Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7809789 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 22:08 - pre 111 meseci
Citat:
raderaderaderade:
Pozdrav svim ljudima dobre volje. Treba mi pomoć. Iščitavam ovaj forum već nedelju dana, informacije su oprečne, pa mi je malo toga stvarno jasno. Završio sam 1998 srednju medicinsku školu u Novom Sadu, smer: Stomatološka sestra-tehničar. Državni ispit nemam, niti sam ikada zvanično bio zaposlen u toj struci. Mogu da nabavim preporuke od više privatnih stomatloga. U nekoj ludoj kombinaciji bih mogao da sredim i neko volontiranje u državnoj ustanovi. Mene konkretno interesuje par stvari:
1. Da li postoji mogućnost da sa ovom diplomom dobijem autorizaciju od SAKa?
1a. Šta je stvarno potrebno od dokumentacije za slanje u SAK da bi odobrili autorizaciju? (po onom što sam proičatao na njihovom sajtu, ne treba puno:pasoš, diploma, plan i program školovanja i preporuke. Sve prevedeno i overeno.)
2. Ako ne može autorizacija, da li vredi pokušati sa licencom? Koliko sam ukapirao, sa licencom se ne može dobiti posao, ali ako imaš mogućnost zaposlenja, uz neku praksu od 3 meseca možeš aplicirati za autorizaciju, ako pre toga dobiješ licencu?
3. Da li da uopšte pokušavam to da odradim sada ili da sačekam izmene zakona koje se spominju?

Interesuju me slična iskustva od nekog ko je rad da podeli informaciju. Ne bih želeo da se nastavljaju priče na moj post- oko jezika, standarda smeštaja, severa, juga i sl. :-) Ko zna konkretne informacije, neka ih podeli samnom(nama).
Hvala unapred!

p.s. Moram da primetim da je ova tema u totalu razvodnjena na 1000 strana...skoro je nemoguće iščitati i snaći se u toliko materijala. Možda da neko sa najviše iskustva na ovu temu prečisti i otvori novu sa relevantnim informacijama?

koliko ja znam stomatološke sestre nisu priznate od strane SAK-a te bi ti bilo bolje da odradiš prekvalifikaciju. Ti ne možeš dobiti ni licencu ni autorizaciju za sestru nego tražiš taj neki stepen ispod toga. Kako se to tačno zove naći ćeš ako samo pročitaš koju stranicu unazad. Sve što treba da pošalješ ti je taksativno nabrojano na stranici SAK-a.
Možda malo da se potrudiš bilo bi to sigurno mnogo korisnije za tebe.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 22:17 - pre 111 meseci
Citat:
Ljuboslav:
Pozdrav.

Interesuje me dal moze da se zaposli u Norveskoj sa gimnazijom ?
Ja imam Slovacki boravak ( znam par ljudi koji radi u Eu sa tim papirimi), dal to moze i u Norveskoj?
Imam druga u gradu Bodo, pa bih kod njega za pocetak, pa gde me zivot povede.. :D

Moze mi neko reci sta moze u gradu Bodo da se radi sa srednjom skolom?
Ja to planiram negde u augustu, septembru da idem za Norvesku. Do tada ucim jos jezik.

Moze neko da mi pomogne u vezi tih pitanja?

Unapred zahvalan


Ne možeš da radiš sa boravkom Eu u Norveskoj ako ne stoji diplomu i zanimanje odnosno ponudu poalodavca. Znaci moras da apliciras za vizu. Da imas pasoš bilo bi drugačije, pokušaj u Švedskoj.
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 22:50 - pre 111 meseci
Na nekom forumu sam pročitao da je na računu potrebno da bude minimum 10000 evra da bi moglo da se boravi u Norveškoj u toku nostrifikacije diplome (mislim na diplomu lekara opšte prakse). Da li je to tačno?
 
Odgovor na temu

Ljuboslav

Član broj: 327787
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 22:54 - pre 111 meseci
Citat:
surbat:
Citat:
Ljuboslav:
Pozdrav.

Interesuje me dal moze da se zaposli u Norveskoj sa gimnazijom ?
Ja imam Slovacki boravak ( znam par ljudi koji radi u Eu sa tim papirimi), dal to moze i u Norveskoj?
Imam druga u gradu Bodo, pa bih kod njega za pocetak, pa gde me zivot povede.. :D

Moze mi neko reci sta moze u gradu Bodo da se radi sa srednjom skolom?
Ja to planiram negde u augustu, septembru da idem za Norvesku. Do tada ucim jos jezik.

