Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele

[es] :: Access :: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele

[ Pregleda: 4395 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sima_Strahota89
Nisam zaposlen
Bačka Palanka

Član broj: 180588
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele13.05.2008. u 19:21 - pre 194 meseci
Kako da u jednu tabelu iz druge tabele kopiram samo odredjene redove, mislim da baza to automatski radi?
Konkretno, za bazu koju sam okačio na rapidu, iz tabele učenici u tabelu opomene treba da kopira samo one redove (učenike koji imaju opomenu, tj njihova imena i ukupan broj opomena za svako ime)?
Isto to i za tabelu izostanci...

Hitno mi je, maturski je u pitanju a ovaj forum je jedini spas...

Pomozite!

http://rapidshare.com/files/114658049/Dnevnik.mdb.html
 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele14.05.2008. u 11:16 - pre 194 meseci
Evo da se ne muče ljudi da skidaju sa rapidshare, okačiću ovde. Koliko se ja sećam, ja sam lično birao iz kog ću predmeta raditi maturski rad, tako da mi nije najjasnije što si izabrao tu temu ako već toliko ne znaš. Što jednostavno ne platiš nekome da ti završi maturski kao svaki drugi seminarski i rešio si problem.
Ozbiljan i odgovoran mladić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sima_Strahota89
Nisam zaposlen
Bačka Palanka

Član broj: 180588
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele14.05.2008. u 14:28 - pre 194 meseci
Maturski se sastoji od te baze i c++ programa. Ja sam samo trebao da radim u c++ a neko drugi u accessu a ipak je sve spalo na mene....
 
Odgovor na temu

boki026
ing
Smederevo

Član broj: 175089
Poruke: 36
91.150.84.*



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele14.05.2008. u 18:30 - pre 194 meseci
Malo mi nije jasno. Sta su opomene? Pretpostavljam da su to predmeti za koje je ocena 1. U tabeli Izostanci ti treba polje SifraUcenika za vezu sa tabelom Ucenici. I u toj tabeli (Izostanci) nema potrebe za poljem Ukupno jer se taj podatak moze izracunati. Dalje, onako kako si zamislio tabelu Ocene sumnjam da ces moci da uradis to sto zelis. Po meni tu treba da budu samo polja SifraUcenika, SifraPredmeta i Ocena, ali ti onda treba jos jedna tabela Predmeti sa na primer poljima SifraPredmeta i NazivPredmeta. Naravno, u tom slucaju je tabela Opomene suvisna. I jos nesto, mislim da su ti nazivi polja predugacki. U labelu ces napisati ono sto zelis da se pojavi na formi ili reportu.
 
Odgovor na temu

Sima_Strahota89
Nisam zaposlen
Bačka Palanka

Član broj: 180588
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele14.05.2008. u 19:59 - pre 194 meseci
Ovako, postoji tema koju sam otvorio pre ove i kad sam mislio da sam se udaljio od samog naslova „C++ i baze podataka“ otvorio sam ovu. Napravljen je program u C++ builderu koji te tabele smesta na formu i prikazuje podatke iz njih.
Problem je u tome sto u samoj bazi treba nekako povezati tabele neki report, macro ili sta vec (mozda lupam, nemam pojma sa bazama, tek nesto jako malo) tako da se recimo tabela opomene sama popunjava na osnovu toga da li postoji neki ucenik (u tabeli ucenici sa ocenom 1 iz nekog predmeta).

Molim te pogledaj ovu temu http://www.elitesecurity.org/p1945840, zadnji post jer je tamo okaceno sve, mislim ceo C++ projekat i baza, da ne kacim ponovo na forum.

Hvala ti sto si se potrudio da pomognes!

 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele14.05.2008. u 20:27 - pre 194 meseci
Link ti je na ovu istu temu. Promeni ga.

Našao sam te na C++ forumu.
http://www.elitesecurity.org/t321758-baze-podataka

To koliko je poslovni problem oko učenika i ocena kompleksan i kako se povezuju tabele u jednoj takvoj bazi podataka možeš da pogledaš ovde:
http://www.icentar.com/showthr...t=7508&highlight=u%E8enici

Mislim da će ti trebati malo više znanja iz Accessa da dovršiš projekat iz C++.


