Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima

[ Pregleda: 8164 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vesna stevic
Milosh Imamovic
Specijalista radiologije

Član broj: 83610
Poruke: 151
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima16.05.2008. u 20:58 - pre 194 meseci
Procitao sam u jednom tvom odgovoru da zvucnik koji se koristi za zivu svirku bolje zvuci sa "rupom u srednim tonovima.
Nigde nisam procitao tako nesto na netu ali iz licnog iskustva (imam desetak takvih kutija) mogu da potvrdim da je to neverovatno ali istinito.
U njih sam stavljao razne eminence,rcf drajvere dok jednog dana radi reda mada su grafikoni pokazivali da ce postojati blaga rupa od 1500 do 2500hz probao sam p audio C12300mb i Wnd 44 i to je radilo dopadljivo kad sam ih probao na svoj glas medjutim zvao sam profi muzicare (koji sviraju godinama po svadbama znaci sviraju i po 10-15 sati dnevno)
i uporedili smo ih sa EVsx300,FBTmax4 i dynacord ,(sve one teze linearnom zvuku) , Svi muzicari verovali ili ne su izabrali moje pravljene kutije preko ovi brendiranih!!!??

Navodim nekoliko cinjenica radi moguceg objasnjenja 1.Vecina profi muzicara ima razliciti stepen oshtecenja sluha,a ono se reperkutuje prvo na visoke tonove.
2.Ljudsko uho je najosetljivije na srednje tonove(jer se tu nalaze frekvencije govora)
3.LJudsko uho je najmanje osetljivo na niske tonove.
Iz ovih razloga na vecini mikseta koju shteluju sami muzicari graficki eq je izgleda smajlija sa izdignutim prvenstveno visokim a i niskim tonovima dok su srednji na nuli.
Zvucnici sa aplatiranim srednjim tonovima imaju prirodni smajli te bolje zvuce kad se uporede sa linearnim pri neutralnoj poziciji main eqa.

Samo mi jedna stvar nije jasna kompletno ,zasto bash samo u zivoj svirci a ne i na studijskim snimcima(tu zvuce chudno)
Da li zbog oskudnijeg visokotonskog i niskotonskog sadrzaja u zivoj svirci,pa oni to istichu? ili iz nekog drugog razloga.

Shta mislite o tome?


size does matter(to my back, and to my wife)
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima17.05.2008. u 00:34 - pre 194 meseci
Slazem sa tim sto si napisao, u pitanju je iskustvo kroz dugogodisnji rad.

Govorim o sebi!

Muzikanti su cudna sorta ljudi, naravno bez ljutnje.

Kada su na sceni svi pokusavaju da budu glasniji jeda od drugog, to nije bilo moguce u potpunosti ranijih godina, jer su i ozvucenja bila slabija.

Danas je to druga prica.Previse snage, procesori na max.(eho, reverb, hal.itd), i normalno da kutije koje su fabrike terale u linearitet sada isticu srednje.

Mozda to i nije tako lose ali uvek postoji i neki od clanova benda koji voli da dominira.

Naravno treba uzeti u obzir i prostor u kome je svirka, nije isto hala sportova,kafana, otvoren prostor, kao i Zv. kutije za svaki.

Mogao bi da ti pricam ovako u nedogled, ali pocecu da licim na strica Alberta iz serije "Mucke", "During the War"

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

vesna stevic
Milosh Imamovic
Specijalista radiologije

Član broj: 83610
Poruke: 151
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima17.05.2008. u 10:45 - pre 194 meseci
Ma slobodno prichaj ,pametan chovek se uchi na tudjim greskama(iskustvu). Bash me zanimaju neki tvoji trikovi,iskustva i saveti,dugodovshtine sa svirki.
Verovatno i mnoge druge forumashe to interesuje ,posebno one koji planiraju da se bave time.
size does matter(to my back, and to my wife)
 
