Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?

[es] :: Enterprise Networking :: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?

[ Pregleda: 7295 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TrickyTrix

Član broj: 9478
Poruke: 83
*.beobug.com.



Profil

icon Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?12.09.2007. u 14:17 - pre 201 meseci
Ucio sam ovo u skoli, a radi se i na cisku pa da pitam da li uopste postoji ikakva korist od toga u lokalnim uslovima kada se uzme u obzir da se sa privatnim adresama poput 10.x.x.x i 192.160.x.x moze umreziti OGROMAN broj racunara bez ikakve potrebe za podmrezavanjem tih adresa. Moze neki primer gde uopste podmrezavanje moze biti korisno sem u dodeljivanju opsega javnih adresa provajderima koje moraju biti podmrezene zbog nedostatka javnih IP adresa na internetu. Inache pod lokalne uslove smatram i umrezavanje bilo koje zgrade ili kompleksa u Beogradu:)
 
Odgovor na temu

apartman208
sarajevo

Član broj: 81887
Poruke: 38
80.65.163.*



Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?12.09.2007. u 14:39 - pre 201 meseci
najvazniji dio jedne kvalitetne mreze je adresiranje pa ostalo..
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?12.09.2007. u 16:19 - pre 201 meseci
Mislim da u FAQ temi na ovom forumu imaš jedan tekst koji se dotiče teme podmrežavanja. Ako se ne varam, ima i jedan kraći deo koji spominje zašto je bitno.
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.eunet.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?13.09.2007. u 16:04 - pre 201 meseci
Ako ništa drugo, učiš se kako treba odradjivati posao, što će ti biti neophodno kada budeš radio sa javnim IP adresama. Mada to svakako nije jedini razlog...
ex.mangel
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?13.09.2007. u 19:50 - pre 201 meseci
Citat:
TrickyTrix: Ucio sam ovo u skoli, a radi se i na cisku pa da pitam da li uopste postoji ikakva korist od toga u lokalnim uslovima kada se uzme u obzir da se sa privatnim adresama poput 10.x.x.x i 192.160.x.x moze umreziti OGROMAN broj racunara bez ikakve potrebe za podmrezavanjem tih adresa. Moze neki primer gde uopste podmrezavanje moze biti korisno sem u dodeljivanju opsega javnih adresa provajderima koje moraju biti podmrezene zbog nedostatka javnih IP adresa na internetu. Inache pod lokalne uslove smatram i umrezavanje bilo koje zgrade ili kompleksa u Beogradu:)

Joj sto volim ove sto prvo polazu sertifikate pa onda vide mrezu u radu :).

Ajde, za pocetak malo sam razmisli: na sta bi licio broadcast saobracaj u toj tvojoj mrezi sa ogromnim brojem racunara. :) A onda zamisli nekoliko sprava koje krenu da broadcastuju paralelno, po celoj to OGROMNOJ mrezi. Prakticne razloge podele i zasto je mnogo lakse u velikoj mrezi izdvojiti grupe klijenata i servere u odvojene subnete ces shvatiti kad bude video neku vecu mrezu :). Neki od bitnijih su bezbednost, lakse pracenje, lakse otkrivanje problema, jednostavniji rad...
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.eunet.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?13.09.2007. u 21:49 - pre 201 meseci
@nkrgovic

Stekao sam utisak da je TrickyTrix mislio prvenstveno na potrebu za efikasnim iskorišćenjem adresnog prostora kroz upotrebu subneta odgovarajuće veličine, odnosno prefixa različitih (manjih) od starih klasnih /8, /16 i /24. Odnosno, imam utisak da recimo ne razume potrebu i korist korišćenja /29 prefixa za segment u kome se nalazi 3 računara, već bi on najradije iskoristio /24. U tom slučaju je broadcast nebitan faktor jer je mreža ipak podeljena na segmente, mada ne onako kako bi trebalo :)
ex.mangel
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?13.09.2007. u 23:14 - pre 201 meseci
@mangel
Covek kaze :

Citat:
moze umreziti OGROMAN broj racunara bez ikakve potrebe za podmrezavanjem tih adresa