[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 14.05.2008. u 21:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sima_Strahota89
Nisam zaposlen
Bačka Palanka

Član broj: 180588
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele14.05.2008. u 21:17 - pre 194 meseci
OK hvala za link, znanje iz baze mi je, za sad, potrebno samo da mogu da uradim taj program a posle cu je valjda postepeno skontati...
Sad cu videti sta ima tamo pa javim se ako nesto zatreba
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.raf.edu.yu.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele16.05.2008. u 15:49 - pre 194 meseci
Posto vidim da ljudi nisu bas voljni da se bakcu ovakvim "problemcicima", da se umijesam. Ne mogu a da ne skrenem paznju na prilicno los dizajn baze. Ili ja mozda ne shvatam dobro sta je tebi potrebno?
Ako zelis da vodis evidenciju o izostancima i opomenama ucenika, predlazem ti sledece rjesenje:

Posto je ocigledno da ces izostanke unositi kao OPRAVDANI; NEOPRAVDANI; UKUPNO, nema nikakve potrebe za posebnom tabelom, jer ces za svakog ucenika imati samo jedan red u tabeli IZOSTANCI. Ali, kako se (nekim cudom) moze dogoditi da neko nema izostanaka, ostavio sam tabelu IZOSTANCI, i povezao je sa tabelom UCENIK preko polja Sifra_ucenika. To je, ocigledno, veza 1:1. Takodje, iz tabele IZOSTANCI sam izbacio polje ime i prezime - nije nam potrebno jer zapis jedinstveno identifikujemo preko polja Sifra_studenta i ime i prezime lako mozemo procitati iz tabele UCENIK.

Slicno sam uradio sa tabelom OPOMENE, samo sto je ovdje vec realnija situacija da neko ima vise opomena. Povezao sam ovu tabelu sa tabelom UCENICI (opet sam koristio polje Sifra_ucenika kako kljuc) i izbacio polje ime i prezime.

Ovaj dizajn to omogucuje da laganim upitom odmah dobijes informaciju o broju opomena ili izostanaka pojedinog ucenika.

Ako sam lose shvatio zadatak ili slicno, molim te daj malo detaljniji opis. Rado cu ti pomoci u projektovanju same baze - glupo je da ti zbog nje propadne zadatak. Evo, prikacio sam bazu sa izmjenama - radio sam brzo i grubo posto nemam bas vremena.
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sima_Strahota89
Nisam zaposlen
Bačka Palanka

Član broj: 180588
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele17.05.2008. u 20:26 - pre 194 meseci
Super da se pojavio neko ko zaista može da pomogne!

Program glasi:
Napisati program koji omogućava unos ličnih podataka o svakom učeniku (to su podaci iz tabele ucenik), unos zaključnih ocena iz svakog predmeta za svakog ucenika (logično, tabela ocene) i unos izstanaka (tabela izostanci) za svakog ucenika jednog odeljenja. Program treba na osnovu svih tih podataka da prikazuje statistiku tog odeljenja tj. prikazuje te zaključne ocene, sve učenike sa opomenama i sve učenike sa opravdanim i neopravdanim izostancima.
To je to manje-vise.

Problematika je u sledecem:
U samoj bazi to famozno „Automasko popunjavanje tabela u accessu...“ bi trebalo da se svodi da se recimo tabela opomene sama popunjava uzimajući podatke iz tabele ucenik za iz onih redova gde ima opomena.
Podaci koje bi trebala da prikupi su: ime, prezime, ukupan broj opomena.
Bila je još gora varijanta gde je trebalo da prikaže i nazive svih predmeta iz kojih ucenik ima opomenu, ali srecom nema je vise!

Nadam se da ti je jasno sta sam sve mislio, jer ja nema pojma o accesssu, i ako nesto mozes da uradis....
 
Odgovor na temu

boki026
ing
Smederevo

Član broj: 175089
Poruke: 36
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele18.05.2008. u 11:45 - pre 194 meseci
Evo nesto za pocetak za prvu pomoc.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sima_Strahota89
Nisam zaposlen
Bačka Palanka

Član broj: 180588
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele18.05.2008. u 15:04 - pre 194 meseci
OK, sad cu ja to da pregledam pa da vidim kako bi se to moglo prikazati u programu.
Hvala ti!
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.raf.edu.yu.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele19.05.2008. u 10:01 - pre 193 meseci
Iako mi je vrlo privlacna pomisao da uradim tabele i serviram ti gotovo rjesenje (a vjerujem i tebi ), necu to uraditi iz prostog razloga sto zelim da ispratim minimum korektnosti koji odrzavamo na ovom forumu. Prema tome, sledi lagana lekcija iz teorija o bazama podataka:
Osnovni cilj koriscenja BP (baza podataka) je da se izbjegne ponavljanje istih podataka na vise mjesta. Ti, iz nekog razloga zelis da imas podatke o imenu i prezimenu ucenika i u tabeli UCENIK i u tabli OPOMENE ili kao vec... Osim sto krsi sva pravila projektovanja BP, ovo predstavlja i nepotreban posao.