Odgovor na temu

Pro Sound service
Serviser zvucnika i rentiranje ozvucenja
Srbija

Član broj: 127985
Poruke: 97
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima18.05.2008. u 17:22 - pre 194 meseci
Po mom mišljenju kutija ne bi trebalo da ima nikakvih rupa u freq opsegu. Ako si prilikom dodavanja nekih od efekata dobio istaknute srednje freq. ekvilajzerom ih uvek možeš skinuti do željene mere! Opet kod živih svirki moraš sve ugađaš shodno trenutnoj situaciji! Recimo sam ambijent u kome je svirka ti diktira kako ćeš rasporediti zvučnike i uraditi ekvilajzaciju za dati prostor. Oprema sa kojom se izvodi svirka je uvek drugačija, muzičari stalno menjaju procesore, mikrofone, efekte , semplere.....itd, gde opet dođeš u situaciju da moraš da im radiš štelu na svakom kanalu, jer svaki od njih drugačije svira!Pa onda imaš situaciju gde sa vremena na vreme moraju da se ističu pojedini članovi iz orkestra ....... itd. itd. itd. E probleme tog tipa rešava čika koji se zove Tonac!!! Njegov posao je da sve to uskladi i da reguliše zvuk u toku svirke! Sve u svemu sa muzičarima ti je mučno raditi, jer svaki od njih ima neku svoju filozofiju! Ma jednostavno teški su ko Trepča! Kao serviser zvučnika ti to odgovorno tvrdim! Ja sam se naslušao toliko ''lovačkih priča'' da sam se u jednom trnutku zapitao:'' Ko je bre ovde lud?'' Naj jači biser je bio:'' U početku je zvuk malo grbav, a čim se malo kablovi usviraju sve radi super'' Šta reći a ne zaplakati !!! Veliki pozdrav
Teško bogu sa nama ovakvima
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima18.05.2008. u 17:39 - pre 194 meseci
Slazem se potpuno,ako je u pitanju ozvucavanja velikih prostora.

Naravno cuveni "Tonac" i to ne jedan!,koji prosecan Bend ima tonca?!?tamo su svi muzicari i tonci.

Mi pricamo o "Muzikantima", znaci Splavovi, satori, zadimljene kafane itd.

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

vesna stevic
Milosh Imamovic
Specijalista radiologije

Član broj: 83610
Poruke: 151
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima18.05.2008. u 23:11 - pre 194 meseci
Eh muzicari ko muzicari... Ali oni "strucnjaci" shto dodju malo ranije da "gledaju" koji neznaju ni shta je redno a shta paralelno ,shta balansirano shta nebalansirano,shta je impedanca a shta otpor ,shta wat a shta decibel,a da ne govorimo o raznim delay aligmentima ,podesavanju kompresora,pravilnom izboru i postavljanju mikrofona,monitorskim miksevima.... eeeeeeeeee takvi uvek znaju kako treba to sve da zvuchi!
size does matter(to my back, and to my wife)
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima19.05.2008. u 06:18 - pre 194 meseci
@VS u potpunosti se slazem.

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

larry
penzionisani elektronicar
Belegis

Član broj: 191017
Poruke: 4
*.zvizni.co.yu.



Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima17.08.2008. u 22:11 - pre 191 meseci
U moje vreme muzikanti su trazili da im pravim pojacalo da ima "mast" i "pesak" tojest da ima naglasen bas i visoke zbog toga sto su pojacala u to vreme imala relativno malu snagu(lampe). Otuda "rupe" u srednjem delu spektra.
Bilo nekad....
pozdrav svim audio zaludjenicima .Larry
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima17.08.2008. u 22:24 - pre 191 meseci
Pa lepo drustvo se ovde skupilo, sve sami sadasnji i buduci penzioneri!

Ha, ha bas lepo, samo sta ce ova vredna omladina da misli?

Pozdrav i tebi Larry!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
212.200.194.*



+638 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima18.08.2008. u 01:29 - pre 191 meseci
e omladina ce da radi, gresi i pita kako da greske popravi...

a vi, nadam se, da ce te pomagati u resavanju istih
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima18.08.2008. u 08:31 - pre 190 meseci
Naravno kao i uvek do sad, samo malo da za hladni.

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

larry
penzionisani elektronicar
Belegis

Član broj: 191017
Poruke: 4
*.zvizni.co.yu.



Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima19.08.2008. u 16:13 - pre 190 meseci
Ma sad je najbolje, sedis negde u hladu i motas "sendvic" trafo za HI-FI sa dve KT100 u puspulu...
pozdrav Larry.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.75.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima25.08.2008. u 19:08 - pre 190 meseci
Sto se mene tice, odma da naglasim da nemam prekticno iskustvo, tj nisam nikad bio tonac, ali posto sam slusao dosta "muziciranja" sa raznim zvucnicima primetio sam jednu stvar.
Ovo je sada individualno. Dakle obicno se koriste dvosistemske zvucne kutije. Taj sistem je dobar kada je rec o nekoj novijoj domacoj muzici, da ne kazem nekoj stranoj, ali kada je rec o narodnjacima tu nesto ne stima. Pogotovo ako se koriste elektronski (malo losiji) bubnjevi, jos gore ako je sama klavijatura. Sta se desava, basovi gruvaju ali obicno dosta vosoko i "kratko" i preglasno, visoki isto mnogo jaki i nekako preostri, dok srednji cesto fale. E sad, na svim svirkama problemi u zvuku su slicni, neko malo drugacije podesi niske opsege, neko malo smanji visoke ali svima je zajednicno sto se losije cuje srednji opseg. To najvise smeta pri reprodukciji harmonike i pevanja. Mnogo sve zvizdi i pisti a fali one neke topline u zvuku. I kada se bas zagledam primetim "smajli" na EQ-ovima...
E sad, moguce je nadoknaditi taj fizicki gubitak u srednjim tonovima tako sto ce se prilagoditi bas i visoki i EQ podesiti manje vise kao "zenske grudi" tj srednje-visoki i srednje-niski tonovi naglaseni a ostali malo spusteni. Sredni tonovi se obicno smanjuju zbog mikrofonije koja je (zbog dimamicke karaktetistike mikrofona) najjaca na srednjim tonovima. Samo sto ljudi grese, ako mikrofonima smeta previse visokih i srednjih tonova zbog mikrofonije to se ne podesava na master EQ-u vec na tom kanalu gde je problematicni mikrofon, ali... sta ces...
E sad, mnozda sve ovo sto sam ja reko nema veze sa vezom jer, ponavljam ja NEMAM iskustva, ali eto to je moje misljenje pa me slobodno kritikujte i ispravljajte pa cu tako i nauciti a necu se ljutiti :)
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima25.08.2008. u 19:29 - pre 190 meseci
Dobro zboris iako kazes da nemas iskustvo!!?