Meni su ove varijante koje sam naveo prve pale na pamet iz prakticnih razloga.. :) Sto se tice efikasnosti koriscenja prostora - pa i ona se tu negde provlaci. Podela na subnete osim sto, kao sto ti kazes, dovodi do bolje efikasnosti, olaksavca i rad u praksi, pre svega zivom coveku tj. njegovoj logici, a onda i omogucava bolji uvid u rad. Naravno, pricam o vecim mrezama gde se razlicite logicne celine mreze (ajde u preduzecu : knjigovodstvo, komercijala, uprava, istrazivanje...) subnetuju kao odvojene mreze, sto omogucava lakse odrzavanje i pracenje rada.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

cume
Menadzer za visoko frekventnu naplatu u
maloprodajnom objektu

Član broj: 26038
Poruke: 315
*.adsl.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?14.09.2007. u 18:21 - pre 201 meseci
Citat:
Milan Andjelkovic:
Odnosno, imam utisak da recimo ne razume potrebu i korist korišćenja /29 prefixa za segment u kome se nalazi 3 računara, već bi on najradije iskoristio /24. U tom slučaju je broadcast nebitan faktor jer je mreža ipak podeljena na segmente, mada ne onako kako bi trebalo :)



Pa to, recimo firma ima 1000 hostova, i sad ce networkeri da stede adresni prostor i da se bakcu sa subnetovanjem....
Kad treba da se doda novi segment uzme se jedan /24 i vozi...

 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.eunet.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?15.09.2007. u 10:25 - pre 201 meseci
@nkrgovic
Rekao bih da je taj ogroman broj računara naveo čisto kao argument protiv korisnosti subnettinga. U svakom slučaju CIDR je uveden ne zbog problema sa broadcastom, već upravo radi bolje iskorišćenosti adresnog prostora. Da imaš dovoljno adresa, stvarno bi mogao da 5000 hostova potrpaš u 100 nekadašnjih C klasa i da nemaš nikakav problem sa broadcastom. Ali, kako to nije moguće zbog malog broja IP adresa, uveden je CIDR. Dakle, dolazimo do zaključka da je efikasno iskorišćenje adresnog prostora u stvari pravi problem i osnovni razlog za uvodjenje CIDR-a.

Pritom, CIDR sam po sebi ne rešava problem broadcast-a. /17 je CIDR, odnosno primer subnettinga (recimo /16 podeljen u dva /17), ali ako bi stvarno napravio takav subnet na ruteru i ubacio taj ogroman broj hostova u njega, i dalje bi imao problem sa broadcastom bez obzira što si koristio subnetting.

Uz subnetting smo naravno dobili i mogućnost da logičnije odredimo veličinu subnet-a, ali to nije osnovni razlog za njegovo uvodjenje.

ps. da, naravno, subnetting i CIDR nisu isto, but you get the point...

Citat:
cume: Pa to, recimo firma ima 1000 hostova, i sad ce networkeri da stede adresni prostor i da se bakcu sa subnetovanjem....
Kad treba da se doda novi segment uzme se jedan /24 i vozi...

E pa upravo se o tome radi - ljudi koji se ozbiljno bave mrežama nemaju problem sa subnettingom i samim tim to nije baktanje, već normalan način rada. Meni bi čak bilo teže da se snadjem u nekoj mreži kada bi za peer opsege bili iskorišćeni /24 subneti, umesto /30. Subnetting se nauči i nakon toga više nije problem, već od njega ima samo koristi, što logički, što tehnički.

[Ovu poruku je menjao Milan Andjelkovic dana 15.09.2007. u 11:57 GMT+1]
ex.mangel
 
Odgovor na temu

cume
Menadzer za visoko frekventnu naplatu u
maloprodajnom objektu

Član broj: 26038
Poruke: 315
*.adsl.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?15.09.2007. u 11:20 - pre 201 meseci
Kada sam rekao uzmes /24 i vozis nisam mislio na peer nego na novi segment sa radnim stanicama/serverima/printerima itd.
Verujem da je svima lakse da se za npr. serial link iskoristi /30.