Zasto da u tabelu OPOMENE upisujemo ime i prezime kad jednostavno mozemo ove podatke procitati iz tabele UCENIK? Kako?

Nisi bez razloga u tabelu UCENIK stavio i polje Sifra_ucenika. Mozemo pretpostaviti da je vrijednost ovog polja jedinstvena za svakog ucenika u bazi, odnosno da ne postoje dva ucenika sa istom sifrom. Logicno, sledi zakljucak da mi svakog ucenika mozemo identifikovati pomocu samo jednog polja - Sifra_ucenika. Ovo polje se strucno naziva "kljuc".

Da bi ti bilo jasnije o cemu govorim, otvori primjer koji sam ja zakacio i klikni na Tools/Relationships.

Sada cu ti predloziti kako ja mislim da tabela OPOMENE treba da izgleda:

Sifra_ucenika - govori nam ko je dobio opomenu;
Datum_opomene - logicno je pretpostaviti da je i ovo potrebna informacija;
Vrsta_opomene - koju opomenu je ucenik dobio?

Naravno, mogu se dodati i ostala polja, po potrebi.

Kako mozemo znati koje je opomene ima ucenik Scekic Slavko, sa sifrom 123456?
Pa, postavimo jednostavno pitanje: "Koje opomene postoje u tabeli OPOMENE gdje je Sifra_ucenika=123456?"

Odnosno, formalni SQL upit bi izgledao ovako: SELECT * FROM 'OPOMENE' WHERE Sifra_ucenika=123456;
Objasnjenja djelova komande:
SELECT - izaberi, izvuci
* - na mjestu gdje je zvjezdica navode se polja koja zelimo da prikazemo. Zvjezdica znaci "sva polja" i rezultat bi izgledao ovako:

******************************************
Sifra_u | Datum_op |Vrsta_opomene
******************************************
123456 | 01.01.2008 | Opomena
------------------------------------------------------
123456 | 15.05.2008 | Strogi ukor
------------------------------------------------------
123456 | 30.06.2008 | Ukor pred iskljucenje
******************************************

Da smo umjesto * stavili Datum_opomene, Vrsta_opomene, dobili bi sledeci reultat:

*******************************
Datum_op |Vrsta_opomene
*******************************
01.01.2008 | Opomena
----------------------------------------
15.05.2008 | Strogi ukor
----------------------------------------
30.06.2008 | Ukor pred iskljucenje
*******************************

Primjecujes da sada nema polja Sifra_ucenika. Ovako mozemo da se igramo do sjutra. Idemo dalje sa objasnjenjem komande:

FROM - na engleskom, kao sto znas, znazi "IZ". Nakon ovoga navodimo ime tabele iz koje zelimo da izvucemo podatke.
WHERE - (engl. GDJE JE) sluzi da ogranicimo pretragu na samo odredjene zapise. U ovom slucaju, ovo znaci: "Gdje je Sifra_ucenika=123456".
Da smo stavili WHERE Vrsta_opomene='Strogi ukor' dobili bi smo u odgovoru sve ucenike koji su ikada dobili strogi ukor.
Ako se izostavi WHERE klauzula (uslov), kao rezultat cemo imati sve zapise iz tabele koju smo naveli nakon FROM.

Da vidimo koliko me pratis...
Pretpostavimo da u tabeli OPOMENE imamo sledeci zapis:

******************************************
Sifra_u | Datum_op |Vrsta_opomene
******************************************
123456 | 01.01.2008 | Opomena
------------------------------------------------------

Kako mozemo saznati ime i prezime ucenika koji ima sifru 123456? Hint: ove podatke mozemo procitati iz tabele UCENIK.

Naravno, uvijek mozes i prweskociti sve ove zavrzlame, ali ja zelim da iz ovoga nesto i naucis. Pozdrav...


