Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako naterati e-bay da isporuci robu ili da vrati pare?

[es] :: E-Kupovina :: Kako naterati e-bay da isporuci robu ili da vrati pare?

[ Pregleda: 4752 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tikoj
Tihomir Jovanovic
Prokuplje

Član broj: 9986
Poruke: 26
77.46.248.*



Profil

icon Kako naterati e-bay da isporuci robu ili da vrati pare?07.07.2007. u 16:01 - pre 204 meseci
Prvo, izvinjavam se svima ako je ova/slicna tema bila. Koliko sam pogledao nema.

Dakle, moj rodjak je u Nemackoj kupio racunar preko e-bay-a. Uplatio sumu i evo vec mesec dana nema ni PC a ni para. Izgleda da je tip nestao.

Na moje uveravanje da sigurno e-bay kao institucija ima i obaveyu oko nadoknade stete on odgovara da nema.

Moja pitanja glase:

1. Kako dobiti pare nazad, ako vec narucenu robu nece dobiti?
2. Koliko je u svemu tome umesan e-bay i koje su njegove "duznosti"

Unapred hvala svima koji imaju znanja i vremena da mi odgovore.
 
Odgovor na temu

mister_Bi
Srbija

Član broj: 55474
Poruke: 61
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako naterati e-bay da isporuci robu ili da vrati pare?08.07.2007. u 07:08 - pre 204 meseci
Citat:
tikoj: Dakle, moj rodjak je u Nemackoj kupio racunar preko e-bay-a. Uplatio sumu i evo vec mesec dana nema ni PC a ni para. Izgleda da je tip nestao.


Da li je tvoj rođak u Nemačkoj ili ovde? Da li ste pokušali kontaktirati prodavca ili niste? Da li vam je ponuđena opcija osiguranja prilikom slanja? Kako je plaćeno (paypal, iban, western union, cash,...)?

Ukoliko je plaćeno PayPalom tada se uloguješ na svoj eBay nalog i pod opcijom "dispute console" imaš mogućnost da prijaviš "fraud" eBay-u šta ti se desilo, da si platio PayPalom i oni bi nakon nekog vremena možda trebali vratiti novac. Prethodno će istražiti tvoj slučaj: dali ti je ponuđeno insurance ili nije i registered, ako ti je ponuđeno a ti odbio - mrka kapa. Kupac će isto tako morati dokazivati da li je poslao ili nije. U svakom slučaju prvi korak je pisati prodavcu i pitati ga za detalje.

Ako si koristio bilo koje instant keš plaćanje onda ti eBay ne može pomoći jer i oni sami ne preporučuju da se takva plaćanja koriste. Tako da tu nema ama baš nikakvu obavezu.

Citat:
:1. Kako dobiti pare nazad, ako vec narucenu robu nece dobiti?


Pa ako je rođak u Nemačkoj kao i prodavac onda sigurno postoje i druge zakonske opcije ako gornji savet ne pomaže.

Citat:
: 2. Koliko je u svemu tome umesan e-bay i koje su njegove "duznosti"


Njihove "dužnosti" su da spovedu aukciju i uzmu procenat od prodaje. Ako igraš po pravilima koje su oni propisali onda mogu i da te zaštite, ali nigde ne piše da će oni iz svog džepa da vrate novac - to zaboravi.
 
Odgovor na temu

djdacha
Danilo Radakovic
New York

Član broj: 4790
Poruke: 86
..r3.nyr-nyw.ny.cable.rcn.com.



Profil

icon Re: Kako naterati e-bay da isporuci robu ili da vrati pare?09.07.2007. u 22:05 - pre 204 meseci
Heh, eBay...

To je jedna od najboljih prodavnica, ali da ima prevara - ima...

Ne znam tačno kako i kada je to kupljeno i preko čega (PayPal ili kartica...) ali ima par stvari o kojima treba voditi računa:

- Dobro pročitajte stranicu na kojoj se proizvod nalazi, obično sitnijim slovima piše koji su uslovi, poštarina i slično. Tamo možete i pitati 50 puta prodavca pitanje ako niste sigurni u nešto! Obavezno koristite tu opciju ako niste sigurni u proizvod.
- Ako je cena niža i 30% od ostalih prodavaca, verovatno je prevara.
- Ako prodavac ima mali broj feedback-a, tj. ako ima negativnih feedback-ova u zadnje vreme - odustanite! Feedback je kritika ili pohvala od kupaca
- Obratite pažnju da broj pored imena prodavca (feedback) moži biti i kritika koju je prodavac dobio kao kupac. Drugim rečima onaj ko je kupio 100 proizvoda i uredno ih platio, dobija sigurno 100% pozitivan feedback, ali to ne znači da je odličan prodavac - već samo kupac. I prodavci kupuju zar ne?
- Gledajte odakle je prodavac, ako je u Americi, engleskoj i slično, šanse za prevaru su manje, ali i dalje postoje
- Obavezno platitie osiguranje prilikom kupovine, i tražite od prodavca tracking number, tj. broj pod kojim je poslao paket u posti. Sa ovim brojem mozete da pratite gde je paket (uglavnom) i ako se izgubi, i vi i prodavac ne snosite troskove jer je posiljka osigurana.

Ako ste kupili preko PayPal-a i prodavac nema dokaz da vam je posalo kompjuter, imate sanse da povratite novac. Ako on ima dokaz da je poslao, a vi niste platili osiguranje, onda su vam sase jako male jer ne postoji nacin da se obezbedite od gubitka paketa osim osiguranjem. Uglavnom je cena osiguranja prilicno niska, pogotovo se isplati ako je komp u pitanju, jer nema rizika.

Ako je platio preko kartice, onda je isti slucaj kao sa PayPal-om, samo sto ne ide dispute preko PayPal-a, nego preko eBay-a.

Nadam se da sam barem malo pomogao.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Kako naterati e-bay da isporuci robu ili da vrati pare?

[ Pregleda: 4752 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.