Obicno ljude koji imaju jako mnogo posla pusti taj entuzijazam da sve mora da bude kao na cisco kursu, nego im je bitno da mreza bude funkcionalna.
A mreza ce funkcionisati i ako za segment sa 15 hostova iskoristis /24 blok.
Svi mi znamo subnetovanje, nije to problem...

E sada, ko hoce da bude pedantan i da stvar odradi skolski, i to pozdravljam.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.eunet.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?15.09.2007. u 11:31 - pre 201 meseci
Ok, stoji to što kažeš, ali kad su u pitanju velike mreže, čak i sa privatnim IP adresama, preveliki blokovi mogu da budu problem u smislu dobre (logičke) organizacije adresnog prostora. Da ne pričamo o mrežama sa javnim IP adresama, tu je situacija jasna...

Ja nisam išao na cisco kurseve, tako da spadam u onu drugu grupu pedantnih ;)
ex.mangel
 
Odgovor na temu

TrickyTrix

Član broj: 9478
Poruke: 83
147.91.216.*



Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?18.09.2007. u 17:05 - pre 201 meseci
nkrgovicu na komentaru "da volis ove sto prvo polazu sertifikate pa onda vide mrezu u radu :)." mogu samo da kazem da se niko nije naucen rodio, a ni ti sigurno nisi izuzetak, tako da je tvoj komentar suvisan. Koncept podmrezavanja mi je apsolutno jasan i to mi ne predstavlja apsolutno nikakav problem vec je pitanje usmereno na bolje razumevanje materije u praksi.
U praksi znaci u vecini slucajeva /24 za segment, /30 za serial i to bi bilo to?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?18.09.2007. u 17:25 - pre 201 meseci
Kad ste vec kod literature, ima li neka knjiga ili online izvor kojise podmrzavanjem bave nesto dublje od objasnjavanja maski i najosnovnijeg rutinga?
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.eunet.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?19.09.2007. u 15:57 - pre 201 meseci
Citat:
TrickyTrix:
U praksi znaci u vecini slucajeva /24 za segment, /30 za serial i to bi bilo to?

Ne čitaš pažljivo. Ako već nisi stekao lošu naviku korišćenja prevelikih (u suštini - odredjedjenih bez razmišljanja) subneta, vidi da se navikneš na ono ispravnu varijantu, odnosno na koncept koji ćeš ćeš uspešno primeniti i u mrežama sa javnim adresama. Znači - saznaš broj hostova, uzmeš u obzir koliki je planirani rast broja hostova u budućnosti i prema tome odrediš subnet. Ako ima mogućnosti, možeš eventualno da ostaviš mesta i za neplanirani rast (što je obično moguće kada su u pitanju privatne adrese).

Citat:
Predrag Supurovic: Kad ste vec kod literature, ima li neka knjiga ili online izvor kojise podmrzavanjem bave nesto dublje od objasnjavanja maski i najosnovnijeg rutinga?

Ne znam kakvo bi to bilo dublje bavljenje ovom tematikom? Nije subnetting nikakva nauka... Markomova poruka u FAQu objašnjava veliku većinu onoga što treba znati o samom subnettingu, ostalo su primene odnosno praksa.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?19.09.2007. u 17:04 - pre 201 meseci
Citat:
Kad ste vec kod literature, ima li neka knjiga ili online izvor kojise podmrzavanjem bave nesto dublje od objasnjavanja maski i najosnovnijeg rutinga?


Samo podmrežavanje je, kao što Milan reče, prilično suvoparna stvar i deo je mnogo veće priče o projektovanju i dizajnu mreža. Za to ima sasvim dosta literature. Od online literature za tu oblast bih svakako preporučio literaturu dostupnu iz Ciscove Design Zone.

Od knjiga, opet iz Ciscove radinosti, "Top-Down Network Design" je odlično štivo za Enterprise mreže.

Što se sveta service providera tiče, tu je literatura dosta raštrkana i teško bih preporučio samo jednu knjigu, ali Definitive MPLS Network Designs je dosta dobra, mada očekuje jako dobru tehničku podlogu.

Mada, kad bi postavio malo preciznije pitanje, šta te tačno dublje zanima, literatura možda može i da se dopiše ;-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Da li podmrezavanje(subnetting) icemu sluzi u lokalnim uslovima?

[ Pregleda: 7295 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.