Moze neko da mi pomogne u vezi tih pitanja?

Unapred zahvalan


Ne možeš da radiš sa boravkom Eu u Norveskoj ako ne stoji diplomu i zanimanje odnosno ponudu poalodavca. Znaci moras da apliciras za vizu. Da imas pasoš bilo bi drugačije, pokušaj u Švedskoj.



Koji posao bi se mogao naci u Bodo?
Dal neki konobar ili slicno?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 23:02 - pre 111 meseci
Citat:
benb:
Na nekom forumu sam pročitao da je na računu potrebno da bude minimum 10000 evra da bi moglo da se boravi u Norveškoj u toku nostrifikacije diplome (mislim na diplomu lekara opšte prakse). Da li je to tačno?

1. ti ne moraš biti ovde dok radiš nostrifikaciju.
2. kojim pasošem dolaziš
3. to za novce svako malo neko spomene pa se onda razvuče vekovna diskusija ono što je bitno ni jedan forumaš se nije oglasio da su mu konkretno tražili da prikaže neka sredstva na računu sve se svodi na rekla kazala
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 23:38 - pre 111 meseci
Citat:
boban 13: 1. ti ne moraš biti ovde dok radiš nostrifikaciju.
2. kojim pasošem dolaziš
3. to za novce svako malo neko spomene pa se onda razvuče vekovna diskusija ono što je bitno ni jedan forumaš se nije oglasio da su mu konkretno tražili da prikaže neka sredstva na računu sve se svodi na rekla kazala


Imam pasoš EU. Dobro, sad mi je malo lakše jer sam se zaprepastio kada sam video da treba tolika suma novca... Ne bih ja još skoro u Norvešku. Tek sam treća godina medicine, a prethodno sam završio srednju medicinsku - opšti smer, pa se raspitujem jer bih krenuo uskoro s kursem norveškoj jezika, pa bih na vreme da se raspitam o svemu, da vidim da li uopšte da krećem na kurs ili ne. Pod "ovde" podrazumevaš Norvešku?



[Ovu poruku je menjao benb dana 09.02.2015. u 00:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

JecaKiki
Jelena Novic
nema
nema
Novi Sad, Srbija

Član broj: 327741
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 07:44 - pre 111 meseci
Pozdra.
Od skoro sam na forumu i vidim da se u vecini slucajeva javljaju ljudi sa medicinskom strukom, a masinaca bas nesto i nema mnogo :(. Zavrsavam Masinski fakultet, Mehanizacija i konstrukciono masinstvo. Planiram sa muzem i detetom da odem u Norvesku. Imamo neku rodbinu koja bi nam pomogla oko smestaja... Zanima me kakve sanse za posao imam sa mojim usmerenjem, da li uopste imam sanse? U vecini slucajeva u svim oglasima traze iskustvo, a ja toga naravno da nemam. :( Norveski krecem da ucim :) A Engleski vec znam. :) Bilo kakv savet bi mi dobrodosao. Hvala puno unapred.
Novic. J
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 08:15 - pre 111 meseci
Citat:
Danka V:
Da li neko ima knjigu - Det går bra ??? Takk



Pusti mi mail na PP, saljem ti u toku dana
 
Odgovor na temu

raderaderaderade

Član broj: 327769
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 10:02 - pre 111 meseci
Tannhelsesekretær (stomatološka sestra) je na listi SAKa...ne zbunjuj ni mene ni ostale zainteresovane.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-144-89.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 10:18 - pre 111 meseci
Citat:
raderaderaderade: Tannhelsesekretær (stomatološka sestra) je na listi SAKa...ne zbunjuj ni mene ni ostale zainteresovane.

