Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?

[ Pregleda: 5673 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?14.12.2007. u 14:09 - pre 199 meseci
Zanima me da buduci za mnoge zvucnike uglavnom za kola imaju navedenu maksimalnu snagu a ne i nominalnu snagu zvucnika.
kako otprilike bi se mogla saznati nominalna snaga od recimo 200Wmaksimalne snage zvucnika,znaci kolika bi mu bila RMS(valjda im je to nominalna snaga),nadam se da pod nominalnom snagom neki proizvodjaci poput kanwood-a ne podrazumevaju muzicku maksimalnu, a pod maksimalnom PMPO?
I drugo ako je zvucnik recimo 35WRMS nominalne snage a maksimalna 200W dali moze takav zvucnik da se optereti i sa 50W ili nikad ne prelaziti nominalnu snagu-kao mera opreza?
Hvala i cestitam svima predstojecu slavu sv.Nikolu -ko bude citao a slavi!
Pozdrav svima, i molim vas odgovori te mi!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.broadband.blic.net.



+18 Profil

icon Re: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?14.12.2007. u 18:34 - pre 199 meseci
Pa nominalna snaga se definise kao snaga kojom mozemo opteretiti zvucnik dugi vremenski interval.
A slobodno na zvucnik od 35W RMS mozes dovesti 50W RMS ali pod uslovom da pojacalo ne ide u kliping. Na dB dragu se cesto stavlja jace pojacalo od zvucnika. Primjer woofer od 400W RMS na 1-2kW RMS, ali naravno samo par sekundi. Samo treba znati kontrolisati gain, tj. da pojacalo ne klipuje i to je to. A to koliko zvucnik ima snage (RMS, PMPO, MAX bla bla) ja ne gledam pri izboru zvucnika.
A ove mjere PMPO Max i to zaboravi... Ima moj kolega 2.1 zvucnike za komp, na njima pise 1000W PMPO. Ja sam bas tu kutiju otvarao i vidiio da je pojacalo izvedeno sa kolom TDA2030 na 12V, znaci evo glave ako ima i 5W sinusne snage.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
212.62.39.*



+45 Profil

icon Re: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?14.12.2007. u 18:42 - pre 199 meseci
Na zvucnicima uglavnom pise maximalna snaga. Pogotovo na onim sa buvljaka. Ali majstori obicno kazu 2/3 maksimalne snage ti je nominalna snaga. Sto opet zavisi kakav je signal, sinusni,iglicasti...
Ali ako je snaga max 200w. Pojacalo ti mora biti 2/3 te snage znaci to je zvucnik za pojacalo od 133 W mada moze i ona od 150W ali da ne pojacavas do kraja jer ce kvalitet zvuka biti losiji.

Sto se tice tih oznaka i ja sam sretao razne oznake i nema bas mnogo veze s mozgom :)
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?17.12.2007. u 13:46 - pre 199 meseci
Hvala prijatelji,ali Milos me izgleda nije dobro razumeo,mene zanima kolika bi mogla orijentaciono biti snaga zvucnika ako je njegova maksimalna snaga 200W?
Znam da moze i jace pojacalo posebno ako je lenj zvucnik 87db i slicno,ali sad konkretno me sam zvucnik interesuje,znam i da je snaga zvucnika ustvari snaga koja moze da se dovede zvucniku a da ne dodje do njegovog ostecenja-misleci na nominalnu snagu, maksimalna je vrlo diskutabilna,jer bi realno ona trebala da znaci da bi on i pri maksimalnoj snazi radio ali uz veliko izoblicenje i to ne u milisekundama vec mnogo duze, ali ipak je to samo marketinski trik ....
da ne duzim, a takve podatke sam naletao na zvucnicima Kenwood-auto car speackers, Pioneer i Sony obavezno daju nominalnu i maksimalnu snagu, dok Kenwood za neke modele zvucnika daje nominalnu i maksimalnu recimo 200Wmax/35Wnom; 180Wmax/35Wnom;170Wmax/35Wnom????? a za neke modele zvucnika samo maksimalnu,pa ne znam orijentaciju recimo za zvucnik 110Wmax po analogiji moze imati oko 20Wnom a mozda i manje???
Vase misljenje?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.broadband.blic.net.



