Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

koliko će novi standardi (html5 i xhtml2) promeniti web

[es] :: Advocacy :: koliko će novi standardi (html5 i xhtml2) promeniti web

[ Pregleda: 1707 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NeonDragon
onaj odande
Pančevo

Član broj: 169069
Poruke: 184
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.neondragon.iz.rs


Profil

icon koliko će novi standardi (html5 i xhtml2) promeniti web15.06.2008. u 18:39 - pre 193 meseci
čini mi se da se poslednjih par dana digla neka buka (barem po inostranim forumima) o novim standardima za html i xhtml: html5 i xhtml2. pogledao sam neke dokumente koji govore o tome šta će koji standard ubaciti u staro i čini mi se da će se ova pauza posle izdavanja poslednjeg standarda završiti velikom revolucijom, prvo u svetu web dizajna, ali i u ostalim delovima, npr kod browsera i alata za izradu web stranica.


šta obećava xhtml2?

xhtml2 je kompletno baziran na xmlu, bez ikakve veze sa sgmlom (na kojem je dosada, jel te, bio baziran). trebalo bi da ponudi samo osnovni set komandi, odnosno tagova, a ostatak bi se bazirao na nekim modulima (xforms primera radi) i oni bi se kontrolisali pomoću cssa. takav standard bi se lakše održavao, jer bi se prezentacioni sloj potpuno izbacio iz samog koda, čime se css dovodi u prvi plan, barem kada je reč o prezentacionom sloju.

problem predstavlja backward compatibility (iliti kompatibilnost unazad) i naravno, html grupa (jer xhtml grupa razvija xhtml a html grupa razvija html, i sve to pod krovom w3.org), što dovodi do gubljenja većeg dela sintakse, ali se opet dobija čistiji kod, pa su svi na dobitku (sem naravno nas ostalih)...


šta obećava html5?

dok xhtml teži revoluciji, html očigledno teži evoluciji ;). šalu na stranu, html grupa je napravila pragmatično rešenje koje bi sam kod html dokumenta pretvorilo iz statičkog u pravu za web aplikaciju (dakle, html5 je jezik za web aplikacije, barem po ovome što se govori). kako sam shvatio, pomoću različitih apija je dovoljno samo ugraditi audio i video u stranu i to je to, ili dovoljno je samo ubaciti 2-3 taga i to će omogućiti crtanje po canvas elementu... pff. samo su napravili robustno rešenje, to je sve


loše strane svega ovoga

koliko mi se čini, loših stvari ima mnogo više nego dobrih... evo par komada

1. svaki element može da bude link, a to znači da su link i <span href="adresa"></span> i <li href="adresa"></li>. 'ajde sad da se pojavi neko da mi objasni kako da pomoću cssa formatiram neki link?!?!?!!
2. gube se h1...h6 elementi i uvodi se h element, koji bi trebalo, po nekoj logici sekcija da se menja... kako da ne... i opet, kako da pomoću cssa stilizujem ovo ?!!!?!
3. svaki standard uvodi/izbacuje elemente.... da li razmišljaju ljudi uopšte? koliko browera će ljudi morati da imaju? i onda, neće biti diskusija "da li je bolji ie ili firefox" nego "da li je bolji onaj za html5 ili xhtml2"... a tek editori za web stranice...



koliko će sve ovo uticati na razvoj weba i kako? mislim da treba sačekati i videti... a do tada nam ostaje samo da se pitamo...
what would master yoda do? your but, kick it, he would.
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: koliko će novi standardi (html5 i xhtml2) promeniti web15.06.2008. u 20:10 - pre 193 meseci
http://www.elitesecurity.org/t323212-0#1950357
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: koliko će novi standardi (html5 i xhtml2) promeniti web

[ Pregleda: 1707 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.