Ako dobro procitas sta je napisao,videcs da nikog ne zbunjuje, a napisao je "koliko ja znam "znaci nije siguran,druga vazna stvar jeste da ono sto je u nastavku napisao je itekako tacno,Vi da bi u Norveskoj radili kao stomatoloski pomocnik,morate Bergen test norveskog da polozite da bi znali da komunicirate,a predlog prekvalifikacije je ODLICAN jer tu se ne mora znati jezik na tom nivou,ali da se razumemo Ti si sam svoj gazda pa napred ali ne osudjuj unapred,nego bi bilo lepse da si napiso evo upravo sam na SAK pogledao i pise da nam priznaju diplomu,pa navalite,jer ovaj clan je ovde sada zlata vredan jer je tamo vise nego sto ja pratim ovaj forum, a pratim ga vec 3 godine.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

raderaderaderade

Član broj: 327769
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 10:44 - pre 111 meseci
Pišu se informacije koje znaš, a ne možda, mislim i sl. Naravno da sam ja sebi gazda, ali treba mi pomoć, ako je moguće dobiti. Nikako mi ne trebaju polu informacije i rekla kazala informacije. Ni meni, a ni drugima verujem. Forum je javan i može da piše ko šta hoće,naravno. Pitao sam konkretne stvari, očekujem konkretne informacije, jer samo to pomaže. A nit sam koga uvredio nit sam išta loše rekao, pa da treba čovek da ima drvenog advokata da ga brani. Ja sam pročitao šta treba, upoznao sam se situacijom, ali mi treba konkretnih informacija iz prve ruke, od npr zdfravstvenih radnika koji su skoro otišli ili su u fazi odlaska. Nema potrebe da mi neko iz druge branše (ne omalovažavam, nego samo mislim da nisu informisani dovoljno za ovakve slučajeve, kao što ni ja ne bi znao šta kuvar terba da podnese od papira..ili mašinski inženjer...) govori otprilike polu informacije, možda, ako i sl. To zbunjuje i ne doprinosi kvalitetu ove teme.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-144-89.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 11:15 - pre 111 meseci
raderaderaderade
Ajde priznaj sebi da si bio zadovoljniji sto si sam naso info,nego sto si dobio poluinformaciju,a njegov savet da malo pogledas i vratis se nazad te je ipak trgnuo.
Sto nisi odmah otisao na SAK nego si ga trazio na forumu....
Nisam ja njemu nitii bilo kome drveni advokat,ja sam napisao da treba ovakve clanove cuvati a ne izbacivati odavde,jer ih je sada premalo koji su u Norveskoj i koji se povremeno javljaju.........
Samo napred.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.dhcp.as2116.net.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 11:32 - pre 111 meseci
zadnji put kada sam bio kod Bobana upoznao sam u njegovoj kuci u Alti 2 med. sestre i jednog med. brata koji su iz Srbije i rade u Alta tako da logika ''druga bransa'' ne pali, ko god da zivi u Norveskoj ce napisati ''koliko ja znam'', ''najverovatnije'' , ''ne sigurno'' jer je ovo takva zemlja, u svakom slucaju ovaj forum zadnjih godinu dana nije ni bleda senka onom kakavaj je bio pre 2 ili 3 godine od kada ga pratim. Uglavnom su stavovi tipa ''ja doso vi odgovarate'' oterali sve iole ozbiljnije clanove, ne znam ni sta mislite ali ovaj forum nije tipa ''Perica hoce da emigrira a vi kazite kako'' vec je ''Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo'' , znaci nije sluzba za pruzanje hitnih informacijama emigrantima, vec i zivot i kako se zivi u Norveskoj, a nije sigurno srpska ispostava SAK-a i mesto gde ce neko tumaciti nove zakone, a da niko nema iskustva sa tim, uz tacne informacije. Pozdrav.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

raderaderaderade

Član broj: 327769
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 11:43 - pre 111 meseci
Klučna reč je ''pomoć''. Pozdrav za braksija i ivan direktor ;) debelo su u pravu ljudi.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.dhcp.as2116.net.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 11:50 - pre 111 meseci
Ne znam ko je u pravu, oni koji su preko ovog foruma otisli iz Srbije i dosli u Norvesku ili oni koji i danas ''citaju'' i kritikuju forum dok sede u Srbiji.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 11:58 - pre 111 meseci
Baš tako Zorane i Jedy.
Forum je uništen od strane gotovana, koji bi sve "okrunjeno" bez da se pomere.
Meni je takodje preko glave toga i zato sam odustao. Kao i ostali uostalom.
Izgubilo je smisao javljati se, jer se broj takvih posle svakog odgovora poveća geometrijskom progresijom.
A ti Rade kontaktiraj Braksija i Ivana, siguran sam da ce ti izaći u susret. Kao što su i do sada bili produktivni.
A i iz struke su.