+18 Profil

icon Re: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?17.12.2007. u 14:41 - pre 199 meseci
Moje misljenje je da su sve gore navedene jedinice za snagu marketinski potez. Gledam neki dan u oglasima covjek prodaje CD player za auto snage 200w RMS... Nemoj se previse opterecivati snagom zvucnika jer ces ih vjerovatno spajati na HU koji ima 15ak vati (maksimalno) sinusne snage a ti zvucnici mogu dosta vise trpiti. Ja sam jednom spajao i slusao woofercic (4", 8 oma) na kojem pise 10W na pojacalu na kojem pise 220W max@4oma.(Prema osiguracu i prema naponu izracunao sam da moze dati malo vise od 60-70W sinusne snage na 8 oma) nekih pola sata i to pojacano skoro do kraja i nije se ni poceo grijati a kamoli da je pregorio...
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?18.12.2007. u 09:13 - pre 199 meseci
Hvala Vatri-posto ti ne znam ime,
ali ove zvucnike sam hteo da upasujem u kucnoj radinosti u zvucne kutije,ne u auto, mozda bi kasnije stavio ih zajedno sa kutijama u auto, ali bih za sada mozda koristio i ststem da redno vezem dva para takvih zvucnika u stereo kombinaciji i dobijem dva zvucnika od 8 oma impendanse, po kutiji.
Naravno da bi snaga ostala nominalna 35W ali bih dobio 8 omske zvucnike.
Prvenstveno sam hteo i nameravam da ih iako su to auto zvucnici vrlo niske klase i auto zvucnici ,znaci daleko od ikakvog HI-FI kvaliteta za te pare, hteo da se ucim o ugradnji u kutijama, naravno da imam predznanja i neke programcice i savete.....kako se to radi,znaci izracunao bih litrazu za taj zvucnik, ali poenta je sto ce takav zvucnik ici na kucno pojacalo bar 40WRMS 4 oma ako ne i vise.
Znam da ces reci da nemoram da pojacavam jace, nego su me bunili ti podatci, da je ista nominalna snaga 35W iako je za jedan model zvucnika maksimalna snaga 200W, za drugi 180W, za treci 170W....pretpostavljam da vodilja treba da mi bude bar za tu marku zvucnika 200W/35W nominalne i to je to, ako je veci samo preracunam koeficijenat 5,7 u ovom slucaju(200W/35W=5.7)pa recimo za 250Wmaks/bice oko 45WRMS akone i vise....
Hvala ti na odgovorima!

Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.broadband.blic.net.



+18 Profil

icon Re: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?18.12.2007. u 10:15 - pre 199 meseci
Tebi je pojacalo na 4 oma 40W RMS. Ali impedansa zvucnika (konkretno woofera) je obicno iznad toga, pa cak zna biti i preko 20oma... Naravno ovo zavisi od frekvencije
Nacu ti sliku imam na kompu negdje graf zavisnosti impedanse od frekvencije...
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?18.12.2007. u 14:46 - pre 199 meseci
Da nisi to pomesao sa visokotoncem fde impendansa ide i do 50 oma i vise, a za bas zna da se spusti i do 2 oma cak i nize u zavisnosti od frekvencije?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.broadband.blic.net.



+18 Profil

icon Re: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?18.12.2007. u 15:36 - pre 199 meseci
Evo graf iz programa Bass Box Pro, ako program laze i ja lazem :)
http://img127.imageshack.us/my.php?image=79773399ay5.jpg
Ovo je graf za SAL SRP-2530 u BR kutiji od 60L port 7x16, sad ne znam kakvo je stanje sa impedansom visokotonaca...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Kolika je nom.snaga na zvucniku ako je maksimalna pr.200w?

[ Pregleda: 5673 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.