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.75.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima25.08.2008. u 20:05 - pre 190 meseci
Pa nemam prakticno iskustvo, ne znam aktuelne marke pojacala, zvucnika... nemam POOOJMA iskreno, ali znam da imam dobar sluh. Doduse, igrao sam se malo sa nekim amaterskim i rucno pravljenim pojacalima, i sam sam sebi jedno napravio imam ga kuci, to mi je jedini kontakt sa pojacalima :).
Nadam se da cu imati kasnije vise vremena da udjem malo u te prakticne vode :)
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
93.86.47.*



+10 Profil

icon Re: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima31.08.2008. u 12:45 - pre 190 meseci
"...Samo mi jedna stvar nije jasna kompletno ,zasto bash samo u zivoj svirci a ne i na studijskim snimcima(tu zvuce chudno)
Da li zbog oskudnijeg visokotonskog i niskotonskog sadrzaja u zivoj svirci,pa oni to istichu? ili iz nekog drugog razloga.

Shta mislite o tome?"

Pa evo da se i ja priključim
Ljudsko uho rezonira na srednjim frekvencijama stoga će glasnije čuti srednji opseg u odnosu na basove i visoke. Svaki zvučnik koji na neki način ima prethodno "skresan" srednji opseg će zvučati "prijatnije", "lepše" i kako sve ne, jer će se u mozgu slušaoca sklopiti "linearniji" zvuk nego sa idealno linearnim zvučnikom.

To posebno važi za žive svirke zato što živi instrumenti (harmonike, violine, vokali i sl) nemaju prethodno smanjen nivo srednjih tonova za razliku od današnjih muzičkih zapisa koji su još u studijskom mixu malo "naštelovani" da imaju moćnije basove i visoke u odnosu na konkurenciju. To je trka bez kraja...
Uzmi prosečan linearan audiofilski snimak sa kraja sedamdesetih ili početka osamdesetih prošlog veka: neki visokobudžetni snimak kao što je Pink Floyd recimo, i uporedi ga sa današnjim visokobudžetnim "audiofilskim" snimcima tipa: Sting, Celine Dion, Jamiroquai itd. Prva razlika koja se jasno čuje je ogromna razlika u nivou bas i treble opsega, dok je srednji manje-više sličnog nivoa; za ovako jednostavan slušni test ti svakako nije potreban spektralni analizator i slično...

Zaključak: Zvučna kutija sa prethodno skresanim srednjim tonovima, ili "rupom" kako si je nazvao u srednjima, će čudno zvučati sa muzičkim materijalom koji je već skresan u srednjem opsegu... Zvuk će "mumlati" i imati previše praštave visoke tonove. Srednji tonovi se ne mogu u nedogled smanjivati da bi se dobio efekat hi-fi zvuka na koncertu, jer će u jednom trenu fundament pojedinih instrumenata koji se nalazi u srednjem opsegu postati preslab da bi dati instrument zvučao realno...

E sad u živoj svirci ima i instrumenata koji imaju svoju malu pre-ekvalizaciju na binskim pojačalima ili ugradjeno u instrument, kao što su bas gitare, gitare, klavijature, električni bubnjevi i ostali elektronski instrumenti.
Posledice su: mid-cut na samom instrumentu, mid-cut na pojačalu, pa malo mid-cut na mixeru i na kraju nema ni "z" od zvuka...
Primer: zvuk bas gitare basiste čuvenog heavy sastava "Korn" - naravno neko to baš tako voli, pa ti vidi sad

Eto...
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Ozvučenje za svirke: "rupa" u srednjim tonovima

[ Pregleda: 8164 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.