[Ovu poruku je menjao Scelle dana 19.05.2008. u 11:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Scelle dana 19.05.2008. u 11:26 GMT+1]
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
 
Odgovor na temu

Sima_Strahota89
Nisam zaposlen
Bačka Palanka

Član broj: 180588
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele19.05.2008. u 13:40 - pre 193 meseci
Odgovor na tvoje pitanje je:
**SELECT* * *FROM* 'Ucenik' *WHERE* Sifra_ucenika=123456*
Zar ne?

A sto se tice te tabele opomene, sve je ok, ali ja ne umem da koristim query i zato sam planirao da veze izmegju tabela budu takve da se one popunjavaju da bi u c++ builderu samo prikazivao njihov sadrzaj.
E da i tabela Opomene treba da sadrzi
- sifru ucenika (ime i prezime smo izbacili)
- broj opomena(broj predmeta sa ocenom 1)

Ovo sto si naveo kao primer moglo bi da se doda u tabelu ucenik, polje napomene, jer ukor i slicno se ubrajaju u tu vrstu...

OK, reci mi ako ovo ukucam u c++ builderu u String List Editor, mislim **SELECT* * *FROM* 'Ucenik' *WHERE* Sifra_ucenika=123456* oce li to raditi, naravno ako je konekcija sa bazom uspostavljena i sve funcionise kako treba i postoji ucenik sa tom sifrom?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele20.05.2008. u 06:40 - pre 193 meseci
@ Sima_Strahota89
Jedno pitanje. Da li su ove silne zvezdice deo sintakse c++?
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
217.24.24.*



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele20.05.2008. u 14:14 - pre 193 meseci
Ma, nije bitna sintaksa, to se najlakse nauci. Cini mi se da je polako hvata sustinu, a to je vazno.

@Sima_Strahota89:
Sto se tice C++ realizacije, stvarno ne mogu da ti pomognem. Mora da postoji nacin da upotrijebis upit, pitaj na C++ forumu.
Znam da u C# (koji takodje ne znam dobro) treba da imas otvorenu konekciju, objekat tipa command i datareader.
Dakle u C# bi imali string sa komandom tipa: string SQL_upit="SELECT * FROM opomene WHERE Sifra_ucenika=123456".
Zatim bi instancirali objekat tipa Command (ne sjecam se tacno koja je klasa) i proslijedili mu ovaj string sa komandom i otvorenu konekciju.
Na kraju bi ovo proslijedili objektu tipa DataReader (opet, ne znam koja je klasa).
A onda bi podatke iz ovog DataReader-a ucitali du neku DataGridView na formi. Prosto, zar ne?
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
 
Odgovor na temu

Sima_Strahota89
Nisam zaposlen
Bačka Palanka

Član broj: 180588
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele23.05.2008. u 11:09 - pre 193 meseci
Vratio sam se!

Citat:
Getsbi: @ Sima_Strahota89
Jedno pitanje. Da li su ove silne zvezdice deo sintakse c++?


Ja bi reko da nisu ali sve je moguce, sve sto se tice baza "moze biti, a i ne mora".

Citat:
Scelle: :) Ma, nije bitna sintaksa, to se najlakse nauci. Cini mi se da je polako hvata sustinu, a to je vazno.

@Sima_Strahota89:
Sto se tice C++ realizacije, stvarno ne mogu da ti pomognem. Mora da postoji nacin da upotrijebis upit, pitaj na C++ forumu.
Znam da u C# (koji takodje ne znam dobro) treba da imas otvorenu konekciju, objekat tipa command i datareader.
Dakle u C# bi imali string sa komandom tipa: string SQL_upit="SELECT * FROM opomene WHERE Sifra_ucenika=123456".
Zatim bi instancirali objekat tipa Command (ne sjecam se tacno koja je klasa) i proslijedili mu ovaj string sa komandom i otvorenu konekciju.
Na kraju bi ovo proslijedili objektu tipa DataReader (opet, ne znam koja je klasa).
A onda bi podatke iz ovog DataReader-a ucitali du neku DataGridView na formi. Prosto, zar ne? :D


Ma prosto... :)

OK hvala ti za bazu, isprogramirano je sve, samo je projekat ostao u skoli.
Ako jos bude nekih sitnih nedoumica, javicu se ponovo!
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Automasko popunjavanje tabela u accessu sadržajem druge tabele

[ Pregleda: 4395 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.