Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika

[ Pregleda: 5874 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Okram_marko
Travnik

Član broj: 15736
Poruke: 445
77.221.7.*



Profil

icon [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika01.05.2008. u 23:45 - pre 194 meseci
Lijep pozdrav,

Ime teme ne govori puno pa da ja predjem na stvar. Ima excel dokument sa 2 sheet-a. U prvom se nalazi STARI popis artikala, cjene i tarifni brojevi (npr trgovina), a u drugom NOVA lista sa vise artikala i ostalim informacijama kao u prvom (cijene i tarifni broj).
Broj artikla (oznaka) se nalazi u kolini A, cijena u koloni B a tarifni broj u koloni C.

U tom drugom sheet-u tj novom cjeniku nemam unesenih tarifnih brojeva. To bih zelio automatizirati. Samo da kazem da su artikli izmjesani i da u novom imam vecu listu tj novih artikala. Ja bi htio da excel "gleda" broj artikla iz prvog sheet-a i njegov tarifni broj dodjeli istom broju artikla u drugom sheet-u (nebitno gdje se on nalazio. Tj da trazi.)

To bi trebalo ovako izgledati:

(sheet 1) - stari cjenik ili lista
Art. number | cijena | tarifni broj
06,983--------127-----0987672


(sheet 2) - novi cjenik ili lista
Art. number | cijena | tarifni broj
03,742--------28-----0967344
01,883--------91-----0946284
06,983--------126,5-----(*)
04,881--------82-----0939493

E ovo gore gdje je (*) treba doci vrijednost "pokupljena" iz prvog sheet-a.
Nadam se da ste shvatili sta se trazi.

Problem je sto se artikli u dva sheet-a ne poklapaju pa ne mogu samo tek tako kopirati tarifna brojeve iz starog u novi sheet. Isto tako, u novom imam 2000 novih artikala koji su RAZBACANI po tabeli. Na njih cu morati rucno dodati tarifne bojeve.

Pomagajte kako umijete i znate. Svaka pomoc je dobro dosla i unaprijed se zahvaljujem.

PS: dodao sam testni dokument u prilog.

[Ovu poruku je menjao Okram_marko dana 02.05.2008. u 02:57 GMT+1]
..::Photography::..
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
*.3dnet.co.yu.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika02.05.2008. u 08:33 - pre 194 meseci
Ako sam razumeo cela ova priča svodi se na funkciju VLOOKUP o kojoj je već puno puta pisao na ovom forumu.
Radi pregledsnosti formule opseg A2:C14 na Listu1 sam imenovao kao ListaA
U ćeliji C2 na Listu2 upišeš formulu
Code:
=VLOOKUP(A2;ListaA;3;FALSE)
i kopiraj za celu kolonu C
Ova funkcija omogućava da se pretraži prva kolona ListaA i kad nađe vrednost upisanu u ćeliju A2 da vrati kao rezultat vrednost iz treće kolone ListeA. Opcija False koristi se za nalaženje tačne vrednosti, odnosno kad lista koja se pretražuje nije sortirana po toj koloni. Za artikle koje ne postoje u ListiA dobićeš rezultat N/A, to onda ručno unesi. Ako hoćeš da ukineš formule i da zapamtiš pronađene vrednosti na drugom listu, kopiraj kolonu C po vrednosti
(Copy,Paste Special->Values)
Za detalje možeš potražiti "VLOOKUP" po forumu ili pogledaj Help.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika02.05.2008. u 09:00 - pre 194 meseci
Dok sam ja radio u međuvremenu ti je @Jpeca dao rješenje.
No kad sam već napravio primjer evo da ga i postavim
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Okram_marko
Travnik

Član broj: 15736
Poruke: 445
77.221.7.*



Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika02.05.2008. u 10:21 - pre 194 meseci
ovo je odlicno. Radi i dobro je.
Samo, ja ovdje moram rucno mjenjati raspon. Ne fercera opcija "povlacenja" pa da se automatski pretrazi i popuni. Moze li se to kako rijesiti.. ?
mislim na raspon =VLOOKUP(B25;List1!$B$2:$D$25;3;FALSE) - > B25 i $D$25

Code:

=VLOOKUP(A2;ListaA;3;FALSE)


Ovo ne radi. Probao sam i samo mi izbaci #NAME?.

