike online kompanije (Tucows, Weather channel, Sky, Google-koji su izgleda upravo završili deal sa Digg i kupili ga za oko $200 miliona dolara, Ask) i nekolicina pojedinaca (Frank Schilling aka Name Administrator Inc http://frankschilling.typepad.com/; Sahar Sarid http://www.conceptualist.com/; Rick Shwartz aka Domain King http://www.ricksblog.com/, koji je upravo prodao property.com za još neobjavljenu sumu, ali se zna da ima osam cifara...tako da se uskoro očekuje novi talas domain newbies). Kod ovih na žalost nemaš šanse, oni imaju domain portfolio od nekoliko hiljada do nekoliko stotina hiljada domena, imaju i naše domene. Pošto imaju toliko puno domena imaju i ogromne troškove za njihovo držanje. No, ne treba da brineš za njih, oni neče dropnuti domen, jer imaju ogroman kapital iza sebe, imaju fantastične domene u svom portfolio pored gomile manje vrednih ali ipak dobro probranih domena. Oni radije kupuju domene (uglavnom od ljudi iz druge grupe), jer znaju kakva je njihova budućnost. Znači ovde iznos od četiri pa do devet cifara može da završi posao.

Kako otkriti koja od ove tri grupe poseduje domen za koji si zainteresovan? Idi na google.com, ukucaj „domenkojihoces.com sale“, „domenkojihoces.com cheap“, „domenkojihoces.com great“, „domenkojihoces.com bargain“ (ovo sve bez navodnika ali odvojene pretrage), kako bismo otkrili da flipper već negde nije oglašavao taj domen na prodaju. Bingo ako jeste, vidi koliko je tražio i otprilike ćeš znati na koji iznos možeš da pucaš. Ako nema ničega, idi na domaintools.com, ukucaj domen u whois i vidi u oblasti gde piše domaintools exclusive polje gde piše nešto slično ovome: „Registrant Search: "Domain Administrator owns about 369,599 other domains” (na osnovu ovoga se može a I ne mora nešto zaključiti, ako su whois podaci uopšteni kao u gornjem slučaju ili ako je whois privacy uključen onda slaba vajda od ovoga, ali ako piše “Janko Janković owns about 316 other domains” onda na osnovu toga se može zaključiti o kojoj grupaciji se radi. Možeš da mi pošalješ PM sa full podacima registranta, ako ga znam dobićeš domen povoljno, jer od mene znaju koji iznos mogu da očekuju (ja se neču ugradjivati ne brini, uvek sam za development…možda da mi daš samo koji link na svom sajtu ;o ). Ako ništa od ovoga ne upali, onda jedino e-mail ostaje. To je jedna mentalna igrica. Budi što krači u prvom e-mailu. Npr.:
”Zdravo,
da li je dometjaitaj.com na prodaju?
Hvala,
Janko J.”
Zavisno od odgovora ćeš videti o kojoj grupi se radi. Nemoj da pišeš mailove tipa: ”znaš, ja sam student, mogu da izdvojim maksimalno $50 za taj domen, a on mi baš odgovara za moj projekat”. Nisu ti ljudi budale uglavnom, budi iskren sa njima, koristi mail adresu od svog provajdera ili od nekog svog domena kako bi videli da si to stvarno ti a ne [email protected] koji se krije iza [email protected]. Potrudi se da ti prvi ne ponudiš cenu, sačekaj da vidiš šta će on reći. Ako bude insistirao da ti predložiš cenu onda je hobista ili pro. Tu je sad sve na tebi, postavi se na njegovo mesto da ti imaš taj domen, odredi maksimalnu cenu koju bi dao i podeli je sa 3, i kreni od toga da se cenkaš. U svom trećem mailu ubaci da je to maksimum na koji bi išao i da možeš da mu platiš domen u roku od par minuta (ali stvarno budi spreman na to, poštuj dogovor). Pazi se domain scammera, običaj je da kupac prvo plati pa onda ide transfer domena. Izbegavaj PayPal jer mogu da povuku pare nazad i da ne dobiješ domen. Kaži da si spreman samo na MoneyBookers ili neki escrow servis (Sedo, Escrow.com, a I MoneyBookers nude escrow, predloži mu da podelite troškove).

Nadam se da sam ti barem malo pomogao, a ti na javi kako je bilo. Srećno
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Domeni :: Kako pregovarati prilikom kupovine polovnog domena :)

[ Pregleda: 3895 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.