 
Odgovor na temu

raderaderaderade

Član broj: 327769
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 12:18 - pre 111 meseci
Sve pametni i predusretljivi ljudi. Pa šta očekujete? Da prvo jedno godinu dana pričam sa vama o vremenu u Norveškoj i uzgajanju cveća, pa da onda stidljivo priupitam na forumu jel neko nešto čuo možda o zaposlenju, pa da onda vi širokogrudo pristanete da mi pomognete da slučajno ne odem. Ako možeš pomoći-pomozi. Ako ne možeš onda nemoj ni odmagati. Ja sam pitao za pomoć, a ne za palamuđenje o eto nekom novom sa foruma koji ni slučajno ne bi smeo da dozna informaciju iz prve ruke. Da ne treba neko možda da mi da autorizaciju i licencu za postavljanje pitanja na forumu? Da nećeš možda Ti da određuješ ko će šta da pita? I da nećeš Ti možda da držiš slovo kako je zbog eto tako nekih koji pitaju za egzistencijalna pitanja, konkretna pitanja, koji traže pomoć da pokušaju negde da pronađu ''bolji život'' ovaj forum propao i kako defetisti nemaju više koga pošteno da obeshrabre da pokuša. Ključna reč je pomoć. Ako možeš-pomozi, ako ne, zaobiđi me, ignoriši, pravi se da nisam ništa ni napisao. Iščitao sam ceo forum i oko iste stvari su se i braksi i ivan direktor prepucavali sa vama istima-defetistima. Mislim da je ipak potrebno širiti optimizam i dobru volju i truditi se da na svaki način pomogneš ljudima kojima je potrebna. Ako postoje ljudi dobre volje, neka mi pomognu sa informacijama, ne želim da se prepucavam sa defetistima i razvodnjavam temu.
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 12:22 - pre 111 meseci
Da li neko ko zna Norveški može da prevede sledeći tekst. Našao sam ga na sajtu SAK-a i vidim da se spominje Srbija, pokušao sam da ga prevedem u Google prevodiocu, ali ne razumem jer je jako loše preveo. Pa ako bi neko bi ljubazan. :)

Fritak fra fagplan for søkere med legeutdanning fra Russland, Ukraina og Serbia
Fra og med januar 2015 krever SAK ikke lenger detaljert fagplan fra Russland, Ukraina og Serbia. Søknader fra disse landene utgjør den største søkergruppen når det gjelder søknader om autorisasjon/lisens som lege SAK mottar fra leger med medisinutdanning fra land utenfor EU/EØS. Dette skyldes at SAK har samlet mange nok detaljerte fagplaner fra landene. Vi ønsker å gjøre oppmerksom på at SAK tar forbehold om dette kravet i tilfeller der vi fortsatt har behov for å kreve detaljert fagplan.
 
Odgovor na temu

raderaderaderade

Član broj: 327769
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 12:23 - pre 111 meseci
Otvorio sam i jubilarnu 1000 stranu na ovoj temi :-) Jel ima neka nagrada? Npr. neka doživotna radna dozvola za Norvešku :-)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-144-89.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2015. u 12:25 - pre 111 meseci
Ja ovde navratim svremena na vreme,iako i ne moram jer sam bas ovde sve pokupio sta mi treba,i stvarno u zadnjih godinu dana nista znacajno tj,novo nisam cuo sem mozda necije ispovesti.
Ali znam da uvek mogu kontaktirati Mirjanu,je svima pomogla koliko god je mogla,pa cak iako nemam njen kontakt znam da ti recimo Nesh-co imas,a i tebe mogu slobodno da kontaktiram.
Ono sto moram reci jeste sledece,sedite i procitajte svih 1000 strana i 98 posto je tu,vise manje,E sada znam ja da je tesko sedeti i citati ali ajde da uzmemo da nam je na tacnu bas
Nesh-co servirao kompletno udzbenike i ko zna svega jos,zokiruma davao odlicne upute stefanko23 vezano za pedagogiju imai ih jos da nekon ne zaboravim...
Znaci forum u ruke kao knjigu i eto odgovora.
E da ne zaboravim sad ce buiti a zasto ti nisi otisao.
1.Lenjost
2.Supruga ima EU pasos ali bi da bude gotovan kao mnogi.
3.Nisam uzeo HU pasos a planirao sam
4.Imam posao pa jos ne brinem
5.
Svakim danom sve manje i manje napredujem,vec mi se kolege smeju i pitajau kada ces vec otici u tu Norvesku...a vala cu doci ne zvao se ja Dusan.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7809789 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.