[Ovu poruku je menjao Okram_marko dana 02.05.2008. u 11:40 GMT+1]
..::Photography::..
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika02.05.2008. u 11:55 - pre 194 meseci
Citat:
Okram_marko : ovo je odlicno. Radi i dobro je.
Samo, ja ovdje moram rucno mjenjati raspon. Ne fercera opcija "povlacenja" pa da se automatski pretrazi i popuni. Moze li se to kako rijesiti.. ? mislim na raspon =VLOOKUP(B25;List1!$B$2:$D$25;3;FALSE) - > B25 i $D$25
vjerojatno nisi dobro postavio formulu
evo ti riješen tvoj primjer u attachu na dva načina
obrati pažnju na znak $ i raspon podataka koji se vuče sa Lista1

Citat:
Okram_marko:
Code:

=VLOOKUP(A2;ListaA;3;FALSE)

Ovo ne radi. Probao sam i samo mi izbaci #NAME?.
ovdje opet postoji mogućnost da nisi IMENOVAO raspon podataka. Kako se imenuje raspon podataka pogledaj ovdje ( ako je to u pitanju ) http://www.ic.ims.hr/office/excel2003/razno/imenovanje.html
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

sreta56
Sreten Djordjevic
Nezaposlen
Cuprija

Član broj: 173862
Poruke: 4
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika02.05.2008. u 15:04 - pre 194 meseci
Probaj ovo - kod mene funkcionise
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Okram_marko
Travnik

Član broj: 15736
Poruke: 445
77.221.7.*



Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika02.05.2008. u 23:29 - pre 194 meseci
Ma stvarno ste prava ekipa. Nema sta!
Evo, sve sam probao i sve radi. Samo koje je rijesenje najbolje??? Ovo zadnje mi se cini najbolje.
Dajte mi jos samo suma sumarum.

PS: ovo se koristi u zadnjem: =IF(A13<>0;VLOOKUP(A13;List1!ListaA;3;FALSE);"") ali i dalje imam samo 2 liste koje su imenovane kao "List1" i "List2". Kako onda ovo ListaA moze raditi?

Sad se bacam na posao pa da u svoje dvije prave liste primjenim formulu pa da vidim sta cu dobiti.
..::Photography::..
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika03.05.2008. u 00:04 - pre 194 meseci
Citat:
Okram_marko
PS: ovo se koristi u zadnjem: =IF(A13<>0;VLOOKUP(A13;List1!ListaA;3;FALSE);"") ali i dalje imam samo 2 liste koje su imenovane kao "List1" i "List2". Kako onda ovo ListaA moze raditi?
očito nisi sve postove pročitao i pogledao prikačene primjere.
pogledaj moj prethodni post i primjer2.xls ( pogledaj List1 na kojem je imenovana ListaA )
kako se imenuje lista pogledaj link koji sam dao u postu.

evo malo riječima pojašnjenje formule: =IF(A13<>0;VLOOKUP(A13;List1!ListaA;3;FALSE);"")
Ako je A13 različit od nule u ćeliju upiši rezultat funkcije Vlookup, a ako nije ostavi praznu ćeliju.
objašnjenje funkcije Vlookup: Podatak iz ćelije A13 potraži na Listu1 u rasponu ćelija ListaA. Kada ga nađeš podatak koji se nalazi u istom redu ali u trećem ( 3 ) stupcu upiši kao rezultat.
False u ovom slučaju kaže da upiše točan rezultata ( btw: funkciju Vlookup ti je @Jpeca već objasnio u svom postu )

Tebe vjerojatno zbunjuje naziv listova koji se skoro poklapa sa nazivom raspona podataka. List1, List2, ListaA ( Sheet1, Sheet2, ListaA )
formula je mogla glasiti i ovako: =IF(A13<>0;VLOOKUP(A13;List1!PODACI;3;FALSE);"") gdje je imenovani raspon ( range ) podataka koji se nalazi na Listu1 nazvan PODACI

Ovo imenovanje "LISTE" nemoj brkati sa nazivom Lista ( Sheet-a
 
Odgovor na temu

Okram_marko
Travnik

Član broj: 15736
Poruke: 445
77.221.7.*



Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika03.05.2008. u 01:10 - pre 194 meseci
Da, to me bunilo. Znaci, ja selektiram u prvoj listi ("List1") sve celije i onda idem na insert.. bla bla i dodam ime za te selektirane celije (Range name, ako mogu reci). Onda ce excel pretrazivati SAMO u tim selektiranim celijama? !!?? Naravno, gledat ce samo prvu i trecu kolonu dok ce ostale zanemariti.

Idem da probam, jos nisam. :P
..::Photography::..
 
Odgovor na temu

Okram_marko
Travnik

Član broj: 15736
Poruke: 445
77.221.7.*



Profil

icon Re: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika03.05.2008. u 01:57 - pre 194 meseci
Eh evo da vam javim da sam napravio, a to znaci da sam skuzio u cemu je caka. Hvala ljudi!
Sada se bacam na "veliki" posao. :P
Nemate pojma kako ste mi olaksali stvar. Ah! Ako bude jos kakvih sugestija, tu sam i tema je jos aktivna :P.
..::Photography::..
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] Dvije tabele i njihova usporedba sa oznacavanjem razlika

[ Pregleda: 5874 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.